Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Ministrul Agriculturii: subventiile vor fi platite pana miercuri, 24 august

ministrul-agriculturii-subventiile-vor-fi-platite-pana-miercuri-24-august

Achim Irimescu anunta ca toti fermierii vor primi pana miercuri subventiile pentru animale.



Daca nu inregistreaza erori sau probleme in procesul de control administrativ, fermierii isi vor putea primi pana miercuri subventiile in sectorul zootehnic.

"Am vorbit cu fiecare judet in parte si am cerut sa dea o estimare care variaza incepand de azi pana miercuri (24 august 2016 n.r.) Practic, pana miercuri toti fermierii cu ajutoare pentru animale, fie ca este pe Ajutorul National Tranzitoriu (ANT) sau Sprijin Cuplat in Zootehnie (SCZ) ar trebui sa-si primeasca banii, daca nu inregistreaza erori sau probleme la control. Vor ramane in jur de 10% din dosare, cei cu erori si probleme, iar unii probabil vor fi respinsi de la plata. Avem si cazuri de genul acesta pentru ca nu au indeplinit conditiile si li se va respinge plata", a subliniat seful MADR.


Desi Ministrul Agriculturii a promis ca subventiile se vor plati pana pe 15 august, din cauza unor probleme de soft au fost intarziate platile.

 "Nu s-au putut finaliza platile pana pe 15 august si din cauza faptului ca softul nu a functionat cum trebuie. In zilele de 11 si 12 august, cand s-a introdus de fapt aplicatia pentru taurine de carne, s-a blocat totul. Doua zile a fost practic blocat complet sistemul. Sunt erori care apar si nu pot fi controlate rapid nici de dezvoltatorul softului", a explicat Irimescu.

Astfel, potrivit Ministrului Agriculturii, din cei 265.000 de fermieri eligibili pe ANT, mai sunt in jur de 36.000 care ar trebui sa-si primeasca subventiile.

Cu privire la Sprijinul Cuplat in Zootehnie (SCZ), din cei 39.296 fermieri, 22.000 mai trebuie sa fie autorizati la plata.

Referitor la platile directe aferente anului 2015, din cei sunt 943.000 de beneficiari, 23.000 de agricultori mai trebuie sa isi primeasca banii in conturi. Oficialul MADR si-ar dori ca subventiile sa fie platite integral, fara avans.

"Eu mi-as dori ca pentru platile din acest an sa nu mai dau avansul pe suprafata si sa platesc o singura data, dar fermierii vor tot timpul banii mai repede si nu cred nu va fi posibil. Ar fi mult mai usor si pentru dezvoltator deoarece s-ar face direct modulul cu toate platile. Acum, suntem la zi cu cererile pe 2016, si ma astept sa fie pus la punct modulul pana pe 15 octombrie, cand incep platile in avans. Acestea in mod exceptional se dau fara control pe teren, pentru ca se controleaza ulterior", a mentionat ministrul Agriculturii.

Sursa: Agerpres
Foto: pixabay.com

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Ministrul Agriculturii: subventiile vor fi platite pana miercuri, 24 august
Rating:
Nota: 3.75 din 30 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Cand se plateste sapsul

Intrebare: stie cineva daca s-a anuntat cand se platesc banii europeni la cei care au de incasat subventia pe suprafata pe anul trecut?

Raspuns: Dl. consultant nu pun la indoiala raspunsurile Dv. catre utilizatorii acestui site dar de unde aveti... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii10 comentarii


Fermier 2016-08-22 21:33:25

Mai vrei...?

Fermier 2016-08-22 21:30:09

Si sa mai stii ca subventia pe 2015 a fost de 147 euro pe ha nu peste 200 euro cat bati tu campii.Se ia in calcul strict banii care intra in cont nu minciunile celor de la Apia care se vaita pe niste salarii de consilieri de nu ai vrea sa stii!

Fermier 2016-08-22 21:23:52

Si chiar as vrea sa mi dai replica ca sunt multe de clarificat.La modul cum faci calcule strict matematic as putea crede ca lucrezi in invatamant,doar teorie,practica poti sa vii sa o faci band apa fiarta pe tractor ca cele cu aer conditionat costa draga!!!

Fermier 2016-08-22 21:16:10

Draga Alina,te rog sa ne spui in ce domeniu lucrezi ca sa ne dam si noi cu parerea,asa,in nestiinta de cauza,doar dand cu presupusul! Doar referitor la ce spui tu plata arendei,in Baragan arenda este min 200 euro nu lei,desteapto, plus impozitul pe venitul din arenda platit tot de fermier.Propietarul abia daca se deranjeaza sa plateasca in jur de 10-15 euro impozitul pe propietate la primarie care difera de la comuna la comuna. Asa ca nu ti da cu parerea la ce nu stii,nu lucrezi sau nu esti informata!

Alina 2016-08-20 16:15:05

Dragi fermieri nu mai dati vina pe nimeni, cat v-au dat subventiile nu erati asa vocali , subventia nici nu ar trebui voi sa o luati ci proprietarul terenului care trebuie sa isi plateasca impozitille pe la primarie si finante. O minciuna mai mare ca va puteti lucre singuri terenul nu poate exista.E clar ca lumina zilei ca in agricultura se practica MUNCA LA NEGRU. Autoritatile statului nu stiu de ce inchid ochii,ITM,APIA, ANAF statul pierde milioane de euro anual. Cum poate incasa unul subventii pe 100 de ha sa nu aiba un angajat, tinerii de la tara merg in strainatate, copiii termina scolile agricole si nu au unde lucrez,. nu mai zic de cei cu facultati agricole.

Alina 2016-08-20 15:39:40

@ oierule: parca fermierii tai lucrau singuri pamantul acum ce faceti va dati de gol, acum nu gasiti pe nimeni ,ba gasiti dar lucreaza LA NEGRU, pe perioada campaniei le dati 40 lei /zi muncindui ca pe sclavi fara mancare din noapte in noapte chiar si pe tractoare , dupa aia mars acasa , betivilor si puturosilor, daca ai da 80 de lei pe zi ar rupe portile pe la tine , faceti evaziune fiscala urmariti doar SUBVENTIILE pai la 400 ha ori 200 euro pe ha iese 80 000 mii euro, 3,6 miliarde lei, si tot nu va ajunge, daca nu ploua statul va da calamitati, motorina cu 2 lei/l , rambursai de tva , subventii de toate felurile si voi NU ANGAJATI PE NIMENI.

oierul 2016-08-20 08:00:33

Draga alina cu a mic, din cate am citit tu ai gasit o metoda prin care graul s-a plantat si recoltat singur, apoi s-a depozitat singur si ulterior tot singur s-a vandut la un pret de care eu nu am mai auzit de cand port p.... sa nu mai zic de ce productie record s-a facut la ha.Cu oamenii la munca zilieri daca gasesti da nu gasesti nici cu 80 lei pe zi da......in agricultura trebuie sa stie sa conduca si un utilaj deci ii trebuie cel putin 8 clase ceva mai mult decat ai tu

Fermier tinar 2016-08-20 06:52:57

@Alina mai lasane facto Cu timpeniile tale De communista.

Alina 2016-08-19 23:44:58

Hai sa facem un calcul sumar la un fermier cu 400 de ha. grau o medie de 6000kg/ha ori 0.60 kg de grau 3600 lei/ha ori 200 ha 7,2 MILIARDE RON, reiese ca imputurile le achita numai din grau plateste si arenda la oamenica mai mult de 200 lei ha nu da nimeni sunt intelesi intre ei, a mai avut si rapita, are floare si porumb, ia subventiile de peste 200 euro pe hetar, nu munceste el are doar BMWX6 un sa mearga in control , nu are un angajat CU ACTE IN REGULA MUNCESTE CU UNII CARE LE DA 30-40 LEI PE ZI CA ORICUM NU AU UNDE SA SE DUCA si muncesc din noapte in noapte ca sclavii, nu declara toata productia face evaziune fiscala asta pana in 2020 e milonar in euro iar cand nu se vor mai da subventii se lasa de agricultura. Asta nu are decat vegetal, nu stie cum arata o vaca zice ca-i mov ca la milka sta la oras si e mre mosier, cand statul descopera ce greseli a facut e prea tarziu unii sunt milionari

plesea dumitru 2016-08-19 16:35:54

Minciuni cinel mai crede .

Ultima ora

Newsletter gratuit