Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Seful APIA a reconfirmat inceperea platilor integrale din 1 decembrie

seful-apia-a-reconfirmat-inceperea-platilor-integrale-din-1-decembrie

Acesta spune ca diferenta pe care o vor savea de primit fermierii este mai mica decat sumele platite ca avans, asa ca nu vor fi probleme deosebite.



Odata cu inceputul lunii viitoare, APIA va trece la plata integrala a avansurilor, acest lucru fiind deja anuntat atat de seful MADR, cat si de reprezentanti agentiei de plati.
 
Zilele trecute, directorul general al APIA a facut o noua confirmare in acest sens, declarand pentru agrointel.ro ca fermierii isi vor primi subventiile integrale incepand cu 1 decembrie, facand totodata si precizari referitoare la fermierii din sectorul zootehnic.

 
„Suntem pregatiti sa incepem platile normale de la 1 decembrie. Nu vreau sa promit, dar putem si suntem pregatiti ca de la 1 decembrie sa incepem platile normale. Daca am achitat 69% acum, diferenta nu va fi foarte mare. De la 1 decembrie vom incepe completarea pe aceste plati, iar in continuare pentru zootehnie o sa dam acele adeverinte pentru ca au fost multe solicitari, deja lucram pentru a acorda acele adeverinte. Speram ca aceasta campanie va fi una normala si pentru zootehnie, in ceea ce priveste campania de autorizare”, a declarat Adrian Pintea, citat de agrointel.ro.
 
Acesta a mai precizat ca exista si cateva dosare blocatre la plata, principalele cauze find erorile depistatein cursul controlului administrativ si controlului in teren.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Seful APIA a reconfirmat inceperea platilor integrale din 1 decembrie
Rating:
Nota: 3.97 din 128 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Greutatea minima pentru abator?

Intrebare: Care este greutatea minima acceptata de un abator pentru livrarile de porci?

Raspuns: Livrarea porcilor se face, pe piata libera sau catre unitatile de abatorizare, la greutatea de minim... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii52 comentarii


grace william 2016-12-01 01:30:21

Te gandesti de a obține asistență financiară, dacă sunteți în mare nevoie de împrumuturi de urgență, indiferent dacă sunteți de gândire de a începe propria afacere, sunteți în datorii, aceasta este sansa ta de a realiza dorintele, deoarece noi oferim credite personale, împrumuturi de afaceri, și credite corporate, precum și toate tipurile de împrumut la o rată a dobânzii de 2% .HURRAY !!! Este aproape ajunge la sfârșitul acestui an și am fost în Grace Williams împrumut Company, garantam toti clientii nostri de valoare pe care le vor primi toate creditele individuale cu un zâmbet pe fața lor.
Pentru mai multe informații, vă rugăm să ne contactați prin e-mail acum: gracewilliamloancompany@gmail.com

INFORMAȚII IMPRUMUTAT

Numele complet: _______________
Țară: __________________
Sex: ______________________
Vârstă: ______________________
Suma creditului necesar: _______
Durata creditului: ____________
Credite de interes: _____________
Număr de telefon: ________


mulțumesc,
D-na Grace.William

gigikent 2016-11-17 17:47:11

votati PSD! ei o sa plateasca imediat dupa alegeri toate subventiile integral! o sa dea si in plus

Fermier HD 2016-11-15 12:11:00

Nici in Hunedoara nu au intrat nimic, niste ordinari cu acest Irimescu. Ma grabesc sa votez PNL- Ciolos - Irimescu...Ciuciu voturi primesc de la noi !!!

emma 2016-11-14 20:14:27

au facut pe drak. la sibiu nu a primit nimeni !

Fermier mm 2016-11-14 15:37:50

Sa mergem la bucurești la minister si la guvernsă îi luăm la pula!! Sa vedem ce se întâmplă cu subventiile noastre.nu se mai poate sa îi lăsăm sa își bată joc de noi!! Suntem 20-30 de fermieri di mm care o sa mergem acolo peste ei facă pana la sfârșitul lunii nu ne primim bani.nu stati fratilor și așteptați dupa minciunile lor! Veniti cu noi sa i învățăm minte pe nenorociți din guvern și apia!!RESPECT!

taran prostit 2016-11-14 12:26:25

Hotii dreacu...agromediu 2015=0.....avans 2016=0...au bagat la cei cu 1-2.10ha la fermierii cu suprafete mari o.....jigodiile dreacu.

Flavius 2016-11-14 12:23:34

La cei mai multi au intrat banii de avans, anul trecut nu aintrat nimic in octombrie-noiembrie si era Ponta premier!!! se uita repede

Cristian 2016-11-14 10:21:25

Buna ziua știe cineva când mai fac plăti mincinoșii sunt de la Botosani .pe ce criterii fac ei plăti .Hai sa esim în stradă fraților ca așa nu se mai poate ,ne mint în continuare cum au făcut Francezii.Sa nu îi votati nu au ce căuta la putere.

George 2016-11-14 08:40:42

Buna intrebarea lui Vasi,sunt din jud.Tulcea si nu am primit nimic.Am sunat la Apia si la felnu sunt pe cele doua liste,nu am fost la control si nu am avut probleme la dosar.Cand am sunat la apia Bucuresti mi-au spus,sa nu ne asteptam sa primim banii ca nu toti vor primi.

gabi 2016-11-14 08:14:35

in Neamt la cec nu am primit nici acum si am 2hectare

Vasi 2016-11-14 08:14:21

Aveți idee când se autorizează o nouă listă la plată? Nu mă aflu pe cele două liste de pe 21 și 27 Oct și sper să apară cea de-a treia.

fermier falimentat 2016-11-13 23:47:19

Au luat pana acum fermierii cu teren puțin, deci sume mici.Asa ne păcălesc ca sunt fermieri mulți platiți. Marii fermieri nu au primit nimic. Guvernul vrea sa i ingroape, sa i scoată de pe piață și amână cat poate plata subvențiilor că oricum voturile lor sunt puține. Trebuiau platiti marii fermieri prima data. Contul meu agromediu 2015 si avans 2016 este 0.Huooo !!!

fermier pÄ 2016-11-13 23:46:38

Au luat pana acum fermierii cu teren puțin, deci sume mici.Asa ne păcălesc ca sunt fermieri mulți platiți. Marii fermieri nu au primit nimic. Guvernul vrea sa i ingroape, sa i scoată de pe piață și amână cat poate plata subvențiilor că oricum voturile lor sunt puține. Trebuiau platiti marii fermieri prima data. Contul meu agromediu 2015 si avans 2016 este 0.Huooo !!!

gabi 2016-11-13 18:59:33

numai minciuni pana acum ziceau ca achita la animale iar acum dau adeverințe ce mincinos dar cine cred ca ii mai votează morți din groapă irimescu

fermier 2016-11-13 08:18:39

Muie Irimescu!Muie APIA! Sa meargă dracu toți! Niște hoți! Mint la fel ca anul trecut! No sa vedem noi bani anu asta

Fermierul nordic 2016-11-12 19:42:42

Noi nu suntem Tarani suntem iobagi undei Avram Iancu sa mai facă o rascoala sa pună guvernul si agricultura la punct

emma 2016-11-12 12:01:05

la sibiu a primit cineva ?

Avram 2016-11-12 11:00:20

Pt domnu U ...tu sti ca prostia se vede de la distanta cum morti mati vrei sa traiasca un om daca nimic nu merge in tara lui pacala...??toti vorbesc si fapte zero...cerealele ar pret mic animalele nu le cumpara nimeni oameni de pe ce sa faca bani??? Suventia i un ajutor dela uniunea europeana nu i dela mata din buzunar romania i a tuturor nu a unora care fac cum fac sis umple buzunarele pe spatele oamenilor care zi de zi muncesc si tu vi sa vorbesti de controale ????dute di verifica mici fermieri sau tarani cum zic uni sa vezi locuri lucrate puse la punct animale superbe si oameni de cuvant ...cati dintre voi astia destepti sunteti in stare sa lucrati o gradinuta cu mana cum o lucra o gramada de tarani....ba romania i sluga dar i sluga voua astia care va toti cacati pe voi ca sunteti destepti si de fapt sunteti mai prosti ca noi totiii...un om destept si care stie cei agricultura nu vorbeste aiurea numa ca se da rotund ca el stie mersu lucrurilor in tara asta....bai ..U..tara asta nai facuto tu nai cresuto si recuperato tu ...tarani aia de care vorbesti tu or luptat ca sa avem o tara nu o mersu guvern sau parlament in razboi ....de mai traiau oameni de odata care aveau curaj si erau viteji sasi ceara dreptu voi astia de la apia erati unu cate unu secerati ca de hoti si mincinosi neam saturat ...alta data vorbeste singur si tine pt tine ca nu sti cum odata roata se intoarce cat ar fi ea de patrata

Fermier prostit 2016-11-12 10:34:48

@u..sau ba nea functionarule apia..subventia e un drept ma..si nu o dai tu din salariu tau...asa ca ciocu mic si fati in plm treaba pentru care esti platit...si ps....daca aveam preturile corecte la cereale etc..nu aveam nevoie de subventi.asa ca lasane drac cu comentariile tale de rahat.

Brinzan Cristian 2016-11-12 04:54:40

As dorii sa stiu daca la Gorj sau încheiat plățile în zootehnie pe 2015 mă refer si la cota pe litrul de lapte.Multumesc frumos

u 2016-11-11 20:43:03

unu 10 NOIEMBRIE 2016 LA 10:08 PM
Bodnar ai f mare dreptate ca functionarii APia nu isi fac datoria. Daca ar fi exigenti in controale nu ar primi toti subventii sau ajutoare. Acum dupa ce v au ajutat hai sa i murdarim cu noroi . Daca ar sta toti functionarii apia in controale nu ar fi bine. S a vada daca fermierii au platforme de gunoi oare au fose septice au mulgatori au angajati au semanat ce au declarat declara toata productia etc etc. Chiar ar trebui sa isi faca datoria apia daca vor subventii . Cand merg fermierii la apia isi iau fetele alea de milogi iar dupa ce obtin ce vor ponegresc functionarii. NIci nu stiu sa scrie multi fermieri sunt analfabeti dar stiu de sugvetie asa cum zic fermierii.

RĂSPUNDE
bodnar joska 10 NOIEMBRIE 2016 LA 8:03 PM
Am văzut comentariul d-lui ministru , deloc clar ! Să ne spună de ce oare nu s-a rezolvat situația pe 2015 și nici avans pe 2016 nu ne dau ? Este rușinos cea ce faceți ! De ce lăudați funcționarii APIA ? Nu își fac datoria !

RĂSPUNDE
yaazd 10 NOIEMBRIE 2016 LA 7:03 PM
Noi vindem terenul la cine vine cu lovele cash si cine plateste mai bine. Ce ma intereseaza ca e strain doar nu il ia cu el in afara. cand vad deontologi la tv ca dle ne vindem terenurile la straini. Dar atunci cand am vandut fabrici uzine si strainii au dat oamenii afara si au dus tot la fier vechi. Asa ca lasa sa vindem la straini terenuri numai statul sa fie vigilent ca strainul sa creeze locuri de munca sa plateasca impozite la stat . Ca terenul nu il ia nimeni din tara si sa vina investitori credibili sa investeasca milioane de euro si noi vom avea numai de castigat.

fermier2 2016-11-11 20:38:25

Pt. luca67 la mine din sat nu a intrat la nimeni indiferent de banca la care au cont si nu cred ca este tot satul la control.

luca67 2016-11-11 19:54:53

Ptr
Ferma 2 la BRD

Lola 2016-11-11 19:06:42

00000 brd neamt.nesimtitii

mihai 2016-11-11 18:10:06

Nimic nici săptămâna asta verificare acum CEC bank Dolj ,cont Zero , Zero , Zero....

fermier 2 2016-11-11 18:07:44

Cei din minister si guvern ne cred pe noi fermierii niste tarani prosti cu 2 clase ca trenu si ne mint in ultimul hal ,vorbesc de suventia integrala cand ei nu au plătit nici avansul.In judetul Hunedoara nu au intrat bani decât la 200de persoane bani ,restu la sfântul asteapta,dar la noi orice ii posibil.Rusine la toti care ne conduc.

Ei 2016-11-11 17:54:30

Nimic futule muma n cur

Fermier tinar 2016-11-11 15:45:55

NICI BANII PE AGROMEDIU PAK 4 SI 7 PE ANUL TRECUT NU I-AM LUAT ...CE SA MAI ASTEPT AVANSUL......MAMA LOR DE NESIMTITI!

Maravela Bianca 2016-11-11 13:53:38

Careva din tecuci jud galati a luat suventia?

giku 2016-11-11 13:52:02

Mi au intrat banii pe agromediu 2015 saptamana trecuta dar pe 2016 nimic stati linistiti fratilor ca o sa ne bage la toti avansul pana la30noiembrie ca vin alegerile parlamentare ca pateam ca anul trecut daca nu erau alegeri

fermier 2016-11-11 12:37:32

a primit cineva subventia pe motorina trim 2 anul 2016 pe jud Alba???

mary 2016-11-11 11:40:46

Oameni buni,numai spetati cu bani de la apia pana in 2017,ca vor primi doar cei care sunt smecheri.In Mh s~au suprapus parcelele si sunt la control 80 la suta din fermieri,mai ales cei din zona montana.Asa ca.....sunt numai minciuni.

Viorel Oradea 2016-11-11 11:34:05

Am si agromediu , inca nu au intrat banii in cont ! BCR BIHOR

alex 2016-11-11 10:02:48

de olt stiti cceva?

om sarac 2016-11-11 10:00:32

Dati ne banii! Jos guvernul!

andrei 2016-11-11 09:51:41

Satu mare au primit careva subventia?

Dinu 2016-11-11 09:37:19

Subiectul de film care iti aduce bani! Castiguri sigure in Industria Mondiala a Divertismentului!
Nu avem concurenta! Noi mergem spre Hollywood! Un film uluitor! Castiga bani online! Super-sansa! Indrazneste! Aici castigi sigur bani!
Te hotarasti si incepi! Un film bun si bani pentru tine! Totul e verificat si merge! Sigur vei primi bani pentru rezultate! Convenabil pentru oricine!
Solicita acum detalii la adresa de email gorun.constantin@gmail.com

Papura 2016-11-11 09:34:38

Agromediu 2015 nu s.a platit mai nu fiti tarani treziti-va!!!!

Avram 2016-11-11 08:38:08

Calin cand tiau intrat ? Si unde anume in alba ?ms

calin 2016-11-11 08:14:39

in alba la raiffaisen pe 9,36 h am primit 5167lei...pe agromediu cred ca inca nu au virat nimic

Ferma 2 2016-11-11 07:53:13

Luca 67 la Galați la ce banca?

luca67 2016-11-10 20:56:18

Ptr
Fermier Galati da am primit si sunt tot din Galati

ionel 2016-11-10 20:47:43

La sfantu asteapta o sa primim bani minciuni peste minciuni dracu sa-i duca putin le pasa lor de fermieri pe langa faptul ca avem cele mai mici subventii nici macar nu ne dau bani la timp.

dan bacau 2016-11-10 19:22:15

eu sunt din bacau si sunt la teledetectie am primit raspuns din partea apia ca voi primi banii pote pana in februarie

radu 2016-11-10 18:52:32

DUPA SPUSELE LOR CONTROALELE SE INCHEIE LA 30 NOIEMBRIE NORMAL AR FI CA IN DECEMBRIE SA INTRI LA PLATA . TOCOIAN VASILE http://www.agroinfo.ro/vegetal/termene-plati-fermieri-asumate-de-apia

TOCOIAN VASILE 2016-11-10 18:25:58

Spune~ti cand se dau avansurile sau platile integrale la cei ce au avut teledetectie.Sant din Arad si de la apia Arad ,filiala INEU mi sa spus ca am fost la teledetectie cu o parcela si nu se stie cand voi primi banii. Asa ca daca puteti sa~mi raspunde~ti va multumesc anticipat

Fermier.galati 2016-11-10 16:51:39

Ai primit cineva care are agromediu?

Andi 2016-11-10 14:38:53

Am primit azi subventia-avansul la BCR Neamt, pe 9ha=5288 ron

mihai 2016-11-10 13:40:22

Acum am verificat contul CEC bank Dolj ,zero

Cosmin 2016-11-10 13:01:01

La Vâlcea a primit cineva banii?

Rodica 2016-11-10 12:00:44

Sint din Neamt mai precis tg.Neamt a luat cineva bani saptamina aceasta?

Fermier 2016-11-10 08:51:53

Iar minciuni. Eu am avut dosarul fara erori si tot nu am primit banii .
Nu sunt bani si dati vina pe banci ca tin banii blocati !!!

Ultima ora

Newsletter gratuit
Cele mai bune afaceri de inceput de an 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Cele mai bune afaceri de inceput de an 2017".



Forum
LARRY ELLISON spune: Aveți nevoie de un împrumut autentic pentru a vă achita facturile, a începe o afacere sau orice alt tip de împrumut, contactați-l pe dl Larry Ellison pe { Larryellisonfinance@gmail.com...
28 Mai 2017 17:30:05
Raspunde la intrebare
Ryan spune: Buna ! Aveți nevoie de un serviciu legitim și rapid de împrumut? În prezent oferim 3% împrumuturi de toate tipurile, împrumuturi pentru afaceri, împrumuturi personale, împrumuturi auto,...