Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Seful MADR a dat asigurari ca platile pentru inverzire se vor efectua mai rapid

seful-madr-a-dat-asigurari-ca-platile-pentru-inverzire-se-vor-efectua-mai-rapid

Acesta a precizat ca intarzierile in ceea ce priveste plata subventiilor pe 2015 s-au datorat unor cauze obiective si subiective, insa a adaugat ca APIA se va incadra in termenul legal de plata.



Subventiile pe inverzire, aproximativ 530 de milioane de euro, vor ajunge mai rapid la fermieri pentru ca procedurile sunt deja scurtate, iar intarzierile de pana acum nu se vor mai repeta, dupa cum a dat zilele trecute asigurari ministrul Agriculturii, Achim Irimescu.
 
„Am inceput platile pentru subventii in 8 aprilie, am platit 600 milioane de euro si mai avem un miliard de euro. A inceput si plata verde aproximativ 530 milioane de euro, trimitem ordine de plata la Trezorerie pentru 461.000 de fermieri. Banii vor ajunge mai rapid la fermieri, procedurile sunt scurtate. La anul, in niciun caz nu se vor mai repeta intarzierile de pana acum, pentru ca modulul actual este finalizat. Modulul actual, daca l-am fi avut la platile in avans, totul ar fi mers perfect. Dar va functiona perfect in toamna cand vom da platile in avans”, a spus Irimescu.

 
Acesta a precizat ca intarzierile in ceea ce priveste plata subventiilor pe 2015 s-au datorat unor cauze obiective si subiective, insa a adaugat ca APIA se va incadra in termenul legal de plata, respectiv 1 decembrie — 30 iunie.
 
„Sunt cauze obiective si subiective pentru care au intarziat plata subventiilor. Legal, termenul de acordare a subventiilor pentru 2015 este 1 decembrie 2015 — 30 iunie 2016. E clar ca ne vom incadra in acest termen. Este adevarat ca in anii anteriori incepeam la jumatatea lui februarie si pana la inceputul lunii mai se finalizau platile. Intarzierea s-a datorat si complexitatii Politicii Agricole Comune, anterior aveam o singura plata iar acum avem cinci componente, dar noi trebuia sa avem modul de calcul al platilor macar cu 6 luni inainte de 16 octombrie, cand incepeau platile in avans. Ori furnizorul de soft a primit comanda abia la sfarsitul lui august 2015. Termenul acela de sase luni, ideal ar fi fost un an, nu l-au mai avut la dispozitie”, a explicat ministrul Agriculturii. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Seful MADR a dat asigurari ca platile pentru inverzire se vor efectua mai rapid
Rating:
Nota: 4.06 din 127 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Dolomita in alimentatia vacilor

Intrebare: Buna ziua. Ce parere aveti despre inlocuirea calciului din alimentatia vacilor cu dolomita amorfa?

Raspuns: Potrivit fermierilor care au adoptat deja aceasta componenta in alimentatia animalelor, dolomita amo... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii37 comentarii


ana 2016-05-19 14:20:29

In Teleorman a luat cineva?

Angi 2016-05-19 00:26:37

In vrancea am incasat azi la 16 20 inverzirea si in aprilie am incasat saps si ant

fermier2014 2016-05-18 22:16:59

bagavas pulan degete nu mai tastati de cînd ati auzit de MITING nici unu nu vrea sa iasan stradă asa va trebuie.bravo ACHIME nu le da bani nici la puli vara

fermier2014 2016-05-18 11:50:05

Maine poftiti la miting 12 00 in fața parlamentului.Motivul NEACORDAREA SUBVENTILOR LA TIMP.

Ion 2016-05-17 20:27:48

Suntem niste fraieri ciobani sau dus peste iei si sau rezolvat problema ,noi stam ca prosti si ne milogim de ei sa ne dea bani .Vai de noi

Ion 2016-05-17 20:19:50

Buna seara .Sun administrator la o societate agricola ,am avut control pe teren , NU AM PRIMIT nicio suventie de la APIA ,va rog spunetine si noua agricultorilor astea care suntem imprumutati la banci ,la furnizor CAND NE VETI DA BANI ?Macar o transa ca suntem disperati .Va multumesc

Mari 2016-05-17 15:03:30

Am sunat la Apia București și mi-au spus că sa mai sun pe vineri .Mincinosilor de ce mințiți ca se plătesc săptămână asta căci nu a primit nimeni de la paste încoace .

mariana 2016-05-17 09:31:14

in jud.ialomita nu s-a dat nici o subv.pe teren la cei care au si animale pe motiv ca nu merge aplicatia la dosare complexe Nu stiu ce legatura are una cu alta.Sau poate ca sint atit de destepti ca nu stiu sa separe ANT siSAPS de animale.Traiasca desteptii de la APIA ca noi si asa nu contam.

ion ion 2016-05-17 09:05:03

pe ei si pe mamaele lor unde s bani la o tzara intreaga leprelor tre sa va ardem de vii ca sa facetzi treaba si sa nu ne mai inselati!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

lili 2016-05-17 08:10:24

Minciuni peste minciuni

Edi 2016-05-17 07:27:11

Auziti oameni buni cat tupeu , a rezolvat el problema si la anul nu vom mai pati acelasi lucru si se vor face platile la timp. Bun si cu platile pentru anul 2015 cum ramane? Mincinos ordinar care e in sistem de cel putin 5 ani si da vina pe cei dinainte. Pai inainnte tot tu erai ma nemernicule secretar de stat sau ce ai mai fost pe acolo!!!

Fermier 2016-05-17 06:48:44

Minciuni la greu, vreu sa vad ceva si in cont. A trecut si campania de primavara,nu am putut achizitiona ingrasamintele necesare , am folosit de nevoie cea mai proasta dar ieftina samanta,banca imi trimite somatie iar voi spuneti doar minciuni.RUSINE !

mosulica 2016-05-17 03:32:03

Tinere, PLEACA din imputita asta de tara! Eu n-am plecat in '96 ca l-am schimbat pe Iliescu si aacum regret amarnic. Mi-am ratat viata si mi-am mincat zilele aici... Du-te unde vezi cu ochii, cit esti tinar si ai vointa de-a reusi, niciun obstacol nun te va infringe.
Aici, n-ai nicio sansa. Esti doar un alt ratat.

Lasa lichelele si progeniturile lor sa stapineasca tara asta de hoti, de javre si netrebnici imi cer scuze fata de putinii nefericiti care din diferite motive au mai ramas sa traiasca printre ei...

Ioan 2016-05-16 22:13:31

La Cluj in com.Cojocna nu sau dat suventia , Doar 20% din fermieri au primit bani .
Mulțumim APIA !

Ioan 2016-05-16 22:09:04

Bună seara !
Sunt un tânăr fermier , nu inteleg de ce se dau bani asa târziu si nu când ai nevoie de ei.
Când începe campania de primavara sau toamnă. 8 ani de zile am tras sa-mi iau un tractor , am reusit apoi alti ani să pun ferma pe picioare să ai un castig să te poti descurca si să trăiesti să supravetuiesti , si alti reușesc să te încurce alnabi de rău . Si stim cu totii de cine spun, mă întreb dece ?
Cumpăr motorina din pompă la prețul pieti si fac agricultură iar alti alimentează și fac transport cu aceiasi bani pe care eu fac agricultură , dar sincer spun sunt sătul de toate aberațiile și minciunile altora sunt hotărât să vând tot si să plec din tară , asta este alternativa care mio oferă tara mea.
Să plece tineri care doresc să facă ceva aici să nu renunte la pământul pe care bunici si strabunici sau luptat , , , sincer trist foarte trist .
Apropo stie cineva cât primește un Italian suventie pt,un vitel dacă îl contracteza ?
Vă spun eu injur de 3000€.
Noi cat primim ?
noaptea la arat si ziua la discuit să fac treaba la timp si alti îsi bat joc de tine.
Dar pt, mine este ultimul an de agricultură
Dragilor spor la toate si răbdare cu APIA .
Scuzati-mă dar îmi spuneam ofu de tânăr fermier .

ghita 2016-05-16 19:32:59

Am primit acum doua saptamani pe 30 de h 9000 de leiam luat si in toamna 7000 mii, asta ar echivala undeva la 120 de euro pe h, foarte putini in comparatie cu ani trecuti cand se dadeau undeva la 180-190 de euro pe h, nu cred ca o sa mai vad ceva avand in vedere ca au trecut doua saptamani de cand am primit a doua transa.

sf Patru de la Maglavit 2016-05-16 18:08:43

Mai rapid... cu 13 milioane pe zi? inmultit cu 34 zile = 400 miliopane. si restul de 600 milioane cine ni le da? Sf Petru de la Maglavit?!

N-am luat 1 leu pe 2015, poate ni-i dati in 2200.

sile 2016-05-16 17:51:11

FRATILOR NU MAI ASTEPTATI BANI DE LA TEHNOCRATI. MINISTRUL AGRICULTURII A AVUT GRIJA SA DEA TERMENE 01.12-31.06.2016 . INSAMANTARILE,CHELTUIELILE DOMNULE MINISTRU SE FAC TOAMNA SI PRIMAVARA DEVREME. NU DATI BANII LA SFIRSITUL LUI IUNIE -NOI NU MERGEM LA MARE CU ACESTI BANI .
- PTR AUTOR ARTICOL - NU MAI SCRI STIRI FALSE TE VOR PARASI SI PUTINII CITITORI .

Florin. Gavris 2016-05-16 17:47:37

În Bihor la ora 15 nimic,speram că domnul Faur e mai precis în declarații dar se pare că nu.

Vasluian 2016-05-16 17:04:38

Salut colegi fermieri azi am sunat la apia și mia confirmat ca mia venit vineri seara noua decizie de plata pt inverzire în valoare de 1300 de Ron am 5,20 h am luat în toamnă 1400 și în aprilie 1550 acum trebuie sa iau inverzirea am scris aceste rinduri poate va ajuta pe cineva bafta la colegii care încă nu au luat banii succes

flori 2016-05-16 16:49:38

Știe cineva cîn încep plățile pe corect rog angajați de la Apia să ne transmită corect și cît e toată plată pe h totală de achitat.

Sile 2016-05-16 16:11:30

bagaleas sula`n gat....nu am primit absolut nimic pe 2015...si am la datorii....sa moara ma`sa...faliment scrie pe mine !....abia astept sa plec din mizeria asta de tara !!!

Fermieri 2016-05-16 16:05:00

Mai oamenii până când ne tot duc ăștia cu minciuna lor de kakat să-i i-a dracu de nesimțiți si să-i trazneasca în cap

laur 2016-05-16 15:42:00

Db nimic minciuni a intrat la cineva azi?

fermier 2016-05-16 15:27:03

cont gol! in toamna am primit avans iar acum nimic! am pfa! numai minciuni!

mircea 2016-05-16 14:17:09

seful MADR sa aduca bani de la mama lui si sa plateasca dobanda pentru intarzaiere

iuliu 2016-05-16 13:38:39

TRAZNITEAR DUMNEZO DE MINISTRU PULI UNDE NE SUNT BANI MINCINOSULE IN CE CONTURI I_AI VIRAT FRATILOR CRED CA SA GRESIT CONTURILE NOASTRE SI AU VIRAT LA EI IN CONTURI NESIMTITI DE LA APIA

doamnac 2016-05-16 13:27:37

Alte minciuni mai publicati? Din octombrie pana la sf lui mai nu ati fost capabili sa dati subventiile bravo guvern de tehnocacati!!!

cristi ph 2016-05-16 12:44:10

Am sunat la banca si a spus că nu sa făcut nici un virament de la apia la nici un fermier mia spus să revin pe la sfîrsitul luni începutul luni iunie .Mizerabili.mincinoși .

magdalena 2016-05-16 12:43:20

Doamne este strigator la cer! Nu am pomenit asa ceva. Virati cat mai urgent banii in conturi.

Sorin 2016-05-16 12:38:52

Fraților asta e campanie electorală și până nu se termina nu primim nimic, asta influențează votul.Oricum dacă până acum nu a reușit să facă nimic conducerea, inseamnă că ceilalți sunt mai puternici și își pun amprenta. DECI NU VOTAȚI OAMENII SLABI.

adi 2016-05-16 12:13:42

Au zis ca au început plățile de vineri în conturi aloat cineva sau e tot cacalma.Sau bătut joc de noi și își mai bat nu mai avem nici un reprezentant .Au ziz ca grăbesc plățile ,vrajala.

ALEX 2016-05-16 11:31:26

am avut multi politicieni prosti ,incapabili ,dar ca astia guvernul lui ciolos n-am vazut

george 2016-05-16 10:44:53

Nici săptămână asta nu cred că vom primi nimic,așteptăm ?

tanar fermier in tara minunilor 2016-05-16 08:51:25

Mai aveti sa va laudati ca incepeti sa dati deja avnsurile pt anul 2016 in paralel cu astea de acum....vai si amar de tara asta

popa vaslui 2016-05-16 08:40:12

Ce inverzire panaramelor? 60 la sută din fermieri nu au primit nimic până acum futuva neamu în gura. Tâlharilor rahatilor de la apia

Fermierul Roman 2016-05-16 08:04:35

Si efectiv in contul nostru cand intra banii? Peste o saptamana sau doua , noi vrem in 3 zile cum ar fi normal nu?

Ultima ora

Newsletter gratuit