Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Fermierii vor primi si in 2018 subventia pe motorina

fermierii-vor-primi-si-in-2018-subventia-pe-motorina

O hotarare in acest sens a fot adoptata in ultima sedinta de guvern, anuntul fiind facut de purtatorul de cuvant al institutiei.



Guvernul a adoptat o hotarare prin care, şi in 2018, agricultorii vor beneficia de sprijin financiar pentru reducerea accizei la motorina, dupa cum a anuntat purtatorul de cuvant al Executivului, Nelu Barbu.
 
Acesta mai spune ca suma alocata pentru campania 2018 este de peste 320 de milioane de lei si va fi asigurata de la bugetul de stat, in limita prevederilor bugetare aprobate de Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale pentru anul curent.

 
Cantitatile de motorina care vor beneficia de ajutor de stat sub forma de rambursare urmeaza sa fie aprobate prin ordine ale ministrului Agriculturii şi Dezvoltarii Rurale.
 
Fermierii care solicita subventia pentru motorina consumata in sectorul vegetal trebuie sa depuna la APIA cererea pnetu subventie, insotita de urmatoarele documente:
- situatia centralizatoare a cantitatilor de motorina achizitionate si utilizate la lucrari mecanizate, aferente perioadei pentru care solicita acordarea ajutorul de stat prin rambursare, intocmita conform modelului prevazut in anexa nr. 9 din ordin;
- documente care dovedesc cantitatea de ciuperci produsa, dupa caz;
- copie a facturilor fiscale de cumparare a motorinei emise de vanzator pe numele solicitantilor;
- copie a documentelor de identitate si/sau a documentelor de inregistrare, in cazul in care au intervenit modificari fata de cererea de acord prealabil pentru finantare;
- adeverinta in original de la Registrul agricol, cu suprafetele aflate in exploatare, in cazul in care au intervenit modificari fata de cererea de acord prealabil pentru finantare;
- adeverinta in original de la Directia pentru agricultura judeteana, pentru suprafetele plantate cu vie nobila, in cazul in care au intervenit modificari fata de cererea de acord prealabil pentru finantare.
 
Totodata, fermierii care activeaza in sectorul zootehnic au nevoie de urmatoarele documente in momentul depunerii cererii:
- situatia centralizatoare a cantitatilor de motorina achizitionate si utilizate aferenta perioadei pentru care solicita acordarea ajutorului de stat prin rambursare;
- copie a facturilor fiscale de cumparare a motorinei emise de vanzator pe numele solicitantilor;
- situatia privind calculul efectivului rulat/efectivului mediu realizat, intocmita de beneficiar si vizata de medicul imputernicit de libera practica, dupa caz, intocmita conform modelului prevazut in anexa nr. 10;
- copie de pe cererea depusa de catre apicultori la consiliul local in vederea asigurarii acestora de vetre de stupina temporare sau permanente;
- copie a documentelor de identitate si/sau a documentelor de inregistrare, in cazul in care au intervenit modificari fata de cererea de acord prealabil pentru finantare.
 
Pentru sectorul imbunatatiri funciare, cererile de plata se depun insotite de urmatoarele documente:
- situatia centralizatoare a cantitatilor de motorina achizitionate, aferenta perioadei pentru care solicita acordarea ajutorului de stat prin rambursare;
- copie a facturilor fiscale de cumparare a motorinei emise de vanzator pe numele solicitantilor;
- situatia centralizatoare a cantitatilor de apa pentru irigatii, intocmita conform modelului prevazut in anexa nr.11 din ordin;
- copie a facturilor de apa din care sa reiasa volumul de apa consumat de catre beneficiar;
- situatia suprafetelor irigate, pe structuri de culturi, aferenta perioadei pentru care se solicit ajutorul de stat;
- copie a documentelor de identitate si/sau a documentelor de inregistrare, in cazul in care au intervenit modificari fata de cererea de acord prealabil pentru finantare.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Fermierii vor primi si in 2018 subventia pe motorina
Rating:
Nota: 2.5 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Intrebare linie imbuteliere lapte

Intrebare: Daca incep o mica afacere in zootehnie cu lapte de capra, si daca vreau sa imi vand singur laptele se pot folosi sticle PET refolosite?

Raspuns: Nu, normele sanitar-veterinare interzic acest lucru. Fie investiti intr-o linie de procesare/imbutel... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii15 comentarii




JOHN ROYSTER 2018-06-13 01:39:58

Salutare tuturor,
Aveți nevoie de ajutor financiar?
Oferim împrumuturi de cel puțin 1.000 EUR / USD până la un maxim de
Euro / USD 500,000,000.00 cu o durată convenabilă de la 1 la 30 de ani
la o rată a dobânzii foarte redusă de 2%.
Aveți nevoie de un împrumut de afaceri?
Aveți nevoie de un împrumut individual?
Vrei să cumperi o mașină?
Aveți nevoie de un împrumut ipotecar?
Ai nevoie de un împrumut pentru a-ți plăti datoria?
Aveți nevoie de un capital imens pentru a începe propunerea dvs. de afaceri sau
expansiune? V-ați pierdut speranța și credeți că nu există cale de ieșire și
Povara dvs. financiară persistă?
Nu ezitați să ne contactați pentru afaceri.
Contactați-ne prin e-mail: JOHNROYSTER321@GMAIL.COM

Director Executiv CEO

JOHN ROYSTER 2018-06-13 01:39:58

Salutare tuturor,
Aveți nevoie de ajutor financiar?
Oferim împrumuturi de cel puțin 1.000 EUR / USD până la un maxim de
Euro / USD 500,000,000.00 cu o durată convenabilă de la 1 la 30 de ani
la o rată a dobânzii foarte redusă de 2%.
Aveți nevoie de un împrumut de afaceri?
Aveți nevoie de un împrumut individual?
Vrei să cumperi o mașină?
Aveți nevoie de un împrumut ipotecar?
Ai nevoie de un împrumut pentru a-ți plăti datoria?
Aveți nevoie de un capital imens pentru a începe propunerea dvs. de afaceri sau
expansiune? V-ați pierdut speranța și credeți că nu există cale de ieșire și
Povara dvs. financiară persistă?
Nu ezitați să ne contactați pentru afaceri.
Contactați-ne prin e-mail: JOHNROYSTER321@GMAIL.COM

Director Executiv CEO

JOHN ROYSTER 2018-06-13 01:39:57

Salutare tuturor,
Aveți nevoie de ajutor financiar?
Oferim împrumuturi de cel puțin 1.000 EUR / USD până la un maxim de
Euro / USD 500,000,000.00 cu o durată convenabilă de la 1 la 30 de ani
la o rată a dobânzii foarte redusă de 2%.
Aveți nevoie de un împrumut de afaceri?
Aveți nevoie de un împrumut individual?
Vrei să cumperi o mașină?
Aveți nevoie de un împrumut ipotecar?
Ai nevoie de un împrumut pentru a-ți plăti datoria?
Aveți nevoie de un capital imens pentru a începe propunerea dvs. de afaceri sau
expansiune? V-ați pierdut speranța și credeți că nu există cale de ieșire și
Povara dvs. financiară persistă?
Nu ezitați să ne contactați pentru afaceri.
Contactați-ne prin e-mail: JOHNROYSTER321@GMAIL.COM

Director Executiv CEO

Ane 2018-06-12 04:14:45

Credite auto
Credite ipotecare
Împrumuturi de afaceri
Imprumuturi personale
Împrumuturi imobiliare.
Pentru mai multe informații,

Numărul Numărul Numărul: +18454007792
Website: //worldbestloans.wix.com/worldbestloans
Email: worldbestloans@gmail.com

Mrs Christy Walton 2018-06-04 04:57:13

Eu sunt doamna Christy Walton de finanțe Am acorda împrumuturi companiilor și persoanelor fizice cu o rată a dobânzii rezonabilă doar pentru a ajuta pe cei care au nevoie de orice probleme financiare etc, dacă sunteți interesat puteți ajunge la noi pe acest e-mail: christywalton355@gmail.com Ai încerca să obțină orice un fel de împrumut? Aplicați acum la doamna Christy Walton Finance

Jean Carlos 2018-06-03 15:57:18

Aveti nevoie de un imprumut pentru a incepe afacerea sau pentru a va plati facturile si o finantare corporativa pentru bunuri imobiliare si orice tip de finantare a afacerii Creditplusfinance11@gmail.com sau Whatsapp +16234044993 . Oferim deasemenea imprumuturi persoanelor, firmelor si organismelor juridice la rata dobânzii de 3%. Oferim împrumut persoanelor serioase care sunt interesate de împrumut dacă sunt interesați de acest e-mail: Creditplusfinance11@gmail.com sau Whatsapp +16234044993

Maria 2018-05-23 12:48:47

Aveți nevoie de un împrumut pentru a vă plăti datoria sau a începe o afacere
Vă oferim un împrumut cu o dobândă redusă
Oferim de la 1500 euro la 800.000 de euro
Adăugați-ne sau contactați-ne la: mvargaspuyo1@gmail.com

John Ahmed 2018-05-14 21:37:24

Sunt John Ahmed un creditor privat de împrumut, sunteți în căutarea unui împrumut de afaceri, împrumut personal, împrumut de acasă, împrumut auto, împrumut student, împrumuturi de consolidare a datoriilor, împrumuturi negarantate și capital de risc? Dacă ați fost refuzat un împrumut de către o bancă sau o instituție financiară din unul sau mai multe motive. Sunteți în locul potrivit pentru soluțiile dvs. de împrumut, acordăm împrumuturi tuturor persoanelor care se încadrează în intervalul de la 2000 până la maximum 100 milioane în intervalul de timp de rambursare de la 1 până la 30 de ani pentru orice parte a lumii. Contactați-mă pentru mai multe informații prin e-mail: russell.credit40@gmail.com

PAYROL LOAN FIRM 2018-05-02 07:26:33

O zi buna!
Aveți nevoie de împrumut pe termen lung sau scurt, cu un nivel relativ scăzut
dobândă în rata de 2%?
Oferim împrumut de afaceri
Imprumut personal
Împrumut de acasă
Imprumut auto
Împrumut de student
Împrumut de consolidare a datoriei și multe altele.
Oferim împrumut de la 2 000 euro la 750 000 euro
Suntem garantați în acordarea de servicii financiare clienților noștri peste tot
lumea fără nici o problemă. Creditele pot fi procesate și transferate către
creditor imediat. Trimiteți-ne astăzi un email pentru un împrumut sigur și garantat
transaction.email ne prin payroignacio@gmail.com

John Ahmed 2018-04-30 02:54:40

Sunt creditor privat și investitor, aveți nevoie de un împrumut legal, onest, reputat și rapid? Vă pot ajuta cu împrumut de garanție de 100%, vă ofer afaceri și împrumut individual, Mai mult, de asemenea, finanțăm tot felul de proiecte. Pentru mai multe detalii, contactați-ne la: russell.credit40@gmail.com

Domnul LOUISE MIKE 2018-04-22 05:16:29

buna

Sunt domnul LOUISE MIKE creditor creditor credibil Aveți nevoie de împrumut personal sau de afaceri? Aveți nevoie de un împrumut pentru diverse alte scopuri? Dacă da, vă rugăm să ne contactați. Noi oferim cel mai mare împrumut de $ 10000 de dolari 100 de milioane de dolari, euro de lire sterline. @ 2% rată fixă a dobânzii pe o perioadă de 1-20 de ani. Oferim o perioadă de grație de trei luni înainte de începerea plății lunare. Deci, dacă sunteți interesat, vă rugăm să ne contactați prin e-mail: louisemikefinancialhelp@gmail.com pentru prelucrare.
Asteptand raspunsul tau.
Toate cele bune,
Domnul LOUISE MIKE

harry carlos loans 2018-04-10 19:38:54

Bună ziua, sunt doctorul Harry Carlos, creditor privat de împrumut, dau împrumut celor care au nevoie de împrumut și cei care doresc să înceapă o nouă afacere. Îi dau împrumuturi personale, împrumuturi de afaceri, împrumuturi pentru studenți, credite pentru companii și toate tipurile de împrumuturi, în rata interesată de 2% contact astăzi la: harryloanfirm56@gmail.com sau via whatsapp +1 325-267-6482

Jaden Steven 2018-03-28 14:13:05

Sunt creditor privat și investitor, aveți nevoie de un împrumut legal, onest, reputat și rapid? Vă pot ajuta cu împrumut de garanție de 100%, vă ofer afaceri și împrumut individual, Mai mult, de asemenea, finanțăm tot felul de proiecte. Pentru mai multe detalii, contactați-ne la: Js.loans2000@gmail.com sau Whatsapp +1 518 601-1639

a.j.keen 2018-03-04 14:20:31

Ai căutat un împrumut? Aveți nevoie urgentă de un împrumut personal sau de afaceri?

Numele meu este Benson Wealth Sunt din Chicago USA, căsătorit, am căutat o adevărată companie de împrumut pentru ultimele 6 luni și tot ce am primit a fost o grămadă de escrocherii care m-au făcut să le am încredere și, la sfârșitul zilei, ei mi-a luat banii fără a da nimic în schimb, toată speranța mea a fost pierdută, am fost confuz și frustrat, mi se pare foarte greu să-mi hrănesc familia, nu am vrut niciodată să am nimic de-a face cu companiile de împrumut pe net, așa că am mers să împrumute bani de la un prieten, i-am spus tot ce sa întâmplat și mi-a spus că mă poate ajuta, că știe o companie de împrumut care mă poate ajuta, că tocmai a primit un împrumut de la ei, mi-a îndrumat cum să solicite împrumutul, am facut asa cum mi-a spus, am aplicat, nu am crezut niciodata dar am incercat si pana la cea mai mare surpriza am primit imprumutul in 24 de ore, nu am putut sa cred, sunt fericit si bogat din nou si imi multumesc lui Dumnezeu ca astfel de companii de credit ca acest lucru există în continuare în urma acestor fraudări peste tot, vă rog să-i sfătuiesc pe toți cei care au nevoie de împrumut pentru a merge r A.J. Pătrunzătoare. E-mail: a.j.keenloafirm@gmail.com sau WhatsApp +2349065212418, El este un om de încredere contactul dvs. CONTACT:
a.j.keenloafirm@gmail.com sau WhatsApp +2349065212418, deoarece este dinamic, sigur și 100% fiabil .. Ei nu vor eșua niciodată, viața ta se va schimba ca a mea.

SARAH WILLIAMS 2018-02-10 05:39:49

Sky World împrumut Firm, am da împrumuturi la o rată a dobânzii 0f 3%. skyworldloanfirm@gmail.com
 

Bună ziua, domnule / mă.

Suntem o companie privată și oferim împrumuturi la rate scăzute ale dobânzii pentru a determina valoarea împrumutului să fie între 100 de milioane de împrumut provizioane de împrumut de 1.000 de dolari pentru dezvoltarea afacerilor: marginea / competitivitatea expansiunii afacerilor.

Oferim o varietate de împrumuturi

* Împrumuturi personale garantate și nesecurizate
* Împrumuturi de afaceri securizate și negarantate
* Împrumut de consolidare
  
Nu există taxe în avans.

Vă mulțumim că ați avut timp să citiți acest anunț.
Pentru mai multe informații și întrebări, trimiteți-ne un e-mail astăzi
skyworldloanfirm@gmail.com
skyworldloanfirms@yahoo.com


Sarah Williams.

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
Elena Ioana Andreea spune: My name is Elena Ioana Andreea and i am from Iași in Romania i just received my loan from Patricia Kingsman loan company right now and i have heard about this company and i thought it was a fake...
15 Iun. 2018 01:04:32
Raspunde la intrebare
Veronica Rose Holly spune: Patricia Dumnezeu vă va binecuvânta și compania voastră Numele meu este Veronica Rose Holly. Sunt din București România nu am nimic de spus pe nimeni care are nevoie de un împrumut adevărat...