Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Platile avansurilor ar putea sa fie finalizate inainte de termenul limita de la sfarsitul lunii

platile-avansurilor-ar-putea-sa-fie-finalizate-inainte-de-termenul-limita-de-la-sfarsitul-lunii

Peste o jumatate de milion de fermieri si-au primit deja banii, iar dosarele altor 700.000 urmeaza sa fie autorizate la plata in perioada imediat urmatoare.



Spre deosebire de anul precedent, plata avansurilor de catre APIA decurge fara sincope majore in aceasta campanie, existand sanse ca toti beneficiarii sa isi primeasca banii inainte de termenul limita de 30 noiembrie, in timp ca anul trecut, nu s-a reusit finalizarea platilor nici in luna decembrie.
 
Conform unei declaratii pe care Adrian Pintea, directorul general al APIA, a facut-o pentru agrointel.ro, sunt sanse mari ca platile avansurilor sa fie finalizate anul acesta mai devreme de 30 noiembrie, urmand ca imediat dupa acest termen, sa se treaca la plata integrala a subventiilor.

 
„Sunt plati record, in data de 21 octombrie am inceput platile si in 14 zile am platit peste jumatate de miliard de euro in conturile fermierilor. Este posibil sa terminam platile chiar mai devreme de data de 30 noiembrie iar vineri, 4 noiembrie, au mai fost introdusi fermieri in acel celebru white list. Deci ne apropiem in jur de 700.000 de fermieri care sunt in lucru si in saptamanile viitoare vor fi autorizati la plata”, a declarat Adrian Pintea, citat de agrointel.ro.
 
Pana la acest moment, peste o jumatate de milion de fermieri si-au primit deja banii in conturi, iar alti 700.000 urmeaza sa ii primeasca in perioada urmatoare, dosarele lor fiind in lucru si urmand a fi autorizate la plata.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Platile avansurilor ar putea sa fie finalizate inainte de termenul limita de la sfarsitul lunii
Rating:
Nota: 4.11 din 70 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Hibrizi rosii prunisoare

Intrebare: imi poate spune cineva cativa hibrizi de rosii prunisoare?

Raspuns: Naram F1 Hibrid timpuriu viguros si cu port deschis, foarte productiv. Fructe mari 140-150 g, frumo... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii72 comentarii


fermier 2016-11-16 11:56:45

In Teleorman nimic. Ce dracu spun astia ca au dat pana acum......e mister. O gramada de judete unde inca nu au intart banii. Cica primesc cei de la teledetectie!!!! si altii care nu sunt, cum e si cazul meu, nu am primit

George 2016-11-15 09:05:51

Am sunat astazi la Apia,si mi-au spus ca ieri s-a emis o alta lista de plata pe care eram si eu,iar in maxim 5 zile vom avea banii in cont.Dar ce e ciudat ca la 50 ha mi-au spus ca am de primit 16000 lei.

Vasi 2016-11-14 08:11:30

Aveți idee când se autorizează o nouă listă la plată?

Dovan laurentiu 2016-11-12 08:19:34

In olt a luat cineva? Si cat sa dat pe hect poate cineva sami spuna va rog?

elena 2016-11-10 13:29:30

Multumesc, Ioan! Speranta moare ultima. Mai astept poate ... Probleme nu am si nici la control nu am fost, sper sa autorizeze dosarul la plata!

elena 2016-11-10 13:24:24

Cu placere Georgiana! Cum primesc banutii las mesaj! O zi frumoasa!

Ferma 2 2016-11-10 13:05:31

La Galați la B Carpatica a luat cineva??

Ioan 2016-11-10 12:49:16

Pentru ELENA. Eu am si zmd si agromediu si animale; am primit banii vineri, insa doar pentru saps inverzire si redistributiva.

Rodica 2016-11-10 11:59:15

Sint din Neamt mai precis tg.Neamt a luat cineva bani saptamina aceasta?

Avram 2016-11-10 11:32:37

Ms fermier...sper ca si noi sa intram odata la plata pt ca sunt drepturile noastre nu a lor ...in alte state operatiunea asta dureaza foarte putin la noi se lungeste de numa perioada de plata caci numai sti ce sa crezi si ce nu ...bafta tuturor fermierilor care isi rup oasele intro tara unde vorbele fac legea si faptele raman asteptate ...

Fermier 2016-11-10 10:37:34

Pt Avram da au intrat în Alba mie personal nu dar la câtva vecini da.

Fermier tânÄ 2016-11-10 10:14:27

Raiffaisen olt stie cineva?

George 2016-11-10 09:56:14

Buna!Sunt din Jud.Tulcea,majoritatea prietenilor au luat banii,eu nimicnu am nici un pachet.Am sunat la centruBaia,mi-au spus ca nu a venit decizia pe numele meu de la Bucuresti.Am sunat la B,si au zis fara sa le dau date despre dosar,sa nu ne asteptam sa luam banii ca nu toti vor lua si daca vreau informatii sa sun la centrul local.Am sunat la Tulcea,mi-au zis sa sun la Baia.Sun iar la Baia si mi-au spus ca nu sunt pe listele de plata,sa astept poate vin zilele astea.

lalex 2016-11-10 08:53:35

Sunt din Tulcea, am animale si pământ si am primit ieri circa 570lei/ha.

Avram 2016-11-10 08:01:58

In jud alba nimik....stie cnv daca sa bagat la cnv pe jud alba?sau fraierii astia de la apia vor din nou porc de craciun pe spatele nostru"suventie"....isi bat joc fac oameni cu capu la cat tot asteapta si iei cer rabdare ....

Laura 2016-11-10 07:38:41

La Bcr la cluj a intrat la cineva??

Georgiana 2016-11-10 07:25:17

Mulțumesc Elena!Când iți intră bani lasă mesaj aici te rog!!!

elena 2016-11-10 07:07:26

Pentru Luca67. Zona defavorizata e separat de agromediu.Agromediu sunt acele pachete care cuprind de exemplu pajisti cu inalta valoare, practici agricole traditionale etc. Nu stiu ce sa mai inteleg de la domnii astia care lucreaza la Apia. De la an la an inventeaza tot felul de criterii.

Laura 2016-11-09 19:37:53

In judetul Bacau a ridicat cineva banii?

luca67 2016-11-09 19:36:59

Ptr. Elena eu am si zona def. si animale si am primit bani

fermier 2016-11-09 18:34:37

Mincinoșii pulii! Fac exact ca anul trecut, trag de timp pana fac rost de bani! La pușcărie!!!

Diana eu 2016-11-09 18:23:45

In Gorj a intrat la cineva?

elena 2016-11-09 18:07:26

Buna Georgiana.Ieri am fost la sediul apia Campulung Moldovenesc si mi s-a spus ca primii la plata avansului au fost fermierii care nu au agromediu si nu detin animale.Speram ca pana la finele lui noiembrie sa luam si noi cei cu agromediu si animale. Eu inca nu eram pe lista de plata. Mentionez ca nu am fost la control si nici probleme nu am. Dosarul fiind curat. Pe anul 2015 am incasat toti banutii.

Georgiana 2016-11-09 15:04:22

Campulung -Moldovenesc judetu SV la BCR cont 0.A scos cineva de aici pana acum avansu pe teren?

nicolo gri 2016-11-09 14:39:55

Braila 0 bani in cont,minciuni electorale

Fermier 2016-11-09 14:24:47

Sunati la Apia unde ati depus cererea si intrebati daca sunteti in wite list . Asa aflati cand incasati banii .

Rino 2016-11-09 14:14:48

Ms Luca 67

Romina 2016-11-09 14:13:08

Am verificat acuma la BT Sighet MM, cont 0.

fermier 2016-11-09 14:10:41

mures cont o BRD

luca67 2016-11-09 14:07:06

Ptr.Rio BRD

Fermier hd 2016-11-09 13:53:33

Alo nea Jean .... , sa intelegem ca dumitate esti cumva unu de pe la apia de iti permiti sa-i
faci pe fermieri boschetari sau nu ai bani sa-ti cumperi porc de Craciun? Nici o grija de azi ai frigi plin.

Jani 2016-11-09 13:20:08

Din8 fermieri care cunosc 4au primit eu nu am primit și am 4 h doar chiar nu știu după ce criterii se dau bani

gabi 2016-11-09 12:21:50

donule jean tara traieste din venitul ciobanilor care aduc atata venit noi plătim foarte mult impozit la oi

Fermier 2016-11-09 10:46:01

O sa termine plata avansului inainte de 30.11 da pe data de 29.11
Minciuni.
Este an electoral si incearca sa ne prosteasca !!!!

Rino 2016-11-09 10:13:35

Luca67 au intrat la banca carpatica la galati?

ionel 2016-11-09 09:27:14

auzi bai jean daca nu te-ar interesa si pe tine bani nu intrai aici si comentai da asa ce-ai gandit hai sa vad daca o intrat ceva mai bine zi adevarul boschetarule.

Jean 2016-11-09 09:05:51

Foarte multi dintre "fermieri" aveti atitudine de boschetari.Ce inseamna sa mergeti in fiecare zi la banca sa verificati contul. Mergeti la sfarsitul lunii sau chiar in decembrie si cu siguranta veti avea banii in cont.Mai aveti unii si un limbaj de adevarat boschetari sau ciobani.

fermier 2016-11-09 07:38:48

Bihor 0

Jani 2016-11-08 21:53:49

Verificat acum la brd Cluj 0 lei în cont

Maria 2016-11-08 21:02:18

În maramures la BRD a intrat la cineva?

luca67 2016-11-08 20:27:12

Ptr. Rino la Galati au intrat,

Ionela 2016-11-08 20:26:06

Decizie de plată emisă de Apia Mureș în 03.11 si nici un leu în cont . Eu nu inteleg unde sunt banii blocati. Precizez ca am cont la cec si nu înțeleg de ce durează atitea zile pt un simplu transfer bancar.

ionel 2016-11-08 19:37:05

la bihor nici azi nimic cek oradea cont 0

Ana 2016-11-08 19:15:12

Jegoșilor! Ce va mai place sa mințiți. ..dați. Ne banii

anonim 2016-11-08 18:56:25

In caras-severin,mehadia cont 0 CEC,MINCIUNI....

Ion23 2016-11-08 18:49:45

La bv a intrat ieri 140 eur/ha.am 70 de ha ,nu am fost la control.la bv a intrat la mai multe persoane

Fermierul nordic 2016-11-08 18:47:33

La BCR Sighet Anca nu au intrat bani pana la ora 17

fermier 2016-11-08 18:12:00

stati asa ca acum avem alte termene. sfarsitul acestei luni!!!!! va dati seama???? nu mai promiteti firati ai dracului sa fiti de idioti. Asteptati sa va votam. o sa iasa dracu la vot! nu mai avem optiuni nemernicilor. Ati facut numai GAFE. Platiti subventia oamenilor NENOROCITILOR. Faceti ca data trecuta, de ati imbolnavit lumea. Noi ne bazam pe banii astia ca vem imputuri, IDIOTILOR.

fermier 2016-11-08 18:06:54

niste nenorociti. mincinosilor. ne mintiti privindu ne in ochi. dati publicitatii calcule si sume intrate pana acum....UNDE????????. in conturile fermierilor nu sunt bani. sa va bata dumnezeu dupa cum procedati. In Teleorman, nimic. De fapt....ca sin in alte judete. Dati ne drepturile. Huooooooo

elena 2016-11-08 17:55:21

Astazi am fost la centrul local apia si nu sunt pe lista de plata. Mi s-a spus ca cei care au si agromediu primesc spre sarsitul lunii noiembrie banii! Cine stie care sfarsit?

elena 2016-11-08 17:50:03

Aveti mare dreptate, d-le fermier dator. Exact asa stau lucrurile. Cele relatate de dumneavoastra sunt 100% adevarate!

Matei Voicu 2016-11-08 17:44:42

Nu s-au plătit banii pentru agromediu de anul trecut !

Adi 2016-11-08 17:24:48

La CEC bank Maramureș Sighet 0 bani

fermier 2016-11-08 16:41:56

Care mafie sa o dam jos bai Dragnea? Ca din câte vad eu cam jumătate PSD-ul face coada pa DNA! De asta avem acuma nevoie, de un condamnat sa ne dea noua sfaturi! La pușcărie cu voi!!

Razvan 2016-11-08 16:17:52

În cluj la cec miau intrat săptămâna trecuta miercuri bani Mișca Monica.

Dragnea 2016-11-08 16:12:24

Jos guvernul!Nu mai asteptati bani pe internet!Hai sa iesim in strada!Si anul trecut am asteptat tot asa si ne au dat bani abia peste un an!Jos cu mafia!

nina 2016-11-08 15:15:46

Da ieri in jurul orei 16 in Maramures banca transilvania fermierul nordic Sighet

Simona 2016-11-08 14:59:07

astazi dupa pranz au intrat banii in BRD la Deva , jud. Hunedoara

Fermierul nordic 2016-11-08 14:29:48

In Maramures a primit cineva bani

Ionut 2016-11-08 14:01:08

Sunt din bihor si nu am luat nimic pana acuma

Ionela 2016-11-08 13:49:30

In Bc BT a luat cineva??

dan 2016-11-08 13:47:15

Adevarat ai scris,, fermier dator"! Jos cu tehnocratii!

fermier dator 2016-11-08 13:27:40

Cum au platit 500 de milioane de euro si doar 1 din 10 fermieri care comenteaza aici au primit bani? Atat de prosti ne cred oare? Unde sunt banii din bugetul MADR? Dau vina pe banci ca nu vireaza banii in conturi decât dupa 5-7 zile.fals! Bani nu se virează in contul băncii și apoi in cel al fermierilor de către angajatii bancii,acestia intră in maxim24 de ore din moment ce trezoreria eliberează ordinul de plata către banca.escrocii de la apia mint,nu au bani și ne duc cu presu pana fac rost de ei. Banii sunt pastrati pentru a deconta campania parlamentarilor!! Sa i ia draci de mincinoși!

MISCA MONICA 2016-11-08 13:13:35

In Cluj la CEC Bank stie cineva daca au intrat banii ?

Ovidiu 2016-11-08 12:28:59

In Bistrita a primit cineva?

Ovi 2016-11-08 12:15:24

Jud.mures in sfrsit au intrat bcr.si cec banc.

Rino 2016-11-08 11:14:45

La Galați la Carpatica verificat ieri 0 lei. A intrat la cineva la Galați???

Fermier 2016-11-08 11:09:59

Numai promisiuni nimic concret!vrem banii ca is munca noastră nu sunt dați de pomană e trebuie să merg 11km să verific contul.

mihai 2016-11-08 10:43:47

Am verificat azi cont CEC bank Dolj , zero am sunat la Apia și nu răspunde nimeni ,să mă lămurească.stie cineva un număr de la Apia Calafat să verific daca apar pe lista de plati sau unde sa sun.

Ovi 2016-11-08 10:32:34

Minciuni si numai minciuni.bcr.cont o jud.mures.

Man 2016-11-08 10:19:07

Daca adunam.peste jumatate de milion cu 700.000 fac undeva la 1 milion si 300 de mii de fermieri
Pai cum daca anul asta au depus doar 900.000 cereri?
Inseamna ca au platit doar 200.000

Alina 2016-11-08 09:16:03

acum sunt pensionari de CAP cu timpul vor disparea si ei intrebarea este ce fel de pensionari vor iesi din agricultura asta moderna ZERO. o agricultura bazata pe subventii si facilitati de miliarde de euro nu pot genera niste locuri de munca in mediul rural. de ce se baga atatia bani in agricultura si nimeni nu controleaza directia acestor bani. se zice ca agricultura hraneste omenirea din contra saraceste si distruge mediul rural. cand nu erau aceste subventii muream cumva de foame NU. cum inainte agricultura era principalul motor al economiei , a scos tara din datorii eram granarul europei fara subventii si lucrau milioane de romani in agricultura . in ziua de azi agricultura se face singura dealurile se ara singure oile se pasc singure vacile se mulg singure in solarii legumele cresc singure etc. e clar ca lumina zilei ca se practica munca la negru si statul in primul rand este marele pierdant si apoi oamenii. copiii nostri merg in strainatate muncesc prin toata lumea asta ca aici in tara nici painea aia amara nu mai poate fi mancata nu se mai adevereste nici proverbul fie painea cat de rea ……. sunt unii smecheri care profita de acest bani din subventii jogleaza fac smenuri cu aceste facilitati cu fonduri ue sapard de aia nici bruxelul nu ne mai vede cu ochi buni......

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
florin spune: De interes: http://www.stiripesurse.ro/siveco-i-i-inceteaza-activitatea-la-apia-pla-ile-catre-fermieri-in-pericol_1233393.html
23 Nov. 2017 15:04:47
Raspunde la intrebare
Ioana Bihor spune: Eu la fel nu am fost la control.Avans pauza.Mai bine ar desfinta Apia ca si asa sunt varză