Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Din martie, se incep platile pentru subventiile pe suprafata

din-martie-se-incep-platile-pentru-subventiile-pe-suprafata

Dupa cum a anuntat ministrul Agriculturii, prioritate vor avea fermierii care nu si-au primit pana la sfarsitul lunii noiembrie avansurile.



In urma intalnirii pe care a avut-o joi cu premierul Ciolos, seful MADR a anuntat ca, cel mai probabil din luna martie, se va incepe plata integrala a subventiilor pe suprafata, in prezent facandu-se demersuri ca acest lucru sa fie posibil inca din primele zile ale lunii.
 
„In urma analizei pe care am avut-o cu Agentia de Plati si cu furnizorul de soft pentru modulul de plati intr-o prima faza, analizand toate cerintele care trebuie indeplinite, a fost avansata data de 27 aprilie 2016. Ulterior, discutand pe o procedura pe care ne-a impus-o Curtea de Conturi in ceea ce priveste elaborarea contractului si stabilirea exacta a detaliilor pentru realizarea modulului respectiv, am ajuns la a castiga o luna. Sper ca in martie, cel tarziu, sa incepem platile”, a declarat in acest sens Achim Irimescu.

 
Prioritate vor avea fermierii care nu au mai apucat sa isi primeasca in toamna avansurile , ca urmare a intarzierii inceperii acestor plati. Potrivit datelor APIA, pana la termenul limita care a fost 30 noiembrie 2015, peste 602.000 de fermieri care au depus cereri de plata in cadrul Schemei de Plata Unica pe Suprafata - Campania 2015 au primit 255,448 milioane de euro drept avans pentru o suprafata de 5,75 milioane de hectare.
 
Cuantumul pentru plata SAPS — Campania 2015 este de 77,42 euro/ha, potrivit Hotararii de Guvern nr. 900 privind reglementarea unor masuri financiare temporare pentru stimularea gradului de absorbtie a fondurilor alocate pentru agricultura aferente schemelor de plati directe si pentru masuri de piata in agricultura, precum si a ajutoarelor specifice care se finanteaza din Fondul European de Garantare Agricola.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Din martie, se incep platile pentru subventiile pe suprafata
Rating:
Nota: 4.75 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Tratament sfecla de zahar

Intrebare: cu ce se da la sfecla de zahar impotriva fainarii si cercosporiozei

Raspuns: un tratament foarte bun impotriva celor doua boli se bazeaza pe fungicidul sistemic Rias 300 EC de l... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii94 comentarii


meme stoica 2016-02-05 13:24:45

Demisia la min Agriculturii si APIA exemplu Romsilva!!!! tot niste penali!!!

Ei 2016-01-31 01:24:56

Luaiar dracu pe toti ca e tara plina de hoti si lingai de corupti si spagari .mam saturat de romania mie sila aici imi este sila sa mai stau in rahatul asta
Nici noi prostimea nu suntem uniti
Rusine sa ne fie noua rusine ca nu suntem uniti sa ne cerem drepturile
Rusine fermierilor

anonim 2016-01-30 20:19:50

Sa iesim in strada daca nu astia nu ne mai dau bani daca nu iesim

Cami 2016-01-29 08:03:21

Am sunat ieri la apia bucuresti, mi-a zis ca din aprilie daca o fi sa intre ceva dar nu e nimic sigur. Haideti sa ne organizam sa iesim in strada, daca nu iesim in fiebroarie adio subventie anul acsta. HAIDETI SA FIXAM O DATA SI ZIUA .

dorneanu 2016-01-28 23:43:34

Ce fac hotii astia de la apia si minister este atentat la siguranta nationala trebuie sesizat CSAT,pun milioane de oameni intr o situatie critica situatie care va duce la o revolta.

fermier faliment 2016-01-28 22:58:42

Asociatiile mi-au luat banii pentru cotizatie si cop si pe 2016 dar nu se intereseaza sa ne organizeze sa putem sa ne cerem subventiil pe 2015. Nu scoate niciunul capu doar suna ca daca nu achitam taxele ne reziliaza contractele.Oierii au lideri care au vointa si sange in instalatie vacarii si agricultorii vad ca nu. Nu ar trebui sa fie difernte intre noi, toti avem aceesi problema lipsa banilor. Haideti sa facem ceva noi ca cei ce ne reprezinta nu fac nimic!

salajeanu 2016-01-28 22:29:32

8 aprilie poate daca suntem cuminti daca nu pana la anu,deci domniilor mai avem de asteptat,daca nu luam noi in mana noastra lucrurile ramanem fara bani anul asta.

calin 2016-01-28 21:43:12

Daca nu se face ceva ramanem anul asta fara subventii.
O sa o lalaie pana in mai si apoi o sa zica ca nu mai pot plati ca s-a depasit termenul.

Unde sant asociatiile? I-au cumparat! Aia sunt cu banii in buzunar.

fermier faliment 2016-01-28 20:35:44

Unde sunt presedintii asociatiilor la care platim taxe? Ar trebui sa ne organizeze pentru protest!

fermier faliment 2016-01-28 20:32:47

sunt de acord

Fermier tinar 2016-01-28 19:52:08

o sa il pun aici.

Ionel 2016-01-28 19:21:13

Fermier tanar daca faci sa imi dai si mie link ul de pe fb te rog sa il distribui mai departe sa il vada cat mai multi

vlad 2016-01-28 18:41:17

Haideti la treba sa ne organizam in fiecare judeti,PROTESTUL SA FIE BINE GANDIT SA BLOCAM DRUMURILE!!

Fermier tinar 2016-01-28 17:36:07

O sa incerc eu sa fac ceva pe facebook...am facut si in Decembrie pe 1 dar atunci nimeni nu a iesit..cred ca acum vor iesii,asta daca vrem banii care ni se cuvin...

sly47 2016-01-28 16:04:59

Ma alătur si eu protestului.

Cami 2016-01-28 15:02:05

stabulim o zi

Madalin 2016-01-28 14:24:57

Daca o sa stam asa cu mainile in san nu o sa rezolvam nimic
Sigur trebuie greva generala si o sa vedeti cum dau drumul la plati,o sa vedeti ca se poate si in februarie nu in mai
Haideti sa ne unim si sa stabilim o data exacta

Vonica Dumitru 2016-01-28 13:00:16

Stabiliti o zi anume pentru o greva generala pentru toata taranimea care sa fie anuntata pe facebok in toata tara.Totii taranii iasa in strada daca sunt anuntati si organizati de cineva.O treaba buna se face organizata si anuntata .Deci data si anuntul pe FACEBOK.

Vonica Dumitru 2016-01-28 12:29:26

Trebueie iesit in strada ca in1907 totii tarani indiferent de ramura si dat jos acest guvern barbar .Ne trebue un guvern Romanesc pus de Romani care sa ii ajute pe Romani nu unul impus de tiranii lor.Atunci poate o sa fie bine in Romania.

fermier 2016-01-28 11:02:25

George,stii de ce nu stabilim o zi ptr.a iesi in strada?..........suntem niste fricosi,lasi si plecam capetele in fata prostilor.....in zona mea nu are director anaf ca nu s-a luat nota mai mare de 2 ............deci cine ne conduce.?

Ipliyt 2016-01-28 03:40:13

Ma cac pe ia de romania blestemata.mai bine in alta tara la straini acolo suntem respectati

nea ion 2016-01-27 21:48:23

bravo ciobane,ai pus punctul pe i...ideea e ca se vre falimentarea micilorfermieri si cumparerea terenurilor de catre cei de afara....

George 2016-01-27 20:28:36

De ce nu stabiliti o zi pentru a iesi in strada ?

tehnocrat 2016-01-27 15:08:50

Ciobanul are dreptate, nu se mai dausubventiile din simplul motiv ca nu s-au dat in timp au avut sanctiuni de platit si nu mai au banii sau nu ii vor mai primi pe motiv ca nu exista absortie de fonduri in tara. Gata anul asta si la anul daca se mai dau se dau mai putini ca tot au de platit sanctiuni. Si uite asa in anul 2017 terenuri parjolite ca pe vremea lui Stefan cel Mare fara oierit fara vaci fara lapte mancam cacaturi preambalate si uscate importate si sa vezi ce bine mai si pretul la terenuri e foarte mic si baietii au de castigat la asta si bancile vor da faliment ca agricultorii nu au de unde plati creditele si uite asa o tara intreaga se duce de rapa. da s-a primit ordin ca SRI sa nu vada ca asta e atentat la siguranta nationala. Si se mai dau mari patrioti

ciobanul 2016-01-27 15:01:19

Nu se mai dau subventii oameni buni. agricultura romaneasca si zootehnia incepusera sa creasca cu toate ca aveam cea mai mica subventie din lume. Stabii s-au speriat de puterea de munca si organizare a romanilor si au schimbat guvernul cu unul care executa imediat ordinele de la Bruxeles. 1. omorati agricultura si zootehnia 2. distrugeti turismul si puneti bete in roate dezvoltari infrastructuri de drumuri.3. trimiteti mai multi oameni in somaj sa fie mai multi sclavi.4.fabricati mai multe dosare penale ca sa-i speriati pe o parte si sa-i tineti pe alti ocupati pe de alta parte;5. modificati in permanenta legislatia legata de agricultura si zootehnie. TOATE acestea le puteti vedea ca se intampla in realitate in fiecare zi vezi arestari vezi modificari apia la suprafete, vezi modificare lege pasunat, vezi autostrazi care se surpa, legislatie inasprita la turism etc
Vom ajunge in final sa fugim de frica din tara noastra mai ceva ca pe vremea comunistilor. Inainte fugeam de foame acum vom fugi si de frica si de foame.

calin 2016-01-27 13:46:28

Urmatorul anunt o sa fie ca nu se mai da de loc. O sa vedeti!
Astia ne-au vandut de tot de data asta, sunt scoliti la Bruxelles.

Bihor 2016-01-27 10:58:16

Așa ne trebuie !!! Suntem o nație de cacat !!! Am mai spus-o si o mai repet !!! Când a fost vorba sa ieșim in strada , naiba a venit ... In Oradea nimeni !!! Eu am terminat-o cu agricultura in România !! Sa ii fut de hoți ordinari care stau si rad de noi , cei ce muncim de ne sar capacele !!! O tara de cacat !!! Care aveți posibilitatea mutați-va in alta tara !! Aici muriți de foame cu agricultura cu tot

Fermier 2016-01-26 23:02:16

Nu mai vorbiți treceți la fapte. Nimeni nu o sa va dea nimic toți ne umilesc .Daca nu ne hotărâm sa ieșim în strada 5000 de vorbe un ban nu fac. Ce nu înțelegeți s-au plătit fermierii mici iar cei mari au fost băgați la control. Atunci softul nu funcționa. .. Softul funcționează după pulsul nostru
Dacă rămânem nehotărâți, rămânem fără bani
În Franța autoritățile tremura în fata fermierilor, în România se uita din hoteluri și din restaurante la fermieri și rad. Bani pentru fermieri nu sunt dar pentru salariile lor și pentru pensii mesimtite

taran 2016-01-26 19:13:25

Sa cititi ultima veste cprin care ne anunta ca subventia se va da in mai daca se mai da,trebuie facut ceva altfel va fi jale la inceput de an suntem deja in faliment ce o sa fie primavara,trebuie sa ne organizam cumva sa facem presiune altfel sa dus totul.

calin 2016-01-26 19:10:33

Azi au anuntat ca abia in mai o sa se faca plati, cica nu e gata softul pana atunci.
Bataie de joc e putin spus.

Lenuta 2016-01-26 15:23:57

As dori sa primesc noutăți pe e-mail.Multumesc!

Ioana 2016-01-26 14:38:08

A primit cineva din Bacau avansul pe suprafata?? Va rog sa mi raspundeti. Va multumesc!

Ioana 2016-01-26 14:13:49

A primit cineva din Bacau avansul pe suprafata?? Va rog sa mi raspundeti. Va multumesc!

Ionel 2016-01-26 00:06:17

Si in toamna la alegerile parlamentare vor vira banii fix cu 1-2 saptamani inainte de alegeri. Are tupeu sa parieze cineva????? Chestia cu banii inainte de alegeri e o mentalitate tipica a miticilor care ruineaza tara asta in continuate.

Ionel 2016-01-26 00:03:44

Pariu ca vor da banii la finalul lui aprilie ca sa nu uite prostimea pana la alegerile din iunie mana cui trebuie sa pupe.

Alex 2016-01-25 23:29:45

O sa iesiti pe dracu sa va ia...stati aici si vorbiti aiurea nimeni nu e in stare sa iasa in strada ??! Au iesit ciobanii noi dc nu putem iesi...ce vreti sa va mai faca mai mult de atat?s-au pisat pe voi si o fac in continuare...sunteti un popor de lasi sunteti cea mai proasta rasa de pe pamant ca tolerati asa ceva...eu sunt roman dar m-am mutat in alta tara sa va fie rusine ca nu puteti sa luati cu asalt toate soselele nationale sa blocati tot cu utilajele sa faceti orice pentru a va cere drepturile, daca persistati in aceeasi prostie o sa fiti calcati in picioare ...si o sa ramaneti slugile altora pe 1 februarie iesiti pe soselele nationale blocati circulatia faceti ceva mai oameni buni!!!!

taranul prostit 2016-01-25 10:19:37

acuma vor facturi ca sa ne dea subventia...cititi pe agroinfo...daca nu se abroga idiotinia aia cu 0.75m zeci de mii de fermieri n-or sa ia bani...eu am terminat cu agricultura romaneasca si sant in tarile calde,unde e soare si banii vin la timp...nimeni nu-si bate joc de tine,esti ajutat de autoritati...etc...bai voi nu vedeti ca in Romania e o bataie de joc generalizata???...treziti-va!!!!

vlad 2016-01-25 09:09:34

Nu inteleg chiar nimic Aci minte tota lumea noi fermieri induram minciunile.Am si eu niste concluzi in cea ce priveste ASA ZISUL SOFT. DACA A COMANDAT MINISTERUL SOFTURILE DE CE NU A AVUT CONDITII??? ASA CEVA NU S-A INTAMPLAT NICIODATA DE CAND EXISTA SUBVETIII. IN FRANTA,ANGLIA DEJA AU FINALIZAT PLATILE.PARCA ADORMIT PRESEDINTELE JOHANIS,PRTIDELE DIN PARLAMENT LE DOARE IN CUR DE NECAZURILE NOASTRE.ANUL ACESTA VOR FI ALERGERILE LOCALE-PARLAMENTARE FRATILOR PE CINE O SA ALEGEM??? NICI NOI NU SUNTEM MAI BUNI DE CAT EI,NU PUTEM SA NE ORGANIZAM UN PROTES!!!ATUNCI CE -E DE FACUT?????????????????????????????????

Adelin 2016-01-24 19:33:25

Ce va decide APIA cu miile de fermieri români amenințați să fie tăiați de la plata subvenției pe suprafață?agroinfo.ro
De aici vor recupera cei 60 mil de euro ....sunt prea multi beneficiari si sau gandit sa mai taie din ei

diplomat inginer adrian pamfil pacioga 2016-01-24 15:03:37

exista si solutia ierii in strada.Dar sunt si altele,printre care una chiar civilizata. din 600.000 de mii cat nu am primit subventia macar 100.000 de mii daca ne constituim in societate juridica a pagubitilor si cred ca mai mult de 1 RON de persoana nu ne costa,putem sa discutam civilizat cu her Minisru Galnenul,care sfarsitul lui ianuarie,devine incputul lui martie. Care an a uitat sa ne spuna 4.000;5.000. Dupa Christos sau ante. Si nu is mai permite atunci sa vina cu vraji ca nu mere softul si aiureli de copii mici. Totodata justifica si de ce de la 130 euro/ha a ajuns la 77 si alte minunatii din astea. Acolo in fata unei instante private,din afara lu' tara nu mai tine cu povesti de la viata lu' sat. Asa numai ne imbrancim prin Bucuresti cu jandarmii,si le facem capital electoralpoate asta si vor. Asa ne rezolvam si pentru viitor problema si nea Galbenul cu mai marele sau acomisar de agricultura nea CIO'luashi discuta altfel. Si ii suna pe ei banca de 2 ori pe zi si bat ei drumurile pe los de la Mosnita la timisoara nu taranii.

Bihor 2016-01-23 21:19:14

Noi suntem de vine toții !!!! Așa ne trebuie !! Sa nici nu ne bage banii !! Eu nu am primit nici măcar avansul !! Când am vrut sa ies in strada dracu a venit !!! Stați in casa si va plângeți de mila !! Ieșiți la naiba in strada !! Cei care au primit avansul stau bine la caldura si așteaptă ca milogii restul de plata !! Bine ar fi sa nu mai bage niciun ban ca sa va treziți la realitate !!! Ieșiți la naiba in strada !!!! Ce așteptați !! In Austria , Germania ... ETC . Deja erau toate drumurile blocate !! Romani puturoși !!!

faliment srl agricultura din romania 2016-01-23 19:12:53

si a va mai zik ca si oieri sunt tot fermieri si eu sunt unul din ei si va mai zik ka la noi ii mai nasol ca si la voi cu pamantul ne baga impozite peste impozite si tot asa una la mana sa nu credeti ca toti ciobani sunt asa bogati cum se intituleaza domnul andresoiu si alti aia is mana in mana cu primarile cu politia, cu apia cu toate?,vn si zike pai eu andresoiu am plecat de la 80 de oi in 2002 si are acuma 24 de mii ma laati numa el stie cat o furat de la oameni si de la stat nu avea cum el cum masa so intretinut cu aer cu ce de asa repede o ajuns asa smecher.si mai multi nu numa el is o groaza de sibieni de poienari o gramada laa ei cand vine apia la control la animale se face din casa nu pe teren la citit de crotali,ei iau spaga de la bani,alimente,motorina si mai multe pai domnule gata terminati cu astea ori ii pentru toti dreptate o nu si de aia mere tara asa o sera buna ca as face un roman daca as continua

faliment srl agricultura din romania 2016-01-23 19:02:52

va salut din nou unde is cele 60 de mil pai unde sa fie la baieti destepti la siveco la super pensile care si liau adaugat,va spun eu ca saraci romanii nu mai au pe ce pune baza nu mai egzista nimika in tara asta,voi dc credeti ce merg ramani la munca la fabrici cas plini de banci si daca nu merg la munca le iau bankile casele asai ii si la noi am scos bani din banki pentru a cumpara utilaje animale si acuma ne asteapta falimentul,tara asta ii infectata din temeli oricine ar venii nu o sa mai fie nimika ca si inainte,vreu sa va mai intreb cv pana nu or venit subventile am trait mai bn nu or venit niki straini totul o fost monitorizat de cei din vest si de toti toti au stiut in romania ii totul iefti pamant,minereuri,padurea.totul nu va mai zik ca trec unguri zi de zi cu camionele ful,oai nu o dat mister iohanis lege sa nu se mai taie,dar ca se taie mai tare si mai tare cumpara straini pamant,unika solutie este revolutia si iesirea din uniunea europeana,si confiscarea terenurilor cuparat de straini prin intermediari,asata ar fi singura sansa o romaniei la arme dragi romani

Nina 2016-01-23 11:53:43

Oare autori acestor articole chiar nu citesc niciodata comentarile sa le spuie si celor de sus... Ofurile si pasurile noastre...Haideti fratilor sa ne organizam si sa iesim in strada ca stind si tot comentnd aici nu se optine nimica .oieri in 3,4,ore au optinut totul noi ore nu am putea sa facem acelasi lucru ca ne ducem de rapa cu toti ....sa ne organizam macar pe 1 februari si so facem ...

Ionel 2016-01-23 10:43:46

Cei 60 milioane de euro noi o sai platim ca doar nui plateste iohanis si ciolos din buzunarul lor.ar veni cca 60 sau 70 euro de fermier...gasesc ei solutii si mai taie de undeva ca sa platim incompetenta lor
Haideti in strada

Fermier tinar 2016-01-23 08:57:48

60 de milioane de euro a pierdut România pentru că au întârziat plățile pe agromediu!Dragi fermieri asta inseamna ca ministerul si inplicit APIA,ii doare in basca de banii fermierilor Romanii,CINE PLATESTE PENTRU ACESTI BANI???,,,Unde sunt asociatiile care reprezinta fermierii?ati vazut vreun comentariu din partea lor???HEI LAPAR,nu zici nimic?nu putem sa ne organizam fara asociatii,asta este clar,din cauza asta celor din minister si respectiv APIA, NU DAU 2 BANI PE FERMIERI,rapoartele de control prin teledetectie de ce au venit la APIA deabia in ianuarie?si alte intrebari care nu au nici un raspuns.........Dragi fermieri haideti sa incercam sa ne organizam noi,independent,daca vrem sa ne desfasuram activitatea in continuare...vine primavara si stiti ca sunt o groaza de cheltuieli..reparatii utilaje,seminte,motorina,angajati/inpozite...etc...si noi nu avem la aceasta data nici un raspuns CLAR cind ne vom primi amariti de bani.

faliment sa sau saizen pentru domnu yohanis 2016-01-22 21:44:55

si sa va mai spun cv nu putem sa traim intr-un stres continu doar controale si teledetecti si mafioti stau la birouri daca aude cnv care lar trage inima de la SRI sau doamna kovesi,stimati romnai c asa pot sa va zik luati masuri ca,pamntul si tot ce mai are tara asta al ei sunt patrimoniu tarii nu sunt a lu yohanis sau ciolook sau al parlamentarilor sau al hotilor este al tuturor romanilor,datine banii ca au sa ne ieie bancile tot ceau adunat parinti nostri excrocilor care santeti,cn dracu o mai auzit controale in luna ianuarie can au avut timp toata vara si toamana dar nu or putut veni c sau certat pe cata spaga se ieie de la tarani hoti naibi iesiti lume in strada cau sa ne ieie bankile tot hai sa ne adunam si sa mem peste ei ca din luna noimbrie tot ne mint dar impozitele la primari cresc zi de zi

faliment sa sau saizen pentru domnu yohanis 2016-01-22 21:44:55

si sa va mai spun cv nu putem sa traim intr-un stres continu doar controale si teledetecti si mafioti stau la birouri daca aude cnv care lar trage inima de la SRI sau doamna kovesi,stimati romnai c asa pot sa va zik luati masuri ca,pamntul si tot ce mai are tara asta al ei sunt patrimoniu tarii nu sunt a lu yohanis sau ciolook sau al parlamentarilor sau al hotilor este al tuturor romanilor,datine banii ca au sa ne ieie bancile tot ceau adunat parinti nostri excrocilor care santeti,cn dracu o mai auzit controale in luna ianuarie can au avut timp toata vara si toamana dar nu or putut veni c sau certat pe cata spaga se ieie de la tarani hoti naibi iesiti lume in strada cau sa ne ieie bankile tot hai sa ne adunam si sa mem peste ei ca din luna noimbrie tot ne mint dar impozitele la primari cresc zi de zi

faliment 2016-01-22 21:31:27

buna seara dragi romani,scuzatimi limbajul sau corectitudinea in a scrie,sa va spun asa frumos parlamentul,guvernul,si presedintele tari vor sa ne vindem la straini sa ajungem sclugi,vom ajunge mai rau ca iobagii cn mort-massi iii si achimescu sii cn ciolos ungur bulan care leo suge la totii cnn is gat ma neau pus bankile proprire pe toate conturile de 5 ani de zile controale la rand gata ma hotilor ce vreti sa mai distrugeti ca ati distrus totul nu va mai satura dracu de pensii si iara pensii datine bani cas bani nosti,nu voi vreti sa vindem tot si sa sugem pe pula la americanii asta vreti mai,cu porci ati terminato,cu vacile la fel cu oile la fel acuma vreti sa vindem si pamantul de sub casa asta vor fratilor hai sa ne adunam si sa mem peste ei,ca daca nu au sa sufere copii,de copii nostri

R.R. 2016-01-22 14:05:47

Nu se mai satura de promisiuni,apia si acuma face controale,pana nu termina salutari subventie,nu am banci de platit dar tot falimentar sunt.Ar trebuii sa iesim in strada in toata tara,la Bucuresti e mai dificil sa venim toti dar cu tractoarele pe sosele nationale merge.

calin 2016-01-21 22:37:15

Macar pe politicieni i interesa voturile, pe astia nu-i intereseaza decat sa ne vanda la Bruxelles.
Puteti sa le gasiti cate scuze vreti, asa de rau nu a fost de la revolutie incoace. Hoti si afacerisi a lui Soros.

Ei 2016-01-21 14:26:51

Ai dreptate Taran si eu am neamuri in interiorul apia care confirma cele spuse de tine

taran 2016-01-21 11:45:18

La apia nu sa facut nimic de anul tercut nici un dosar nu a fost introdus in sistem,problema este ca nici nu straduiesc prea tare,voi fermierii daca nu cereti dreptul cuvenit no sa primiti inainte de aprilie nimic,spun asta din interior ca sunt de la apia,suntem sunati in fiecare zii de multi fermieri si nu avem voie sa spunem adevarul pentru ca sefii nu ne lasa.

Fermier tinar 2016-01-21 11:31:47

Cum 3 vorbe nici 2 bani nu face..haideti in straa fratilor..daca nu scrie FALIMENT pe noi.

paulcreitaru 2016-01-21 08:58:19

Eu zic.sa avem luciditate si un pic de rabdare,in haosul lasat de constantin,si gasaca psd !crede cineva ca undeva la apia e vreun tir plin cu bani si irimescu nu il da?Haosul cu cererea de anul trecut ,trebuie judecat la rece si acuzati cei ce l-au gestionat!TOTI,ne bazam pe acei bani,ca din productie se alege praful!DE CE?Cat de catalogarea hotilor de la Bruxelles,lasati-o mai moale ,nici la degetul mic al borfasilor de DAMBOVITA,ce ne-au condusnu sunt..Pana nu taie sforile intinse din,ministere,agentii si parlament....nimic nu se misca cum am vrea noi...!

calin 2016-01-21 07:55:43

Vai de capul nostru. Hotii de la Bruxelles au venit cu interes in Romania.
Am ajuns sa plangem dupa Constantinescu si PSD, merge din ce in ce mai prost, eu unul cred ca renunt, vand si las totul balta. Daca mai am la cine vinde. Nenorocitilor!

Ionel 2016-01-21 01:37:07

Poporul roman totdeauna a fost un las
Din cauza intarzierii platii agromediului guvernul a pierdut 6 milioane de euro si asta din cauza incompetentei lor

Ova 2016-01-21 01:34:55

Foarte multi vor avea de pierdut dar sa stiti ca noi suntem cei mai vinovati ca suntem toleranti
Noi ne.am dat pantalonii jos si ciolos cu itimescu ne.au traso

fermier 2016-01-20 20:45:27

alexska,noi suntem niste fricosiiiiiiiiiiii asteptam sa vina pest noi bancile,si eu am un credit ,am pus in ipoteca apartamentul personal si eu sunt in cacat pana peste cap,haideti trezitiva odata si la Bucuresti cu noi.......

alexska 2016-01-20 20:30:03

Salut....sunt din Constanta... am 2 miliarde datorii la ingrasaminte si seminte.....credit de 2 miliarde, printre care 500 de milioane trebuie platiti urgent la banca....deja mi-au pus oprire pe conturi....si eu stau sa`i ascult pe jegosii astia cum ne tot amana cu platile...haideti oameni buni sa iesim in strada !!!! ....haideti la Bucuresti pe 1 Februarie !!!

fermier 2016-01-20 19:55:53

Eu sunt din Constanta ,am primit avansul SAPAR,am fost o mare norocoasa,am sunat la apia,vor primi in luna lui martie cei care nu au primit avansul si apoi dupa 15 martie vor continua platile,asa ca vai de noi ciuciu bani ptr. ingrasaminte...............FALIMENT scrie pe firma mea,nu am nici asigurari pe culturi si sigur au inghetat...............

R.R. 2016-01-20 19:50:38

Pentru ce sa depunem cerere,ar trebuii sa mergem toti in ultima saptamana si sa stam pe capul lor.Este o minciuna crunta ce tot balbaie astia pe la tv,n-au platit nici un sfert din cereri la avans si se pare ca vom astepta pana in iunie.Bineinteles daca nu mai gasesc piedici pana atunci.

Luiza 2016-01-20 17:38:58

În Constantă sunt mulți fermieri care nu au primit avansul pe suprafața.Ne poate lămuri cineva.Mulțumesc.

Luiza 2016-01-20 17:35:00

Sunt persoană fizicăsi nu am primit avansul pe suprafața ,mai am vreo șansă să -l primesc până la sfârșitul luni.

fermier 2016-01-20 13:15:05

Vai de noi,azi am fost la camp zona Lumina,jud.Constanta nu avem zapada deloc doar gheata pe camp,au inghetat culturiile si asigurare nu avem ca smecheriiiiiiiiiiii nu au dat subventiile si nu am avut bani ptr asigurari...............vai de noi,scrie pe fruntea noastra FALIMENT

revolutionarul 2016-01-20 11:37:27

Se caută fel de fel metode, ca țăranul romăn să-și văndă pămăntul străinilor, trădătorii sunt înnebuniți și presați că au luat șpaga de la imperialiști că s-au vîndut pînă la acestă dată numai în jur de 6000000 ha teren arabil străinilor. ALO SRI-UL voi pe cine slujiți or nu sunteți din Romănia. La ora actuală totul se aduce din import, țăranii sunt distruși cu totul. Eu vă spun clar, în maxim 50 de ani națiunea romănă va dispare căci suntem pe locul 1 în lume cu privire la expotul de: materie cenușie, femei și creșterea suprafețelor a cimitirelor.

anonim 2016-01-19 19:46:05

Daca nu facem ceva nu vedem bani ne cresc dobinzi la credite

anonim 2016-01-19 19:44:33

Sa iesim fratilor in strada altfel nu o sa ne dea bani luaiar dracu de bulangi

corina 2016-01-19 19:28:57

Haideti fratilor in strada!!!! Isi bat joc de noi nenorociti astea!

Rares 2016-01-18 12:45:56

Ba oameni fara minte nu mai stati aici si comentati iesiti in strada si cereti bani la fel cum au facut cei cu oile .cati au fost ?
Cred ca 10 oameni au reusit si voi sunteti 20 cei cu comentariile .
Iesiti in strada chiar daca sunteti putini 10 oameni e deajuns...

nicolae b 2016-01-18 11:19:18

In noul Cod fiscal este prevazut ca atunci cand statul are sa-ti dea bani si nu ii vireaza in termen atunci si statul, ca si contribuabilul, plateste penalitati. In mod normal trebuie sa facem presiuni ca Ministerul Agriculturii sa ne vireze banii inclusiv cu dobanzile si penalitatile calculate . Mai ales ca s-a spus ca UE a virat banii in contul Ministerului. Daca asa vor sta lucrurile in anii care urmeaza sa vedeti cum primim banii in octombrie.

laura 2016-01-18 09:56:40

Suntem noi lasii. De ce nu ne organizam sa iesim in strada? Numai asa se obtin drepturile aici in tara asta. Vezi oierii! !!!veniti sa protestam! !!@

Andrei 2016-01-17 17:48:11

In strada cu noi sa ne cerem drepturile! Pe impozite imediat ne pun popriri pe conturi!

simi 2016-01-17 13:52:46

Sper sa traim si sa vedem cum ne mai mintesc si acesti TEHNOCRATI care au venit de la Bruxeles ,care nu au nici in clin si nici in mineca absolut nimic cu poporul roman,cu taranii care trudesc muncind paminturile !









Catalin 2016-01-17 12:54:41

Niste mincinosi si nesimțiți,putem sa scriem orice despre ei oricum nu i intereseaza de nici un fermier.sa la fie rusine

junior 2016-01-17 10:56:57

Pana acum ziceau din februarie, acuma din martie!? Sa se duca naibii cu tot cu softul lor! HOTI! Ce le pasa lor ca noi nu avem cu ce ne descurca!?

codruta 2016-01-17 09:41:09

As vrea sa stiu daca cei ce sunt persoane fizice autorizate vor primi bani acum in ianuarie findca asa a zis ministru ca vom primi in luna ianuarie cum nu am luat nimic anul trecut .Cineva stie numarul de telefon de la viata satului

fermier2 2016-01-16 22:31:15

numai minciuni !! se puteau incepe platile de la sfarsitul lunii ianuarie cel tarziu !! eo mare vrajala cu softul siveco !! banii exixta pentru plati ! doar ca nu proceseaza ei cererile !!! suntem mintiti pe fata !! doar cu proteste o sa ne primim banii oamneni buni !! o sa vedeti !!!!

fermier 2016-01-16 12:44:35

luna lui martie sa primim subventiile?nu sunteti intregi la minte........bataie de joc....cu ce dracului cumparam ingrasaminte ??? si cu cururile daca ati gandi ati gandi mult mai bine...............

Ionel 2016-01-16 09:43:24

la cati bani trebuie sa dea la ode eiameni daca sant blocati 3 luni de zile se aduna ceva dobanda ca sa aiba cu ce trai saracii .

Ion21 2016-01-16 04:18:06

Din surse apia stiu si eu ca suntem luati peste picior si ca nimic nu se misca in privinta platilor

taranu D 2016-01-15 22:36:04

Daca pe ponta l.am demis prin proteste de strada ....de ce nu il demitem si pe mincinosul de achim?
hai sa ne unim sa iesi in strada sa vad politicieni ca nu suntem prosti...

Dobrogeanu DML 2016-01-15 20:46:36

Mincinosii astea trebuie sanctionati la alegeri ...
din 89 pana in prezent niciun guvern nu ş.a permis sa dea atatea termene si sa nu le respecte,asta inseamna dispret total fata de noi fermierii!!!!!

silverado 2016-01-15 19:31:28

Sa nu credeti sunt de la APIA,si nici un pas nu a fost facut de anul trecut in privinta platii.mii de dosare neintroduse stau inca pe rafturi.

Adi 2016-01-15 18:50:36

Da Maria primesti,!

Adelin 2016-01-15 16:08:58

Curand nu o sa vedem nimic
Banii o sai tina ei ca e mare dobanda la milioanele de euro

Ei 2016-01-15 16:08:05

In martie o sa spuna ca in aprilie sau mai ...ce nu va.ti o isnuit cu minciunile lor?
Offf cat pot sa minta imputitii astia

sly 2016-01-15 15:25:53

Soft de cacat. Cu 50 mil de euro mai bine plătea 1000-2000 de operatori calculatoare si mergea treaba mai rapid.

MARIA 2016-01-15 15:04:39

Daca am pajiste primesc SAPS si redistributiva?

ionut 2016-01-15 13:52:20

Tehnocratii puli, nu sunt in stare sa implementeze un cacat de soft! Abureli si vrajeli daca nu protestam nu se rezolva nimic.

Gigi 2016-01-15 11:08:13

HOTII !!! Haideti la strada, facem scandal ca francezii...