Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Inca 65.000 de fermieri isi vor primi zilele acestea banii pe subventii

inca-65000-de-fermieri-isi-vor-primi-zilele-acestea-banii-pe-subventii

APIA a autorizat la plata o suma totala de 1,074 miliarde de euro pana in acest moment pentru 769.000 de fermieri pe vegetal din totalul de 886.000 cati au depus cererea in anul 2015.



Directorul general al APIA, Florin Faur, a anuntat ca zilele acestea au fost autoritzati la plata inca 65.000 de fermieri care au fost pana acum in control si care isi vor primi in conturi banii pentru subventiile pe 2015 la finale acestei saptamani.
 
„Am decis ca in urmatoarele zile din fericire se creeaza premizele, cel putin pentru un numar de 65.000 de fermieri care nu au intrat deloc la plata, sa poata la sfarsitul saptamanii, sa intre in procedura de autorizare la plata. Este vorba despre acei fermieri care au fost  controlaţi pe teren care au avut cele doua tipuri de control, fie clasic prin masuratoare sau teledetectie. In privinta acestor fermieri vorbim de o suprafata de 2,3 milioane de hectare, adica extrem de mult, raportat la numarul total de hectare pe care le gestionam adica 9,3 milioane de hectare cat avem noi in sistemul nostru de plati. Aceste 2,3 milioane de hectare de care discutam tin in interiorul lor un pachet de peste 300 de milioane de euro. De precizat ca din cei 65.000 de fermieri circa 57.000  sunt doar cu control pe teren. Este, cum ii spun eu, marea descatusare pentru ca aici vorbim de ferme mari unde se discuta de investitii, plati care au avut anumite restante”, a declarat in acest sens seful APIA.

 
Acesta a mai explicat ca plata pentru cei 65.000 de fermieri este cea mai mare deblocare pe care a facut-o APIA pana la momentul actual.
 
„Lucram foarte intens si managerial, cu toate fortele. Ca sa se vada exact care este acum ritmul platilor va pot spune ca dupa data de 12 mai, APIA  a initiat a doua etapa de plati si a reusit sa platesc 444 milioane de euro pentru un numar de 705.000 de fermierii. Adica in opt zile am facut un efort institutional dar noi ne-am obisnuit ca inclusiv in momentele in care este un anumit ragaz si lumea se odihneste institutia sa lucreze”, mai spune Florin Faur.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Inca 65.000 de fermieri isi vor primi zilele acestea banii pe subventii
Rating:
Nota: 3.8 din 362 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Subventii

Intrebare: Au intrat banii la APIA?

Raspuns: Nu pot sa cred...... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii78 comentarii


Abc 2016-06-09 16:10:52

Nu s a deblocat nimic pt modulul de control. Daca asa sti fost anuntati la centrele judetene, v au mintit ca pe mine...la centrul local de acum 3 saptamani mi au spus ca mi au trimis la plata dosarul iar de la Buc, mi s a spus ca pana la sfarsitul lunii se deblocheaza modulul de control si intra in plata!

iON 2016-06-06 06:58:34

dar totusi pentru cei la control s-au deblocat dosarele. a luat cineva

cornelia 2016-06-06 05:06:19

vineri a fost livrata intreaga suma. jud.Arad

vlad 2016-06-02 10:45:58

Majoritatea n-a primit. Au mancat politicienii banii... n-au de unde plati, si ne mint ba una, ba alta, sa nu ne prindem...Hotia din Romania nici Tepes n-o mai stirpeste, il omoara ei pe el...

Mic fermier 2016-06-02 09:49:26

Eu am avut transfer dar fara control. N-am primit niciun leu pana acum. Ce se intampla?

pandurul 2016-06-01 17:46:38

PROCLAMATIA DE LA PADES
Fraților locuitori ai Țării Românești, veri de ce neam veți fi! Nici o pravilă nu oprește pe om a întâmpina răul cu rău! Șarpele când îți iasă înainte, dai cu ciomagul să-l lovești, ca să-ți aperi viața, care mai de multe ori ni se primejduiește din mușcarea lui. Dar pe balaurii care ne înghit de vii, căpeteniile noastre, zic, atât cele bisericești, cât și cele politicești, până când să-i suferim a ne suge sângele din noi? Până când să le fim robi? Veniți dar, fraților, cu toții, cu rău să pierdem pe cei răi, ca să ne fie nouă bine!
Veichiul lui Dumnezău, prea puternicul nostru împărat, voește ca noi, ca niște credincioși ai lui, să trăim bine. Dar nu ne lasă răul ce ni-l pun peste cap căpeteniile noastre!
[...]Să să aleagă căpeteniile noastre cei care pot să fie buni. Aceia sunt ai noștri și cu noi dinpreună vor lucra binele, precum ne sunt făgăduiți.
Nu vă leneviți, ci siliți dă veniți în grabă cu toții; care veți avea arme, cu arme, iar care nu veți avea arme, cu furci de fier și lănci; să vă faceți de grabă și să veniți unde veți auzi că se află adunarea cea orânduită pentru binele și folosul a toată țara.
Și ce vă vor povățui mai marii Adunării aceia să urmați și unde vă vor chema ei acolo să mergeți. Că ne ajunge, fraților, atâta vreme de când lacrămile de pe obrazele noastre nu s-au uscat.

pandurul 2016-06-01 17:42:49

Oamenii astia merita legati de coada vacii si tinuti acolo precum Ceausescu in 1977 in mina! Toti politrucii romani si angajatii de la APIA care traiesc precum Pasii cu 7 turiuri pe spatele unora ce se zbat in cea mai neagra mizerie si saracie...
AJUNGE CU ATITA BATAIE DE JOC, CA LUAM FURCILE SI COASELE SI LANCEA LUI HORIA.....

ovaca 2016-06-01 17:28:38

REVIN.Am inteles ca se pling cei de la APIA ca muncesc mult ,pai sa se duca la privat sa vada cum este,sau sa stea in cimp cu noi ,sau la coada vacii,si sa vada cum se cistiga un salariu minim pe economie,nu la aer conditionat si cu cafeaua in fata.Sa vina ca le dam noi de munca si acolo sa stea oameni care stiu si sint constienti ca de ei depinde viitorul agriculturii si al copiilor nostri.

ovaca 2016-06-01 17:21:41

mai fratilor,haideti sa-i luam pe Irimescu si pe Ciolos sa le aratam cum se munceste in cimp si la vaci si oi ca poate au uitat.Unde sant aia care se bateau cu pumnul in piept ,, 25 mai se da drumul la subv. animale.27 mai se termina cu subv..la teren 15 iun. se termina plata subv.,,Minciuni.Ia sa nu le mai dam salariile la nici unul pina nu isi fac treaba pt.care sint platiti.

Stefan 2016-06-01 15:12:52

Si eu am avut transfer. Azi am fost si am depus cererea pe 2016.Si am întrebat si de subvenții pentru II .Raspuns primit de la Apia Timis:Dupa 15 iunie se vor face plățile. Sr vorbea intr-un reportaj ca le este foarte greu angajaților Apia cu programul si ca ii ia salvareA de la atata munca.Ei bine doamna care mi-a luat dosarul se uita pe catalog de cosmetice si vorbea la telefon. Dupa jumătate de oră de așteptat am intrat peste ea si normal ca mi -a gasit ceva si m-a trimis sa rezolv. Dar am revenit si intr-un final am reusit sa depun cererea.Banii ca-i vom vedea ca nu...cererea a preluat-o.Sper ca kn data de 7 iunie sa iesim cat mai multi fermieri. Eu voi fi acolo!

dani 2016-05-31 13:54:51

Eu am avut transfer si nu am primit nici avans nici acum nimic cei celor cu transfer dosarele sunt blocate si nu se va mai ocupa de ele numai cand se va termina depunerile de cereri pe 2o16 si platile celor care su nt in regula deci pana 3o iunie si numai sapsul ,si agromediu asta este situatia in jud Harghita.

Ana 2016-05-31 13:44:07

Pe zmd a luat cineva?

Laur 2016-05-31 13:42:30

Este cineva cu transfer care a primit ceva?

Fermier 2016-05-31 13:34:19

Sunt in Gorj , am 5.5 ha pamant si nu am primit 1 leu ... nici in toamna , nici acum... A luat cineva ?

sperante 2016-05-31 12:58:44

Da eli, am primit inverzire la 19 mai, 1900 de lei la 7.3 ha, vecinul numai ieri a primit inverzire

eli 2016-05-31 12:29:52

sperante ai primit inverzire ?si eu sunt din hr si n-am primit nimic

sperante 2016-05-31 12:18:50

Pentru zona montana ati primit bani jud hr?

lupu narcis 2016-05-31 11:55:48

buna ziua,acum cinci min am vorbit la APIA BUCURESTI si nici pana la aceasta ora nu stiu cat o sa fie subventiile la bovine pentru 2015,motivand ca asteapta circulara de la GUVERN.Nu au stiut sa raspund la intrebarea ,cand incep platile la subventii bovine pentru 2015? rusine

Ratiu Rosina 2016-05-31 10:49:39

Mincinosi ordinari! Pana cand va mai suporta pamantul? Va bateti joc de oameni. Nerusinatii naibii.

iON 2016-05-31 07:07:22

se mai stie ceva despre cei la control daca s-au deblocat

calin 2016-05-31 01:03:56

Am depus o declatie la ANAF si in 2 zile mi-a venit decizia de plata, am depus cerere la APIA si de 1 an inca nu am luat subventia, oare nu ar putea ANAF-ul cu APIA sa faca schimb de functionari si eficacitate, ar fi o Romanie fericita.

Anonim 2016-05-30 23:17:31

Când sunt serverele de vina, când guvernul ca nu aproba nu stiu cate si mai cate. Daca este atât de evidenta problema serverului si a curentului care se tot ia la sediile Apia de parca ar fi in ceva cătun uitat de timp de ce nu se recurge la masuri? Sau poate ca cineva urmărește ca asta sa se intample? Pe toți in doare in cot de noi! Javrelor ordinare!

Anonim 2016-05-30 23:11:26

Este inadmisibil ce se intampla. Niciunul dintre noi nu a luat nici un leu. Pana când mai suntem mințiți? Azi am verificat contul si nu am primit nici un leu nici pentru animale nici pe suprafața. Cei vinovați sa fie trași la răspundere!

un fermier 2016-05-30 22:07:11

am si eu 50 vaci cu lapte ,nu am luat nici 1 leu nici pe pamint si nici pe animale,nu mai astept banii ,cred caci au gresit nr. cont si au ajuns in Panama

Alexandrovici Aurelian 2016-05-30 21:20:34

Cand primesc subventia pe suprafata 2015 cei care au avut control fizic? Vatra Dornei , Suceava

Lola 2016-05-30 17:45:23

Ionut a cata oara primesti a cata rata?

fermier 2016-05-30 16:04:45

Ai avut control sau transfer.

ionut 2016-05-30 14:43:21

Azi am primit fabuloasa suma de 25,45 lei am 3 ha, Salaj

cocos 2016-05-30 11:06:58

numai minciuni spune si individul acesta.dupa cum scrie adica ei muncesc cand altii se odihnesc...! vreau sa spun ca ei nu muncesc si ne mint cu nerusinare.

mircea 2016-05-30 10:32:27

La Bihor a intrat la cineva ??????????

magdalena 2016-05-30 10:31:02

pentru badea florin
organizarea unue adrese de e-mail data pe site si la care organizatorul sa primeasca cererile celor pagubitii ca mai apoi sa se organizeze un fel de INTILNIRE la APIA la o anume AUDIENTA ca cei de acolo sa REZOLVE problema in direct pentru toti pagubitii ,ca asa pe bucatele MINT,UMILESC si FURA.

dumitru 2016-05-30 09:45:31

Dar, mai luam banii de la APIA, pentru anul trecut ? sau or fi depusi in Panama ?

Cristina 2016-05-30 08:03:15

Vineri am fost la apia si am auzit pe angajati cum vb ca in 10 iunie trebuie sa faca ultimul plati. Deci pana in 10 iunie nu mai fac nici o plata . Cica asa au primit ordin. Vreau sa va spun ca la apia e Un dezastru, dupa fiecare agricultor , angajati ies la tigara si incep sa urle la oameni de ce stau pe hol ca ei nu au loc si nu au aer. RUSINE.

badea florin 2016-05-29 18:19:15

Nu rezolvam nimic nimic plangandu ne pe aceste situri.nu se va schimba nimic.trebuie sa ne organizam sa ne unim sa mergem peste cei ce ne MINT, UMILESC SI FURA.

badea florin 2016-05-29 18:15:03

Fermier 29 de ani din Buzau.200 ovine 12 bovine 100hectare pasune.nu am luat 1 leu pe suprafata si bovine.am vandut din animale sa platesc chiria izlazului si taxele la ANAF.speranta si dreptatea e tot la noi,haideti sa ne unim sa mergem peste ei.GREVA REVOLUTIE

marius pop 2016-05-29 10:26:11

Asta se intampla datorita incompetentei de la cel mai inalt nivel din apia si pana la ultima femeie de serviciu din acea institutie care au fost angajati numai pe pile, pentru salariile uriase de peste 500050 milioane, cum sa stie acei nemernici cum sa rezolve problemele ce apar in sistem cand cei mai multi au fost mediocri si sub mediocri in scoli, noroc cu facultatile particulare, pana nu se schimba nepotii si rudele incompetente cu personal pregatit profesional, tot asa o sa mearga sistemul, pentru ca acestia care ne proceseaza datele si ne calculeaza bani sunt niste avortoni ai sistemului de ivatamant si clasei politice.

Tami 2016-05-28 20:38:44

Nu am avut control si nu am primit nici un ban pe anul trecut ,domnu director Apia va rog sa nu mai mintiti.Mai bine ziceti ca sunteti niste oameni depasiti de situatie

Cristi 2016-05-28 15:03:30

Ordinarilor........Huuuuuuuooooooooo!!!!!!....ati nenorocit toata agricultura din Romania.....ati nenorocit toti fermierii.....mincinosi ordinari...care vorbiti de sute de m ilioane de euro platiti in conturi...care in realitate ...sunt sute de fermieri care nu au vazut nici un leut pana azi 29.05.2016...in cont.....V-ati umplut de bani din dobanzile luate din banii nostri pe care i-ati tinut..intr-un loc sau altul..........Ordinarilor si escrocilor........imputitilor..si nenorocitilor...care conduceti amarata asta de tara...Romania....Rusineeeeeeeeeeee sa va fie!!!!!!

osman pazvanoglu 2016-05-28 09:21:16

Fratilor, a venit timpul sa ne-apucam de haiducie...
Ne-au taiat astia si codrii...

osman pazvanoglu 2016-05-28 09:17:04

Eficienta la AFIR! In 6 minute de la deschiderea a doua sesiuni proiecte nerambursabile au fost analizate, aprobate 25 dosare proiecte pe 24,5 milioane euro!!!! 6 minute!!!! Cealalta sesiune proiecte era licitata cu citeva minute inaintea deschiderii sesiunii.....

'Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale anunţa miercuri că alocarea financiară pentru Submăsura 4.3A – Infrastructura de acces agricolă, aferentă sesiunii anuale 2016, a fost epuizată. Astfel, în primele șase minute de la deschiderea sesiunii din data de 25 mai 2016, ora 09.00, au fost depuse 25 de proiecte în valoare de 24,44 milioane de euro. Totodată, AFIR a anunţat că alocările financiare pentru Submăsura 7.2 – Investiţii în crearea și modernizarea infrastructurii de bază la scară mică, componentele de infrastructură rutieră din zona montană și non-montană, aferentă sesiunii anuale 2016, au fost epuizate.'

BRAVO APIA, AFIR !!!

FURATI LA GREU!

agricultor 2016-05-28 02:54:02

Nu prea avem sanse sa primim bani repede.
daca nu platesc pana in 30 ce se intampla? Romania e penalizata, adica tot noi o sa platim
Tara de tot cacatul.

pasa pasvanoglu 2016-05-28 02:38:40

uite ce ne asteapta de la desteptii de la APIA:
Fermierul Paul Cristescu de la Angus România a pățit-o cu Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură APIA. Fermierul a avut o surpriză de proporții când s-a pomenit cu o notificare de la APIA că are bani de dat, nu SUBVENȚII de luat! Iată povestea spusă chiar de fermier!

După ce am așteptat să intre banii în cont și verificam ca prostul fiecare minciună informare, s-au mai deblocat 200 de milioane, mai 500 , mai 200, zic: măi, ceva trebuie să fie în neregulă cu dosarul meu de nu încasez. Sun la centrul local Reșița care mă asigură că dosarul este în regulă, dar așteaptă de la București să-l dea la plată. Sun ieri miercuri, 25 mai n.r. la APIA centrală, nu exagerez cu nimic, de 65 de ori, după a 47-a oară îmi răspunde cineva. Îl întreb ce se întâmplă cu banii? De ce nu au intrat? Îmi cere codul APIA. Până îl caut câteva secunde, îmi închide telefonul în nas.

Mai încerc de 18 ori și răspunde aceeași voce. Îi dau codul APIA și-mi spune că nu am intrat la plată pentru că sunt penalizat pentru 2014. Când întreb pentru ce sunt penalizat? Îmi spune să iau legătura cu centrul local Reșița. Că la ei nu se vede și-mi dă în nas un sec „la revedere!” La Reșița, nu știu nici ei. Într-un final, îmi zic că sunt penalizat de APIA București cu suma de 14.700 euro sau 64829,94 lei. La cererea depusă în anul 2014 pentru 50 de bovine de carne rasa Aberdeen Angus, importate din Irlanda în 2013, au găsit 49 neeligibile și un singur animal eligibil.

Menționez că, la momentul depunerii cererii, animalele erau eligibile. Am avut control pe teren inopinant care a găsit animalele eligibile. Cum naiba 49 nu sunt eligibile și unul singur este?! Când toate 50 au venit în același camion, în aceeași zi și toate au fost introduse în SNIIA Sistemul Național de Identificare și Înregistrare a Animalelor n.r., în aceeași zi. Pentru toate am scos pașapoarte în aceeși zi, toate au pedigree.
ATENȚIE! Nu doar că nu am încasat banii pe animale, dar trebuie să dau la APIA acceeași sumă pe care trebuia să o încasez ca subvenție. De ce? Pentru că nu sunt eligibil!

Zic: hai să mă duc azi joi, 26 mai n.r. la cei de la București cu actele, că ăia sunt mai inteligenți. Mă duc și expun problema la Ministerul Agriculturii. Se miră toată lumea. Directorul general pe zootehnie din Ministerul Agriculturii, doamna Mia Toma, mă trimite la o doamnă de la APIA, la zootehnie. Doamna Oana Popa îmi zice foarte clar că nu are ce sa facă, asta e legea!

Dacă nu sunt eligibil trebuie să plătesc pe 3 ani de zile sancțiuneaa multianuală de 648 milioane lei. Încerc eu să-i explic că nu am încălcat nimic, nu am încasat banii ca să-i plătesc, nu am eu nicio vină că sistemul m-a dat elegibil și controlul de pe teren la fel, si eu cred, în continuare că sunt eligibil. Dânsa îmi zice că nu sunt produșii vacilor înscriși în Registrul Național al Exploatațiilor. Îi explic că nu au cum să fie înscriși atât timp cât vacile au fost importate. Îmi spune că am dreptate, dar asta e legea.

O întreb: dacă aduc dovada din Irlanda că vacile au fătat, ce se întâmplă? Îmi răspunde: nimic pentru că e prea târziu. Nu am fost invitat la APIA să fac dovada că sunt vaci și nu tineret! Am primit abia ieri miercuri, 25 mai n.r. pe e-mail înștiințare de penalizare, Decizia de excludere de la plată nr. DCS 000783/2015-06-26, și asta la insistențele mele! În ce lume trăim?! Ce se întâmplă în țara asta? Cine conduce unitatea asta? Ministerul Agriculturii îmi dă dreptate. APIA, nu! APIA nu este subordonata Ministerului?! Sunt stupefiat! Mai am o rază de speranță la directorul general APIA. Am înțeles că e plecat în delegație la Bruxelles. Sper să ajung la el în audiență.

Gabi 2016-05-28 00:57:11

Vrem o data exacta ca ne executa bancile !
cine imi plateste mie si penalitatile !?
Ce faceti cu banii an de an de intarziati , ii jucati la bursa sau ii tineti voi ptr dobanda ?
de ce mereu omul cinstit e cel mai chinuit ?
sa va fie rusine ptr ca ne mintiti.

pazvante chiorul 2016-05-27 23:43:39

Boi politicieni cretini! Ati DISTRUS agricultura! Va dau o statistica REALA, efectivele de animale nu mai sint nici la 20% din ce au fost in anii '90, cind ati inceput distrugerea sistematica a Romaniei.
Islazurile comunale pe care erau crescute animalele au fost acaparate de primari, care incaseaza subventiile in contul partidelor politice, adevarate cluburi de mafioti. In scurta vreme o sa iesim la cersit in Europa, ne obligati sa ne vindem pamintul pe nimic la straini, ati intocmit o legislatie anticonstitutionala, incit numai arendasii majoritatea straini pot cumpara pamintul, fara sa avem acces la o piata libera de vinzare a terenurilor agricole, le cumpara pe 2 lei si tineretul Romaniei toaca frunze la caini....

pazvante chiorul 2016-05-27 23:22:39

La schema cu 1250 de euro nu mai iei SAPS, inverzire, etc, ramai cu o suma fixa, exact atit cit e, fara alte subventii. Daca ai luat banii, adio, asta e tot.
Fratilor astia ne duc cu minciuna de pe o zi pe alta. Au dat ceva firimituri si au inchis gura prostimii. O sa raminem cu banii neluati. La viteza lor de miscare, nici pina in decembrie 2018 nu termina platile.... N-am luat NIMIC! nici in octombrie, nici acum, si asa sunt mai mult de jumatate din fermieri, daca nu in totalitate.

Ionel 2016-05-27 22:51:31

Eu sunt tanar fermier si am accesat schema pentru micii fermieri cei 1250 euro dar pana acum mia intrat doar saps
Imi spuneti si mie care ati luat se mai da sau nu?

Adelin 2016-05-27 22:50:15

Sau facut plati pe zona montana defavorizata ?

fermier dolj 2016-05-27 21:25:44

sunt numai vorbe.eu nu am fost la control,dar nu am luat nici o transa,si unde intreb spun fiecare in alte feluri.numai vorbe.dar asta e Romania.

fermier2014 2016-05-27 18:51:16

PTR ELENA nuti mai răspunde nimeni de 2 săptămîni p nr ala.

Ovidiu 2016-05-27 18:47:03

Sa-i ia dracu pe toți. În Bihor din câte știu nu a intrat nimic pt bovine

Razvan 2016-05-27 18:04:55

Sunt curios daca a primit cineva banii la bovine in 2 zile de canD au zis ,precizând ca pana la15 iunie sunt plătite subvențiile. Deci a primit cineva ceva ???

elena 2016-05-27 17:03:18

o213054802 sau 0213054800 ...........eu aici am sunat ,mi s-a spus ca dosarul e dat spre plata,a,m luat avans dar nu exista decizia de plata pe care centrul local apia trebuia sa o trimita la buc

fermier2014 2016-05-27 14:19:00

o sa luam bani cu tiriitea cînd vor pula lor dak nu vreți miting asa o să ne tragem muci p la banci.ca ție rusine sa te duci la aceasi bancă 2 zile la rind asa le luam la rind p toate fiecare citeo zi.BRAVO ACHIME nu le da ca pik ăstia mici p capete

Anonim 2016-05-27 13:09:20

Pe nici unu din Apia sau din Min agriculturii nu ii interesează când trebuie sa ne facem noi lucrările agricole ca ei oricum își primesc salariul. Pe ăștia daca ii întrebi cum arata vaca îți zic ca e mov ca aia de la milka.

Anonim 2016-05-27 13:04:18

Noi suntem penalizați oriunde pentru întârzieri. Pe ei cine ii sancționează ca an de an ne trag teapa? Pana când o țin nemernicii tot așa? Cine se mai baga in agricultura când fermierii sunt tratați ca niște gunoaie? Suntem pleava Europei si doar parlamentarii se pot compara cu ei având in vedere cum sunt ei plătiți pentru munca deosebita pe care o depun.

Fermier 2016-05-27 11:56:41

Nr de pe site pt apiabucuresti îți răspund la cel pt relatii cu clienții și eu am tot sub 5ha si nu am primit nimic

Cristian 2016-05-27 11:29:59

Nici, plățile vor incepe pe 25 mai. Eu nu am luat nici pe vegetal nici un leu... Sunt disperat... Nici avans
.. Am dosarul încheiat din februarie. Am fost la teledetecție toată comuna. Si totuși unii au luat avans.... Nesimțiți, mincinoși... Salarii babane, agricultură distrusa.... Am 26 de ani, muncesc si la servici si in agricultura... Dar toți vor sa ne distrugă... Am vecini care au făcut proiecte pe nimic si au luat grămezi de bani, eu nu am vrut sa fac, sa muncesc cinstit.... Domnule ministru, mulțumim ca ne spuneți numai minciuni.... Așa simțim si noi ca trăim in Romania. Nu o sa plec din tara așa cum fac toți prietenii mei. O sa rămân sa plătesc taxe si impozite pentru salariul vostru nesimțit.

NicuSoro 2016-05-27 11:09:03

Stie cineva când incep plățile pentru bovine si cat se dă pe cap de animal

mihaela 2016-05-27 10:36:06

imi poate spune si mie cineva la ce numar raspund cei de la apia bucuresti?tot sun de ieri la numarul care apare pe site si nu raspunde nimeni!!! ei nu-i mai inteleg fratilor ce platesc, ca eu nu am fost nici la control, am si suprafata sub 5 ha, nici pfa, ii sau alte scuze pe care le-am tot citit in comunicatele lor si nu am primit niciun leu in afara avansului de anul trecut!!!!!! n-am vazut asa ceva.........Cei de aici imi tot spun ca e calculata suma, dar nu stiu cand se plateste

FALIMENT 2016-05-27 10:26:50

N-au niciun gind... ii tot dau cu 756,000 de fermieri care au platile facute cu tiraita, din octombrie, tot le baga 2-300 de lei saptaminal, cica astea ar fi platile...
120.000 fermieri cu pamint peste 30 ha nu sunt bagati la plata deloc, desi ei reprezinta aproximativ 3 judete!!!!

N-am primit niciun leu si nu se vede nicio speranta la orizont...

Chiar nu este NIMENI in Tara asta sa ia masuri cu boierii de la APIA?!

fermier sarac 2016-05-26 23:40:01

numai cacat mananca am sunat azi la apia neamt si a spus ca nu a facut nici o plata la cei care au avut control niste mincinosi nenorociti care mint cu nerusinare ca sau dat drumu la plati si inca la 65ooo de fermieri care au avut control in termen baga m pula in natia lor de mincinosi

Bihor 2016-05-26 22:28:10

Zero !!!! Nu se stie nici macar cat va fi subventia pe cap de animal ! Sunt zero toti cei ce ne conduc tara pe banii nostrii!

gheorghe 2016-05-26 21:04:51

Dragi fermieri, acesti angajati de la APIA,reprezinta clasa ce mai de jos a societatiultimi oameni condusi de cei mai mari hotiiiiii,Vor sa distruga toata clasa de fermieri muncitori si harnici.rusine sa le fie in frunte cu criminalul de iohanissssss .la ce sa te astepti de la un vinzator de copiiiii.CRIMINAL .Pentru toata ROMANIA! RUSINEEEE!

agri 2016-05-26 21:04:27

Numai voi stiti ce plati faceti, in mortii vostri de excroci.
In conturi nu apare nici un ban.
Minciuni peste minciuni si imediat e iulie.

Mai aveti tupeul sa si va laudati ca anul asta platiti integral 2016...dracu se mai bazeaza pe voi handicapatilor si incopetentilor ca ne-ati nenorocit de tot.

Mihai 2016-05-26 20:45:52

oier si eu am transfer de exploatatie si nu am primit nimic, inca nu s au acceptat transferurile si mai avem de asteptat .

pulimea romana 2016-05-26 20:19:58

Presedintele mortilor, Johannix, da-le cite o medalie pentru holocaustul din Romania si Directorilor APIA si Ministrilor, fosti si prezenti ai agriculturii. Lua-v-ar Dracu' sa va ia pe toti!

pulimea romana 2016-05-26 20:16:30

Johannix ala tot DOARME saracu'?! Ca de acu' 2 ani de la aklegeri, n-am mai auzit nimic de el... O fi murit si-i tin astia mumia pe poart de Presedinte ca prea bine merge tara?!

pulimea romana 2016-05-26 20:13:29

Ma intreb, daca renuntam la subventii, mai exista vreun functionar APIA platit cu 2000 de euroi pe luna?! Voi va luati banii luna de luna, noua nu ni-i dati nici dupa un an. In ce dracu' de tara traim?!

Tica 2016-05-26 19:26:41

Eu nu al luat deloc nici in prima transa nici in adoua imi poate spune cineva ce se poate face ?

oier 2016-05-26 18:58:31

Oameni buni cineva cu transfer exploatatie de la pf la pfa sau ii a luatcineva din tara, daca stiti dati un raspuns va rog

emma 2016-05-26 18:18:48

PENTRU ZONA MONTANA, DEFAVORISATA A INTRAT CUIVA LA JUD. SIBIU ?

rusu marcel 2016-05-26 16:51:53

pentru zona montana defavorizata judetul cluj a primit cineva bani?

ADI 2016-05-26 15:56:36

PENTRU CEI CARE AU PANA LA 10 BOVINE CAT SE DA PE CAP DE ANIMAL? FARA SPRIJIN CUPLAT.

eugen 2016-05-26 14:55:31

Sunt trecut de la pf la pfa si nu am luat nimic sunt la pamant la propriu nu gasesc lucratori in zootehnie ca guvernul le da ajutor social sa stea degeba acasa, tot guvernul elibereaza si faciliteaza importurile in detrimentul producatorilor interni, sunt de parere ca e o situatie concertata si ordonata sa nedistruga sa ajungem sclavi in tara noastra

Anonim 2016-05-26 14:40:06

Foarte multi fermieri se plâng de 4-5 luni ca nu au primit nici un ban. De ce nu se sesizează cineva cu privire la acest lucru? Întârzieri au fost an de an. Chiar nu se mai poate așa ceva! Cei care au creat această situație trebuie sa fie trași la răspundere! La ce salarii nesimțite au ei ii doare in cot de sărăcia fermierului roman! Rușine sa va fie domnilor care dormiți in scaune directoriale pe banii taranului roman!!! Sa va ajute Dumnezeu după cum faceți!

Razvan 2016-05-26 09:51:23

In DOLJ la CEC a luat cineva banii/? Aveti idee cat primim pe cap de bovina ?

Razvan 2016-05-26 09:49:02

In DOLJ la CEC a luat cineva banii/? Aveti idee cat primim pe cap de bovina ?

minciuni peste minciuni 2016-05-26 09:44:11

Din toate cifrele voastre fara noima rezulta ca TOT mai ramin 52,000 de fermieri fara sa fi fost platiti macar un leu pe Ccampania subventii 2015!

In octombrie , adica peste 3 luni incepe campania plati pe 2016, astia 52,000, cind isi ia banii?!

RUSINE! RUSINE!!

MARE MAGARIE LA APIA!
Iohanis ala mai DOARME mult?

Ultima ora

Newsletter gratuit