Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Noutati de la APIA privind plata subventiilor

noutati-de-la-apia-privind-plata-subventiilor

Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura informeaza ca numarul total de beneficiari autorizati la plata pe toate tipurile de fonduri (Fondul European de Garantare Agricola (FEGA), Fondul European pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala (FEADR) si Buget National) incepand cu data de 08.04.2016 si pana in prezent este de 794.206.



Suma totala autorizata la plata pentru cererile unice de plata depuse de fermieri in Campania 2015, este de 1,247 miliarde euro, respectiv:

FEGA - 988,09 milioane euro, din care:


- 255,44 milioane euro plati in avans (efectuate in luna noiembrie 2015)
- 732,65 milioane euro plati regulare.

FEADR + cofinantare de la bugetul national - 167,31 milioane euro pentru  Masura 13 – “Plati pentru zone care se confrunta cu constrangeri naturale sau cu alte constrangeri specifice” -  din PNDR 2014-2020.

BUGET NATIONAL - 92,55 milioane euro pentru Ajutorul National Tranzitoriu in Sectorul Vegetal (ANT1).

De asemenea, pe data de 17.06.2016 a inceput autorizarea la plata a schemei de plata pentru Ajutorul National Tranzitoriu 7 (ANT 7) - schema decuplata de productie, specia bovine, in sectorul lapte.

Plafonul total alocat conform HG nr.382/2016 este de 27.785.785 euro, respectiv de 122.746,5 mii lei. Cuantumul calculat este de 24,3610 euro/tona lapte, respectiv 107,61 lei/tona lapte.

Foto: pixabay.com

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Noutati de la APIA privind plata subventiilor
Rating:
Nota: 4.22 din 166 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Exemplu asolament legume

Intrebare: As vrea sa imi dea cineva un exemplu de cum se face un asolament in legumicultura si daca e la fel ca la cultura mare, ca principiu.

Raspuns: Principiul asolamentului este acelasi, adica impartirea teritoriului fermei in sole, pe cat posibil ... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii22 comentarii


D.Vic 2016-06-28 01:16:38

Buna seara sunt din Călărași si am fost in teledetecție știe cineva când încep nemernici ăștia sa bage bani?ca eu se exemplu nu am primit nici un bănuț Si am si animale si teren

Gogolea 2016-06-22 20:29:31

Totul la vanzare la straini, sa aiba aicii sclavi pe plantatie, si apoi ROIUL din tara asta de cacat...

Ion 2016-06-22 18:24:26

Nu știu ce sa mai zic, dupa ce criterii platesc .M-am saturat cat am umblat la bancă .. Am pus animalele la vânzare.Pământul ce-l am in proprietate il voi da in arendă si sa facă ei agricultura ca eu mi-am distrus familia cat am muncit si astia nu fac nimic ptr noi.Subvenții nu,pret la cereale nu, la animale nici nu mai vorbesc, nici cu pret de nimic nu cumpără nimeni nimic.

Mihai 2016-06-22 18:03:35

Alina asteptammmm.

Mihai 2016-06-22 18:01:46

multumesc ion si eu am transfer pe ii,nu am primit nimic pina in prezent,dar cei de la centrul zonal imi spun ca nu sunt aprobate transferurile si cei din apia buc. nu imi raspund.nu stiu cit trebuie sa mai astept ca mi am pierdut rabdarea.

alina 2016-06-22 17:59:51

Ion, eu am transfer de la o persoana fizica pe II-ul meu si inca n-am primit nimic. Tot mi se spune ca nu functioneaza aplicatia pentru cei cu transfer .. .Sa inteleg ca este o alta minciuna de-a alora?

Ion 2016-06-22 16:40:49

Mihai...sunt din Timis. Am avut transfer pe II.Nu am fost la control.Am si animale.E prima tranșă primită de cand se dau subvențiile pe 2015

Mihai 2016-06-22 14:59:39

ion de unde esti? ai transfer ,ai fost in control sau e prima transa?

maria 2016-06-22 14:07:32

nu at terminat sectorul vegetal. cu acesti fermieri CUM RAMANE?????? un alt anunt idiot ca incep pe 22 iunie.... pt inclusiv cei de la esantionul de control. cand mai cretinilor?????????? duceti lumea la disperare.

exferma 2016-06-22 13:08:13

Lasa-ma cu articole de acest gen, ne aruncati praf in ochi cu sume totale

Doble tudor 2016-06-22 07:32:36

Doar minciuni nu am luat nici un leu.

Nutu 2016-06-21 23:00:32

Eu nu am luat nici in toamna nici acuma nici un leu numai minciuni baga

Ion 2016-06-21 21:42:46

Azi am primit 56000 lei pentru 86 ha.Ce plati o fi facut astia nu stiu. Astia o fi toți banii?

Gogolea 2016-06-21 16:57:20

fermier , ca s abeneficiezi de sprijin cuplat sint 2 variante, vaci de lapte, asta presupune ca au avut cel putin 1 vitel fatat, minim 10 peste 3 ani la data inscrierii , inregistrate in registru geneaologic, cotract livrare lapte cantitate minima/cap sau sau varianta vaci de rasa de carne contract livrare abator, Nu, nu beneficiezi , din pacate, astea sunt asa, in dorul Lelii, citi fermieri incaseaza sprijin cuplat cu contracte ferme de livrare furaje, legume, soia, industrializare, etc? Ca si cei care beneficiaza de sprijin UE AFIR, adica oamenii lor. marea majoritate. pina la urma cred ca o sa renuntam si la SAPS la conditiile care le impun , controale, conditionari, numai sa ne lasam pagubasi.

Ionel 2016-06-21 16:57:12

In Mehedinti pe zona montana defavorizata sa terminat platile sau achitat?

Man 2016-06-21 16:55:55

Momentan nu se fac plati ca nu functioneaza modulele

vali 2016-06-21 16:55:52

Mai oameni buni, mai sunt aproape 100.000 de fermieri fara animale, control sau transfer care nu au incasat inca inverzirea, zona def de care nu spun nimic, astia bat campii cu animalele ca incep dupa vegetal. De ce credeti ca au prelungit termenul?

FERMIER FALITTT 2016-06-21 15:30:50

buna ziua,acum cinci min.am vorbit la APIA BUCURESTI si nici nu sunt siguri daca o sa inceapa platile pe tona de lapte,pe cap de animal nici pe departe.am o intrebare daca ma poate ajuta cineva.am 12 capete bovine,sapte vaci cu lapte,3vitele de un an si 2 taurasi tot de un an.nu sunt in cop.beneficiez de sprijin cuplat?multumesc mult.

Ova 2016-06-21 14:54:04

Asteptati ca sa prelungit termenul .au ei timp sa mai bage cate 100 lei la fiecare fermier

Gogolea 2016-06-21 14:17:54

Alte MINCIUNI! Suntem satui de MINCIUNILE VOASTRE. cONTURILE, SUFLA VANTUL SI VOI BATETI TOBA CA ATI UMPLUT ROMANIA DE PARALE....
Funia este prea blinda pentru voi... aveti nevoie de-o distractie ceva mai tare! Pene si Smoala!

Ioana 2016-06-21 14:15:28

Buna, in jud Cluj a luat cineva zona montana defavorizata? Multumesc.

Paise 2016-06-21 13:25:12

Ce să-mi placă la acest articol. Niște cifre aruncate pe sait precum o placentă de vită aruncată la gunoi. De ce nu spuneți clar când intră banii pentru fermierii din eșantionul de control. Știe-vă dracul cui ați dat banii pentru că cu câți vorbesc niciunul nu a primit niciun ban. Poate ați confundat conturile noastre cu ale voastre, deh vine concediul și...... Mayami, Honolulu, Pulululu și Pizdididi iar agricultorii și plantele în căcați voștri. Vă doare fix în pix de românia, de cetățeni, agricultură und so weiter und so flux. țopârlani mincinoși, trădători și vânzători de țară. Când vom venii la bucale din nou nu o să mai venim cu vorbe frumoase, vom aduce cu noi funiile cu lațuri gata făcute pentru gâtuțurile voastre roase de cravate. Vă vom pune noi cravată originală din fuior de cânepă, așa, nu de alta dar să simțiți mirosul pământului românesc care vă mai supăortă!!!

Ultima ora

Newsletter gratuit
Cele mai bune afaceri de inceput de an 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Cele mai bune afaceri de inceput de an 2017".



Forum
Aikaterine spune: Bună, Numele meu este Aikaterine din România. Vreau să-i mulțumesc lui James Parker, care mi-a ajutat să obțin un împrumut. În ultimele trei luni, am căutat un împrumut pentru a-mi rezolva...
30 Mai 2017 01:52:30
Raspunde la intrebare
LARRY ELLISON spune: Aveți nevoie de un împrumut autentic pentru a vă achita facturile, a începe o afacere sau orice alt tip de împrumut, contactați-l pe dl Larry Ellison pe { Larryellisonfinance@gmail.com...