Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Peste 1,5 miliarde de euro autorizate pentru plata subventiilor pana la acest moment

peste-15-miliarde-de-euro-autorizate-pentru-plata-subventiilor-pana-la-acest-moment

Subventia acordata fermierilor din bugetul national pentru culturile amplasate pe teren arabil in anul de cerere 2017 a fost stabilita la 16,0078 de euro/hectar, plafonul total alocat acestui sprijin - Ajutorul National Tranzitoriu - fiind de 110,89 de milioane de euro.


Suma totala autorizata la plata pana in prezent, reprezentand avans si plata regulara aferenta Campaniei 2017, este de 1,529 miliarde de euro.
 
Numarul cererilor depuse, din care au fost excluse cererile neeligibile, s-a ridicat la 876.958, cel al cererilor autorizate pentru avans a fost de 749.315, iar cel al cererilor autorizate privind plata finala s-a situat la 632.131. Cele mai multe cereri depuse s-au inregistrat in judeţul Suceava, respectiv 48.011. 
 
Pentru Campania 2017, APIA a autorizat la plata din Fondul European de Garantare Agricola (FEGA) şi din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR) urmatoarele scheme/masuri: Schema de Plata Unica pe Suprafata (SAPS), Schema de Plata redistributiva, Schema de plata pentru practici agricole benefice pentru clima si mediu, Schema simplificata pentru tinerii fermieri, Sprijinul cuplat in sectorul zootehnic, Masura 10 - Agromediu si clima, Masura 11 - Agricultura ecologica, Masura 13 - Plati pentru zone care se confrunta cu constrangeri naturale sau cu alte constrangeri specifice si Masura 214 - Plati de agromediu.
 

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Covrigarie - o afacere cu profit imediat


Obtine profit de 3 000 de euro pe luna cu propria ta covrigarie Cate covrigarii intalnesti in drumul tau spre serviciu Numai in zona centrului vechi din capitala sunt vreo 10 Si numarul lor este in crestere Daca esti un pic atent aproape fiecare covrigarie are clienti care stau la coada asteptand sa cumpere covrigi calzi Te-ai intrebat de...

Oferta Speciala
valabila 48h

Platile finantate din FEGA se efectueaza la cursul de schimb de valutar stabilit de Banca Centrala Europeana de 4,5993 lei pentru un euro, iar platile finantate din FEADR la cursul de schimb valutar de 4,5390 lei pentru un euro. 
 
In urma publicarii in Monitorul Oficial a Hotararii de Guvern nr. 7/ 2018 pentru aprobarea plafoanelor alocate Ajutoarelor Naţionale Tranzitorii in sectorul vegetal pentru anul de cerere 2017, s-au stabilit cuantumurile aferente Campaniei 2017, respectiv pentru culturi amplasate pe teren arabil şi pentru culturile de in, canepa, tutun, hamei si sfecla de zahar. 
 
De asemenea, au fost stabilite si cuantumurile pentru ajutoarele din sectorul zootehnic, specia bovine (carne si lapte), ovine si caprine. 
 
Potrivit APIA, cea mai mare suma se acorda culturii de tutun - ANT4 - 2.078,72 euro/ha, urmata de hamei - ANT5 - 423,11 euro/ha, sfecla de zahar - ANT6 - 72,69 euro/ha, iar culturilor de in si de canepa pentru fibra i se aloca fiecareia cate 6,66 euro/ha. Cuantumurile au fost stabilite in urma raportarii plafoanelor alocate la suprafetele eligibile. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Peste 1,5 miliarde de euro autorizate pentru plata subventiilor pana la acest moment
Rating:
Nota: 4.75 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Idee pentru o investitie in agricultura

Intrebare: Buna ziua! As dori sa ma indrumati catre o idee de afacere in agricultura profitabila. Am 26 de ani, locuiesc in Bucuresti, detin un hectar de pamant la 20 km de Bucuresti si 4 hectare la 40 km de Bucuresti. Am disponibili 10.000 euro pentru a incepe ceva. Eu ma gandeam la niste solarii cu plante ecologice. Rucola am observvat ca este o planta destul de scumpa. As dori sa ma ghidati si catre cateva surse de informatie legate de afacerea propusa si catre cateva informatii legate de fondurile pe care le pot accesa. Va multumesc. Felicitari pentru site!

Raspuns: Din agricultura ecologica, conform unor calcule, se pot castiga 27.500 de euro la incheierea fiecaru... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii58 comentarii




Ioana Bihor 2018-02-02 12:19:42

Una e SCZ si alt ANT Florine

Ioana Bihor 2018-02-02 12:17:27

Eventual sprijin cuplat pt bovine:

Ioana Bihor 2018-02-02 12:14:50

Nu stiu cum au luat altii ant bovine cand sa zis clar ca jumatea lu februarie martie incep platile.Acum se dau doar pt ovine

fermier 2018-01-31 17:29:45

buna ziua, cei cu suprafete peste 100 ha ati luat?

Ady cs 2018-01-31 16:01:57

A mai primit cineva ANT-UL la ovine?

Liviu 2018-01-31 12:54:18

A intrat ieri a treia tranșa,in total de 12000 si putin pt.230 de capre/ oi si 8 h.E totalul la cele trei tranșe.

andrei 2018-01-30 16:41:03

Nici in arges nu a intrat la bovine,ant-ul!

raduMM 2018-01-30 15:40:10

am luat doua transe in noiembrie cu tot cu zdf insa restul nimic pana acu ,nu am fost la control .

laszlo 2018-01-30 14:56:29

pe agroinfo scrie ca de vineri incep platiile la cei care au avut control prin teledetectie

Marcel 2018-01-30 14:13:25

In Bihor plata ant bovine și pământ nu a intrat .Doar minciuni ...

maria 2018-01-30 13:01:04

La iasi pe bovine a luat cineva?

Florin 2018-01-30 11:04:08

408 lei/ cap bovina

Fermier buzau 2018-01-30 08:05:40

Transa 3 la vegetal si in jur de 400 la bovine .

Marcel 2018-01-29 20:05:24

Am fost la teledetectie Bc,pana in momentul actual nici 1 leu

Tătaru valentin 2018-01-29 19:34:30

Cei care au fost la teledetectie au luat ceva????

FLORI 2018-01-29 17:54:37

Cat a intrat la transa 4 clau si cat teren aveti, cat ati mai luat la primele transe?

Clau 2018-01-29 13:55:54

Inrrat azi BT transa 4 , am și zonă defavorizată

Calin 2018-01-28 19:43:22

A luat cineva ANT ovine?

Ana 2018-01-28 15:13:41

Cat ai luat pe cap de bovina, Florin?

Florin 2018-01-27 14:26:32

La Iasi a intrat ANT bovine pe 26 ianuarie

Liviu 2018-01-27 10:14:58

Cat se da pt.1 h???

Liviu 2018-01-27 10:14:14

La APIA cand am sunat,au zis ca pe 8h si 230 oi,am de luat 12mii si ceva,nu mai tin minte,am luat prima si a doua transa,3400 respectiv 3400,am si pt.tânărul fermieri.

Eln 2018-01-26 21:25:31

Aproximativ 8500,nu mai stiu exact,da am si tanar fermier

Fermier 2018-01-26 19:11:41

Eln dacă nu te superi cât ai luat pana acum și ai și tânăr fermier

Eln 2018-01-26 19:04:34

Cec gl ieri am luat a treia transa,3400 pentru 8ha!

fermier 2018-01-26 15:59:18

la BOTOSANI a luat cineva ANT la bovine?

Lola 2018-01-26 15:34:54

Ant bovine a luat cineva?

nicu 2018-01-26 15:21:36

INTRAT ASTAZI BCR sprijin cuplat bovine .Saveni jud. Botosani.

Liviu 2018-01-26 13:48:44

Nu cred ca si pe oi...cred ca doar pe 8h. Diferenta de la 8 mii si ceva pana la 3400,o sa fie pt.oi

Razvan 2018-01-26 11:45:24

Am fost la teledetectie. Nimic pana acum. Jud iasi

Fermier 2018-01-26 09:11:10

Domnu Liviu și pe oi va întrat.

Liviu 2018-01-25 22:31:25

Buna,azi am primit 3400,cu toate ca cei de la APIA ,au zis ca trebuie sa iau 8 mii si ceva pe 8h si 230 ovine,atat au spus ei ca mi au băgat la plata vinerea trecuta....

Marcel 2018-01-25 20:38:21

Am fost la teledetectie din bacau nu am primit nimic

Maria 2018-01-25 16:48:54

A primit cineva bani, din cei ce sant la teledetectie?Sau aveti vreo informatie cam cand o sa se inceapa platile ?

Lola 2018-01-25 16:25:54

A primit cineva pe animale?

Dragos xx 2018-01-25 14:29:50

În Olt a primit cineva a doua tranșă?????

Liviu 2018-01-24 14:52:13

"A fost emisa"

Liviu 2018-01-24 14:51:38

Am sunat vineri la APIA,a facut emisa cererea de plata pt.transa 28h ,si pt.animale......am verificat si nimic...cred ca durează mai mult la banca..

costica 2018-01-23 22:23:31

de ce oare nu ne da nimeni nici,o explicatie an legatura cu transa 2 la uni sau dat la alti nu carei metoda ,depinde de suprafata cumva eu am circa 10 ha si nu am luat transa 2 multi colegi din localitatea mea au luat eu ,mentionez prima transa am luato nu am avut niciun control

marcel 2018-01-23 18:14:29

Clasic .nu am fost anuntat şi m.-am pomenit cu ei la câmp pe la sfârşitul lui septembrie !

Nicolae mm 2018-01-23 18:00:03

La Apia Ulmeni a primit cineva subvenție. Eu pina acum nu am primit nimic

Maria 2018-01-23 17:04:12

D le Marcel ,control clasic sau prin teledetectie ?

Gabriela 2018-01-23 15:45:17

Domnul Marcel este prima oara când luați banii,sau e ultima tranșă?

marcel 2018-01-23 15:32:45

Ieri mi-au intrat 2800 lei pe 3,85.h.
Am fost la control şi sunt din OLT !

Dragos xx 2018-01-23 14:11:46

Bagami-as ××× in apia olt si in rasa lor ,ministrul pulii mele.....bagati banii la fermieri fututa rasa in gura

Vladvlad 2018-01-22 22:02:52

Salaju e inexistent , ca_coruptia

laszlo 2018-01-22 20:54:51

pe ANT animale si lapte a primit cineva?

Dragos viorel 2018-01-22 15:22:31

În Olt tot nimic,apia olt nici n-ar trebui să existe ,nu pot obține nici o informatie,este o harababură de nedescris......doamne dumnezeule mare!!!

Tanar fermier 2018-01-22 11:36:27

Ion,nu esti singurul!!cred ca si bancomatul s a plictisit de mine de cate ori il verific pe zi

Ion 2018-01-22 11:25:55

Suma acordata pe hectar o puteti calcula dupa saitul agrointeligenta,dar eu degeaba calculez daca contul este gol golut si culmea este ca nu stiu de ce?Avansul l-am luat dar transa 2, nu!Nu am fost la controlul prin teledetectie s-au pe teren,nu am fost anuntat daca am vreun control!

Stefan 2018-01-22 05:20:11

Care este suma acordata pe h

Ion 2018-01-21 08:05:19

Si eu la fel!Din octombrie de la avans pana acum nimic,cu toate ca la mine in localitate au luat subventia peste 90 - 95% dintre fermieri!

calin 2018-01-20 08:27:56

Sant mai multe viramente, dar nu am mai luat nimic de la avansul din noiembrie

Catalin 2018-01-20 06:45:40

Calin de la Cluj cate transe ti-au intrat?

calin 2018-01-19 18:39:50

Cluj, mi-a intrat azi si ultimele transe pentru teren, cam 400 lei/ha. Prima data in ultimii ani cand imi iau si eu banii la timp si normal, ca ultimii ani a fost dezastru, m-au omorat cu controalele si amanatul banilor

George 2018-01-18 09:35:39

Cât este subvenția pe ha la cultura de grâu și tânăr fermier?

isoc 2018-01-17 20:49:19

eu nu am primit nici o subventie ,detin 5 ha de teren ,nu am fost instiintat sa am ceva contol

taica 2018-01-17 18:53:26

Recrutăm moderatori de anunțuri. Primiți plata pentru fiecare anunț moderat. Trebuie sa verificați anunțurile pe care alte persoane le postează, apoi sa le aprobați afișarea in sistem. Nu este necesară experiență. Vă învățam noi totul. Mai multe detalii puteți obține trimițând un e-mail cu subiectul ”INFORMAȚII” pe adresa seracin1946@yahoo.com

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
Szekeres Rudolf spune: Am achizitionat un aparat pe baza de ultra sunete impotriva Cartitelor cu baterii Functioneaza, sunt multumit. Intrebarea mea se refera la: eficienta "frecventei aparatului" asupra soarecilor de...
13 Iun. 2018 15:22:51
Raspunde la intrebare
Balan Doina spune: De unte pot face rost de portaltoi pentru avocado,am cativa avocado din sambure,au aproximativ 1 m .Va multumesc .
10 Iun. 2018 12:07:42
Raspunde la intrebare
Simona Ionescu spune: Medicul veterinar de concesionar vine de 2 ori pe luna la ferma cate o jumatate de ora, semneaza niste hartii pe care medicul de libera pactica nu are voie sa le emita" - deci cum e pana la urma, are...