Email Facebook Comunica experienta
AgroRomania.ro
AgroRomania.ro » Subventii » Se plateste a doua transa din subventia pe suprafata

Se plateste a doua transa din subventia pe suprafata

se-plateste-a-doua-transa-din-subventia-pe-suprafata

Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale (MADR) anunta ca, incepand cu data de 3.12.2012, Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura (APIA), a autorizat la plata schema de plata nationala directa complementara (PNDC) - Campania 2012.

Tags: subventia pe suprafata, cand se plateste subventia pe suprafata, subventia pe pamant, subventia la hectar, plata subventiei

Conform Hotararii privind stabilirea pentru anul 2012, a cuantumului platilor nationale directe complementare, care se acorda in agricultura in sectorul vegetal, sumele totale necesare aplicarii schemei de plati nationale directe complementare sunt de 221.869,92 mii euro (1.006.912 mii lei) si reprezinta contributie publica de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale pe anii 2012 si 2013.

Sumele totale sunt defalcate dupa cum urmeaza:
- plati nationale directe complementare (PNDC 1) - 216.118,7 mii euro (980.811,5 mii lei);
- plati nationale directe complementare specifice pentru in si canepa pentru fibra, hamei, tutun, sfecla de zahar ( PNDC 2,3,4,5,6) - 5.751,22 mii euro ( 26.100,76 mii lei).

Platile se efectueaza in lei, la cursul de schimb stabilit de catre Banca Centrala Europeana in data de 28 septembrie 2012 si publicat in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria C, nr.294/01 din 29 septembrie 2012, respectiv 4,5383 lei pentru un euro.

De asemenea, mentionam ca APIA a efectuat plati in perioada 16.10 - 17.11.2012, in valoare totala de 2.285.473.123.54 lei ( 503.596.748,46 euro), pentru 1.054.553 fermieri, reprezentand avansul de 53,88 euro/ha (244.52 RON/ha), pentru cererile depuse in Campania de acordare a sprijinului pe unitate de suprafata 2012.

Pentru anul 2012 cuantumul alocat Schemei de plata unica pe suprafata este de 119,66 euro/ha, iar cuantumul alocat schemei de plata PNDC1 este de 35 euro/ha, la ambele aplicandu-se coeficientului de reducere liniara.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Cati bani intra luna asta - plata subventiei

Intrebare: cati bani intra de fapt in luna martie la platile pe suprafata, stie cineva?

Raspuns: In luna martie se plateste PNDC - aproximativ 32 de euro / hectar, urmand ca in aprilie sa fie primi... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii44 comentarii





Gheorghe 2014-01-24 12:25:25

Cel mai mincinos ministrul a agriculturi din ultima 100 de ani.a spus ca din decembrie 2013 se v-a platii subventile pentru anul 2013 la axa 2 si pana acum nu s-a dat nici un leu,zilnic la viata satului spune ca de maine incep platile si au trecut aproape 2 luni si fermieri nu au primit nici un leu,decat fermieri din zonele defavorizate.

gabi 2013-03-12 11:08:58

va bateti joc de cu subventiile sa va fie rusine la viata satului cei de la apia au spus ca o sa ai dea DE LUNI DAR CARE LUNI SA NE SPUNA SI NOUA CINEVA SE MAI DAU SI CAND CA DE MINCIUNI SANTEM SATUI

ursache marinel 2013-03-05 11:26:45

aniversam un an,de cand antena3 si realitatea au castigat puterea iar noi dictatura,dar sper sa ne trezim

vio 2013-03-04 11:49:05

sa imi spuna si mie cineva daca a luat transa a 2 2012 subventi

gabi 2013-03-04 11:46:22

pana cand va bateti joc de noi sa va fie rusine USL am un contract de platit ma asteptat sa intre transa a 2 si tot aman comtractu pana se da subventia si am penalitati zi de zi chiar acuma pe bune cand se da bani ca de minciuni mam saturat era vorba de ceva 27 feb sa ne spuna si noua cineva cand o data o sa fie bani si pt tarani



doru 2013-02-27 15:52:58

CIND SE BAGA A DOUA TRANSA DE BANI DE LA APIA

VALI 2013-02-26 14:16:52

BANI SE BAGA DUPA DATA DE 15 ARILIE PANA IN DATA DE 30 IIULIE!!!AU ANUNTAT OFICIAL CA PANA IN DATA DE 30 IULIE O SA BAGE BANII...=DE RASU LUMI SUNTEM,

ionut 2013-02-24 08:57:45

cand primim si noi transa a 2 a....va ma bateti mult joc de noi??rusine sa va fie!
Editat de administratorul site-ului

gigi 2013-02-20 16:28:36

domnu ministru al agriculturi de ce nu ne spune o data cand se vor da bani transa a 2 2012 cum sa facem agricultura nu ne da bani si ne impoziteaza la hectae ar trage si pielea dupa noi taranii
Editat de administratorul site-ului

ramona 2013-02-01 13:18:24

Noi care avem animale nu am primit nici un ban,nici macar o transa,nimic. Si dupa cum stiti cand se depun dosarele la APIA se cheltuie si niste banichitante ,veterinar etc..oricum sunt curioasa ,ca toti dealtfel cu cat ne impoziteaza pe cap de animal..

anca 2013-01-31 21:20:40

mai asteptam subventiile ca doar nu am timp pentru asa ceva prima data trebuie sa stabileasca tva-ul forfetar ca daca ne dau bani de unde or mai lua tva-ul nesimtiti.

Maria 2013-01-31 20:33:40

Am cumparat cel mai scump aparat cu ultrasunete am chiar doua, unul in casa si altul in magazia cu cereale si alearga soarecii nestingheriti ... deci este o pacaleala ....
Il am de un an si sper sa dea un rezultat cat de mic , dar...cred ca e pe post de laptop pentru soricei !!!!

gigi 2013-01-31 09:41:26

aseara si au ales claca la realitatea tv pentru sa n e poata manipula .n e considera chiar prosti

mihai barbu 2013-01-28 23:58:58

Pe masura 112 ne da si noua un raspuns? ca nu stim ce plan de cultura sa facem...asteptam raspunsul.... multumesc...




silviu 2013-01-28 16:53:22

rusine celor care au mintit, rusine celor care i.au votat pe imbecili astia,regret ca am votat usl, si nu cred ca numai eu!!!cer ca suventiile sa fie alocate cat mai repede, eu nici prima transa nu am primito, nu se poate,Boc dadea mai mare suventia ca Ponta, si avea si de unde sa plateasca,Ponta da si mai putin, mai baga si impozite,si nici nu plateste.....Imi pare rau ca au ajuns astia la putere, o sa omoare agricultori,marindule pensile batranilor,ca sa il voteze si pe noi ne falimenteaza, Boc a avut si bani pusi deoparte cand a plecat 5 miliarde de euro,,,,, rusine mafiei USL

NICOLAE ION 2013-01-28 10:30:54

Se mai da transa a 2 a cand ca ne am saturat de minciuni e posibil asa ceva ce guvern avem de 3 bani si 100 de lei cand la recoltare agricultura sta pe loc cu ce se infiinteaza culturile agricole santeti oameni de nimic nu intelegeti nimic rusine intervenim la CEDO sau la HAGA cum sda facem o asemenea agricultura cand voi scumpiti tot unde stau banii in ce banca sa ia dobinzi cine ce guvernant halal de voi

NICOLAE ION 2013-01-28 10:27:54

Se mai da transa a 2 a cand ca ne am saturat de minciuni e posibil asa ceva ce guvern avem de 3 bani si 100 de lei cand la recoltare agricultura sta pe loc cu ce se infiinteaza culturile agricole santeti oameni de nimic nu intelegeti nimic rusine

gheran constantin 2013-01-25 17:57:07

cind intra transa a 2 a la subventie pe anul 2012 va multumesc

Beliga Vasile 2013-01-19 17:12:38

va rugam sa ne confirmati cand se vor plati suventile pentru ovine si caprine..va multumim pentru intelegere..

vali 2013-01-19 11:39:35

Va rugam , mai multe detalii privind impozitul forfetar ptr micii agricultori.
Platim ptr lucrari, platim ingraseminte si seminte mai scump -ptr ca sintem persoane fizice-iar guvernul ne ia si maruntisul care ne ramine.
S-a vorbit mereu despre desfiintarea micilor agricultori, acum chiar se va realiza acesta idee proasta.
.

Dobrei 2013-01-18 11:57:28

APIA Bucuresti, printr-un angajat, mi-a spus telefonic ca se fac plati pe AXA 2, de saptamana viitoare! Dar nu cred, ca sunt mincinosi toti!

coc 2013-01-17 12:29:52

vin ai ,,nostrii,,pleaca ai nostrii SI NOI RAMANEM CA PROSTII

mugurel 2013-01-17 12:03:39

IMI ESTE SCARBA DE ACESTI COMUNISTI ISI BAT JOC DE NOI .NOI SANEM DE VINA PT CA II LASAM SA FACA CE VOR EI .ASA AM ALES ASA VOM SUFERI

dobrotca 2013-01-17 09:57:25

domnilor nu vati convins nici acum cat de mult minte ponta promite antruna ,dar atat de facut nu se face nimic pt tarani ni se ia si cea ce ar trebui sa primim si deafara ,dar tot ponta ne anunta ca noi o sa platim datoria tari,bani care ni se cuvin ni dau ca la milogi ,dar daca noi gresim ni ia anapoi cu doua maini,asta meritam ce votam .daca cei dinainte care sau straduit sa aduca platile la zi nau fost buni ,au mintit ca au platit si acum mint ca platesc an avans pe 2013 dar nau platit nici pe 2012 mie scarba de minciunile lor ,iar presa care este aservita puteri nu pomenesc nimic de aceste magari,

vali 2013-01-14 22:44:51

Am trecut de jumatatea lui ianuarie,stie cineva cind se fac platile ptr subventiile in agricultura promise pina la sfirsitul lui decembrie, dar ajutorul de seceta mai vine, sau toate se dau aleatoriu.
Ziarele din Calaras nu ne mai spun nimic concret.

coco 2013-01-14 11:51:47

am sunat la apia bucuresti si au zis ca nu au BANI dupa votarea bugetului dar ei sunt prea mici asta a fost raspunsu

Viorel 2012-12-24 11:38:17

Buna Ziua! Deci banii pt. subventii sunt blocati!!!,Nu exista transparenta se vede, nici un comunicat de presa nimic in care sa se spuna ce si cum! Intradevar dupa zvonuri Dl.Minisru este omul lui Voiculescu dar asta nu schimba cu nimic situatia de fapt,totusi ar trebui luat leg. cu reprezentantii APIA si cei care se ocupa de subventii in general oameni care sunt platiti pentru asta,dar vina banuiesc ca e tot a noastra a fermierilor nu ne implicam mai multi poate totusi ne asculta cineva!Doresc tuturor utilizatorilor acestui sitte ''CRACIUN FERICIT''!SARBATORI FERICITE!

biet taran roman 2012-12-23 20:44:39

cand primim ce ni se cuvine,domnilor porci si mincinosi ?










Magda 2012-12-23 10:47:33

Banii sint blocati , guvernul Ponta trebuie urgent sa trimita fondurile europene catre fermierii din Romania, acum au nevoie
pentru ca produsele lor sa reziste la economia de piata;
oricum se fac contracte pagubitoare pentru fermierii romani, cu produse alimentare importate din exteriorul tarii,care nu au calitatea produselor romanesti. dar le boicoteaza.
Domnul Constantin este omul lui Voiculescu care a pagubit
agricultura Romaniei cu sute de milioane de €.
Acesta nu are interesul ca producatorii romani sa progreseze.
Nu mai credeti in basme de Craciun !

Magda 2012-12-23 10:47:08

Banii sint blocati , guvernul Ponta trebuie urgent sa trimita fondurile europene catre fermierii din Romania, acum au nevoie
pentru ca produsele lor sa reziste la economia de piata;
oricum se fac contracte pagubitoare pentru fermierii romani, cu produse alimentare importate din exteriorul tarii,care nu au calitatea produselor romanesti. dar le boicoteaza.
Domnul Constantin este omul lui Voiculescu care a pagubit
agricultura Romaniei cu sute de milioane de €.
Acesta nu are interesul ca producatorii romani sa progreseze.
Nu mai credeti in basme de Craciun !

Mara 2012-12-20 22:45:55

Din pacate, nu exista bani pana in februarie, dupa votarea bugetului pe 2013. Este scandalos ce se intampla, sunt banii nostri, bani europeni, vrem sa-i primim la timp. Domnl Constantin, unde este ministrul Ponta care ne-a promis toti banii in decembrie, sa-l voteze prostii de tarani, dupa care sa radeti de ei.

Pascu Eugen 2012-12-19 22:15:16

As dori sa stiu cand se da a doua transa pe suprafata,
se da in decembrie? multumesc.
Arad

Catalin 2012-12-14 08:47:46

Deci asta este.... tota lumea intreaba nimeni nu raspune. Din pacate este o adevarata brambureala in sistem. cea mai proasta agentie - APIA -si ma refer mai ales la faptul ca nu avem niciodata informatii in timp util. Noi care mai avem accces la internet dar sarmanii oameni care nu au niici curent electric. Ce era asa de greu sa primim niste conturi in sistem informatic sa putem sa vedem ce subventii luam cand si ce ne mai ramane de dat si de luat. Aflu ca de la anul trebuie sa ne facem singuri acte dupa ce deja Apia are o super baza de dete cu toate actele noastre. RUSINE PENTRU LIPSA DE TRANSPARENTA DOMNILOR DE LA APIA

stefan florin 2012-12-13 17:11:08

salut! stie cineva cand se da a doua transa...adica daca se da in decembrie ceva?

cepypy 2012-12-12 12:41:26

ma astia isi bat joc de noi 140 euro asta o sa primim nu baliverne de 177 euro sa le fie rusine ne minte pe fata fratilor unde esti tu tepes doamne ?

cepypy 2012-12-12 12:36:14

din cei 35 euro de la stat nea_u mai lot 3 ha ha ha adica 32 au ramas rusinica

cristi 2012-12-11 11:05:21

buna ziua, am si eu o intrebare , daca tot se vb de a doua transa ca se de, ca s-ar fi dat, eu nu am primit inca, as dori sa stiu si eu cum se dau acesti bani, in functie de nr dosarului depus, in ordine alfabetica , pe alese , ? se mai dau pana la sf acestei luni sau sunt slabe sperante? a primit cineva pana acum in a doaua transa?
multumesc anticipat!

cosmina 2012-12-11 10:56:40

Buna ziua.Ma tot uit prin presa si vad numeroase anunturi cum ca se vor da subventiile pe suprafata ,a doua transa.Este 11 decembrie.2012 si nu am primit nimic.Din judetul Hunedoara sunt.Oare mai este vreo speranta?Multumesc.

Lapadat Mihaela 2012-12-08 11:50:33

In judetul Brasov s-au virat banii pentru sprijinirea suprafetelor afectate de seceta si prima transa din subventia la suprafata?

Multumesc anticipat,
Cu stima,
Mihaela Lapada

Ionescu M 2012-12-07 20:13:48

In Dolj cand se plateste transa adoua -subventie pe suprafata???

logo 2012-12-07 11:59:14

saminta de sticla nr 5

gigi 2012-12-06 14:00:03

Detin 4ha in doua parcele invecinate despartite de : Canal de irigatie abandonat. Ce pot cultiva ?

Ultima ora

Newsletter gratuit


Faza zilei
Recoltare floarea soarelui 2013
Forum
Tiron Victor George spune: Buna Ziua, As Dori Si Eu sa vin Adresa mea de mail :tiron.victor@yahoo.com Nr De Telefon:0761055541 Va Multumesc !
20-Apr-2014 12:22:35
Raspunde la intrebare
Edwin spune: Buna ziua, eu sunt pastorul Edwin Barry, un creditor împrumut privat, care dă viață credite de oportunitate de timp. Ai nevoie de un împrumut de urgență pentru a achita datoriile dvs. sau...
19-Apr-2014 11:59:35
Raspunde la intrebare
genica aurel spune: Aurel, muncitor serios si sociabil, cazier curat si apt fizic pt munca .doresc colaborare pt munca un agricultura.tel 0737767722
16-Apr-2014 01:37:54
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Formatiune de rod la mar care se prezinta sub forma unei structurib ramificate cu muguri de rod, iar ...

Stratul extern al scoartei copacilor batrani care este format din tesuturi moarte. In timp acestea s ...

Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton