Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

MADR a primit peste un miliard de lei pentru a plati subventiile

madr-a-primit-peste-un-miliard-de-lei-pentru-a-plati-subventiile

Banii au fost alocati in urma rectificarii bugetare, fiind vorba de o suma record, care va face posibila plata la timp a avansurilor si a subventiilor integrale.


Asa cum anuntam zilele trecute, Ministerul Agriculturii s-a numarat printre principalii beneficiari ai celei de-a doua rectificari bugetare, la jumatatea acestei saptamani primind 1,09 miliarde de lei pentru plata subventiilor catre fermieri.
 
Suma a fost aprobata in sedinta de guvern de la jumatatea acestei saptamani, ministrul de Finante, Anca Dragu, precizand cu aceasta ocazie ca este vorba de o suma record, care vine dupa o alta suplimentare de 1,7 miliarde operata in noiembrie.
 
„Bugetul Ministerului Agriculturii este suplimentat prin aceasta rectificare bugetara, mai exact cu suma de 1,09 miliarde lei. Trebuie sa subliniez faptul ca aceasta suma aprobata la rectificare a fost precedata de alocari suplimentare in luna noiembrie de 1,7 miliarde lei din redistribuiri de sume de la alti ordonatori principali de credite. Cele 1,7 miliarde alocate suplimentar Ministerului Agriculturii din redistribuiri vor fi folosite pentru platile in avans aferente schemelor de plati directe din FEGA pentru campania 2016, care se acorda ca 69 la suta din cuantumul unitar al acestora in limita sumei de 3,8 miliarde lei, adica aproximativ 850 de milioane de euro. Banii alocati prin Ordonanta de rectificare bugetara vor permite inceperea de la 1 decembrie a platilor finale a acelorasi scheme de plati directe in limita sumei de 1,09 miliarde lei, reprezentand diferenta de 31 la suta din cuatumul pe suprafata. Realizarea acestor plati va avea pana la sfarsitul acestui an o valoare totala de 4,89 miliarde, ceea ce va duce la un grad de realizare de 56 la suta din plafonul financiar alocat care este 7,9 miliarde alocat de Comisia Europeana pentru platile directe pentru anul de cerere 2016. Aceste procent, de 56 la suta, este absolut record, trebuie sa va spun ca in anii precedenti  acesta ajungea undeva la 20-25 la suta la sfarsitul anului”, a dclarat in acest sens ministrul Finantelor.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
3 culturi profitabile - Goji Merisoare Aronia


  Fa-ti propria afacere cultivand trei arbusti miraculosi care te pot imbogati   Cine nu a aflat de efectele absolut miraculoase pentru sanatate ale merisorului Dar de cele ale fructelor de Goji sau Aronia Si daca nu ai aflat inca iti spunem noi Aceste fructe mici sunt cotate ca super-alimente fiind unele dintre cele mai...

Oferta Speciala
valabila 48h

 
Saptamana viitoare, pe 30 noiembrie, este ultima zi in care se mai pot plati avansuri, urmand ca, incepand de a doua zi , sa se treaca la plata subventiilor integrale.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

MADR a primit peste un miliard de lei pentru a plati subventiile
Rating:
Nota: 3.94 din 54 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Sol potrivit pentru tutun

Intrebare: pe ce tipuri de sol reuseste mai bine cultura tutunului?

Raspuns: Pentru cultura tutunului sunt favorabile solurile usoare, calde, permeabile, cu pH cuprins intre 6,5... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii27 comentarii





gabi 2016-11-29 17:59:55

doamna stela dar sa anunțat in monitor oficial ca se vireaza s uventii la animale

Stela 2016-11-29 17:14:26

A primit cineva suventia pentru ovine caprie pe 2016 ?

Mihai 2016-11-28 21:43:12

Am MyBRDMobile si m-am saturat sa tot verific. Am înțeles ca la Tecuci nu au virat la prea multi fermieri pt ca sunt multi la control. Nu am primit si nu cred ca e vreo șansa anul acesta. Voi merge la apia sa vad in ce stadiu se afla dosarul meu.

Fermier Galati 2016-11-28 20:40:06

Si ai primit mihai? Tot intreprindere inviduala si nimik!!! Tu ai verificat azi?

Mihai 2016-11-28 19:05:21

La brd . Da e o întreprindere individuală

Fermier Galati 2016-11-28 07:30:49

Mihai la tecuci la ce banca esti? Ai pfa??

Mihai 2016-11-27 12:57:41

In Tecuci a primit cineva avansul?

taran 2016-11-25 11:58:28

nu am votat PSD niciodata da acum o sa votez PSD! mai mari mincinosi si hoti ca astia de acum nu au mai fost altii, zos cu tehnocratii astia ai pnl ,daca acum in campanie isi bat joc de oameni ce or face la anu cand nu mai au alegeri ? eu cred ca e foarte periculos sa mai aiba ei puterea ! desfiinteaza agricultura , vand pamantu la straini ,si pe noi ne fac mai slugi decat santem !

Rata 2016-11-25 08:41:43

Nu cred ca PSD-ul intarzia atata!Nu am fost cu ei dar voi fi!Asa cum era Ponta bani intrau!Daca nu facem acum ce trebuie va fi vai si amar de tara asta!Asa cum au platit asa voi face si eu la vot!Sa nu uitam anul trecut cum s-a platit!Si sunt convins ca asa va fi si anul asta!Numai ca ne amagesc din cauza alegerilor!Votez cum merita tehnocrati!

mihaela 2016-11-25 08:33:45

eu am suprafata mica, pana in 5 ha. in jur de 540 lei/ha. oricum nu ma asteptam sa primesc avansul pentru ca pe 2015 au intrat abia la jumatatea lui octombrie si nu am avut probleme cu dosarul si nici control. Numai ei stiu cum Dumnezeu fac platile astea, ca nu-i mai inteleg.....Sper sa primeasca toti banii

Fermier Galati 2016-11-25 08:25:23

Mihaela nu stii cat la ha? Am inteles ca au intrat doar la cei care au pana in 5 ha

mihaela 2016-11-25 08:17:28

au inceput sa plateasca avansul si pentru cei care au agromediu. au intrat ieri la BCR in Tecuci, jud. Galati

NICOLAE ION 2016-11-25 08:08:47

Oameni buni cand dati subventiile ca va laudati ca le achitati pina pe 30 nov La PLENITA DOLJ ce gand aveti santeit pe preferinte le mai dati ori ba rusine APIA sa va desfiinteze guvernul ca santeti in plus raspundeti odata am facut petitie la PRESEDINTELE ROMANIEI

Cristi 2016-11-25 06:38:04

De unde poat afla daca am decizia de plata ?

Alex 2016-11-25 05:18:49

Am si eu o întrebare am văzut ca alti fermieri au luat subvenție a doua transa care ați mai luat subvenție ați luat de doua ori.

mihai 2016-11-24 23:37:21

Acum am verificat la CEC Bank Dolj ,cont zero ,cei de la Apia ai zis că dosarul este în teledectie ,când sa mai verific dacă nu intră mâine , săptămâna viitoare mai sint 2 Zile în care se lucrează la bugetarii ..dacă nu intră cred că în ianuarie s-au cine știe ce va mai fi...

anonim 2016-11-24 19:03:19

azi au intrat la cek 500 lei h caras severin herculane

AdrianLa 2016-11-24 18:28:32

În Hunedoara, Valea Jiului au intrat astăzi la banca Transilvania

stela 2016-11-24 17:58:31

Stie cineva pentru ovine caprine daca vom primi banii pentru 2016 ?

ioan 2016-11-24 17:35:49

Hunedoara cont 0. Agromediu 2015 cont 0. Mincinosii de tehnocrati! 0 voturi de la mine.

Aurel 2016-11-24 17:06:24

Ce prosti supun cei de la centrul Apia,nu stiu ce sa mai minta lumea,cum e posibil la cei care au luat prima transa pe 2016 sa le bage si pe a doua si ceilalti nu au luat nici pe prima,ce tara e asta,unde traim cei care nu am luat nimic,cat de mult incurajeaza tineri fermieri,niste scarbe ordinare...

corina 2016-11-24 13:51:21

A intrat la cineva care a picat la control? Au zis ca se vor finaliza controalele pana pe 30 Noiembrie. La noi in sat, Dolj, nici nu au inceput si suntem foarte multi cu problema asta. Niste mincinosi si incompetenti. Ni s-au lungit ochii de cand asteptam banii. Va aratam noi la vot, tehnocrati impostori!

Laurentiu 2016-11-24 12:04:04

La Giurgiu pe PFA in banca carpatica nu au intrat inca!

Fermier Deva 2016-11-24 11:31:23

Au intat azi cec Deva, cu intarziere dar au intrat ...., sa speram ca nu sunt ultimii pe anu acesta.. mult succes la cei care nu au luat bani inca.

Fermier Galati 2016-11-24 10:02:35

La galati pe pfa la banca carpatica nimik!!!

Viorel 2016-11-24 09:14:42

Sunt mdin Bihor, Oradea ,detin 13 Ha si nu am primit nimic !

marya 2016-11-24 08:46:48

In bistrita a intrat la cineva saptamana asta?????

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
Emilija Juraj spune: Am citit câteva mărturii despre o vrăjitorie de dragoste de către doctorul Isikolo despre cum a ajutat o mulțime de oameni să-și aducă înapoi pe ex iubitorii lor în 48 de ore. Cu sinceritate...
15 Dec. 2018 11:07:07
Raspunde la intrebare
Suciu spune: Buna knd intra bani pentru vaci?
13 Dec. 2018 15:20:46
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Reprezinta numarul animalelor/hectar care sunt aduse la pasunat intr-un perimetru agricol. Pentru a ...

Masura in care un caracter se transmite de la o generatie la alta. Sinonim - coeficient de mostenire ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018