Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Pana la sfarsitul saptamanii, toti fermierii isi vor primi subventiile pe 2016

pana-la-sfarsitul-saptamanii-toti-fermierii-isi-vor-primi-subventiile-pe-2016

Platile au fost efectuate in proportie de 91,5 la suta, iar in urmatoarele doua zile vor fi autorizate pentru 34.952 de fermieri.



Petre Daea, ministrul agriculturii, a dat noi asigurari ca pana la data de 31 martie, mai precis pana la sfarsitul acestei saptamani, toti fermierii care au depus cereri pentru subventii in campania 2016, si ale caror dosare nu au probleme, isi vor primi banii.
 
In prezent, din 901.335 de fermieri, cati sunt pe listele de plata, 825.168 de fermieri, si-au primit deja subventiile, acestia reprezentand un procent de 91,5 la suta din numarul total de solicitanti.

 
Totodata, Petre Daea a mai anuntat ca sunt in curs de autorizare inca 34.952 de fermieri ale caror dosare vor fi reolvate in zilele urmatoare, astfel ca la data de 31 martie, vor fi avizate toate dosarele iar banii vor intra in conturi.
 
Ministrul a facut si o comparatie cu situatia de anul trecut, precizand ca la data de 27 martie 2016, subventiile acordate fermierilor erau in valoare de 255.448.778 de euro, in timp ce la data de  27 martie 2017,  suma autorizata la plata era de 1.791.020.204 euro.
 
„La 31 martie toti fermierii din Romania vor primi subventia meritata pe toate dosarele pe care le-au depus si acolo unde nu sunt probleme. Am spus-o atunci si o repet: vor ramane fermierii unde situatia dosarelor lor nu este clara. Sa fiu foarte bine inteles: unde nu au clarificat dosarele pe care le-au depus”, a promis inca o data ministrul Agriculturii.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Pana la sfarsitul saptamanii, toti fermierii isi vor primi subventiile pe 2016
Rating:
Nota: 3.87 din 31 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Viermele sirma-perioada si modul de combatere

Intrebare: Anul acesta plivind in gradina cu flori am constatat existenta unor viermi galbeni cam de un centimetru lungime si din informatii mi sa spus ca este vorba de viermele sirma care produce pagube.Intrebarea mea este :cum se poate starpi,daca dauneaza si la flori(bujori garofite,dalii,gherghini,etc)la pomi,capusuni si modul cum migraza sau daca migreaza avind cam la 200 m.ogorul cu cartofi si gradina cu legume?

Raspuns: Combaterea viermilor sarma se poate face numai inainte de plantare tratand materialul saditor. Se ma... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii42 comentarii


Tibor 2017-04-21 11:56:32

Care săptămână mincinoșilor?
Ce mama dracului, trăim întro țară conduși de borfași, și nemernici, cu tupeu de comuniști impuțiți?
Ayi numai aduceți aminte ce ați mnțit ieri, ne vorbind, de faptul ce ați mințit acum o lună de zile. Ați furat banii, și țăranul așteaptă, așteaptă cu răbdare, până va ieșii în stradă să vă deie în cap bandiților.
Unde sunt banii noștrii pentru agromediu, pentru animalele, prin subvenția cuplată?
Numai că voi sunteți bine, fiindcă țăranul este preocupat cu munca și nu are timp să iasă în stradă, doar că răbdarea se termină și în urma, urmei vă bagă acolo de unde ați ieșit nenorociților.
Nu este de ajuns, că trăiți pe psinarea noastră, ne furați ca în codru, mai și ne credeți proști!

Ioan 2017-04-20 18:51:08

Nu citeste nicio persoana competenta mesajele? Sa primim si noi cateva lamuriri! Va place sa fiti injurati de toata tara? Fiti responsabili chiar daca sunteti romani! Si cred ca noul ministru nici macar nu stie ce vorbeste. Pune-te la curent, ministrule, ca esti de rasul tarii!

Mares Daniel 2017-04-09 15:37:09

Daniel Mares e adresa mea pe facebook

Mares Daniel 2017-04-09 15:33:57

vad ce scriu oamenii -trebuie sa va dizolvam -sunt pregatit hai b a sa ne organizam -facem pastele la bucuresti 2 miei 10 kile de branza -hi sai radem -muie ciolos muie PSD -BORFASI -NU AM BANI SA PUN PAMANTURILE CU LUCERNA CE PUN MUISTILOR??????????

Mares Daniel 2017-04-09 15:28:23

bataie de joc ,cine are Eco ,agromediu nu ia nimic daca nu este competent ,adica sa dea inca 150 lei ;pt o diploma de competenta ,-m-au instintat acum 2 zile -trebuie rasi -altfel ne rad ei.............sunt fermier cu diplooma am facut si ecologie ce vreau astia?



Sarac 2017-04-05 14:38:20

Am fost la control cu oile avem datorii la ANAF de unde dracu sa platim daca nu ne dati bani care ni se cuvin,

Andrei 2017-04-05 11:29:05

A luat cineva agromediu pe 2015 sau 2016?

eee 2017-04-05 11:10:51

A luat cineva din gl cec care a fost la control?

elena 2017-04-05 11:05:42

Dorina nu esti singura care nu a primit nimic

Fermier Galati 2017-04-05 09:42:40

La galati a luat cineva la carpatica pe pfa sau ii?

Stan Dorina 2017-04-04 21:48:25

Nu am primit nici un bănuț pe 2016 nu știu ce plătesc cei de la apia și ce îl informează pe ministru.

adi 2017-04-04 15:23:25

Da am luat si avans ,alina

Raduanca 2017-04-04 11:29:08

Cat e pe cap de oaie?

Alina 2017-04-03 12:07:00

Adi ai luat si avans anul trecut?

adi 2017-04-03 10:46:34

In decurs de o saptamana mi ai intrat toti banii......saps + agromediu +subventia pe bovine

Nicu 2017-04-02 20:32:23

De la Constantin ni se trage ,pana atunci am luat subventiile la timp dupa acea au facut manevre cu Siveco si softul lor si minciuni peste minciuni

gigi 2017-04-02 20:27:50

PDS= mincinosi,ati platit pula

PREDAN STEFANEL 2017-04-02 19:04:07

DOMNULE MINISTRU SUNTEM PE 2 APRILIE SI NU AM INCASAT UN LEU,NU AVEM SEMANAT NIMIC NU AVEM ERBICIDAT, LA ACEASTA ORA BANCILE LA CARE AM INCERCAT SA LUAM CREDIT NU NE DAU PT CA AM CUMPARAT UTILAJE IN TOAMNA 2016 SI SUNTEM IN PIEARDERE.SUNTEM IN PRAGUL FALIMENTULUI ,MAI PUTETI SA VA SALVATI ONOAREA DEMISIONATI URGENT! CEREM DIRECTIEI NATIONALE ANTICORUPTIE SA VERIFICE URGENT APIA SI MINISTERULUI AGRICULTURII, PENTRU CA EXISTA NEREGULI GRAVE LA ACESTE INSTITUTII la modul ca se inceara FRAUDAREA AGRICULTORILOR prin prezentarea de interpretari total false si oamenii sunt indusi in eroare sa semneze interpretarea .RUSINE APIA ;RUSINE DL MINISTRU!!!!!!!!!!

eeee 2017-04-02 17:53:51

Minciuni

Marian 2017-04-02 12:43:45

Sunt din Băilesti jud Dolj , am verificat cardul ieri la Cec şi surpriza 0 lei. Asa ca nu mai mincați cacat cu subvențile voastre. Ministru puli bate campi cu plațile lui. Muie Psd !

ioan 2017-03-31 22:29:58

Hunedoara in cont Raiffeisen -agromediu 2015 si integral 2016. Am fost la control in teren in ianuarie.

Andrei 2017-03-31 20:11:28

Vrancea -0 lei agromediu,si pe 2015 la fel...

AS 2017-03-31 19:56:53

Masura 11 pe cand?

Elena 2017-03-31 17:07:40

David cat e agromediu pe h

David 2017-03-31 16:23:11

In final am primit absolut toti banii si agromediu si defavorizata si tot acum 30 min

vali 2017-03-31 16:16:21

Astia mint ca pe timpul lui Ceausescu,am primit avansul dar diferenta si banii pe animale zero lei,fara nici o problema la dosar,macar de n-ar mai minti atata escrocii astia,iar cei de la APIA BAcau numai la intins mana stiu sa vina,comunisti mincinosi!

Fermier_HD 2017-03-31 12:09:16

Bine am inteles deci cei care am fost la control primim agromediu dupa data de 31 martie, dar zona montana defavorizata?, eu de exemplu am fost la control clasic, am avut controlul in oct. 2016 totul a decurs bine, am primt acum 2 zile banii pe suprafata dar zona montana defavorizata si agromediu nu. Cu agromediu am inteles dupa data de 31 martie dar de zona montana defavorizata nu mai spune nimeni nimic, stie cineva ceva de platile pe aceasta submasura?

Fermier tinar 2017-03-31 11:43:13

P l bani,sunt la teledetectie lot 2,si nici gind de bani,stau pe la usile bancilor sa ma inprumut de bani ptr lucrarile agricole care oricum sunt intirziate,salarii restante de 2 luni,motorina 0 litri..BV apia, ati reusit sa ma falimentati ,

David 2017-03-31 10:54:21

Deci doar cei care au picat la control nu primesc agromediu acum ceilalti primesc am inteles acuma
Si cam cat ar fi agromediul pe h masura 10 pachetul 1.2.1?

țaran iobag 2017-03-31 10:18:50

Pentru cei care au agromediu si au fost la control plățile încep dupa 31 martie. Directorul APIA Hunedoara a declarat ca termenul final legal este 31 decembrie 2017.

David 2017-03-31 10:13:05

Fermier And deci se plateste si agromediu?tu ai luat si pe agromediu?
Eu am agromediu si nu am primit decat pe suprafata si stiu ca anunta ministrul ca agromediul dupa 31 martie va incepe sa plateasca
Daca tu ai primit si agromediu inseamna ca o sa imi intre si mie

mares daniel 2017-03-31 07:14:59

daca imi baga azi bani o sa imi cer scuze, am de luat pe 6 ha ,nu am avut control am minus pe card 190 lei si am depus 20 lei ,bani nu am mai luat de la protestele de anul trecut -eu nu am mai luat bani de aproape un an

Fermier 2017-03-31 05:17:21

Eu am luat in toamna o tura si marți si ieri miau intrat inca 2 turi nu e minciuna nu stiu si pe oi am luat11200+4800+3500 am 19,73+126 de oi

vali 2017-03-31 00:42:45

fermier Andb daca ai primit banii sa fi sanatos,eu de exemplu nu am nici o problema si nu am primit plata finala plus banii pe animale

fermier And 2017-03-30 23:35:42

nu e nici o minciuna bani sau virat an conturi si pe suprafata si pe bovine,eu personal am primit banii,am luat si an toamna ,am si agromediu....Dar la cei care au probleme nu au intrat bani,sunt din judetul Alba.....!!

Fermier 2017-03-30 20:21:13

Eu nu am primit nici MDAR 2015 iar pe 2016 am fost si azi la banca eu controalele au fost bine.Eu cred sunt doar minciuni ca au virat bani de la M.A.

Adrian 2017-03-30 19:27:56

MInciuni. Minciuni
Minciuni...



Clau 2017-03-30 12:55:15

Nu au fost în stare să dea banii în 5 luni și o să-i bage acum in două zile?

Jean 2017-03-30 08:05:31

Sunteti sigur ca pe agromediu nu s_au primit banii ?

Corina 2017-03-30 07:19:14

Nu toti! Aia 8,5% care au fost luati in esantionul de control nu vor primi nici acum nimic! Despre ei nu se vorbeste. Nu se stie cand vor lua banii. Din partea Guvernului si a APIA, pot intra in faliment. Nemernici si criminali!

Oierul 2017-03-30 00:15:27

Minciuni au facut esantion control teledetectie si in septembrie si nu au inca imagini,firma cu licitatie si competente incerte nu mai vedem banii

dan 2017-03-29 20:56:20

Nu toti tâmpiților!!! Cei cu pachete agromediu dupa 31 martie.

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
SMITH STEPHANIE spune: Cum am primit împrumutul meu dintr-o companie de împrumut autentică și fiabilă Numele meu este doamna SMITH STEPHANIE. Locuiesc în Singapore și sunt de la română și sunt fericită...
26 Iun. 2017 09:08:00
Raspunde la intrebare
Kate Lisa Credit spune: Oferim următoarele servicii de împrumut:. * Credite pentru investitori .......... * Consolidarea datoriilor ........... * Credite ipotecare ....... * Împrumuturi de afaceri...