Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

MADR a cerut prelungirea termenului pentru plata subventiilor

madr-a-cerut-prelungirea-termenului-pentru-plata-subventiilor

Conform promisiunilor facute de conducerea ministerului, data de 30 iunie ar fi trebuit sa fie ziua in care platile sa fie echitate integral.



Se pare ca oficialitatile nu au reusit sa respecte termenul anuntat pentru finalizarea platii subventiilor, in conditiile in care, cu o zi inaintea expirarii acestui termen, MADR a anuntat ca a cerut prelungirea acestiua.
 
Printr-un comunicat, Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale anunta ca Romania se alatura celorlalte state membre ale Uniunii Europene si a solicitat prelungirea termenului de plata a subventiilor europene din campania aferenta anului 2015, fara penalitati.

 
„Am solicitat prelungirea, nu pentru a incetini ritmul in care se realizeaza platile, ci pentru a ne asigura ca nu vor exista penalizari pentru fermierii romani. Platile se realizeaza intru-un ritm alert, ştim cat este de important pentru toti fermierii sa primeasca banii cat mai repede”, a afirmat ministrul Achim Irimescu.
 
In cursul lunii iunie 2016 Comisia Europeana a anuntat ca statele membre pot solicita o prelungire pentru plata subvenţiilor europene din campania 2015 catre fermieri pana la 15 octombrie 2016, fara ca acestea sa suporte penalitati.
 
Masura a fost luata ca urmare a dificultatilor experimentate de mai multe Agentii de Plati din statele membre in cadrul primului an de plati, din Noua Politica Agricola Comuna.
 
Totodata, pana la 29 iunie 2016, Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura a asigurat la plata ajutorul exceptional, cu caracter temporar, acordat fermierilor din sectorul laptelui si al produselor lactate, ajutor reglementat de HG nr. 160/16.03.2016, in suma totala de 8.773.154 euro pentru un numar de 17.014 cereri, precum si ajutorul exceptional in sectorul de crestere porcine in suma de 2.372.804 euro pentru un numar de 241 de cereri.
 
Pana la 30 iunie 2016, APIA va emite ordinele de plata pentru fermierii ale caror cereri unice de plata depuse in cadrul Campaniei 2015 au facut obiectul controalelor pe teren.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

MADR a cerut prelungirea termenului pentru plata subventiilor
Rating:
Nota: 3.99 din 244 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Plante premergatoare culturii de cartof

Intrebare: Care sunt cele mai bune plante premergatoare pentru culturile de cartof?

Raspuns: Cele mai bune plante predecesoare cartofului sunt considerate castravetele, ridichea, varza, fasolea... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii78 comentarii


larisa 2016-07-12 21:58:05

la bine a primit cineva sau numai minciuni ca sa nu esim iar in strada cine sant acei 600 de fermieri care au luat

fermier tanar 2016-07-08 22:01:36

Cat sa platit la tona de lapte ,24 sau 9 euro ?

calin 2016-07-08 21:12:36

Se lauda ca au platit ANT Bovine pentru 600 de fermieri. Cum dracu sa te mai si lauzi cu asa ceva!!!!

ALEX 2016-07-08 09:24:07

nu ne mai dau astia nici un ban,are johannis nevoie de avion

doamnac 2016-07-08 07:33:59

Semnati petitia online de pe agrointeligenta!!!

Marius 2016-07-07 13:09:59

Subventia la bovine in judetul Braila a intrat la cineva?.?

Cristian 2016-07-06 23:39:42

Aaa am luat vinerea trecuta. Chiar pe 29 iunie au intrat firimiturile astea. Mai am si pe animale si zona defavorizata...

CRACIUN DANUT 2016-07-06 10:09:34

SUNT UN TANAR FERMIER ,AM IN EXPLOTATIE 32 CAPETE BOVINE,PROVIN DIN CARAS-SEVERIN SI SUNT INTR-O ZONA DE MUNTE.
INTREBAREA MEA ESTE.
CAT SE VA DA PE CAP DE BOVINA LA ANTZ-B PE ANUL 2015 SI CAND VOM PRIMI ACESTI BANI?
CU RESPECT

Aaa 2016-07-06 09:31:01

Crysty

Aaa 2016-07-06 09:30:27

Când ai luat crusta?
Nici eu nu am luat nimic

crysty 2016-07-06 09:07:53

am luat si eu cam 500 de lei la hectar in gorj..... jegosii ... nu au fost in stare sa bage toti banii... am vecini care nu au luat deloc...... am o prietena la apia sia spus ca o sa iau si restul, dar nu se stie cand... cat despre bovine a spus ca nici ei nu stiu cand o sa bage si ca s-a prelungit pana in septembrie..... ministrul spune numai minciuni si aberatii..... angajatii din teritoriu sunt disperati.... nici concedii nu vor sa le dea sefii....

Cristian Serdean 2016-07-05 20:24:43

Am deschis o petitie online : http://www.petitieonline.com/platile_apia_sau_toti_fermierii_in_strada
Haideti sa facem ceva pentru noi, pentru ca altii nu o sa faca

LARION MARICICA 2016-07-03 10:11:04

Nu am primit nici un leu nici pe 2014 si nici pe 2015 , spunindu-mi la sf lunii iunie 2016 ca nu s-a emis decizia.pct.Moara Greci,jud.Vaslui.Puteti sa-mi comunicati ceva in legatura cu cele mentionate?

fermier. 2016-07-02 13:02:01

Si eu doar vreo 500 lei hectar. Maramures

rodi 2016-07-02 12:13:57

am primit joi cca107 e pe ha.am fost la control.29 ha.sibiu.

Fermier fericit 2016-07-02 11:32:01

Sunt fericit, în sfârșit au intrat banii mult promiși de APIA. Mincinoși ordinari ce sunt. Am datorii enorme datorită subvenției pe care m-am bazat. Când am înființat culturile toată lumea spunea că ne dă bani prin Noiembrie, am investit toate resursele atunci spunând că o să intre banii de la subvenții si se rezolva cu toate plățile pe care le m-ai am. S-a schimbat guvernul și a intrat gura strâmbă ăsta de Irimescu un notoriu de ministru care minte precum și respiră aruncând vina pe softuri si pe funcționării Apia. Minciuni gogonate, am întrebat la Apia si mi-au spus că ei dau AC- uri la dosare dar că Bucureștiul le trimite pe banda rulanta înapoi în teritoriu invocând nimicuri pe care nici Bucureștiul nu știe să le explie. Toate dosarele nu sunt băgate la plată datorită insuficienței fondurilor de care dispune Apia. Nu va m-ai luați după ce spun ei că mint cu nerușinare. Au plătit fermierii cu suprafețe mici pentru că acestia erau accesibili pentru fondurile pe care le aveau, fragmentand banii în 5 transe de nu au înțeles nimic din ei. Ne-a zăpăcit cu comunicate pentru a prelungi agonia până la alegeri când vor debarca si nu ii va trage nimeni la răspundere pentru ce au făcut. Nu am bani de motorină că să intru la recoltat. Angajații se uita in ochii mei și nu știu ce să le m-ai spun pentru salariile restante, băncile si distribuitorii de input-uri mi-au băgat biletele, un tractor mi-a fost luat de leasing înapoi iar eu am devenit un mincinos pentru că Irimescu mă minte după o lună pe alta. Pentru el este ușor ca el își i-a salariul lunar si are cu ce plăti facturile dar de noi este jale că animalele or să moară de foame că nu o să avem nutreț la iarnă. Laptele este la cel m-ai mic preț iar ce-i care îl cumpără uita să-l m-ai plătească. Cerealele scad la preț cu nesimțire si condiții umilitoare de plată iar noi ne lăudăm că am plătit 95% din fermieri. Vina este a noastră, suntem un popor de oameni de nimic. Nu am ieșit în stradă pentru drepturile noastre și am stat la mâna la niste sindicaliști care se prefac că ne apără interesele facandu-se frați cu guvernanții. Mitingul trecut a fost o rușine, parcă cineva punea vorbele în gura lui Irimescu si fermierii aplaudau. Acum am rămas doar cu vorbele iar ei se pregătesc pentru o vacanța binemeritată. Să știți că În Grecia, Franța, Spania, etc. fermierii sunt uniți și ies cu tractoarele si animalele în stradă pentru dreptatea lor iar noi stam ascunși în spatele ecranelor si așteptăm minciunile unora care uita ca trăim și suferim. Sunt un fermier fericit și văd că și voi sunteți la fel ca mine pentru că nu facem nimic și doar așteptăm ziua de mâine poate ne-o m-ai mintii Irimescu cu un comunicat.

Gogolea 2016-07-02 08:55:03

Esti singurul din Romania! In rest, toti am luat...-o-n mana! Ai fost la control sau ai cumparat teren, ori ai infiintat Intrepriendere Individuala, PFA, etc.

Noi n-am primit inca nimic, si mint astia de ingheata apele. pe 24 ziceau ca au inceput pe 23, pe 26 ziceau ca au platit 30,000 de fermieri la control, pe 1 spuneau ca au platit noaptea de 29 spre 30 ati 40,000 la control, iar pe alte canale tot pe 1 ziceau ca sint 30,000 care sint lasati pentru octombrie...
Pai pe principiul asta, TOTI SINTEM IN CEI 30,000 lasati pentru plata in octombrie...

Alex 2016-07-01 22:35:33

In hunedoara am cc 40ha nu am fost la comtrol dar nici banii nu ai intrat. Mai estw coneva din HD cu contul gol?

fermier. 2016-07-01 18:57:20

am peste 50 ha ,am fost la control si am primit azi aprox. 160 eur /ha .. din jud alba.
Voi cat ati primit pe hectar?///

Sara 2016-07-01 18:46:55

A ti luat banii cei care a-ti fost sub control ? Multumesc

nnn 2016-07-01 13:44:26

De saptamina viitoare plati pe agromediu si sprijin cuplat camp, dupa 12 iulie ovine, apoi bovine, nu mai intrebati degeaba!

La cei din esantionul control a mai luat cineva subventia din cei cu teren peste norma apia de 2-3 ha?

Pina acum NIMIC, NIMIC!!!

yohanis 2016-07-01 11:49:45

La bovine a luat cineva din jd sibiu ....ca neam cam saturat de minciunile lor , cacati astie cancerosi au facultate de anvatat minciuni ...ar fi mai bine sa zica direct ca nu le mai da si gata ...ardalear focul iadului pe toti cei sunt implicati an mincinile astea

Ana 2016-07-01 10:52:37

A luat cineva la bovine?

nnn 2016-07-01 10:19:33

CE tot iii dati cu politicul, de vina este APIA ei coordoneaza activitatea dezorganizarii organizate. Eventual fostul guvern, care a plecat linistit, lasind harababura din APIA si oamenii pusi de ei aici, incompetenti, smecheri, corupti, pusi pe afaceri veroase. Actualul, guvern este vinovat de incompetenta, brambureala, nu au pus nicio ordine, au pastrat aceiasi oameni invederati intr-ale relelor... Sint la fel de vinovati cel putin prin incapacitatea lor. Ar fi trbuit sa-si dea demisia de onoare... dra in rromanica nu exista asa ceva, onoare ma refer...

AVETI GRIJE CE OAMENI VOTATI DATA VIITOARE, NU MAI VOTATI PRECUM OILE!!! CACI BOI VETI RAMINE! MAI PLECATI SI VOI URECHEA LA ALTII, NU MAI VOTATI CU VA SPUNE PRIMARUL!

elena 2016-07-01 10:15:41

Stie cineva daca au intrat bani pe caprine la tulcea.cec

Adriana 2016-07-01 09:17:04

Avem conducatori ce ii meritam , normal .. Noi ni alegem , degeaba suntem cateva sute care vedem si nu ne convine situatia in care suntem ca tara , daca restul care sunt mult mai multi prefera altceva ... Stam sa ne rugam de ei pentru niste amarati de bani .. Am 20 de ani si nu am ce face in tara asta , mi.e frica sa ma duc la facultate ca voi cheltui niste bani degeaba ! Tara de cacat ! Ne.am lasat dominati de jegosii astia ... Fac ce vor si noi decat stam si speram ca va fi bine ... Sper sa.mi ajute d.zeu si sa pot sa plec cat mai departe sa nu.mi cresc copiii aici ...

fermier. 2016-07-01 09:16:36

Care a-ti primit acuma din cei cu control, cat a-ti luat pe hectar ?

Adriana 2016-07-01 09:11:48

@Vivi nu am luat niciun leu pentru caprine .. am verificat eu in fiecare zi ..

vlad 2016-07-01 09:01:13

Fiecare tara are conducatori ce merita.Oare noi nu santem de vina pentru situatia in care ne aflam??

Marius 2016-07-01 09:00:21

Asa se intampla cand suntem condusi de straini!Ne amana de pe o zi pe alta ca n-au bani ca nu stiu ce si acum pleaca toti in vacanta sa se distreze cu banii! Sper sa fie ultima vacanta pentru ei! Cel mai idiot guvern unde-l gasesti?! Aici in Romania e normal...Ar trebui impuscati! Nu inteleg de ce acceptam asa ceva,trebuie sa-i asaltam,ei nu stiu ce inseamna munca,ei dorm la munca!

@Vivi 2016-07-01 08:41:29

La Tulcea au intrat de ieri Saps si inverzirea. Pentru ovine/caprine a luat cineva vreun leu?

calin 2016-07-01 07:50:53

Trebuie iesit cu tractoarele si blocate drumurile ca altfel nici in octombrie nu luam banii, de luna asta o sa plece si in concedii toti.
Pana nu le facem sa le fie frica de noi sa fie vai de mama noastra, fac ce vreau cu noi.
tehnocratii p..lii, PSD-ul cat or fost ei de comunisti dar macar ne luam banii la timp.

calin 2016-07-01 07:50:29

Trebuie iesit cu tractoarele si blocate drumurile ca altfel nici in octombrie nu luam banii, de luna asta o sa plece si in concedii toti.
Pana nu le facem sa le fie frica de noi sa fie vai de mama noastra, fac ce vreau cu noi.
tehnocratii p..lii, PSD-ul cat or fost ei de comunisti dar macar ne luam banii la timp.

Eu 2016-07-01 07:20:30

Am fost la control și au intrat niște bani abia ieri, bineînțeles nu cât trebuia. Vegetal _ TULCEA

petru 2016-07-01 01:46:09

bagaleas pula in gat cu morti lu ciolos si javrele din guvern ,ne strange cu latu de gat dragi fermieri daca nu lum masauri e jale de noi ,sa mergem la bucuresti sa stom cu turmele in fata parlamentului,

fermier. 2016-06-30 23:06:12

Am primit azi cam 500 lei hectar. Sunt din maramures.

Bog 2016-06-30 21:51:50

La animale a intrat la cineva?

catalin 2016-06-30 21:16:23

pe jud Arges-Pitestiam primit cam 80-90 % azi

Juliu Stefan 2016-06-30 21:03:47

Dragi taran astia ne duc cu pluta, trebuie sa ne adresam celor de la DNA sa vada ,unde cei de la apia nea furat la dobanzi si ne fura si la schimbul valutar 10 bani la euro sau mai mult ...

Dina 2016-06-30 20:51:47

Bucurestiiiii venim... Bucurestiiii venim... Bucurestiiii venim.... prafu o sa se aleaga de voi , cu lapte si branza , balegar si mazga in voi vom arunca..

Dina 2016-06-30 20:49:24

Pe data de 5 iulie noi vom fi in bucuresti sa protestam sunt deja in jur de 200 persoane, o sa facem un miting in fata guvernului , numai suportam minciunile acestor oameni jegosi, fi-ti si voi alaturi de noi in fata guvernului pe data de 5 iulie orele 17:00. Va asteptam in numar cat mai mare...

elena 2016-06-30 20:28:21

avem 98 ha suntem asociatie de bovine nu stiu exact cat a intrat pentru ca avem si ceva penalizari,dar in principiu dupa cum se spune 79 saps,51 redistribuitiva 59 inverzirea pt avem doar pasune

fermiera 2016-06-30 20:17:16

In sfarsit , au intrat ieri si in gorj..

claudiu mihai 2016-06-30 19:29:47

La ovine abia in jurul datei de 12 iulie se incepe controlul administrativ,deci sa ne asteptam ca undeva prin august sa bage banii in cel mai bun caz.

Adriana 2016-06-30 19:26:30

La caprine au intrat banii cuiva ?

basa 2016-06-30 18:53:07

Anonimo la ce anume ai incasat?la animale?

Edina 2016-06-30 18:51:59

In jud Bihor,azi am sunat la CEC,dar inca nu este bani pe cont pt bovine,mi-a zis doamna ca inca n-a primit nimeni

fermier nou 2016-06-30 18:21:59

In jud sm pt bovine a lut cineva?

Anonimo 2016-06-30 17:37:13

Acum au intrat sunt din tulcea

basa 2016-06-30 17:01:34

A primit cineva banii pe ovine??

Mihai 2016-06-30 16:45:11

Stie cineva daca au intrat bani pe ovine in Cluj?

CORNEL 2016-06-30 16:43:43

mi au intrat azi la CEC

taran 2016-06-30 16:36:22

Celor cu transfer nu a intrat pentru ca softul inca nu este gata poate pana in saptamana viitoare aceasta informatie am primit prin telefon de la apia centrala telefon 0213054802,deci mai sigur in septembrie

fermier 1000 2016-06-30 16:18:18

stie cineva au intrat banii la cei cu transferuri?

Alexandra 2016-06-30 15:55:08

A primit cineva din Constanta subventia pe suprafata?

Iosiv 2016-06-30 15:54:02

Pe pământ

Iosiv 2016-06-30 15:52:54

Mergeti la banca au intrat baniii si la cec si la raiffaisen

Fermier3 2016-06-30 15:49:43

Elena, cate hectare ai avut?

Udrea Adelina 2016-06-30 15:45:48

Nenorocitii ce mint fara nerusinare azi era ultima zi de efectuare a platilor pt bovine cica... o sa mai treaca mai un an pana primim banii.tara de rahat condusa de maimutoi care dorm si au buzunarele pline .ce dracu nu spun exact cand intra merge omul intruna sa verifice cardu mai ales cei de la sate sa le fie rusine .NISTE HOTI TOTI DALEAR BOMBA IN CAP SA LE DEIE

any 2016-06-30 15:08:51

Am sunat la Apia Caras Severin si au spus ca nici n au inceput platile pentru bovine!!Niste nenorociti, nu le pasa ca doar ei au salarii mari

Aaa 2016-06-30 14:53:58

Elena cât ai luat pe Ha fără defavorizată?

elena 2016-06-30 14:33:41

am fost la control si mi-au intrat acum bani pentru saps redistribuitiva si inverzire ,nu am primit pentru defavorizata ,sunt de le sibiu

robi 2016-06-30 14:09:32

Asteptam ,ca fraieriice sa facem.daca ei nici nu dau la plata ce sa primim...daca ar fi dat , am fi primit clar,

Iosiv 2016-06-30 14:02:09

Ce facem oamenii buni ? Mafia din agricultura au luat banii au ramas doar amaratii . Ce facem???

Cristian 2016-06-30 13:51:51

acum vin de la banca..nimic

Ionela 2016-06-30 13:28:01

Cata nesimtire, cata nerusinare, nu raspunde nimeni la telefoane,au intrat in concedii ce le pasa ca prostii asteapa bani, ce le pasa nesimtitii ordinari, mincinosi de trei lei, sa dea d-zeu sa-i vedem in octombrie macar dar ...ma indoiesc ca vom primi...

Marius 2016-06-30 13:18:06

Este inadmisibile ce se intampla in tara aceasta. Suntem sub orice critica. Unde este corectitudinia? Intarzie agentiile Apia si ne penalizeaza pe noi fermierii! Se lauda pe la TV ca este in crestere economia, sunt bani incaseaza din taxe, impozite, TVA, sunt munti de bani. De ce se subjuga Agricultura? Nu gasesc banii necesari pentru a plati?
Suntem prostii tari, ne ducem greul cu animalele, muncim zi si noapte cu speranta ca va fi mai bine. De 10 ani sper ca se va schimba ceva in bine, dar nimic. Din ce in ce mai rau, ca anul acesta nu a fost niciunul. Mi-e scaraba de tara aceasta care isi sclaveste majoritatea oamenilor!

basa 2016-06-30 12:49:38

Am sunat la antena acum vedem daca preia stirea nu se mai poate abia am venit de la banca cont zero la ovine

fermier 2016-06-30 11:25:51

bai oameni buni, noi chiar suntem idioti? hai sa lasam in pula mea butonatul la taste si sa ne mobilizam si noi odata ca de un an de zile tot tastam si degeaba. e nevoie de vreo 300 de tractoare in buc si va garantez ca intr-o sapt avem toti banii in conturi. eu asigur 3 tractoare si mai dispun de vreo 400l motorina pentru cine este dispus sa mi se alature. gata cu vrajeala, stam si citim articole de doi bani si ne exprimam frustrarea pe net, dar nu vrem sa facem nimic concret. altii au murit ptr tara asta ca sa vina hotii si nenorocitii astia sa o fure si sa o vanda la straini, si noua ne e frica de un prost mai amplu ptr a ne cere drepturile noastre. ar trebui sa ne fie rusine

Maria 2016-06-30 10:56:28

Sun la stirile protv poate daca fac ei un reportaj se sesizeaza cineva!!!

Maria 2016-06-30 10:44:10

Vad ca suntem in numar cat mai mare aici,de ce stam si comentam degeaba,oricum nu ne ia nimeni in seama. Haideti sa ne adunam toti sa mergem la guvern. Poate asa rezolvam ceva. Daca stam si comentam nu schimbam nimic!!! Haideti peste ei fratilor!!!!!

revolutionar 2016-06-30 10:35:55

Trebuie sa ne adunam la fiecare centru de apia din judete,sa facem presiuni si sa nu nelasam pana cand banii nu vor fii pe conturi,dupa aia trebuie dati in judecata responsabili si ca institutie si ca persoane decidente responsabile,si daca cineva incepe primul proces impotriva lor va urma o avalansa de procese ,ce face ministerul agriculturii acum este atentat la siguranta national,se distruge intrun ritm acelerat o intreaga categorie social si economica intr un stil de mafiot.

dani 2016-06-30 10:23:01

Oameni buni trebuie sa ne radicalizam sa cerem drepturile mai hotarat,sa nu platim impozit,sa trecem peste ei altfel ne pierdem vom fi terminati de banci de mafia din stat.

basa 2016-06-30 10:21:37

Astia chiar ne cred prosti o sa ne moara animalele la iarna idiotilor voi nu ganditi oameni fara suflet haideti oamneni buni peste ei sa ii dam in judecata sa facem ceva stam ca prostii si plangem pentru a ne lua dreptul nostru astia nu stie ce inseamna sa ai grija de animale sa muncesti ca prostu non stop au distrus tinerii din tara asta ....imbecili ne amana de pe o zi pe alta cel putin la ovine nu a bagat nici un leu chior

Alexa 2016-06-30 09:57:40

Daca nu am bani azi in cont , va jur ca va dau in judecata , haideti oameni sa ii dam cu totii in judecata , da ce suntem noi prostii , tot ne duc cu zaharelul , imediat trebuie sa primim subventia pe 2016 si noi nici nu am primit inca pe 2015 , lor nu le pasa ca noi avem cheltuieli , datorii , ei stau bine mersi la birou si merg in vacante pe bani nostri .Rusine , se vede ca traim in Romania, o tara de rahat condusa de niste incompetenti

Alexandra 2016-06-30 09:57:03

Hotilor, ne-ati furat banii, unde sunt banii agricultorilor romani, sa dea Domnu' sa aveti moartea lu' nea Nicu si a Elenei!!!

Alexa 2016-06-30 09:53:35

Nu va este rusine , jigodii ordinare ce sunteti , sa dea Domnul sa ardeti in flacarile iadului

fermier din IaÈ 2016-06-30 09:15:22

Avem nevoie de bani in jud Iași nu a fost dat niciun ban la lapte nici la ajutorul de 450 de lei pt bovine am 18 capete de bovine si nustiu ce sa fac cu ele . asteptam banii mam in prumutat sa cumpăr furaje pt vaci casa nu pierd animalele nam bani sa aduc fanul de pe câmp avem nevoie de bani.

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Vasile spune: Decizia de plata o avem, banii nicăieri dar mi s-a stabilit impozitul deja cu penalizări deja. Cum poți plăti impozit la banii care nu i-ai luat?
27 Iun. 2017 10:41:53
Raspunde la intrebare
SMITH STEPHANIE spune: Cum am primit împrumutul meu dintr-o companie de împrumut autentică și fiabilă Numele meu este doamna SMITH STEPHANIE. Locuiesc în Singapore și sunt de la română și sunt fericită...