Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Noutati de la APIA privind platile in sectorul zootehnic

noutati-de-la-apia-privind-platile-in-sectorul-zootehnic

Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura (APIA) informeaza ca incepand cu data de 24.07.2016 a inceput autorizarea platilor si pentru schemele de sprijin ANTZ 9 (Ajutor National Tranzitoriu in sector zootehnic – Schema cuplata de productie – specia caprine/ovine), SCZ 7.19 (Sprijinul cuplat in sector zootehnic, specia ovine) si SCZ 7.20 (Sprijinul cuplat cuplat in sector zootehnic, specia caprine).



Astfel, pana pe 28.07.2016, pentru aceste scheme au fost platite in conturile fermierilor crescatori de bovine/ovine/caprine pentru schemele de sprijin ANTZ 7 (Schema decuplata de productie in sectorul lapte, specia bovine), ANTZ 8 (Schema decuplata de productie in sectorul carne, specia bovine), SCZ 7.19 (ovine) si SCZ 7.20 (caprine) urmatoarele sume:

– ANTZ 7 – 7,400 milioane euro pentru un numar de 25.485 beneficiari (81,65 % din totalul beneficiarilor autorizati la plata);

– ANTZ 8 – 23,651 milioane euro pentru un numar de 40.258 beneficiari (74,08 % din totalul beneficiarilor autorizati la plata);
– SCZ 9.19 (ovine) si SCZ 7.20 (caprine) – 1,487 milioane euro pentru un numar de 1.286 beneficiari ( 8,63 % din totalul beneficiarilor autorizati la plata).

Din Bugetul National a fost autorizata la plata pana la aceasta data suma de 173,38 milioane euro, astfel:

–    115,19 milioane euro pentru Ajutor National Tranzitoriu in sector vegetal (ANT1);
–    58,19 milioane euro pentru Ajutor National Tranzitoriu in sector zootehnic (ANTZ), din care:
•    9,99 milioane euro – ANTZ 7 pentru un numar de 31.211 beneficiari;
•    34,93 milioane euro – ANTZ 8 pentru un numar de 54.339 beneficiari;
•    13,27 milioane euro – ANTZ 9 pentru un numar de 14.897 beneficiari.

Se estimeaza ca sumele aferente ANTZ 9 (Schema cuplata de productie – specia caprine/ovine) vor fi achitate in conturile beneficiarilor in aproximativ 4 zile de la data autorizarii, pe masura ce se alimenteaza contul APIA cu sumele necesare.

In tabelul de mai jos se regasesc atat sumele totale autorizate la plata pentru Campania 2015 cat si cele platite pana acum pentru un numar de 849.788 beneficiari (90,01% din numarul total de beneficiari), pe toate tipurile de fonduri (Fondul European de Garantare Agricola (FEGA), Fondul European pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala (FEADR) si Buget National), astfel:



Precizam ca pe langa sumele din tabel in anul 2015 s-au facut plati si pentru Masura 214 – “Plati privind agromediu” in valoare de 15,5 milioane euro.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Noutati de la APIA privind platile in sectorul zootehnic
Rating:
Nota: 3.8 din 146 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Fonduri pensiuni turistice

Intrebare: salut, se mai dau fonduri pentru infiintarea de pensiuni agroturistice anul acesta?

Raspuns: Buna seara, fondurile pentru infiintarea sau modernizarea pensiunilor turistice prin PNDR s-au epuiz... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii68 comentarii


enaandy 2016-08-10 13:53:00

Ma lamureste si pe mine cineva?la trei vaci am luat 1000 lei acum doua saptamani.alti bani voi mai lua?

anonim 2016-08-04 12:28:36

La tulcea a luat cineva la ovine

alina bargan 2016-08-04 12:23:09

Buna ziua la iasi au intrat banii la subventie la vaci

florin 2016-08-03 14:36:56

la ovine nu a intrat nimic in jud cluj

any 2016-08-03 13:45:59

In CARAS SEVERIN n au intrat nici acum subventiile la bovine

fermier 2016-08-02 23:25:53

La cluj azi 02.08.2016 mi-au intrat ANT 7 si ANT8 pentru cota lapte si vaci .Multumesc D-nilor lideri de sindicat care au facut greva foamei , sint alaturi de dinsi.

cosmin 2016-08-02 20:45:53

Astazi la hunedoara abia sau autorizat platile la bovine mai dureaza 4 sau 5zile pana vor intra bani in conturii.

stefan 2016-08-02 17:09:45

Vineri la Buzău am ridicat banii pt bovine, la ovine a primit cineva din Buzău?

fermier 2016-08-02 14:18:22

In bihor a intrat la cineva pe bovine? eu am cautat azi pe card dar nu au intrat nici un leu

Florin 2016-08-02 11:10:36

La primit cineva bani la bovine in buzau??

Adi 2016-08-02 09:44:45

La sibiu a intrat la oii ieri la cec!

elena 2016-08-01 23:16:28

Sigur ai ridicat bani pe capre la tulcea?virginia.eu am sunat la cec si nu am nimic in cont.

Feröer pacalit 2016-08-01 21:31:27

Din judetul hargita namauzit nimeni sa primeasca vreunbani la zotechnie

Virginia 2016-08-01 16:53:20

Da la Tulcea au intrat banii de vineri la capre

Andrei 2016-08-01 16:18:33

luca67 de unde stii ca vom lua banii sapt asta ?

Ionel 2016-08-01 15:33:38

asa trebuie sa facem cum spune adelin
asteptam pe zootehnic cand ei nau pagat si pe vegetal la toti
stam si ascultam minciunile lor
sunt vinovati noi ca nu iesim in strada,au iesit doar doi fermieri si mai stam si comentam atata pe aici

Ova 2016-08-01 15:31:47

800 de euro ia doar smecherii si cei care au neamuri in apia si minister prostii care muncesc si dau cu sapa doar 90 euro

Adelin 2016-08-01 15:30:36

Haideti fratilor sa ne alaturam celor din fata ministerului la protest
Cei doi au spus ca vor pleca de acolo doar dupa ce vor plati subventiile la toti fermierii nu doar lor
Macar in semn de solidaritate sa iesi fiecare in judetul lui

Madalin 2016-08-01 15:29:54

In gorj 0 in cont si nu am auzit pe cineva din comuna sa primeasca ...deci sunt minciuni
Poate nu ne mai dau nimic au papat ei banii in fosta campanie si acum nu au de unde sa ne dea

alina popovici 2016-08-01 15:01:26

Nu a primit nimeni nici un ban , cei care sustin ca au primit nu sunt din randul fermierilor , sunt cei de la apia, vor sa-i linisteasca pe fermieri sa nu se duca peste ei cu proteste . Ne mint ca pe ultimii oameni .

Edina 2016-08-01 13:56:00

Cineva poate sa-mi spune ca cine primeste pt bovine suma asta de 800 de euro?Noi avem 3 capete,atuncea noi nu primim numai 430 de lei?

luca67 2016-08-01 13:19:49

Saptamana aceasta intra sigur la ovine caprine 24,9 lei ajutor n,t

Fermier 2016-08-01 12:09:18

Am verificat cont zero .. in Hunedoara. Daca a intrat la cineva rog sa comfirme.

sly47 2016-08-01 11:00:13

mortii matii.....irimescule...?! .....muie apia...?! ....sugeti pula toti angajatii din apia si minister?!!....cont 0 lei ?....unde pizda mamii voastre sunt banii????

Fermier 2016-08-01 10:37:35

La Tulcea a luat cineva la bovina???în alte Jud.au primit doar pt 3 capete si doar 430 lei ...adevărat???

Fermier 2016-08-01 10:16:59

In Hunedoara a luat cineva?

andreea vrabie 2016-08-01 08:57:18

in vs sau bagat bani pt animale dar cred cai numa jumate din suma

mihai 2016-07-31 23:45:11

ei eu in cererea din 2015am avut 3 vaci cu lapte ,as vrea sa stiu daca primesc bani

urs vasile 2016-07-31 21:17:21

Dar la restu cad in hunedoara a intrat la cineva la bovine pe 2015 ?sa leo trag la nas de mincinosii si guvernanti de rahat si cacatii inputitii!

urs vasile 2016-07-31 21:09:56

Nustiti in hunedoara a intrat la cineva la bovinele de lapte?

Nume si prenume 2016-07-31 18:16:57

Da, in Hunedoara s-a platit tot, dar doar la cei cu pile la APIA!

adi marcu 2016-07-31 17:15:18

pentru agromediu sau zona montana in hunedoara sau platit ceva?

Bihor 2016-07-31 16:35:59

Sa terminat și luna iulie și banii pe bovine nu au venit,o să ne mai spună alte minuni,rusine : Apia,irimescu ,ciolos și parlamentul româniei.

andreea sergovici 2016-07-31 15:14:41

Mergem la Bucuresti maine 1 august , toti fermierii din Prahova !

andreea sergovici 2016-07-31 15:08:35

In Prahova n-au bagat nimic pentru sectorul zootehnic .

gica 2016-07-31 14:56:44

ba nu mai mintiti ca sau bagat subventii la animale

Raluca 2016-07-31 14:30:11

Sau băgat subventile pe bovine si ovine in judetul TL

Suciu marcel 2016-07-31 11:56:12

La mures au intrat bani pe bovine? Va rog un raspuns.

BMF 2016-07-31 08:47:14

De ce mintiti ticalosilor?

stefan 2016-07-30 21:42:26

pt ovine la Buzău a intrat la cineva?

stefan 2016-07-30 21:40:48

la Buzău au intrat pt bovine

Elvis 2016-07-30 20:56:05

Da in jud.iasi au intrat ieri dupa-amiaza 430 pe cap de bovinä.Numai pe 3 capete,chiar daca ai fost inregistrat cu mai multe.

claudiu 2016-07-30 17:14:37

In Jud Tulcea a intrat la cineva pe ovine/caprine?

Cristinel 2016-07-30 15:46:42

Cati banii pe cap de bovina?

Cristinel 2016-07-30 15:44:16

Buna ziua! in judetul iasi au intrat subventiile la bovine?

Elvis 2016-07-30 15:15:26

Pentru bovine judetul iasi

elena 2016-07-30 15:09:03

buna ziua! in Gorj au intrat subventiile pentru bovine?

Fermier Dolj 2016-07-30 14:27:06

Au intrat joi dupa amiaza in cont, cred ca sunt pentru caprine.

fermier 2016-07-30 14:07:27

Unde s-au platit subventiile ptr bovine azi e 30aug iar contul meu e zero nici un leu in bihor

Mario 2016-07-30 09:52:37

Elvis pentru ce ai luat ieri ?

Elvis 2016-07-30 09:32:23

Da in sfarsit i-au bagat ieri

catalinc 2016-07-29 22:51:56

Mai fratilor, ar trebui sa ne unim, sa facem un Sindicat, o Asociatie, ceva, a tuturor ce lucram in agricultura, ca sintem cu ferme de cimp, ori crescatori de animale, puternica, serioasa, sa ne impunem vointa in fata politicienilor satia de cacat, pentru ca asa nu se mai poate! Sa infiintam noi, nu ministrerul sau altcineva, o banca a noastra unde sa ne tinem economiile noi, familiile noastre si orice alti romani care doresc asta, pentru a ne putea ajuta le a vremuri de nevoie, sa angajem salariati onesti, cinstiti, capabili, nu ca BOII din Ministere si de la APIA!

Haideti sa stringem rindurile cit mai putem, ca ne-au adus la sapa de lemn! ALtfel vindem tot si ne facem asistati sociali!

Adelin 2016-07-29 19:20:19

Luaiar dracu pe toti

gasca politica 2016-07-29 18:41:48

Pina la ora asta n-am primit nimic pe 2015. Pe unde umbla Ministrul ala mitoman de spunea ca la sfirsitul lunii iunie, pe urma iulie... ne primim banii? Nu e adevarat nimic, nici softul SIVECO, nici penele de curent, nici nimic, totul e o BATAIE DE JOC!
APIA si Ministrul Agriculturii, inclusiv Primul Ministru, isi bat joc INTENTIONAT de agricultura, de fermieri, de oamenii acestei tari! Sint mincinosi din nastere, neamuri de traista lunga, care datorita Comunismului si Tranzitiei lui Ion Iliescu de 26 de ani, au ajuns in cele mai importante functii in Stat. Oamenii astia n-au ce cauta acolo. Penitenciarele sint locul lor de 'cantonament'. Hoti, mincinosi, corupti, ne arata doar rautatea si prostia lor!

Pune un prost pe o functie de decizie si vei crea un functionar APIA sau un Ministru din guvernul Romaniei.

Ion21 2016-07-29 16:49:02

In gorj mia intrat 430 lei de vaca
Anul trecut 550
De ce anul asta mai putin?

Ionel 2016-07-29 16:17:44

Cat de dobitoci puteti sa fiti sa stati cu gura cascata laa mincunile astora ....

virginia tulcea 2016-07-29 14:59:42

acum 20 de minute au intrat subventia la capre la Visina jud.Tulcea

vasile 2016-07-29 14:31:49

Am sunat la apia bucuresti si au zis k s-au dat ordinele de plata la ovine si pe saptamana viitoare intra bani k dureaza cateva zile pana intra in conturi.

gica 2016-07-29 13:22:10

Ne mint ăstia in timis nici un leu la bovine nu stiu de unde scot ăstia datele astea cu plățile efectuate

fermier cluj 2016-07-29 12:36:26

in jud Cluj a luat cineva pe bovine? ... chiar nimeni nu-i verifica cum ne mint zilnic?

Daniela 2016-07-29 12:22:18

La Botosani am luat subventie bovine si lapte astazi 29 iulie.

luminita 2016-07-29 12:03:05

bunaziua sunt din Mures si vreau sa v-a anunt ca azi am primit suventia pentru pamint. pe animale NU . ar trebui da primesc pe oi si pe vaci dar pe animale nu am primit nimic .tin sa v- a mentionez ca am fost in control......pina acum nu am primit deloc bani ...doar azi am primit toata suventia pe teren

agamita 2016-07-29 11:53:34

APIA spune ca sint mai putin de 6.300 de fermieri la control, care n-au primit nimic desi s-au autorizat platile dupa, atentie, 22 iunie! Dar in realitate mai sint peste 90.000 de fermieri care inca n-au primit subventia pe 2015!

Ce dracu' ca doar nu sintem toti in astia 6.000! Pina acum in august sa nu primesti un leu pe vegetal 2016! Bataie de joc!!!!

APIA are azi de platit peste 300 de milioane de euro, in ritmul la mai putin de 1 milion de euro platiti pe saptamina, vom primi banii peste 300 de saptamini! Adica peste 7 ani!!!!

Elvis 2016-07-29 11:31:37

Cred ca si acei care spun ca au luat sunt falsi , sunt comentariile celor de la apia ca sa ne linisteasca si sa nu mergem sa le dam in cap .

bombix 2016-07-29 11:30:16

suceava procredit ....cont gol?!.....MULTA MUIE APIA, IRIMESCU SI RESTUL DIN MINISTER??!?...

mihaela 2016-07-29 10:48:25

Eu nu am primit nici la teren si spun ca au platit ovinele! Doar minciuni sa duca lumea in eroare!

sly47 2016-07-29 10:30:44

Sugi pula Pinocchio?!!....am intrebat cel putin 20 de crescatori de bovine si toti au contul gol?! Nu mai mintiti lumea, sa va ia naiba de mincinosi?!!

lari 2016-07-29 10:14:08

cui ia ti plătit s uventii la o vine nu a primit nimeni numai minciuni

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Gabriela spune: Doamna Simona și eu am fost la teledetecție și am primit bani de pe 7nov.
20 Nov. 2017 22:43:40
Raspunde la intrebare
Fusaru Daniel spune: Tot ce e verde este bun ! Uleiul ce contine Omega 3 , 6, 9 ex statul te vrea prost domnule ...e prosti dar e multi :