Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Peste 447.000 de fermieri si-au primit platile integrale de la APIA

peste-447000-de-fermieri-si-au-primit-platile-integrale-de-la-apia

In zilele urmatoare, alti 26.099 de beneficiari isi vor primi diferentele de plata in conturi.


La inceputul acestei saptamani, conform datelor oferite de APIA, un numar de 447.021 de fermieri isi primisera platile integrale, sumele achitate in aceasta etapa, dupa incheierea platii avansurilor pe 30 noiembrie, fiind de 110,40 de milioane de euro.
 
In prima zi din saptamana, APIA mai autorizase la plata inca 6,67 de milioane de euro, bani care vor ajunge in zilele urmatoare in conturile a inca 26.099 de fermieri care si-au primit deja avansul pana la 1 decembrie.
 
Reprezentantii agentiei de plati au mai anuntat ca in prezent se platesc atat platile pe suprafata cat si subventiile pentru crescatorii de animale, iar de anul viitor se vor face plati si pentru sprijunul cuplat in sectorul vegetal precum si pentru ajutoarele nationale tranzitorii.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
3 culturi profitabile - Goji Merisoare Aronia


  Fa-ti propria afacere cultivand trei arbusti miraculosi care te pot imbogati   Cine nu a aflat de efectele absolut miraculoase pentru sanatate ale merisorului Dar de cele ale fructelor de Goji sau Aronia Si daca nu ai aflat inca iti spunem noi Aceste fructe mici sunt cotate ca super-alimente fiind unele dintre cele mai...

Oferta Speciala
valabila 48h

 
Din cauza unor probleme informatice, la acest moment se fac doar plati petnru micii fermieri, insa sunt sanse ca pana la finele anului, deficientele sa se remedieze, astfel incat si ceilalti fermieri sa poata fi intordusi la plata.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Peste 447.000 de fermieri si-au primit platile integrale de la APIA
Rating:
Nota: 4.25 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Cultivarea rapitei

Intrebare: salut, ce productie am sanse sa obtin daca pun rapita in sudul tarii, in toamna aceasta?

Raspuns: Buna seara, daca respectati tehnologia si aveti parte de un an bun, anul viitor puteti recolta 2,5 3... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii44 comentarii





Laszlo 2017-12-28 17:04:48

Azi a intrat transa nr 3 la 2,8ha suma totala in 3 transe in jur de 2100 ron oare pina in martie mai primim 6-7 transe

Teleorman 2017-12-28 16:39:11

Astăzi am primit la 35 Ha. Transa 2

Stefan 2017-12-28 10:16:44

5 ha si nu a intrat a doua tra.

Agricultor 2017-12-27 17:49:29

Domnul Stefan depinde de suprafata de teren pe care ati declarato,fiindca prin sudul tarii cei cu terenuri pana la 6,50 ha au primit si transa doua.

Stefan 2017-12-27 15:15:16

In timis nimic

Mircea 2017-12-23 22:33:24

La Arad nimic !

fermier tinar 2017-12-22 08:38:07

Nu sa plătit tot..mai este de luat ANT.

Ady 2017-12-21 22:53:01

Sotia are 5,8 ha a primit si transa doi final . Eu am 16,2 ha am primit numai avans in luna noiembrie finalul nu se stie poate in martie ca anul trecut!

fermier 2017-12-21 21:56:08

salut azi la cec bank vaslui suma de 2500 ron a doua transa specific faptul ca am 6.18 h am luat prima transa tot 2500 ron succes la fermierii care inca nau primit nimic

Fermier 2017-12-21 12:50:04

Domnu Ion și eu am 19,73 de he și numai 1 tura ne-o dat a doua încă nu.

ioan 2017-12-21 12:24:16

Am 19 ha si nu am primit a 2 transa. A primit cineva cei cu suprafete depeste 19 ha?

Ionut 2017-12-21 09:01:41

Bh ai intrat ieri 3200 lei transa 3

un taran 2017-12-21 08:59:54

@Fermier,aici iti dau dreptate.dar de pachetul 7 gisca cu gîtul rosu chiar daca aveai acest pak nu te sfătuiesc sa il faci....eu am avut respectivul pak 7 si mi au scos peri albi Apia cu controalele.

Fermier 2017-12-20 23:51:11

Ai dreptate mai tarane dar remarcile de genul in Ardeal nu vin subvențiile pentru că noi nu am votat cu PSD is normale. Eu locuiesc in nordul Moldovei și comparativ cu alte zone din țară aici subvențiile sunt foarte mici. Nu tu zona defavorizată desi eu am ferma atat de departe de Portul Constanța ca poti sa spui ca pe aici a încărcat mutu iapa nu tu subvenția pentru restricții climatice desi aici iarna ne astupă cu omăt si ne apucăm primăvara de semănat prin mai cand aia in sud deja pășesc. Nu tu gașca cu cat roșul desi pe aici intra din Ucraina și Moldova in fiecare toamnă sute de mii, nu tu fluturei si alte bonificatii.

un taran 2017-12-20 22:00:18

@Fermier aicea se vorbeste de subvenții nu de politica.ma doare pe mine in cot cu cine votezi tu..treaba este ca nu ne dă subvențiile ..si sunt niste mincinosi, hai bafta!ps am vazut noi ce fac parlamentari tăi...isi votează legi pentru ei...ii doare in cot de tine.

Fermier 2017-12-20 21:34:12

Nici in Moldova nu au fost făcute multe plăți. Apropo stii de ce moldovenii votează cu PSD??? Iti spun eu pentru că PSD trimite in Parlamentul Romaniei din zona noastră deputați și senatori cu o minimă pregătire cat de cat pe cand cei din PNL tractoristi vezi Virgine Gireada ciobani vezi Turcanu + nevasta+ fratele etc de aia votez PSD pentru că ceilalți sunt o apa si un pământ dar sa nu ma înțelegi greșit ca PSD iști din moldova ar fi super grozavi nu dar sunt puțin mai ok.

Agricultor 2017-12-20 18:41:56

Acum incep platile celor intre 50 ha - ? si din cate se vede platile se fac discriminatoriu nu aleatoriu!Ce sa mai intelegem????Stie cineva?Un lucru este clar , toti avem nevoie de bani,toti avem impozite de platit,toti avem nevoie de imputuri s.a.

Alex 2017-12-20 16:02:21

La tulcea cec bank a primit careva?

Rotaru Neculae 2017-12-20 15:06:38

Am fost luni la A.P.I.A si mia zis ca,Guvernul nu are bani pentru subventii de asta scoso pe asta ca fac plati la mici fermieri adica cei care au mai putin de 1250 euro de primit subventie si mai e un motiv cei care au avut Floare soarelui si acestia sunt blocati la plata transa a doua.

NISTOR DANIELA 2017-12-20 14:01:49

In Ardeal nu s-au prea facut plati. Sa fie oare din cauza faptului ca aici nu s-a votat PSD? Sau nu mai au bani si ne mint?

MONICA 2017-12-20 10:24:36

M-am saturat de minciuni! In Teleorman, comunele Storobaneasa si Cevenia, nu s-a primit niciun leu.

vasile 2017-12-20 10:01:36

Asistam zi de zi la "intoxicarea" populatiei cu tot felul de stiri care nu fac decat sa ne invrajbeasca. Arendatorii cred ca statul imbogateste arendasul. Cei din birourile de presa si de prin alte birouri nu aduc decat ura intre oameni, nu stiu cand incepe si cand se termina o zi de munca in agricultura. Ne uitam continuu si stam cu mana intinsa spre cei care au castigat alegerile publice. Toata media este plina de stiri cu si despre agricultura. Parca ne-am intors in anii 80. Tinerii care mai stiu cate o boaba de carte sau cunosc o meserie parasesc Romania si noi cei care muncim cu sudoare aici suntem luati numai de fraieri. Din septembrie pana in iunie se vorbeste doar de subventii, care de fapt este unul din drepturile celor care muncesc in agricultura si nu al ministerului agriculturii si a celor aserviti sistemului. Pentru cei care intoxica media romaneasca i-as ruga sa aibe un pic de decenta, asa cum au vesticii, si sa puna presiune pe cei care trebuie sa-si faca treaba ca si salariati al sistemului. Promovati agricultura si tinerii din agricultura, lasati presa scrisa sa vorbeasca doar cand este cazul.

Agricultor 2017-12-20 09:37:27

Problemele informatice au aparut intre ei apia ,finante,min.agriculturiifiindca nu au bani sa plateasca subventiile!

Bb 2017-12-20 08:44:14

Acesta a fost răspunsul celor de la Apia constanta . Cei care au avut floarea soarelui sunt blocați la plata . Mi au transmis că anul acesta nu se va face plata. Să suprafata cultivată fiind de 4.5 ha. Deci nu era și suprafața mare. Nu am fost la control am luat prima transa și a doua in valoare de 2200 total.

Fermier 2017-12-20 07:56:03

Domnu Ion nu am avut floarea soarelui sunt fermier simplu

Dobre Aurel 2017-12-20 07:43:56

Eu am primit jumate bani și soția Dobre Valentina n-a primit nici un ban și vreau sa știu dacă bani se mai virează anul acesta sa cind . Mulțumesc pentru ascultare

Florin 2017-12-20 07:38:07

Asta cu floarea soarelui este o mare prostie, dacă dosarul este în regulă intră la plată,ce nu sa dat nimic e plata pe înverzire. am înțeles că abia acum se dă, celor le-a intrat zilele astea.

Ion 2017-12-19 22:16:46

SOFTUL NU MERGE dar nu din cauza ca e defect ci pentru că îi manipulează ei. Pana acum cateva zile nu plătea decât la cei cu mai puțin de 1250 euro la hectar de ce ??? cand plățile trebuie să se facă aleatoriu nu preferențial???? Pentru ca cineva de la Apia Central manipulează softul ca el sa plateasca dupa bunul plac al PSD. De câteva zile softul este manipulat sa nu faca plăți la cei care au avut floarea soarelui manipulat nu defect de ce pentru că sunt câteva sute de mii de fermieri care au cultivat floarea soarelui. Nu vorbesc de cei care au sub 1250 euro la ai sa platit deja. Fac aceste manipulari pentru ca folosesc banii europeni pentru a acoperi deficitul bugetar de la sfarsit de an.

dani popa 2017-12-19 21:07:50

Doamne ce va mai laudati si ce de minciuni. anul acesta s-a incasat mai putin decat anul trecut si la aceeasi data. Urasc minciunile voastre .

fermier tinar 2017-12-19 20:15:57

Asta cu floarea este minciuni,am un vecin care a luat banii _adică plata finala si care a avut si floare,din 4 ha care le are 2 lea avut cu floare...eu nu am avut nici o floare ,avansul am luat dar restul banilor nu ,deoarece am peste 100ha..chestia cu banii cred ca e mai plauzibilă,nu au bani.

un taran 2017-12-19 20:04:30

@Ion .tu ai pus botul cu softu?sau ca ai avut cultivată floare?nu sunt bani fratilor ,nu vrajeli cu softu cu floare bla bla...softul merge si pentru cei cu 2 ha si pentru cei cu 1000ha..ei platesc doar la cei cu suprafețe mici..sume mici .pentru ca nu au bani!

Ion 2017-12-19 17:08:05

Pentru domnul fermier. Dacă ai avut declarat la apia floarea soarelui nu vei primi până în februarie martie nimic.

Fermier 2017-12-19 16:55:36

A primit cineva transa de careva careva care are pana in20he cine a primit sa anunțe.

Catalin 2017-12-19 15:52:37

La Raiffeisen Sv am primit 1210ron astazi pe 3.11ha.bafta sarbatori fericite

Rodica 2017-12-19 13:34:07

Am primit astazi pe 2,20ha suma de 280 roni mi se pare tare putin numai atit e diferenta stie cineva?

Bb 2017-12-19 13:30:32

Sunt fondurile blocate pentru acest gen de cultura deci daca ați avut floarea soarelui așteptam anul viitor

Bb 2017-12-19 13:24:00

Deci azi am primit minunata veste că cei care au avut floarea soarelui nu primesc nimic anul acesta .

Remus 2017-12-19 12:40:49

Buna ziua, in legătură cu plățile apia sunt minciuni nu au banii nici pentru mici fermieri !

Satmareanul 2017-12-19 12:33:12

Suntem interesati cand vor incepe la modul serios sa faca plati. Pana acum au facut plati doar catre micii fermieri si nici un fermier mare. Mai bine ar recunoaste ca nu au bani la buget, nu sa ne tot minta pe fata. Faceti un calcul ce sume platesc in medie. Cele 6,67 de milioane de euro achitate catre 26.099 fermieri reprezinta o medie de 255,57 euro/fermier. Cati dintre fermieri care au si sprijin cuplat a incasat un leu din subventiile din 2017? Cati dintre fermierii mari care au reusit sa primeasca avans au beneficiat de plata integrala? Minciuni comuniste.

Ionut 2017-12-19 12:25:35

Bihor 0 lei

marcel 2017-12-19 11:23:55

Eu am 3,87 h şi nu am primit nici un leu pănă acum ! Am fost pe 4 dec .la apia slatina şi mi-au spus că am fost autorizat pe 29 noi. Suntem in 19 dec . 0 lei !Eu numai înteleg nimic cum pot minti cu atâta neruşinare ! Un dm. Ion mi-a răspuns pe acest sait că ma-u scos de la plată de la Buc. dar de ce sau că suntem mai multi nu a spus nimic ! Merităm si noi măcar să fim anuntati dacă sunt probleme şi nu ne pot da banii ! AU VENIT SĂRBĂTORILE ŞI LE UREZ TUTUROR CELOR IMPLICATI ÎN PLĂTI SĂ AIBĂ ŞI EI BANI DE SĂRBĂTORI CÂTI AM ŞI EU ÎN CASĂ !!!

George 2017-12-19 10:41:10

Azi 1400 ron la 3.5 ha la CEC MEhedinti

fermier 2017-12-19 09:05:50

Furați ai dracu,bine ca ati plătit la cei cu suprafețe mici.la ceilalți care mai produc in tara asta...un mare 0000..ce dracu va mai laudati atât???exact ca pe timpul comunismului...Uuuuuuuuuua

Catalin 2017-12-19 09:03:18

Minciuni! Nu am primit nimic! Am fost la Apia și mi-au zis ca depășesc suma da 1250 euro și de asta nu am primit.
Întrebare: Cei care depășesc suma de 1250€ nu mai seamănă?

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
jean carlos spune: Aveti nevoie de un imprumut pentru a incepe afacerea sau pentru a va plati facturile si o finantare corporativa pentru bunuri imobiliare si orice fel de finantare de afaceri ...
07 Dec. 2018 14:11:48
Raspunde la intrebare
Angelica Vega spune: IMPORTANT MESAJUL LA TOATE ONLINE AICI CA URMEAZĂ PENTRU O CALDA SPELL PENTRU 90% din rolurile de vrajă aici sunt false .. numele meu este Angelica Vega din SUA am fost scammed de 2 variante de...
07 Dec. 2018 11:02:42
Raspunde la intrebare
George spune: După 15 vor intra bani in cont.
05 Dec. 2018 15:04:42
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Partea exteriorara a florii. ...

Punct de pe tulpina din care apar frunze. ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018