Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Peste 723.000 de fermieri care au depus cereri si-au primit deja subventiile

peste-723000-de-fermieri-care-au-depus-cereri-si-au-primit-deja-subventiile

Premierul Viorica Dancila a dat asigurari ca subventiile pentru agricultura vor fi platite integral inainte de termenul limita.



In ultima sedinta de guvernm premierul Viorica Dancila a anuntat ca Romania a primit luna aceasta peste 400 de milioane de lei din fonduri europene pentru rasmbursarea platilor aferente din Fondul european de garantare agricola si aferente lunii decembrie 2017, dand asigurari ca fermieri isi vor primi subventiile in avans fata de termenul limita impus de prevederile europene.
 
„Ma bucur sa va pot anunta ca, in acest an, fermierii isi vor primi in avans subventiile pentru agricultura. De mentionat ca anul trecut ele au fost platite la timp, spre deosebire de anul 2016. Pe 3 februarie, au intrat in conturile Romaniei peste 400 de milioane de euro, suma ce reprezinta rambursarea platilor aferente din Fondul european de garantare agricola si aferente lunii decembrie 2017. Aceasta suma se adauga la cea primita pe 5 ianuarie, in valoare de peste 660 de milioane de euro. Sunt deja peste un miliard de euro pentru fermierii romani, ceea ce reprezinta 60% din plafonul aprobat de 1,8 miliarde euro”, a declarat premierul in deschiderea sedintei de guvern.

 
Aceasta mai spune ca, pana in prezent au ajuns la fermieri 1,3 miliarde de euro, adica 70% din plafon.
 
Este vorba de preste 723.000 de fermieri, care au primit subventii, din cei 885.000, care au depus cereri, conform reprezentantilor APIA.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Peste 723.000 de fermieri care au depus cereri si-au primit deja subventiile
Rating:
Nota: 5 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Arenda

Intrebare: buna ziua pentru a primi subventie pe suprafata eu fiind cel care lucreaza pamintul trebuie sa fac un contract de arenda si daca da pe cati ani va multumesc

Raspuns: Rectificare: contractul de arendare nu se inregistreaza la APIA ci doar cererea de sprijin se semnea... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii19 comentarii


Sergiu Anton 2018-02-23 13:26:37

Nu am primit absolut nimic din ant bovine , ant vegetal , cota de lapte .Numai minciuni .Prahova.

Ady cs 2018-02-15 11:28:53

A mai primit ant Oii cineva?cât este?

Avramescu daniel 2018-02-15 09:55:50

Platiti odată la animale aveam dări de dat ! Ne bazăm pe banii astia.

Simona 2018-02-14 11:39:05

Bună sunt la teledetetie si nu am primit nici un leu din campania 2017

Istvan 2018-02-13 21:18:31

Cat este ant bovine ?

Natalia 2018-02-13 17:57:46

Ant pe oaie e de 24 lei

Carmin 2018-02-13 14:48:57

A primit cineva pe ovine????Cat e de oaie???

Fermierul Roman 2018-02-13 12:56:30

Astazi am luat ANT vegetal la CEC Bank ora 12.oo

Ana 2018-02-12 18:52:59

Am luat ant bovine azi!

eli 2018-02-12 17:53:42

jud harghita au intrat ant pt bovine

Natalia 2018-02-12 16:47:15

Jud Cluj au intrat Ant pe oi Raifaisen Gherla

Calin 2018-02-12 14:31:48

ANT la oi nu a luat nimeni?

Lola 2018-02-12 13:56:31

Ant bovine a luat cineva?

ion-Hunedoara 2018-02-12 11:06:22

Doamna Prim Ministru ne punem speranta in dumneavoastra sa interveniti pentru ca la noi niciodata nu poate un lucru sa fie bine facut pana la capat.Si in acest an cei care au fost la control prin teledetectie NU AU PRIMIT NICI UN LEU !pana acum ! Adica cu buna stiinta ne batem joc de o parte din agricultura romaneasca ? Domnul Daea zilnic ne face iventrul platilor dar despre cei care au fost la control nimic!

dinca adrian george 2018-02-10 12:29:18

Doamna Prim-Ministru cei care am fost la control nu am primit pana la ora actuala nici o plata, oare noi nu suntem fermieri romani? Va rugam din suflet urgentati plata subventiilor si pentru noi, pentru ca ne trebuie capital pentru imput-uri, altfel nu putem avea o recolta cu care dumneavoastra sa va mandriti in Europa .

Ady cs 2018-02-10 12:09:58

Ant ovine a primit cineva?

Emilia Botosani 2018-02-10 09:41:17

Am fost la teledetectie...0 lei.... Noi cand luam subventia....vine primavara... Sun la Apia Saveni si nu raspunde nimeni.... Sun la Botosani, zic sa sun unde am depus dosarul.... Ce tara de ....

Corina 2018-02-09 11:11:36

Sunt la teledetectie, din judetul Dolj, si nu am primit nici un ban din subventie. Pt ca niste functionari incompetenti si lenti pe salarii babane isi bat joc de munca a zeci de mii de oameni.

Ion 2018-02-09 10:11:59

Dambovita- 0 lei

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
KUMAH JAMES spune: Obținerea unui împrumut legitim a fost întotdeauna o problemă uriașă Pentru atât de mulți clienți care au nevoi financiare. Problema creditelor necorespunzătoare și a garanțiilor sunt ceva...
24 Feb. 2018 20:48:23
Raspunde la intrebare
STEFAN spune: MIRABELA DE UNDE ESTI SI LA CE BANCA ? AM AVUT SI EU CONTROL