Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Ministrul Agriculturii anunta subventii mai mari pentru fermieri in 2016

ministrul-agriculturii-anunta-subventii-mai-mari-pentru-fermieri-in-2016

Conform declaratiilor acestuia, suma care va fi alocata in acest sens depaseste anul aceste 3 miliarde de euro.



Anul acesta cresc subventiile pe care le vor primi fermierii, cel putin asa a promis zilele acestea ministrul Agriculturi, Achim Irimescu, care a spus ca suma totala alocata va depasi 3 miliarde de euro.
 
„Anul trecut, suma alocata a fost de aproape 1,6 miliarde de euro, insa anul acesta avem o crestere importanta pentru ca suntem pe perioada de crestere in 10 ani si 2016 este ultimul an, desi subventiile vor creste in continuare pana la 196 euro/ha in 2019 pe medie. Anul trecut, spre exemplu, am acordat 170 euro pe hectar pentru cei cu pana in 5 hectare si peste 30 de hectare, iar cei intre 5 si 30 de hectare, 220 de euro, deci o suma importanta”, a anuntat ministrul.

 
Referindu-se la sectorul zootehnic, Achim Irimescu a mai precizat ca „aici avem doua tipuri de subventii, avand si subventii nationale – plati nationale tranzitorii care sunt 900 de milioane de lei. Eu zic ca sunt sume mult mai mari decat in anii precedenti. Dupa calculul nostru, anul acesta vom transfera peste 3 miliarde de euro catre agricultorii nostri”.
 
Pe de alta parte, Achim Irimescu a aratat ca este la curent cu dificultatile pe care fermierii le intampina si care sunt stipulate in Ghidurile Solicitantului si in noul PNDR, cel pentru 2014-2020.
 
„Noile ghiduri au fost criticate vehement si in perioada urmatoare le vom reface. Avem, se pare, in firea noastra o gena care ne spune ca lucrurile se pot face si complicat si nu doar simplu. Solicitam lucruri incredibile. Cineva care doreste sa doreste sa faca o crama, sa cumpere barice – butoaie mari, trebuie sa spuna ce soiuri a cultivat, cat vin in anii X, Y , o multime de informatii ce pot sa reprezinte informatie inutila pentru o agentie de plati care trebuie sa acorde fondurile pentru baricele respective”, a explicat ministrul.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Ministrul Agriculturii anunta subventii mai mari pentru fermieri in 2016
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Stie careva daca au intrat banii pe pamant si bovine?

Intrebare: Buna ziua ! As dori sa stiu daca au intrat banii pe pamant si pe bovine? Am fost saptamana trecuta si nu intrase nimic. Multumesc !

Raspuns: pai bun intram ,da la ce se refera ajutoarele nationale tranzitorii(ANT)?... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii32 comentarii


R.R. 2016-01-14 14:01:35

Desigur daca socoteste si ce nu ne-au platit pe 2015.Astia nu mai stiu nici ce sa minta.Nu stiu de ce ne mai tampesc si cu televiziunea,nu-si dau seama ca vorbesc toti avioane.De la avansul din decembrie la platile din februarie acuma aprilie si limita sfarsitul lui iunie.Prostie curata,mai si vorbeste intruna de Brussel,acolo ii calcau cu tractoarele pana acuma.

Fermier 2016-01-12 21:19:46

@Adi...din Aprilie se vor relua platile inclusiv. m 11.Haiditi sa ne organizam sa iesim in strada.daca nu...vom da faliment...am incercat pe 1Decembrie ceva dar nu a iesit nimeni.vom incerca din nou..cred ca acum vom iesi..daca vrem sa schimbam ceva.

Adi 2016-01-12 15:20:11

Pe cand subventiile pentru masura11 ECOLOGIC .

Vasile 2016-01-11 22:19:04

Sa te duci dracului cu proiectul tau.Tu nu vezi ca aici oamenii i-si spun supararile in legatura cu platile apia iar tu tot ne futi la cap cu proiectul pulii.

Dinu 2016-01-11 21:04:19



-am urgent dezvoltatori de proiect pentru piata globala.
-Proiectul este lansat de curand si are mari perspective.
-NU este necesara niciun fel de experienta!
-Asiguram suport si logistica in desfasurarea activitatii.
-Lucrati intr-un mediu placut, proactiv.
-Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal, cu posibilitatea unor bonusuri substantiale.
-Se lucreaza part-time in timpul liber sau full-time, la alegere.
-Cerem cunostinte minime de operare pe internet, de lucru cu fisiere word si pdf si navigare online. -Solicitati acum mai multe detalii la una dintre adresele noastre de email: gorun.constantin@gmail.com

Fermier 2016-01-11 16:16:42

@Lola citeste si tu comentariile de mai jos si iti vei raspunde singura la intrebare.....nu intelegi ca APIA vor relua platile in APRILIE,,,,,in cel mai fericit caz????????????nu intelegi ca sa depus O SINGURA CERERE DE PLATA SI PE VEGETAL SI PE ANIMALE?......

Lola 2016-01-11 15:27:07

Stie cineva cand se da subventia la bovine?.am inteles ca luna asta.stie cineva sigur?

Manta ioan 2016-01-11 14:12:56

Ar fi buna colectivizarea agriculturi asta ar fi singura solutie pentru a prospera si a optine ceva din agricultura in rominia numai as se poate altfel ne iau straini paminturile

Madalin 2016-01-11 10:29:04

INCA MAI ESTE TIMP SA NE UNIM SI SA IESIM IN STRADA,NU ESTE TARZIU

Man 2016-01-11 10:27:02

Ne tot duc asa cu vorba
Pai nu vedeti cum mint ba ca in ianuarie dupaia ca in februarie acum au lungito pana la sfarsitul lui aprile....iar rezultatul nimic no sa mai primim nimic ca nu suntem in stare sa ne cerem drepturile

vlad 2016-01-11 10:25:15

Promisiuni noi promisiuni fratilor guvernanti chiar crede ca suntem atat de prosti este adevarat ca nu suntem capabil sa iesim la un protest. Guvernul nu este capabil sa rezolve problemele noastre ce cred hotii cum ne supravietuim pana la primavara.Avem imprumuturi la banci vin peste noi executorii suntem in pragul unui faliment .Pretul la animale a scazut nimeni nu mai vrea sa investeasca in animale piata e distrus din cauza importurilor.CHIAR ASTA AM VRUT DRAGI FERMIERI IN LOC SA NE PLATEASCA MACAR AVANSURILE LA SUBVETI VIN CU VRAJELII.CE FAC PARTIDELE DIN PARLAMENT PARCA AU ADORMIT.VIN ALERGERILE SA ARATAM CA NU SUNTEM ATAT DE PROSTII!!!!!!!!!!!!!!

Nina 2016-01-11 10:13:24

Hadeti fratilor sa ne organizam si sa ne cerem drepturile alfel no sa ni le primim !!!

ionut13 2016-01-11 09:52:27

singura noastra sansa este strada la fel cum au procedat si francezii altfel o sa fim in faliment pana in luna aprilie

Alexandru 2016-01-11 02:16:52

Ne-au terminat nenorocitii astia ,avem utilaje de platit ,vin si ne ia utilajele din curte daca nu platim, suntem cei mai slabi ca nu le dam o lectie acestor oameni care isi bat joc de fermieri , trebuie sa luam bani de la banca ca sa platim dobanzi!! Ar trebui sa iesim in strada nu sa ne plangem de mila sa vedem atunci ce o sa faca. Trebuie sa iesim in strada

eli 2016-01-10 23:04:04

Iesiti ba in strada
Ca sunteti capabili doar de pus comm

Ionel 2016-01-10 21:05:47

BRAVO.BINE SPUS

Returnati Banii FURATI!!! 2016-01-10 19:52:51

Plata! Plata pe suprafata nu ne mai indesati cu tot felul de abureli. Nu v-ar fi rusine sa dati zvonuri deapre bani ce nici nu aveti habar daca vor exista. Scotociti buzunarele si puneti pe masa bancii toti banii furati si dati pe poftele voastrea altii stau si plang iar voi nu mai puteti de bine. Feţe mascate si inselatoare definite de caracter impertinent! Ar fi bine pana la sfarsitul lunii Ianuarie sa finalizati toate platile pana la ultimul leut. Altfel nu stiti cu cine aveti de a face. Multi sunt in spatele vostru zi de zi si acum va scot la iveala toate faptele comise!

Georgiana 2016-01-09 23:21:30

Ova nu sunt chiar sigura da mai mult ca sigur de anul acesta nu se mai da fara sa accesezi agromediu eu sunt tot pe zona defavorizata si pe majoritatea din zona i-am auzit ca domnul inginer nu le-a mai pus agromediu .Acum mai e si dupa cum lucreaza ing apia

Ova 2016-01-09 20:28:51

Pai daca suntem prosti atunci sa nu mai vorbim atata si sa inghitim galusca pana la capat

Nina 2016-01-09 19:15:23

Chiar cred ca no sa mai primim nici un ban pana in aprilie ...si tot noi suntem de vina pentruca nu ne cerem drepturile am ajuns sa ne cersim drepturile vai de capul nostru...cica pt agricultura sau alocat cei mai multi bani!!!!

calin 2016-01-09 18:31:54

eu unul nu am primit nici un ban pana la ora asta

Fermier 2016-01-09 16:11:07

Pe Romania tv seful apia a declarat ca plata subventiilor va incepe pe data de 31 Martie.deci mai avem de asteptat cu astia..ultima solutie iesit in strada peste ei daca nu vom da faliment/

Ion 2016-01-09 16:00:56

Mai Man bine ca ai luat si avansul. Altii nu au luat nimic.

Man 2016-01-09 00:16:55

Cand incep sa mai faca plati si ce plati mai fac ??eu am luat doar avansul saps in decembrie pe 3

Ova 2016-01-09 00:15:54

Cei din zona montana defavorizata primesc agromediu fara sa acceseze?

Adelin 2016-01-09 00:15:10

Eu nu mai inteleg nimic ...zilnic schimba cate ceva de ne doare capul de atatea proceduri

oana salcianu 2016-01-08 19:12:27

atunci de ce apia bucuresti spune ca se mai fac plati tocmai la sf lui februarie

Georgiana 2016-01-08 15:20:44

din cate observ mai sunt care nu au primit agromediu acum .Eu am vorbit cu inginerul care se ocupa de dosarul apia si mi-a spus ca nu m-am incadrat pe lista acum si ca voi primi la sfarsitul lui ianuarie.....poate se mai fac atunci plati

oana salcianu 2016-01-08 14:36:53

daca suni la apia aia zic ca nu stiu.va rog daca ma poate lamurii si pe mine cineva.mentione ca nu sunt la control si am sunat la apia si mi s.a spus ca daca am luat avans saps nu m.au bagat in decembrie la avans pe agromediu

oana salcianu 2016-01-08 14:33:42

daca am luat avansul din saps si am si agromediu dar n.am fost pe listele de plata din decembrie cind ar trebui sa.i iau.se mai fac plati in continuare si acum pe agromediu sau tocmai in februarie

Georgiana 2016-01-08 14:27:18

Eu v-as intreba cand primim agromediu parca era vb ca se da banii .Eu nu am primit nimic la pachetul 1

fermier 2016-01-08 14:20:54

Dl ministru lasati vrajeala si dati subventiile pe 2015, nu ne scoateti ochii cu subventii mari pe 2016...... cand primim subventiile pe 2015?????

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Fermier spune: Oare se mai da din transa 2 ceva pana la sărbători.
10 Dec. 2017 19:20:41
Raspunde la intrebare
GLORIA PAUL spune: Vești bune! Numele meu este Gloria Paul, cetățean românesc, locuiesc în STRADA CALAMARESTI, NR: 18, BRAD. Este un oraș din județul Hunedoara din regiunea Transilvania a României. Vreau să...