Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Peste 150.000 de fermieri si-au primit integral banii pe subventii

peste-150000-de-fermieri-si-au-primit-integral-banii-pe-subventii

Suma platita pana la finele saptamanii trecute era de 34,32 de milioane de euro.



Conducerea APIA a anuntat ca plata subventiilor se desfasoara in continuare fara sincope, conform programului stabilit, iar pana la aceasta ora, peste 150.000 de fermieri si-au primit deja banii integral, dupa ce au incasat cea de-a doua transa.
 
La finalul saptamanii trecute, numarul exact al fermierilor care si-au primit banii integral era de 149.653, iar suma totala platita pana la acel moment se ridica la 34,32 de milioane de euro.

 
Pe langa schemele pentru care APIA a platit deja avansuri pana la 1 decembrie, luna aceasta se efectueaza si plati la subventia pentru inverzire, al carei cuantum este de 57,1745 de euro pe hectar.
 
Termenul limita pentru efectuarea platii subventiilor expira in luna iunie, insa oficialii MADR isi doresc sa finalizeze platile mult mai devreme, pentru ca fermierii sa poata avea la timp banii in conturi, in vederea finantari ilucrarilor agricole de primavara, fara a mai fi nevoiti sa se imprumute, pentru ca apoi sa returneze banii din subventiile primite.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Peste 150.000 de fermieri si-au primit integral banii pe subventii
Rating:
Nota: 4.75 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Afaceri cu iepuri

Intrebare: Vreau sa ami deschid o crescatorie de iepuri doresc detalii amanuntite va multumesc.

Raspuns: Iepurii nu sunt greu de crescut, sunt putin pretentiosi la hrana si adapost, insa de o buna perioada... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii65 comentarii


Simona 2017-12-17 19:34:04

Bună dragii fermieri nu stiti cand vin interpretările la teledetetie nu am primit deloc subvenția

Zoltan Leszay 2017-12-17 10:10:27

In Hunedoara pe 8,4 ha nu am primit nici prima transa pana azi, nu am avut nici control prin autodetectie.

Fermier 2017-12-16 16:22:29

A primit cineva transa a2a

Lili 2017-12-15 16:23:37

Cek bank Harghita nimic.

Catalin 2017-12-15 14:19:35

Cat e subventia pe suprafata pana la urma?

laszlo 2017-12-15 14:13:35

in harghita otp bank pentru 3,6 ha fara animale au intrat 1400 lei in doua transe

Liana 2017-12-15 13:20:23

azi au intrat, transa 2, la ING , 3000 lei pe 7 ha, jud Cluj, la toti cunoscutii mei din Cluj le-au intrat.

Fermier 2017-12-15 13:19:29

Nu ați mai sunat la abia ce mai declara.

costi 2017-12-15 12:45:33

Laszlo sunt in aceeasi situatie ca tine....crezi ca noi o mai luam?

Laszlo 2017-12-15 12:35:48

Nici in Ms nau intrat bani e adevarat ca la mine ar fi a 3 transa dar ca primele 2 le am primit la diferenta de 1 saptamina iar suma a fost de 760ron prima transa iar a doua de 520 ron asta la 3ha nemaivorbind ca sunt si la zona montana.

Florin 2017-12-15 12:16:22

Am 10 hectare, și am verificat azi contul nimic, probabil încep de la ce-i cu în hectar în sus , în orice caz când sa plătit prima tranșă am fost printre primii.

Popescu ion 2017-12-15 11:52:17

Nici pe a doua nu am primit-o ce sa mai vorbesc de a treia.

Popescu ion 2017-12-15 11:50:16

Gorj BCR.un zero mare.

Fermier bihor 2017-12-15 10:31:55

Verificat acum în Salonta..Nimic Transa a 3-a

Catalin 2017-12-15 09:56:34

Doamna Ioana dak nu va suparati cat bani ati luat in prima si a doua transă

Ioana 2017-12-15 07:59:20

Am 2 h si un pic. Asta e a treia transa.

Vasile 2017-12-15 07:39:02

La Bistrița a primit cineva subventia integral?

Ioan 2017-12-15 07:37:44

Mai sus fermieri care au primit integral subventia?

Fermier 2017-12-15 06:15:22

A mai primit cineva a doua transa!

Mircea 2017-12-14 20:41:19

La Arad a primit cineva a doua tranșă??

Misu 2017-12-14 20:27:36

catecate ha aveti daca ati primit 1200 lei

Ioana 2017-12-14 20:19:47

Eu am primit azi 1200 de lei . Maramures, banca BT

marcel 2017-12-14 19:56:10

Ptr.Dom. Ion :Dacă cunoaşteți situația dosarului meu vă rog dați -mi câteva detalii ! Eu locuiesc la 100 km de Slatina şi nu îmi permit să fac aproape zilnic drumuri mai ales că sâmbătă am şi parastasul tatăui !
Vă multumesc !

florentina 2017-12-14 19:51:55

Am sunat azi la nr .tel 0213054832 APIA Bucuresti si nici gand de plati pana la sfarsitul luni decembrie dupa 15.01.2018 se vor face platile

maria 2017-12-14 19:23:44

Buna seara! Azi la banca rom iasi am primit a 2 transa la pamant

Ion 2017-12-14 17:23:31

Nu este vina celor din Olt ei te-au băgat în sistem la plata dar cei de la Apia bucuresti te-au scos. Mergi maine la Apia Olt și ai sa vezi ca dosarul tau nu mai este la plata.

marcel 2017-12-14 16:47:02

Sunt din olt . Pe 4 dec. am fost la apia jud. să mă interesez de dosar ptr. că m -ia intrat nici un leu ! Mi s-a spus că m-au autorizat la plată pe 29 noiembrie ...!ŞI SURPRIZĂ suntem în 14 dec şi în cont 000 !
JIGODII PENALE !!!
ĂŞTIA SUNT DE LA apia !!!

Ion 2017-12-14 11:30:08

Am informații sunt la apia botosani imi depun dosarul pentru motorina. Apia bucuresti dupa ce ăștia de la botosani au băgat saptamana trecuta in sistem la plata noi de fermieri si au lucrat câteva zile pentru acest lucru au scos de la plata pe toată lumea din lipsa de fonduri. Nu mai au bani de acum pe noul buget in februarie.

Catalin 2017-12-14 11:21:28

La Suceava nimik am pana in 5 ha.

Ion 2017-12-14 09:54:00

Gata subvenția pe anul asta nu mai sunt bani.

sorin 2017-12-14 08:54:54

Daca aveti orice fel de informatii despre cei care au fost la teledetectie si nu au luat nimic.va rog sa postati.Cei de la APIA local unde au intrebat zic ca nu stiu nimic.Sunt din Botosani.Multumesc!

Pentru Costel 2017-12-13 23:48:38

Am sub 5hectare

Costel 2017-12-13 18:16:00

Domnule ioan din dâmbovița cate hectare lucrati???? Va multumesc!!!!

Fermier 2017-12-13 18:10:17

Da am vb și eu azi la București și miau spus ca cei sub 1400euro o sa ia numai bani iar noi ăștia mai mari avem de așteptat.

Costel 2017-12-13 18:00:41

Deci sub 1400 euro. PSD se comporta cu subvențiile de parca ar fi ajutoare sociale.

Costel 2017-12-13 17:59:04

Uite sume de 400 lei

Ion Dambovita 2017-12-13 17:06:41

400lei in cont astazi. Bancpost, sunt mic fermier

Ova 2017-12-13 16:02:38

Costel cum au spus la apia central ca fac plate la cei sub 1400 euro daca nimeni nu aprimit nimic?

George 2017-12-13 14:08:38

La mehedinti ...... un mare zero ca beoaia :

Costel Costi 2017-12-13 12:48:38

Pauzaaa nici vorba de subventii, in zona Huedin doar un numar infim au primit subventii restul pauza, deja am facut cearcane la ochi tot verificand contul. Ministru Daea povesti ia purecati angajatii APIA!°

Costel 2017-12-13 12:24:28

Am vorbit la Apia Central. La nr de tel 0213054832 si mi sa spus ca se fac plăți dar pentru cei sub 1400 euro. Restul prin februarie.

xnet 2017-12-13 12:09:46

Domnule ministru,exprimati-va public opinia fata de platile pentru cei care au fost la control prin tele detectie.Nu mai iesiti cu jargoane de genul,150000 de fermieri au in cont transa a 2-a.Este o rusine ca unii sa ia totul si altii nimic.Noi am cheltuit banii sa infintam culturi si de sarbatori ce punem pe masa ? Cu ce imbracam copii?

blenovici ionela 2017-12-13 11:44:43

in botosani nu au bagat nici un ban si si numai minciuni am o suprafata de 3 hectare ....,,deci unde sunt bani????????????

Vasile 2017-12-13 11:34:30

Ăștia de la apia nu comunica nimic oficial tac ca porcul in popusoi. Halal

cristina 2017-12-13 10:18:33

nu mai spuneti ca au intrat banii doar la cei care au pana in 5h,noi avem 1,80h si nu am luat nici un leu măcar,cine stie daca vom mai primi ceva,suntem din jud botosani

mihai 2017-12-13 10:09:49

Am intrebat la apia bani la anul acum se platesc mici fermieri ceilalti avem de asteptat ca nu le permite sistemul hotiiiii

Andrei Ion 2017-12-13 07:08:37

Alo??? La teledetecție se anunță plata în iunie 2018!!! Ați urmărit calculul? La un teren cu pantă de 5% au uitat să transforme măsurarea din spațiu în plan! Terenul iasă mai mic!!! Ne mint ăștia cu zâmbetul pe buze de oaie! D-aia!

Fermier 2017-12-13 04:42:19

Mai fraților oare ne mai dau ăștia ceva pana în sărbători.

Emilia 2017-12-12 19:14:17

Mincinosiiiiiii.....Hotiiiiiiii....Au gaura in buget si o acopera cu banii nostri...Cei de la teledetectie cand iau banii hotilor??

Fermier 2017-12-12 18:51:16

Au platit doar la cei cu suprafete mici pana la 5ha...la restu nimic...cica e blocat softu pentru noi astia care mai producem ceva in tara asta...

Ion 2017-12-12 16:36:21

Pana nu apare comunicat pe www.apia.org.ro doar vorbe în vânt.

Cristi 2017-12-12 16:33:23

Uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, uuuuuuuuuu HȚiiiiiiii+ii

Fermier 2017-12-12 16:25:27

A primit cineva sau minciuni.

Maria 2017-12-12 16:01:51

Alooo,d-mnul ministru ,cei de la teledetectie mai iau vreun ban anul acesta ?Parca am cere pomana nu banii care ni se cuvin de fapt .

Radu 2017-12-12 15:29:31

Ba cu softul ba cu bugetul pana trece Anu ! De ce trebui să meargă mai greu la a doua tranșă ca normal actele sau făcut de la prima acuma se eliberează diferenta de banii nu mai suntem cu pixu și hârtia un clic si gata că suntem deja băgați în sistem e vrajala să mai este bani prin bănci .

Fermier buzau 2017-12-12 15:12:28

Poate confirma cineva ca primit aceasta transa de bani ?

Madalin 2017-12-12 15:11:08

Acum am verificat contul si sunt 0 lei
Am sunat la apia judeteana si au spus ca nu sa inceput platile,dar urmeaza sa inceapa

Gheorghe 2017-12-12 15:10:07

Cei de la apia sunt in greva
Si angajatii apia sunt mintiti ca nici ei nu si.au primit salariile

Florin 2017-12-12 14:48:39

În contul fermierilor bate vântul, dacă e așa cum spun cei de la APIA, de ce nu intra în conturi , doar nu durează două săptămâni până se face transferul.

ion 2017-12-12 14:06:01

minciuni...minciuni si iar minciuni....psd.ul asta su fie scos an afara legii si membrii exilati din tara asta

Eu 2017-12-12 13:21:40

La cei cu teledetecția când se dau banii , dacă tot vă lăudați așa ?

Man 2017-12-12 12:09:36

Minciuni...pe agroinfo declara directorul apia central ca softul nu functioneaza ca nubse ocupa nimeni de el si ca din cauza asta nu se pot face plati
Aici spun ca deja 150.000 de fermieri au primit integral
Suntem dusi in eroare

fermier 2017-12-12 11:58:48

Integral nu are cum.mai sunt de plătit ant.după votarea bugetului.

Maria 2017-12-12 11:04:12

A primit vreo cineva bani din cei de la teledetectie ?

Tanar fermier 2017-12-12 09:14:23

Alooo !!!suntem in 12dec nu in 1 aprilie!!! Cont 0 minciuni la greu

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
LANLAZAR MARCUS spune: Buna, Aveți nevoie de un împrumut urgent pentru a vă rezolva nevoile financiare? Oferim împrumuturi cuprinse între 2.000.00 și 100.000.000,00, suntem fiabile, puternice, rapide și dinamice,...
20 Mai 2018 00:17:12
Raspunde la intrebare
Cutus Valentina spune: Buna seara, am si eu un par in gradina si deja i- au aparut fructele. Se poate sa-l replantez acum in alta parte pentru ca acolo unde este acum se va construi ceva? Si daca se poate cum ar fi mai bine...