Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Sfarsitul lunii martie, termen limita pentru plata subventiilor pe 2016

sfarsitul-lunii-martie-termen-limita-pentru-plata-subventiilor-pe-2016

Totodata, APIA a anuntat ca din 1 martie urmeaza sa inceapa sa primeasca cererile unice aferente campaniei de plati pentru 2017.



Aprobarea bugetului ar trebui sa insemne si reluarea campaniei de plati a subventiilor aferente anului 2016, atat MADR cat si APIA anuntand ca acest lucru se va intampla la jumatatea lunii in curs.
 
Astfel, pe 10 februarie urmeaza sa se incheie controalele pe teren iar din 15 februarie urmeaza sa se reia platile, totodata fiind demarata si campanie de informare a fermierilor cu privire la campania de primire a cererilor unice pentru anul 2017.

 
Pe 20 februarie este programata finalizarea programarii fermierilor pentru depunerea cererilor unice si trimiterea invitatiilor catre acestia,
 
Intre 20 si 28 februarie urmeaza sa aiba loc autorizarea la plata a fermierilor din sectorul zootehnic pentru ajutoarele nationale tranzitorii pe 2016.
 
De la 1 martie, APIA are programata inceperea campaniei de depunere a cererilor unice pentru subventiile pe 2017, iar la 31 martie a fost fixat termenul limita pentru finalizarea campaniei de plati pe 2016.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Sfarsitul lunii martie, termen limita pentru plata subventiilor pe 2016
Rating:
Nota: 4.01 din 115 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Cum e cu sprijinul voluntar cuplat

Intrebare: Buna ziua, imi puteti spune va rog cum e cu sprijinul voluntar cuplat ca eu nu mai inteleg nimica. Am gasit pe internet aceasta : '' Vacile trebuie sa produca minim 4.000 de litri la o lactatie si sa aiba maxim 8 ani. "Fermierul trebuie sa efectueze controlul oficial al performantelor. Daca, de exemplu, avem 10 vaci in grajd si numai doua sunt eligibile, adica au peste 4.000 de litri la o lactatie, pentru acele doua vaci luam sprijinul." '', dar cei de la APIA miau spus ca trebuie sa am 10 vaci sub 8 ani si sa produca 4000 de litri la o lactatie , ca altfel nu pot sa primesc sprijinul. Eu am in exploatatie 18 vaci dar numai 7 sunt sub 8 ani si dau 4000 de litri la o lactatie. Primesc sprijinul pe cele 7 vaci sau nu ?

Raspuns: Potrivit conditiilor de eligibilitate nu va incadrati pentru a beneficia de sprijinul voluntar cupla... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii30 comentarii


Ioan 2017-02-22 09:02:47

Alex! Unde ai invatat sa scrii? Mai bine nu scrie!

ALEX 2017-02-21 14:11:58

ce e cu mesajul? Am scris m-ai mult ....Nu s-e publica adevarul?

ALEX 2017-02-21 14:09:53

ne meritam soarta,de unde credeti ca dispar ce-i mai multi bani ? de la agricultura ...clar . Problema ciobanilor .....s-a rezolvat . Problema agricultorilor .....hmm ....niciodata ,pt ca daca cineva primeste nu-l interesaza de alt fermier,ciar daca a-r pute-a fii el in locul lui

teodor 2017-02-12 23:18:12

Astazi und ati fost veniti si voi agricultorii pe piata nu vedeti ca va mint

Ana 2017-02-12 21:18:13

Răspuns pt Ioana:4,16h

JIANU DUMITRU 2017-02-12 20:05:33

DE CE LA MEHEDINTI LA UNI SAU DAT BANI SI IN IANUARIE SI ALTI AU LUAT A TREI TRANSA . ALTI AU TERMINAT SI SINT IN MULTE SATE DIN MEHEDINTI NU AU LUAT DELOC == DATINE UN RASPUNS ===

Ioana 2017-02-10 07:14:43

Ana cat teren ai daca nu te superi.

Fred 2017-02-09 23:28:52

Aceasta este o ofertă privată și oferim toate tipurile de servicii de împrumut, cum ar fi creditele garantate și negarantate pentru persoane fizice și companii, la o rată a dobânzii foarte scăzută. Aplica acum pentru o afacere personală sau de astăzi împrumut multi-scop și vă rugăm să răspundeți cu adresa de e-mail pentru mai multe informatii cu privire la finanțările noastre de împrumut. Contactați-mă prin fredm1192 @ gmail. com acum

Ova 2017-02-08 14:15:17

Peste o luna ajung notificarile pe 2015 cu restantele dar banii mai pe la toamna

clau 2017-02-07 20:13:58

au zis ca dau drumul la plati dupa ce se aproba bugetul ,s-a aprobat bugetul si nimic,marele ministru filozof si academicean declara ca trebuie incheiate controalele si abia dupa aceea se va da drumul la plati,bai escrocilor cat mai mintiti s-au facut plati pana anul trecut si nu erau incheiate controalele!

clau 2017-02-07 20:06:36

numai tertipuri cauta astia,auzi cei cu bani restanti pe 2015 vor primi notificari de la APIA cu sumele pe care le mai au de incasat,DATI DRUMUL LA BANI MINCINOSILOR,BAI NENOROCITILOR,ATI DISTRUS AGRICULTURA,ZOOTEHNIE TOT!

Adelin 2017-02-07 11:27:07

Pe alte site.uri deja fermierii poarta discutii despre inceperea unui miting al fermierilor la sfarsitul saptamaniii

Madalin 2017-02-07 11:25:41

Am sunat si acum la apia si au confirmat ca nu sau facut si nu se fac niciun fel de plati ....posibil dupa 1 Martie
Deci sa anulat si termenul de 15 februarie dupa cum declara si pe agroinfo ca nu se poate termina controlul si se prelungeste data limita de 15 februarie

Madalin 2017-02-07 11:23:14

Ana sigur a avut banii intrati din noiembrie decembrie din avans dar acum a verificat

Fermier 2017-02-07 05:42:41

Ana daca nu ati incasat nimic pe 2015 atunci intradevar este posibil.oricum speram sa intre la toata lumea

Fermier caras 2017-02-06 23:58:58

Nu va supărați in ce județ va intrat bani ? Nu am mI primit bani nici acum pe agromediu 2015 doar avans pe 2016 si din Octombrie mi-a intrat 9.200 de lei in Decembrie 4.800 mai imi intra oare ceva ? Sung fermier tânăr am 17 h dacă imi poate spune cineva multumesc !

ioan 2017-02-06 23:14:30

Si eu astept agromediu pe 2015 si integral 2016. Am fost la control in teren si s a incheiat dar nu mai cred in termenele astea.Nu se încheie controalele cum zic. Mint de rup.

Ion23 2017-02-06 21:01:50

Mi a intrat plata pe culturi cred.

Ana 2017-02-06 20:51:16

La banca Transilvania,creb că e restanta de pe 2015deoarece nu mi-au intrat toți,iar de pe 2016 nu mi-au intrat nimic.

mihai 2017-02-06 18:45:52

sigur au intrat acum ? aveati restante de primit pe 2015?

mihai 2017-02-06 18:41:21

lace banca au intrat banii?

Ana 2017-02-06 17:03:32

Serios,nu va mint la banca Transilvania!Ce interes as avea să va mint?

Fermier 2017-02-06 16:26:19

Serios Ana?nici nu au terminat bugetul si dumneavoastra v-au bagat banii? Cel putin interesant!

Ana 2017-02-06 15:46:01

Sunt din MM și mi-a intrat azi 3100 cred că e restanta de pe 2015

Madalin 2017-02-06 13:33:00

Pe 2015 nu se mai plateste nimic
Trebuia pana pe 31 decembrie
Daca am intrat in 2017 nu au voie sa mai faca plati pe 2015 dupa normele europene

Aurelian 2017-02-06 12:40:16

Si eu am restante pe2015 dar cred ca nu se mai dau

mihai 2017-02-06 12:11:47

de ce nu mai zice nimeni nimic de restantele pe 2015??

JIANU DUMITRU 2017-02-05 20:35:40

DIN MEHEDINTI NU AM LUAT NICI UN BAN= CIND SE DAU BANI

Maria 2017-02-05 17:45:17

Sunt din Tg. Neamt, sunt prinsa la teledetecție, pe când se termină citirea hărților? Noi când vom primi subvențiile?

Dana 2017-02-05 14:34:34

Sunt din raza Harsova,sunt la control,n.am luat niciun ban,n.am incredere ca o sa.i iau prea curand

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Ovi spune: Nimic în jud.mures numai prima transa acum o luna.
24 Nov. 2017 19:04:57
Raspunde la intrebare
Nicu nicu spune: Nici eu nu am primit nimic , de la apia zic ca am dosarul blocat...
24 Nov. 2017 18:21:58
Raspunde la intrebare
Florin spune: Acum se pare că sa terminat licența softului ,o să mai vedem restul de 70 la sută,pentru că a intrat doar 30 anul viitor, bravo PSD, bravo Daea.
24 Nov. 2017 18:02:43
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Este parte de tesut vasculirizat cu membrane ingrosate si lignificate care are rolul de a conduce in ...

Masura in care un caracter se transmite de la o generatie la alta. Sinonim - coeficient de mostenire ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017