Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Situatia platii subventiilor la finalul lui 2017

situatia-platii-subventiilor-la-finalul-lui-2017

Incepand cu data de 16 octombrie si pana in prezent APIA a autorizat la plata pentru Campania 2017 suma totala de 1,345 miliarde euro, reprezentand avans si plata regulara.


Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale anunta ca Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura a autorizat la plata suma totala de 385,4 milioane euro, reprezentand plata regulara aferenta Campaniei 2017, pentru un numar de 576.220 fermieri care au depus Cerere unica de plata.
 
Din Fondul European de Garantare Agricola (FEGA) s-au platit 361,2 milioane euro, iar diferenta de 24,2 milioane euro din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR) si cofinantare de la Bugetul National, conform tabelului de mai jos:
Schema/masura de plata Suma autorizata (euro)
- plata regulara -Campania 2017 
Schema de plata unica pe suprafata (SAPS) 106.483.704,11
Schema de plata redistributiva  12.388.115,87
Schema de plata pentru practici agricole benefice pentru clima si mediu (plata pentru inverzire)  211.472.842,78
Schema de plata pentru tinerii fermieri 1.701.069,32
Sprijinul cuplat in sectorul zootehnic – ovine/caprine 8.627.575,12
Sprijinul cuplat in sectorul zootehnic – taurine de carne 2.280.369,62
Sprijinul cuplat in sectorul zootehnic – vaci de lapte 17.955.801,52
Sprijinul cuplat in sectorul zootehnic - bivolite de lapte 252.227,41
Masura 10 - Agromediu si clima 3.746.230,22
Masura 11 - Agricultura ecologica 1.488.329,36
Masura 13 - Plati pentru zone care se confrunta cu constrangeri naturale sau cu alte constrangeri specifice 17.524.740,73
Masura 214 - Plati de agromediu 1.473.638,18
 
Incepand cu data de 16 octombrie si pana in prezent APIA a autorizat la plata pentru Campania 2017 suma totala de 1,345 miliarde euro, reprezentand avans si plata regulara.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Situatia platii subventiilor la finalul lui 2017
Rating:
Nota: 5 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Cultura de castraveti cornison

Intrebare: Ma intereseaza infiintarea unei culturi de castraveti cornison cu un soi hibrid. Ce soi recomandati?

Raspuns: Ekol F1 este deosebit de productiv, se preteaza atat la consumul in stare proaspata, cat si pentru i... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii16 comentarii


ion 2018-01-10 19:55:51

La Dolj am fost la teledetectie!Am inteles ca sunt in regula,asa mi s-a spus de la Apia.Nu am primit nici un ban pana acum....cat mai astept?Este prima data cand am asemenea probleme....

Costi 2018-01-10 16:32:10

Cate transe sunt va rog puteti sa imi spuneti

Gelu el 2018-01-06 06:40:12

In Dambovita, am 3ha amarate nu am primit nimic pana acum. 0 lei. Am fost la teledetectie.

Stefan 2018-01-05 16:51:17

In timis cecbank trans. doi 0 lei

Ion 2018-01-05 15:31:58

Cum spunea directorul Stroe ca cei care au luat avansul primi vor lua si transa II tot printre primii,dar din cate am inteles de la APIA Dolj nu este deloc asa si anume mi s-a spus ca sunt blocat la plata.Stie cineva sa imi spuna ce inseamna acest lucru ,ca sunt blocat la plata?Mentionez ca am luat avansul pentru 10 ha si nu sunt la control s-au teledetectie!

Ioana Bh 2018-01-05 12:37:10

0 lei nici macar avans

Ioana 2018-01-05 07:46:03

Tânăr fermier cu 52 h zero lei nici măcar avans nu am luat in jud. Mureș.

Liviu 2018-01-04 22:52:28

IASI,nu am primit transa 2,am 8g.

Vlad 2018-01-04 22:15:32

In sj ultima transa 30℅ inca n'o intrat

marcel 2018-01-04 19:49:23

In olt cu toate că au zis că ne-au autorizat pe toți la plată până acum 0 lei ,nici prima tranşă !

Beda Maria 2018-01-04 19:39:48

A primit careva bani care au fost la teledetectie..

Dan fenes 2018-01-04 19:25:05

A mai luat cineva bani după 03.01 , jud hunedoara? Am 5h și nu am primit tranșă ă 2 , c.e.c bank? Multumesc !

Ion 2018-01-04 18:33:56

Am 10 ha si am primit 0 lei la transa a doua!

cristina_botosani 2018-01-04 14:28:33

noi nu am primit nici o transa,nu avem mult ,1.80ha,dar nu am vazut nici un leu

Tanar fermier 2018-01-04 13:13:06

Dambovita,tanar fermier 29ha, ING un mare 0 lei

Fermier 2018-01-04 13:05:56

Buna ziua. Sa inteleg ca toti fermieri au primit ultima transa de bani ??? Dupa 03 a mai primit cineva bani in cont ?

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani".



Forum
marcel spune: Minciuni !!! Suntem cel putin 200.000 de mii de fermieri care nu am primit nici.un leu. De ce nici un ziarist nu cere la apia listele cu toate plătile făcute pe judete.şi să le publice ? EI vin...
16 Ian. 2018 09:26:51
Raspunde la intrebare
Mr Carlos Ellison spune: Buna, Privind pentru un împrumut de consolidare a datoriilor, împrumuturi negarantate, împrumuturi pentru afaceri, împrumuturi ipotecare, împrumuturi auto, împrumuturi pentru studenți,...