Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Primii fermieri primesc zilele acestea avansurile din subventii

primii-fermieri-primesc-zilele-acestea-avansurile-din-subventii

Oficialii APIA estimeaza ca este vorba de aproximativ 315.000 de beneficiari eligibili, catre care va fi virata suma de 400.000 de euro.



Conform anuntului facut zilele trecute de APIA , precum si de ministrul Achim Irimescu, incepand de luni, 24 octombrie, banii din prima transa de plati pentru campania din 2016 urmeaza sa intre in conturile fermierilor, dupa ce agentia de plati a inceput saptamana trecuta procesul de procesare si autorizare a cererilor.
 
Astfel, saptamana aceasta va fi efectuata o prima transa de plati din avansurile pe subventii, suma de 400 de milioane de lei urmand sa ajunga in conturile a circa 315.000 de fermieri.

 
Suma reprezinta jumatate din valoarea totala a banilor care vor fi platiti ca avansuri, ceilalti beneficiari urmand sa primeasca platile saptamana viitoare.
 
Avansul platit de APIA reprezinta 70 la suta din valoarea totala a subventiei, fiind pragul maxim admis de Uniunrea Europeana.
 
Pentru plata avansului pe suprafata, Ministerul Agriculturii a obtinut un imprumut de 1.434.268.000 de lei de la Ministerul Finantelor, din fondul pentru privatizare. Decizia transferarii sumei a fost aprobata de Guvern, in sedinta de 19 octombrie 2016.
 
Hotararea de Guvern a fost publicata in Monitorul Oficial, a intrat in vigoare, astfel ca Agentia de Plati nu mai are nicio piedica pentru achitarea avansului pe suprafata in conturile fermierilor.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Primii fermieri primesc zilele acestea avansurile din subventii
Rating:
Nota: 4.12 din 197 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

plante de apartament rezistente

Intrebare: Ce plante de apartament rezista mult timp fara a fi udate ?

Raspuns: Cactusii rezista mul timp fara a fi udati. Acestia prezinta si o adaptare in acest sens, si anume ac... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii88 comentarii


Lavinia 2016-10-30 20:09:13

Ai foarte mare dreptate Alina !La noi in Dambovita cei care au pamantul dat in arenda se alege cu 300kg. grau/hectar si saracii tot ei platesc impozitul la primarie ; iar fermierul isi ia subventia si toate darile de la stat! E corect asa ceva ?

Alina 2016-10-30 18:32:00

respect fermierul care sta in primul rand la tara care sta zi si noapte pe ogoare printre animale prin livada prin vie prin solar ala este fermier adevarat cel ce are angajati e corect cu arenda aduce venituri la bugetul statului. nu poti numi un fermier ce lucreaza terenul in bataie de joc urmarind doar subventia si beneficiile in rest el calca pe morminte, denumirea de fermier ar trebui mai bine stabilita. fermierul are cultura mare vie pomi legume animale o mica linie de productie are angajati care mananca o bucata de paine din urma fermierului care ajuta si la dezvoltarea zonei din care face parte. detest pe aia de isi vand productia direct din camp cu tirul vand tot nu dau arenda si daca dau numai in bataie de joc, strica drumurile din zona cu tiruri incarcate de 50 de tone peste nu are angajati lucreaza cu tractoristi la negru dandule 30-40 de lei pe zi in campanie. Problema e ca agricultura a juns pe mana impostorilor ia adevaratul fermier e pe cale de disparitie.A

Alina 2016-10-30 17:51:15

Oare stie cineva cat sunt ajutoarele sociale? cat poti trai cu cateva sute de lei? de ce nu se duc oamenii la munca la fermieri? sunt unii care iau ajutoare sociale si muncesc si la fermieri cu ziua. daca fermierii nu ar fi asa avari nesatui de bani si nemilosi cum sa muncesti din noapte in noapte pentru 40 de lei pe zi neangajat , fermierul munceste in campanie zi lumina ca el se face miliardar are asigurare medicala de viata e angajat dar dupa o campanie cum a fost anul asta pune la dos miliarde si se treteaza prin spitale di afara tot acolo isi face si concediile are masini scumpe vile mai mari ca scolile, statul e de vina daca ar face salariul minim 900 euro si un cod al muncii corect oamenii ar munci , dar daca codul muncii e ambigu salariul minim este unde este oamenii pleaca din tara , utativa autocarele in vama de pleaca in strainatate sunt pline de romani fugariti din tara lor , fermierul daca ar putea sa termini tot intro zi si apoi mars acasa te plateste cu 2 lei pe zi si daca nu vii la munca te face betiv puturos asistat social dar oare cei ce pleaca din tara si lucreaza tot asa sunt? in nici un caz romanul munceste oriunde dar numai sa fie platit si respectat . rusine eee

Alina 2016-10-30 16:07:07

cum e posibil ca un fermier cu 400 de ha sa ia 90 000 EURO subventie plus motorina cu 1,7 lei pe litru subventionata ramburs de tva calamitati si tot felul de facilitati si ajutoare de la stat si nu are nuciun angajat? plateste arenda 300 kg grau la ha sau ulei 30 litri ulei luat din en gros cu cu 3 lei litru nu plateste impozit la primarie nici la anaf . subventia trebuie data proprietarului terenului iar fermierul sa isi ia productia. circula cu utilaje pe drumuri publice fara itp rovigneta rca sau impozit . ce fac autoritatile statului dorm ? niste impostori isi instaleaza copiii la tara ca tineri fermieri ca e subventia mai mare dar el nu sta la tara . lucreaza cu oameni la negru statul oare nu vede nu poti lucra 1 ha singur dar 100 ha? sau imbogatit fermierii pe spatele bietilor oameni batrani si fara carte acum sunt la tara unii pensionari de cap dar cu timpul vor muri si nu vor mai fi pensionari daca acum lucreaza la negru in agricultura. uitati ce sau imbogatit asa zisii fermieri cu ce bani au luat ultilaje de miliarde cu ce bani au vile masini scumpe suvuri isi fac concediile prin afara . fermierii sunt cei mai mari evazionisti nu declara toata productia nu angajeaza oameni isi desfasoara activitatea departe de ochii lumii si de aia nimeni nu vede realitatile agriculturii . nu vedeti ca toate pozele sunt cu euro cu valize de bani . HUOOOOOOOO

mary 2016-10-29 21:24:59

Nu a intrat nimic la CEC in Mh.Din ce zona esti Cristina Florescu?

Cristina Florescu 2016-10-28 21:57:20

JIANU DUMITRU mie mi-au intrat banii in cont la Banca Transilvania

Lavinia 2016-10-28 21:02:56

Ionut , poate la voi in Timis sa zicem , ca au intrat subventiile , dar la noi in Dambovita nu au intrat nici astazi ; ne-am saturat de atatea minciuni ! Sa le fie RUSINE celor de la APIA care nu ș-au facut treaba pana acum !O seara placuta !!

JIANU DUMITRU 2016-10-28 11:52:05

MINCIUNI === IN MEHEDINTI LA CINE AI BANI IMI POATE SPUNE CINEVA ==LA CEC=== HOTI SA NUI MAI CREDETI CECI TERMENUL ESTE PINA PE 30 ACEASTA LUNA ===

Catalin 2016-10-27 15:21:29

400 milioane lei in cifre e 400.000.000 lei, nu 400.000 lei cum eronat se perpetueaza informatia.

Ionut 2016-10-26 20:31:39

Lavinia nu sunt minciuni,bani au intrat,eu urmaresc cu interes comentariile si declaratiile celor de la Apia.In jud.Timis,la CEC BANK Periam au intrat subventiile.

Lavinia 2016-10-26 20:21:40

Minciuni , minciuni ! Sa va fie rusine APIA !
In Dambovita conturile sunt pe 0 ! Cei din Bihor si Timis terminati cu minciuna ca au intrat bani in cont . Bani vor intra o data cu alegerile !Pana atunci conturi 00.......

Iosif Reiter 2016-10-26 20:10:05

Pai fratilor,va rog sa va hotarati cat ne dati pana la urma??ne impartiti cei 400.000 euro la 315.000 de fermieri,adica un euro si ceva de caciula,sau aveti de gand sa ne dati ceva mai mult??
Ce fel de incompetenti scriu aceste articole?

conte 2016-10-26 10:49:20

A mai primit cineva?

conte 2016-10-26 09:16:28

Parca vad ca apare stire acusi ca s-a blocat soft-ul! Niste nesimtiti! Dar e vina noastra ca noi i-am votat si le-am dat functii!

ionut 2016-10-25 21:25:57

Au intrat bani la CEC BANK Periam,Timis.

fermier 2016-10-25 21:01:58

A mai intrat la cineva???

Ludovic al XIV-la 2016-10-25 19:02:52

Cam 1,2 euro pe fermier ??,ce o sa faca cu banii astia ,ia un pachet de Carpati fara filtru ??

Puia 2016-10-25 13:01:43

Azi a intrat avansul pe 2016 in Bihor! Banca ING

Eu eu 2016 2016-10-25 08:23:55

Nu se mai poate trai in tara asta deloc ministrii ne mint la ordinea zilei si vor sa ne distruga definitiv sa falimentam

Olivian ol 2016-10-25 08:20:24

nici saptamana asta nu o sa primim nimic
si acum o sa arunce vina iara pe fostul guvern iara pe soft iara o sa afirme ca sunt multe nereguli la dosare ?
mai bine spuneau adevarul ca o sa inceapa platile dupa anul nou si gata nu ne mai pune pe drumuri la banca si etc

Madalin 2016-10-25 08:18:05

Pai nu vedeti cum ne ia in ras si de prosti 400.000 euro la 315.000 fermieri
Probabil se gandesc ca taranii nu le au cu matematica deloc

Banat Milch 2016-10-25 07:41:28

Scrieți va rog articole corecte. Cum 400.000 Euro???.Nu mai scrieți articole noaptea

TIRCOLEA DANIEL 2016-10-25 05:15:52

si eu sunt fermier si pt campania 20015 daca nu interveneam la miniser cu sesizari peste sesizari la secretarul de stat nu primeam subventia pe suprafata nici astazi si acum procedez la fel

gicu 2016-10-25 04:59:58

Banditilor bani

Ionel 2016-10-25 04:44:47

Hotilor unde sunt bani mafiotilor huoooo

pascu pascu 2016-10-24 23:48:44

afara cu voi

pascu pascu 2016-10-24 23:47:44

ce plati ne spuneti ca se fac.vrajala inca se fac de pe 17 octombrie javre nu sa bagat ninic acuma Alooooooooo

Danut 2016-10-24 23:43:49

Agromediu pe 2015 nu l am primit nici eu. Termenul limită pentru FEGA 2015 este 31 decembrie 2016. Problema este ca mint încontinuu si isi bat joc, încearcă să ne prostească, că n am inteles noi bine că mai trebuie nu stiu ce. Spuneți naibii pe șleau cand intră banii nu când se aprobă pe hârtie si bla blauri. Sau mai bine taceți dracului din gură nu mai dezinformați. Fermierul vrea să stie cand intra banii in cont să isi faca planuri, nu cand se aprobă o masura si ajung banii peste un an cand ai dat faliment.

Catalin 2016-10-24 22:40:46

Bandiților sa va dau muie de javre leșinați

Walter 2016-10-24 21:54:31

Daleasi muie la tot neamul lor de mincinosi

Fermier prostit 2016-10-24 20:59:24

Banii pe agromediu pe 2o15 cind?morti mami voastre bine ca mi.ati dat decizia sa ma sterg cu ia .ca bani pl.si mai vb ca platesc avans pe anu asta..firati ai dreacu.

Jianu 2016-10-24 20:46:52

Mincinosii
Huooooo

Haide 2016-10-24 20:10:26

a primit cineva avansul pana acum?

Popescu mihai 2016-10-24 20:08:39

Nimic bani din subventii si cei de la apia au spus sa astept ca inca nu a inceput sa faca plati

Man 2016-10-24 20:07:41

Alina are perfecta dreptate

george 2016-10-24 19:21:43

Fermieri dativa seama ca ei nu au achitat nici pe 2015 .deci ce mai asteptam .daca nu primim pina vineri eu dispun snbata de 3 autocare care pleaca spre bucuresti di. Ploesti gara vest ai ci toti sa cerem socoteala ce mai asteptam ....Foamea

Sabin 2016-10-24 18:54:36

La Satu Mare am primit agromediu pe 2015 azi la ora 15 la CEC-Bank

Alina 2016-10-24 18:51:26

Pentru noi, fermierii este greu sa demascam ce se intampla cu aceste plati, cu softul, despre care am aflat azi, cu stupoare, ca inca da rateuri la platile pe 2015, dar presa ar putea sa intervina cumva pentru a ne ajuta. Eu am incercat sa obtin o audienta dar smecherii au treburi importante, munci de teren, sedinte .. .Presa nu face decat sa dezinformeze prin astfel de stiri.

Sabin 2016-10-24 18:47:14

La Satu Mare am primit agromediu pe 2015 azi la ora 15 la CEC-Bank

Adelin 2016-10-24 18:40:06

Asa este mergeti voi cei din presa in audienta la ministru si transmitetii din partea fermierilor ca este un mincinos si punetii pe masa mesajele fermierilor

Madalin 2016-10-24 18:38:03

Voi chiar ati crezut pe irimescu lunea trecuta cand a spus ca au inceput platile ?
Mincinosii astia isi bat joc de noi la maxim
Merita pedepsiti

Alina 2016-10-24 18:37:00

Domnule autor de articole, de ce nu faci ceva cercetari inainte de a scrie astfel de randuri, sa vezi in ce stadiu sunt cei de la Apia cu platile, sa vezi cati fermieri inca mai asteapta banii pe 2015, printre care ma aflu si eu?De ce nu faceti ceva, voi cei din mas media ca sa ajutati fermierii acestei tari? Nu ne ajutati cu nimic daca publicati minciuni, chiar daca acestea nu va apartin.

Sandu 2016-10-24 18:36:32

intradevar nu a intrat niciun ban de la apia
ce este de facut in situatia asta,ce sa facem sa ne primim drepturile
de ce nu suntem si noi tratati la fel ca europenii ceilalti francezii sau nemtii sau italienii austriecii?
suntem luati in ras de toata europa
nici in bulgaria nu sa intariat atat cu banii ca la noi
RUSINE SA VA FIE GUVERNANTILOR

Adi 2016-10-24 18:30:32

In Caras Severin nu au intrat.

Cristina 2016-10-24 18:14:48

Ce ziceti romani, va place cum v-o trag tehnocratii, expertii, spuma intelectualilor si inginerilor? Macar politicienilor sunteti indreptatiti sa le bateti oricand obrazul si sa nu le mai acordati votul la urmatoarele alegeri? Dar acestora ce sa le cereti? Se presupune ca nu sunt altii mai buni in tara, ca au facut maximul posibil. Ei nu v-au promis nimic, nu v-au cerut votul in schimbul unei promisiuni, nu au fost investiti de voi cu o misiune! Nu aveti dreptul sa le cereti socoteala! Data viitoare sa nu va mai doriti tehnocrati! Sa va doriti politicieni noi, care se nu v-au inselat cu alte ocazii!

Iuliana 112 2016-10-24 17:19:17

minciuni cont 0 in timis

Ei 2016-10-24 17:18:37

Futute in gat irimescule in frunte cu ciolos gunoaielor hotilor mafiotilor

Ionel 2016-10-24 17:15:49

Niciodata nu va fi corectitudine si nu se vor respecta promisiunile de aceea suntem codasii europei in toate

popescu 2016-10-24 16:44:16

Si povestea se repeta, oare cand o sa se respecte o promisiune facuta de autoritati in tara asta?

ninel pavel 2016-10-24 16:13:57

Trebuie sa treaca prin contul cuiva sa ia mai intai dobanda si apoi ni da noua, trbuie facut ceva cu astia, o mana de penali isi bat joc de o tara inteeaga si noi stam ca prosti cu mainile inrinae xa milogii ptr drepturile noaatre


Hai la lupta cea mare sa scapam de penali astia din guvern, chiar cred xa noi suntem milogi pe drepturile noastre


Ion taranul kordit 2016-10-24 15:15:10

Romanii neam de impotenti.stam si ne smiorcaim ca niște coarde neplătite.mai lăsați comentarii pe aici zilnic ca va da Bucureștiul prin gura.bn ca avem internet să plângem pe site-uri ca nu avem bani si noi stam in casa la căldură să ne pice de sus

Yulia 2016-10-24 14:42:24

OAMENI BUNI PLATILE NU INCEP DE ASTAZI DIN DECEMBRIE INCEP
NU SE DA NIMIC AVANS DOAR PLATI INTEGRALE
ESTE O MINCIUNA CA SE VA DA AVANS

Flavius 2016-10-24 14:41:24

Minciuni acum 2 min am verificat si 0 lei in cont

Georgiana 2016-10-24 14:39:21

Noi suntem mai fraieri ca i credem.Si au facut obisnuita sa si bata joc de noi.Ne mai ducem in fiecare zi pe la conturi

Fermier@ 2016-10-24 14:36:00

Ceea ce nu înțelegi voi dragi mei este că cei de la Apia nu o să vă spună niciodată ceea ce ați vrea să auziți... și nu neapărat că sunt în necunoștință de cauză ,ci pt că nu li se dă voie să divulge anumite chestii.. așa că nu așteptați ca cei de la Apia să vă spună ,, Da domnule,se fac plăti...,, Pt că nu o să vă spună Așa ceva decât neoficial,adica cunoașteți pe cineva de acolo și vă vinde un pont...

Corina 2016-10-24 14:32:01

Incredibil!!! Dar nu va puteti abtine de la a ne minti??? VA PLACE SA VA BATETI JOC DE NOI?

Lmc 2016-10-24 14:30:19

În Prahova la cec a intrat la careva???

Olivian ol 2016-10-24 14:29:11

Mortii mami lor saptamana trecuta ca saptamana asta si saptamana asta nimic
Sa le iau familia in pula

Mall 2016-10-24 14:26:04

Stam ca prostii si credem tot ce ne mint ei
Pai haideti sa facem ceva sa nu mai fim mintiti

Ioan 2016-10-24 14:25:40

In mures, pana la ora asta, nimic.

florin 2016-10-24 14:25:30

CEC Focsani nimic

Spiridon 2016-10-24 14:25:15

Am sunat la apia gorj si au spus ca nu de acum de luna viitoare si ca ei lucreaza la foc continuu dar nu ei fac plati.cand se deblocheaza banii de la minister atunci vor intra dupa o saptamana mai sigur luna viitoare vor lua cativa restul in decembrie

florin 2016-10-24 14:16:57

CEC Focsani nimic

Ion 2016-10-24 13:44:16

Fratilor,eu zic sa nu va mai stresati din cauza boilor astia Ciolos si Irimescu,acesti de seama agronomi,ai Romaniei,Astia nu sunt prosti fratilor.Incertitudinea zilei de maine,aceasta alba neagra care joaca cu noi,ne tin ocupati umblam pe la bancomate,facem macar o data la 2 zile drum la Oras,pe la banci,in timp ce ei isi vad de treaba leafa merge...romanul,taranul este las,nu suntem organizati,suntem batuti de soarta,griji,datorii,nu avem liderii,ong-uri cu interese si sustinute cu banii grei si ne munciti de Antiromani,Uitati-va ce mitinguri fac" tineri frumosii si liberi" cu sustinerii obscure externe antitomanesti.Cand vor Tatucii sa schimbe ceva la nivel inalt,hop-top se activeaza celula de pe FB aduna "tinerii" manipulati,si ies in strada...si nimic nu le sta in cale..Deschideti Ochii Fratilor....

george 2016-10-24 13:36:18

Am sunat la apia si misa spus ca deabia se lucreaza si de cam pe luna vitoare o sa fie plati deci tot in noiembrie deci nu poate nimeni sa dea comunisti jos .george ph

Radu Ana 2016-10-24 13:28:36

În Olt BRD nmk

Georgiana 2016-10-24 13:21:52

De obicei,din ce stiu eu ,dupa ora 14:30 se fac tranzactii bamcare.asa ca mai incercam dupa amiaza cardurile.

Paul.paul 2016-10-24 13:17:02

DACA A PRIMIT CINEVA PANA ACUM BANII DIN AVANS SA LASE AICI MESAJ SA STIM SI NOI DACA A INCEPUT PLATA AVANSULUI

Ramona 2016-10-24 13:15:33

nici la hunedoara nu a intrat niciun ban
ce ministru de cacat si mincinos

Ova 2016-10-24 13:14:21

Pai daca au inceput platile de pe 16 cum au spus sau de lunea trecuta acum trebuia sa fie banii in conturi
Ma cum isi bat astia joc de noi
Ar trebui sa protestam mai ales cei care nu au luat banii pe 2015 ei ar trebui sa fie primii dar se pare ca nu au nevoie de bani

sor 2016-10-24 13:07:23

asta este prima minciuna pana in august la vara va dati seama cate minciuni. de exemplu : maine se va strica softul va dura o luna pana il repara . dupa aia angajatii apia nu au introdus bine datele. mai vreti exemple... haide cu minciuna

Ei 2016-10-24 13:04:17

Acum am verificat la cec gorj nimic 0 lei

Ionel 2016-10-24 13:03:44

Mehedinti bcr nimic

Cristina 2016-10-24 12:53:15

Am verificat cont. La Dorl nu a intrat nici un ban! Iar ne iau astia de prosti! Dar de ce ne mai mint ca saptamana asta, ca ailalta...?

robert 2016-10-24 12:38:24

La BCR DB au intrat? Stie cineva?

dan 2016-10-24 12:25:51

la galati nimic

Ovi 2016-10-24 12:17:42

In mures nimic.

Baluta 2016-10-24 11:55:05

In olt nu a intrat nimic

mihai 2016-10-24 11:42:42

noi mai la urma, intai barosanii

Radu Ana 2016-10-24 11:37:53

Cred ca au intrat de nu mai răspunde nimeni

Lola 2016-10-24 11:28:29

In Neamț a intrat la cineva?

Catalin 2016-10-24 11:14:28

Dar despre subventia pe 2015 nu mai apare nici o stire, gen total fermieri neplatiti, motive, mijloace de reactie a pagubitilor, etc.?

Adelin 2016-10-24 11:12:02

La 315.000 beneficiari 400.000 euro ?
Adica 1 euro si ceva pentru fiecare fermier?

Aurel 2016-10-24 11:00:25

Au intrat la cineva in olt?

Radu Ana 2016-10-24 10:51:56

Au intrat banii la cineva?

cristina 2016-10-24 10:20:12

Intrebarea este A intrat la cineva in cont banii? Sau ne amana de pe o saptamana pe alta? Ei stiu cat rau fac astfel de promisiuni false?

Sibiu 2016-10-24 09:21:00

A intrat la cineva bani la mine cont 0 ?

Fantoma ciolos 2016-10-24 09:19:49

Cei care am luat 400 de lei pe cap de bovina mai primim ceva sau ati uitat de noi firatai draculi de mincinosi

Ultima ora

Newsletter gratuit
Cele mai bune afaceri de inceput de an 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Cele mai bune afaceri de inceput de an 2017".



Forum
LARRY ELLISON spune: Aveți nevoie de un împrumut autentic pentru a vă achita facturile, a începe o afacere sau orice alt tip de împrumut, contactați-l pe dl Larry Ellison pe { Larryellisonfinance@gmail.com...
28 Mai 2017 17:30:05
Raspunde la intrebare
Ryan spune: Buna ! Aveți nevoie de un serviciu legitim și rapid de împrumut? În prezent oferim 3% împrumuturi de toate tipurile, împrumuturi pentru afaceri, împrumuturi personale, împrumuturi auto,...