Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Reactia APIA privind situatia celor 3 fermieri care au protestat pentru neplata subventiilor

reactia-apia-privind-situatia-celor-3-fermieri-care-au-protestat-pentru-neplata-subventiilor

Trei fermieri (Costel Caras, Dumitru Grigorean si Vlad Adrian) au protestat ieri in fata MADR cerand plata subventiilor.



Avand in vedere protestul a trei fermieri organizat in fata Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura anunta urmatoarele:

- cererea unica de plata a lui Costel Caras a intrat pe fluxul de autorizare la plata din ziua de 29 iulie 2016, imediat ce a fost functional modulul de control administrativ pentru SCZ 7.22-Sprijinul cuplat in sector zootehnic, vaci de lapte, iar pe 1 august i-a fost autorizata plata. Sumele aferente finantate din FEGA se achita in contul fermierilor imediat a doua zi dupa autorizare;


- cererea unica de plata a lui Dumitru Grigorean va intra pe fluxul de autorizare in urmatoarele 2-3 zile, imediat ce va fi functional modulul de control administrativ pentru SCZ 7.21-Taurine din rase de carne si metisii acestora;

- referitor la a treia persoana prezenta la protest, Vlad Adrian din Stoenesti, Arges, MADR a precizat ca nu dispune de datele sale de identificare ca solicitant al platilor gestionate de APIA.

Mai mult, MADR a anuntat ca pana la 01.08.2016 au fost platite in conturile fermierilor crescatori de bovine/ovine/caprine pentru schemele de sprijin ANTZ 7 (Schema decuplata de productie in sectorul lapte, specia bovine), ANTZ 8 (Schema decuplata de productie in sectorul carne, specia bovine), SCZ 7.19 (ovine) si SCZ 7.20 (caprine) urmatoarele sume:

    * ANTZ 7 – 9,149 milioane euro pentru un numar de 30.015 beneficiari (82,82 % din totalul beneficiarilor autorizati la plata);
    * ANTZ 8 – 32,076 milioane euro pentru un numar de 51.352 beneficiari (71,04 % din totalul beneficiarilor autorizati la plata);
    * ANTZ 9 (Schema cuplata de productie – specia caprine/ovine) – 10,743 milioane euro pentru un numar de 12.071 beneficiari (44,86 % din totalul beneficiarilor autorizati la plata);
    * SCZ 7.19 (Sprijinul cuplat in sector zootehnic, ovine) si SCZ 7.20 (Sprijinul cuplat in sector zootehnic, caprine) – 9,727 milioane euro pentru un numar de 8.333 beneficiari (93,62 % din totalul beneficiarilor autorizati la plata);

De asemenea, a inceput autorizarea la plata pentru SCZ 7.22 (Sprijinul cuplat in sector zootehnic, vaci de lapte) si SCZ 7.23 (Sprijinul cuplat in sector zootehnic, bivolite de lapte) – 0,127 milioane euro pentru un numar de 17 beneficiari (0,25 % din totalul solicitantilor). In zilele de 31 iulie si 1 august au mai fost efectuate controale administrative si calculate la plata inca 29.934 cereri unice de plata, care vor intra la plata pe 02 august 2016.

Din Bugetul National a fost autorizata la plata pana la aceasta data suma de 200,787 milioane euro, astfel:

- 115,45 milioane euro pentru Ajutor National Tranzitoriu in sector vegetal (ANT1);

- 85,337 milioane euro pentru Ajutor National Tranzitoriu in sector zootehnic (ANTZ), din care:

    * 12,912 milioane euro – ANTZ 7 pentru un numar de 240 beneficiari (60,21 % din totalul solicitantilor);
    * 48,17 milioane euro – ANTZ 8 pentru un numar de 473 beneficiari (50,18 % din totalul solicitantilor);
    * 24,255 milioane euro – ANTZ 9 pentru un numar de908 beneficiari (41,84 % din totalul solicitantilor).

Se estimeaza ca sumele aferente ANTZ 9 (Schema cuplata de productie – specia caprine/ovine), vor fi achitate in conturile beneficiarilor in aproximativ 4 zile de la data autorizarii, pe masura ce se alimenteaza contul APIA cu sumele necesare.

Sumele aferente SCZ 7.22 (Sprijinul cuplat in sector zootehnic, vaci de lapte) si SCZ 7.23 (Sprijinul cuplat in sector zootehnic, bivolite de lapte), fiind plati din Fondul European de Garantare in Agricultura, se achita in contul fermierilor a doua zi dupa ce plata a fost autorizata.

Pentru Campania 2015, in tabelul de mai jos se regasesc atat sumele totale autorizate la plata cat si suma de 1.649,98 milioane euro platita pana acum pentru un numar de 854.469 beneficiari (90,50% din numarul total de beneficiari), pe toate tipurile de fonduri (Fondul European de Garantare Agricola (FEGA), Fondul European pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala (FEADR) si Buget National), astfel:



Pe langa sumele din tabel, in anul 2015 s-au facut plati si pentru Masura 214 – “Plati privind agromediu” in valoare de 15,5 milioane euro.

Sursa: APIA
Foto: pixabay.com

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Reactia APIA privind situatia celor 3 fermieri care au protestat pentru neplata subventiilor
Rating:
Nota: 4.08 din 84 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Popriri subventii

Intrebare: Este normal ca cei de la finante sa-mi opreasca sumele din subventii pe motiv ca am contul blocat?

Raspuns: Buna ziua. Ma confrunt cu aceesi problema cu poprirea subventiei de la APIA. am cautat documentul ... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii40 comentarii


Alina 2016-08-19 23:49:21

Hai sa facem un calcul sumar la un fermier cu 400 de ha. grau o medie de 6000kg/ha ori 0.60 kg de grau 3600 lei/ha ori 200 ha 7,2 MILIARDE RON, reiese ca imputurile le achita numai din grau plateste si arenda la oamenica mai mult de 200 lei ha nu da nimeni sunt intelesi intre ei, a mai avut si rapita, are floare si porumb, ia subventiile de peste 200 euro pe hetar, nu munceste el are doar BMWX6 un sa mearga in control , nu are un angajat CU ACTE IN REGULA MUNCESTE CU UNII CARE LE DA 30-40 LEI PE ZI CA ORICUM NU AU UNDE SA SE DUCA si muncesc din noapte in noapte ca sclavii, nu declara toata productia face evaziune fiscala asta pana in 2020 e milonar in euro iar cand nu se vor mai da subventii se lasa de agricultura. Asta nu are decat vegetal, nu stie cum arata o vaca zice ca-i mov ca la milka sta la oras si e mre mosier, cand statul descopera ce greseli a facut e prea tarziu unii sunt milionari

Alina 2016-08-16 17:59:26

Nu am nimic cu nimeni. Respect acelor oameni care muncesc terenurile agricole stau de dimineata pana in seara pe campuri,printre animale sunt impotriva acelor delapidatori,evazionisti care urmaresc subventiile si isi bat joc de oameni dandu-le arenda 400 kg/ha sau 40 litri ulei ulei pe care il cumpara di en gros cu 3.5 lei/l si daca facem o socoteala proprietarului terenului nu i se cuvin nici 200 de lei/ha din care trebuie sa plateasca impozitul la primarie si finante si subventia stim bine cine o incaseaza si cat este .

johndeere 2016-08-15 22:16:18

Asteptati ca o sa va intre si voua.La cartofari au Intrat 11300euro pe hektar.

Alina 2016-08-15 14:29:14

@ Femier, daca productia de grau a fost asa de mare cum de painea nu-i mai ieftina. Statul roman si UE ar trebui sa fie atenti cui dau aceste suventii si facilitati sunt unii care urmaresc doar aceste beneficii. Satele sunt tot mai imbatranite tinerii pleaca din tara ca nu au unde sa lucreze. Sunt convinsa daca acesti ^fermieri^ vor intra si ei in legalitate vor creea locuri de munca, cum e posibil ca in afara in agricultura se plateste minim 10 euro /ora si aici daca pe zi ei acesti bani.

fermier 2016-08-14 14:37:34

sprijinul cuplat la soia a intrat la cineva?

Lili 2016-08-13 23:15:52

Mincinoși naibii unde sunt plățile pe AGROMEDIU???? văd că nimeni nu zice nimic dl. ministru a uitat că mai are de plătit acest pachet???????????????

Fermier 2016-08-12 16:01:51

@Alina ,daca vrei subventia lucreaza-ti fata pamintul. Cine te obliga sa il dai in arenda?Nu sunt mare fermier, dar scri numai prosti,
Subventia se da la nivel de Uniune Europeana ca sa ai tu bani sa iti cumperi mincarea mai ieftina fato...nu este o facilitate si de fapt chiar nu este o solutie.
Fac agricultura de prea mult timp si stiu ce vorbesc..si daca ai 400 ha de teren cum zici tu.nu este nevoie de angajati poti sa il lucrezi cu familia.
Asa ca lasane fetito.

Alina 2016-08-12 15:54:41

Evazionisti asa zisii fermieri si nimeni din partea statului nu vede ori este rea vointa. Cum e posibil ca statul roman sa plateasca subventii unui fermier de 400 de ha si sa nu aibe macar un angajat. Se vorbeste mult de dezvoltare ruralacum sa se poata asa ceva daca tot felul de smenari isi instaleaza copii la tara ca ^tineri fermieri^ pentru tot felul de beneficii vin iau in arenda pamantul la tarani le dau arenda 400 kg la ha sau litri ulei ulei pe care il cumpara cu 3.5 lei de la depozite en gros iar taranului nu i plateste nimeni impozitul la finante si primarie. Subventia ar trebui lasata proprietarului terenului iar fermierul sa isi ia productia. Statul roman le acorda tot felul de facilitati : subventie, calamitati, motorina subventionata, rambursari de tva, etc iar ei se plang toata ziua pe la tv sau pe net, in loc sa creeze locuri de munca in mediul rural ei mai tare saracesc zonele distrugand caile de acces in sate trec tiruri incarcate cu 40 de tone net iar ei isi iau vile la oras suvuri concedii in stainatate.RUSINE.

Andrea 2016-08-10 23:23:47

La bovine

Monika 2016-08-10 15:35:50

Acum am sunat la Apia Mures nu se dau bani doar celor care au doar Ant la zootehnie, cine as și Scz trebuie sa mai aștepte .Mincinoși dracului. Se lauda câte plăti au făcut normal dacă plătesc pe cei cu 3 capete au facu multe plăti ...Rușine.

enaandy 2016-08-10 14:00:56

Ma lamuriti si pe mine va rog?am 3 capete bovine.am primit 1000 lei acum doua saptamani.oare msu primesc ceva?

Andrei 2016-08-07 07:54:35

la ce ai luat andreea la ovine sau bovine ? dami un raspuns !!! /;

Andrea 2016-08-07 07:51:50

În sfârșit am luat și pe animale verificați și voi eu am verificat ieri

Sm 2016-08-06 15:10:01

La tg mures sau bagat pe bovinr 450lei pe cap

fermier 2016-08-05 13:47:28

Știe cineva de agromediu și de bovine dacă sau băgat în Hunedoara???????

Andrea 2016-08-04 23:46:16

Ana is din județul Sibiu

Maria 2016-08-04 21:16:25

De agromediu se mai știe ceva, a luat cineva bani?

Mihai 2016-08-04 16:02:10

Care a ti luat pe pamint a ti avut cumva transfer?

Fermier3 2016-08-04 15:55:24

Au intrat ieri pentru pamant . Sibiu

Maria 2016-08-04 14:36:05

Si in Maramures am primit subventia pe animale, insa nu stiu sa va spun daca este pe cota de lapte sau pe cap de animal deoarece trebuie sa primesc pe amandoua si nu stiu care este, dar totusi in sfarsit vedem si noi ceva banuti, nu doar povesti. Multumim fermierilor care s-au sacrificat pentru a schimba ceva.

ana 2016-08-04 13:58:08

Andrea de unde iesti? An ce jud.tia intrat,! Multumesc

Andrea 2016-08-04 13:23:21

Am primit subvenția pe pămînt nu am luat pînă acum nici un leu verificați și voi

Mari 2016-08-04 08:25:14

Subvențiile la bovine in dolj craiova .Nu s-au bagat

Oirul 2016-08-03 18:06:49

Da subventiile pentru masura 10 fosta 214 le mai dati ba stapanilor de sclavi futu...... undeva ba angajatilor sunt banii nostrii nu ai vostrii

Ei 2016-08-03 15:24:59

Trebuie urgent sa iesim in strada

Adelin 2016-08-03 15:24:30

Da asa au facut intentionat toata incurcatura asta sa nu mai stim de noi cine si cat are de primit si o sa be dea dupa bunul plac al lor ...adica cam jumate din ce au primit de la uniune

florin 2016-08-03 14:35:02

la ovine in cluj nu a intrat nimic....

radu 2016-08-03 13:53:49

Și totuși eu mor si mor prost . Plata la pământ se mai face?

Ali 2016-08-03 11:01:12

În județul Vaslui s-au virat bani doar pentru plata la cerere sau și pentru cei care nu au avut cereri făcute ?

fermier1 2016-08-03 08:51:44

la toti care au intrat banii,au intrat cu 40 la suta mai putin ca anul trecut,,,mentionez ca subventia pt inverzire sa dat doar din acest an

Fermier fraerit 2016-08-03 00:33:26

Fraților eu am greșit locul eu mă duceam la bancă să întreb dacă mi-a băgat Apia banii dar se pare că trebuia să mă duc în fața ministerului. Mâine dimineața mă duc si eu acolo și poate până seara da ministrul un comunicat că mi-a băgat banii. O să-i sun iar pe cei de la leasing sa nu m-ai trimită masina să-mi i-a utilajele din curte.

gabi 2016-08-02 21:18:08

au intrat pe oi la sibiu

gica 2016-08-02 19:19:54

cam la toate ne vedem la bucuresti daca vii sa ai o pancarda cu fraierii de tarani

fermier 2016-08-02 18:59:11

Da Gica.sa stii ca, chiar am fost ! dar tu ? ai fost ?

Virginia 2016-08-02 15:58:52

La Tulcea a intrat a doua transă de bani la cec la capre

gica 2016-08-02 14:03:05

bai fermier fraier esti tu cu tot neamu tau de intrus ce esti tu ai foat la vreun protest sau ceva de genu asta te gasesti si tu vorbind

Fermier 2016-08-02 13:26:58

Deci trebuie sa facem greva foamei ca sa ne intre banii in conturi. Vai steaua noastra...

fermier 2016-08-02 12:27:04

Stati acasa fraierilor si astepta-ti ca sigur o sa va intre banii.de Craciun ! : va meritati soarta

Maria 2016-08-02 11:45:49

Si cum se face ca in conturile oamenilor nu intra nimic? Aveti voi vreo explicatie? Ca de cifre oferite si stiri false ne-am saturat

bombix 2016-08-02 11:37:20

minciuni,minciuni si iar minciuni??!!?...in comuna la mine nu a luat nimeni subv la vaci de lapte?!!!...asa ca ma kak pe procentele declarate de muistii din apia...

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
myra spune: CUM ESTE VECUL CU AJUTORUL LEGUMELOR !!! Nu am crezut niciodată că ar putea fi o problemă pe internet până când am intrat Contactați preotul Dr. OKOKO Puterea spirituală recomandată de o...
20 Iul. 2017 17:11:31
Raspunde la intrebare
myra spune: CUM ESTE VECUL CU AJUTORUL LEGUMELOR !!! Nu am crezut niciodată că ar putea fi o problemă pe internet până când am intrat Contactați preotul Dr. OKOKO Puterea spirituală recomandată de o...