Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Primele plati integrale ale subventiilor vor fi facute incepand cu 5 decembrie

primele-plati-integrale-ale-subventiilor-vor-fi-facute-incepand-cu-5-decembrie

Conform estimarilor sefului APIA, aproximativ 260.000 de fermieri vor fi inclusi in prima transa.



Oficial, plata integrala a subventiilor incepe din data de 1 decembrie, insa dat fiind faptul ca primele doua zile din luna au fost declarate zile libere, dupa care urmeaza doua zile de week-end, oficialii APIA au anuntat ca primele transferuri din platile integrale se vor face incepand cu data de lunim 5 decembrie.
 
Driectorul general al APIA, Adrian Pintea, spune ca sunt sanse foarte mari ca pana pe 30 decembrie sa fie finalizata plata avansurilor, anuntand ca deja, in doua judete au fost efectuate toate platile.

 
Totodata, si fermierii din esantioanele de control au intrat la plata avansurilor, iar termenul limita pentru efectuarea acestor plati este 30 noiembrie.
 
Fermierii si-au primit in cadrul avansurilor 69 la suta din banii ce  li se cuvin ca subventii, urmand ca de luna viitoare sa primeasca si diferenta de 31 la suta.
 
„Noi suntem pregatiti sa incepem si plata regulara dar primele transferuri se vor face luni, 5 decembrie, avand in vedere ca Guvernul a hotarat ca si ziua de 2 decembrie sa fie libera. Deci data de 2 decembrie este libera si pentru functionarii APIA urmand sa incepem pe data de 5 decembrie cand este zi lucratoare pentru toata lumea deoarece vreau sa intram in normal si noi. Deci avem perioada 30 noiembrie-4 decembrie libera urmand, repet, ca de pe 5 decembrie sa facem primele transferuri”, a declarat Adrian Pintea, conform Agrointel.ro.
 
Acesta a mai precizat ca nu sunt probleme in privinta fondurilor, avand in vedere ca MADR a primit un miliard de lei in acest senms la ultima rectificare bugetara, si ca in prima transa de plati vor fi inclusi aproximativ 260.000 de fermieri.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Primele plati integrale ale subventiilor vor fi facute incepand cu 5 decembrie
Rating:
Nota: 3.93 din 182 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Porumb rosu este porumb pentru soareci?

Intrebare: buna ziua ,am inteles ca fiemele cumpara -mai ales silozurile -porumb rosu pentru a face momeli otravite pentru soareci si sobolani. asi putea sa cultiv acest porumb si sa-l vand la firmele care produc pesticide si momeli?

Raspuns: Exista hibrizi de porumb cu boabe de culoare rosie, dar asta nu inseamna ca pentru momelile pentru r... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii36 comentarii


EUGEN MURESAN 2016-12-02 17:07:32

SUNTEM circa 113 500 cu dosare din 2015 blocate la lucru in 15.10.2016 termen de finalizare sumele cuvenite si ne platite se vor plati de la BN pentru Ago Mediu au termen 31.12.2015,normal in 01.de fapt 05.12 .2016 vor intra in lucru. VESTEA buna SOFTUL e bun au platit 120 000 INTRO ZI VESTEA proasta NU PREA au bani pina intra prima transa 10.12 circa 460 milioane euro de la UE

grace william 2016-12-01 01:28:31

Te gandesti de a obține asistență financiară, dacă sunteți în mare nevoie de împrumuturi de urgență, indiferent dacă sunteți de gândire de a începe propria afacere, sunteți în datorii, aceasta este sansa ta de a realiza dorintele, deoarece noi oferim credite personale, împrumuturi de afaceri, și credite corporate, precum și toate tipurile de împrumut la o rată a dobânzii de 2% .HURRAY !!! Este aproape ajunge la sfârșitul acestui an și am fost în Grace Williams împrumut Company, garantam toti clientii nostri de valoare pe care le vor primi toate creditele individuale cu un zâmbet pe fața lor.
Pentru mai multe informații, vă rugăm să ne contactați prin e-mail acum: gracewilliamloancompany@gmail.com

INFORMAȚII IMPRUMUTAT

Numele complet: _______________
Țară: __________________
Sex: ______________________
Vârstă: ______________________
Suma creditului necesar: _______
Durata creditului: ____________
Credite de interes: _____________
Număr de telefon: ________


mulțumesc,
D-na Grace.William

feermier dolj 2016-11-29 11:37:55

cei care sunt la control nu au prmit nimic ce se intampla cu ei.stie cineva cand vor primi?

andrei 2016-11-29 08:20:01

Dati ne banii pe 2015 ! Suma record din contul meu este 0 si pe 2016. Spuneți adevărul! Cine va mai votează mă???

Fermier pacalit 2016-11-28 20:51:01

Nici eu nu am luat agronediu pe 2015 nici avans pe anul asta...houuuuuuuuu.unde sunt banii firati ai dracu.

Ioan 2016-11-28 20:13:24

Scuze...din 27.11

ioan 2016-11-28 20:09:36

Pintea zice ca din 17 plătesc agromediu pe 2016. Dar de ce nu spuneti nimic de 2015? Sa vadă oamenii cat sunteti de competenti. Huooo!

ioan 2016-11-28 20:06:43

Hunedoara agromediu 2015 si avans 2016 cont 0. Unde-s banii cu care va lăudati mincinoșilor? Cand dracu mai faceti plăti că maine ii ultima zi ?

Viorel 2016-11-28 19:15:09

Alina, la ce ora ti-au intrat banii in cont ?

Alina 2016-11-28 18:16:17

Azi am primit avansul .cei 69% .menționez faptul ca aveam emoții deoarece anul trecut am fost la teledetectie și am fost avertizata ca voi fi și anul acesta, dar nu a fost așa.

emma 2016-11-28 17:52:16

Fermier.galati... cred ca nu ai inteles bine ! drak face campanie la PSD, nu eu.... am spus ca m-am saturat de acesti mincinosi care d.p.d.v birocratic, au incheiat plata avansurilor, iar eu nu am primit nici pe 2015 agomediu. TU INTELEGI CE SCRIU EU ???/ AGOMEDIU PE 2015 !!!
Evident ca nervoasa pe PNL...; am sa votez opozitia lor adica PSD ! Ai noroc ca nu candideaza VLAD TEPES CA PE EL L-ASI FI VOTAT ! SPER CA M-AI INTELES !!!

mihai 2016-11-28 17:40:04

nici eu nu am primit agromediu pe 2015 nici avans pe 2016 asa ca o sa votez PSD, astia isi bat joc de oameni ,asa ca votam PSD

emma 2016-11-28 17:25:22

Fermier.galati... cred ca nu ai inteles bine ! drak face campanie la PSD, nu eu.... am spus ca m-am saturat de acesti mincinosi care d.p.d.v birocratic, au incheiat plata avansurilor, iar eu nu am primit nici pe 2015 agomediu. TU INTELEGI CE SCRIU EU ???/ AGOMEDIU PE 2015 !!!
Evident ca nervoasa pe PNL...; am sa votez opozitia lor adica PSD ! Ai noroc ca nu candideaza VLAD TEPES CA PE EL L-ASI FI VOTAT ! SPER CA M-AI INTELES !!!

florentina 2016-11-28 16:11:14

Alina ce a intrat azi la Constanta??? avansul sau platile integrale???

Fermier 2016-11-28 15:50:30

Prima data se întocmesc listele pentru avans iar apoi se întocmesc ordinele de plata. Sunt lucruri total diferite. Asa ca aveti răbdare.

Carmen Pop 2016-11-28 14:36:35

Am sunat vineri la apia Simleu si mi-au zis ca nu sunt pe liste cu avans si ei zic ca vor da suma integrala din decembrie sunt niste mincinosi ordinari

ALINA 2016-11-28 14:04:15

In Constanta au intrat banii azi.

Fermier Galati 2016-11-28 14:02:04

Fermier.galati tiau intrat banii?

Fermier.galati 2016-11-28 13:44:00

Emma păstrează campania psd'ului ptr tn aici avem alte probleme...

emma 2016-11-28 12:58:13

M-AM SATURAT DE MINCIUNI. N-AM VOTAT NICIODATA P.S.D... DAR ACUM PA DUC PRIMA LA VOT SA-I VOTEZ ! NU MAI SUPORT BATAIA ASTA DE JOC. NISTE INCOMPETENTI. ASTIA TREBUIESC BAGATI LA INCHISOARE. PE VREMEA LU; CEAUYSESCU ERAU PANA ACUM IMPUSCATI PENTRU TRADARE DE TARA ! SA LE FIE RUSINE NENOROCITII DRAK.

danut 2016-11-28 09:50:06

Lista de plată e una si banii in cont e altceva se pare.

Cristi 2016-11-28 08:30:38

Nu am primit nimic la Botosani.Desi sunt pe lista de plată de o saptamana!

eu 2016-11-28 08:22:32

Mihai.... EU cred ca tu primesti subventia ilegal, crad ca nu lucri acel pamant.

George 2016-11-28 07:44:41

Acum doua saptamani mi-au spus ca sunt la plata,lunea trecuta au intrat 3800 la 50hai bataie de jocsi astia in patru transe.De atunci nimic.Cu toate ca cei din zona au luat si a doua transa.

Fermier Galati 2016-11-28 07:29:22

La galati la banca carpatica a luat cineva pe PFA??

Bodea Ana 2016-11-27 15:47:17

Am sunat la Apia acum 2 saptamini si au zis ca sint in plata , nici pina in prezent nu am primit nimic, sint din cluj zona montana defavorizata. Oare cit ne mai minte.

danut 2016-11-27 14:00:17

Agromediu 2015 =o. Avans 2016=0. Eu sunt resemnat. Se lauda Apia verzi si uscate. Huuuu! Jos guvenul de incompetenți!

gabi 2016-11-27 05:33:54

oameni buni ei baga numai minciuni după alegeri nu mai face nimeni o declaratie

Fermier 2016-11-26 18:53:47

Nenorociti naibi nu au platit bani pe 2015 pe agromediu si sa lauda ca platesc intregal , platesc la cine au prinit si acuma, noi mai putem astepta pina trec alezarile , dupa aia putem astepta pina la sfintu asteapta

Fermier 2016-11-26 13:13:49

Au intrat în sfârșit bani la carpatica Jud Alba .

viorel 2016-11-25 20:15:54

Sefii apia spun ca cei cu erori de sub 5 % primesc. Cine stie când. Se laudau ca încep integral mai repede de 1 dec si acum zic ca sunt sanse mari sa primească toti avans, deci nu mai sunt siguri. Sunt ff multi la control. Cred ca i au băgat la control intentionat ca nu au bani de plata. Nenorociții! Huoo!

dan 2016-11-25 19:08:40

A primit subvenție vreo persoana care a fost la control?
Vom primi și noi oare în decembrie?

viorel 2016-11-25 16:34:43

Nenorocitilor de ce nu vorbiți despre faptul ca nu ati plătit agromediu pe 2015 si va lăudati cu plăti integrale. Mincinosilor si incompetentilor contul meu este 0 si la agromediu pe 2015 si la avans 2016.huuuuuu ! Jos cu tehnocratii !!!

Fermier 2016-11-25 14:44:51

Fac promisiuni ca pe 11 decembrie sunt alegeri . O sa vina pulea la vot

Fermier 2016-11-25 12:39:06

MIHAI nu are rost , eu sunt din Tulcea si am fost sa vad ce se intampla si toti se feresc. Aia de la Bucuresti imi ziceau ca sunt la control astea de la Tl ca nu sunt .
Am fost si am facut galagie si au zis ca se rezolva azi si pana marti o sa intru la plata .

mihai 2016-11-25 10:02:24

Am sunat la Calafat Dolj ,să întreb dacă sunt la plată și au zis ca nu dau detalii prin telefon ,să merg acolo .Eu stau în Craiova și să merg 100km să îmi de-a un răspuns nu mi se pare corect. Ce oameni , a zis ca daca nu sunt eubin persoana , dacă da detalii la altcineva .Vroiam decât să stiu daca sunt la plată sau nu
Țara în care trăim tehnica a evoluat și el ma pune 100km pe drum ..

Ultima ora

Newsletter gratuit
Top 5 afaceri agricole de succes in 2016
Newsletterul Top 5 Afaceri Agricole de Succes in 2016

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Top 5 afaceri agricole de succes in 2016".



Forum
Iulian spune: Intr-o comuna din olt au zis ca se iau banii in august ca e toata comuna la control.cate exemple ca acesta or fi in toata tara?
05-Dec-2016 01:29:10
Raspunde la intrebare
mihai spune: parca era mai bine cand guverna PSD, macar da subventia la timp asa ca pentru prima data voi vota PSD ,
04-Dec-2016 21:35:04
Raspunde la intrebare
Georgiana spune: Cei care ati primit si transa a doua,nu stiti ce bani sunt?agromediu sau pt ce ati primit???
04-Dec-2016 21:26:11
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Punct de pe tulpina din care apar frunze. ...

(Despre frunze) cu codita. ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 

Raport Special GRATUIT

Top 5 afaceri agricole de succes in 2016
Top 5 Afaceri Agricole de Succes in 2016