Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Start la plata avansurilor pentru subventii

start-la-plata-avansurilor-pentru-subventii

Platile se fac incepand de luni, 16 octombrie, atat pentru fermierii din sectorul vegetal, cat si pentru crescatorii de animale.



APIA a inceput de lui plata avansurilor la subventiile in agricoltura, pentru prima data, printre beneficiari  numarandu-se si agricultorii din sectorul zootehnic.
 
Cuantumurile platilor directe in sectorul vegetal, an de cerere 2017, sunt urmatoarele:

- Schema de plata unica pe suprafata (SAPS): 97,2452 euro/ha;
- Schema de plata redistributiva Nivelul 1 (1-5 ha, inclusiv): 5,0 euro/ha;
- Schema de plata redistributiva Nivelul 2 (peste 5 şi pana la 5 ha, inclusiv): 48,3251 euro/ha;
- Schema de plata pentru inverzire: 57,1745 euro/ha;
- Schema de plata pentru tinerii fermieri: 24,3113 euro/ha.
 
Cuantumul minim se majoreaza pana la atingerea plafonului alocat, in baza suprafeţelor determinate.
 
In ceea ce priveste plafoanele aferente platilor pentru ajutoarele nationale tranzitorii in sectorul zootehnic pentru anul de plata 2017, acestea au fost stabilite astfel:
- 24.081.014 euro pentru schema decuplata de productie, specia bovine, in sectorul lapte;
- 101.200.897 de euro pentru schema decuplata de productie, specia bovine, in sectorul carne;
- 50.783.642 de euro pentru schema decuplata de productie, speciile ovine/caprine.
 
 Cuantumul ajutoarelor nationale tranzitorii in sectorul zootehnic prezentate mai sus se calculeaza prin raportarea sumelor prevazute la cantitatile de lapte livrate şi/sau vandute direct eligibile, respectiv la efectivele de bovine sau de femele ovine/caprine eligibile.
 
De asemenea, pentru plata directa pentru schema de sprijin cuplat pentru speciile ovine/caprine s-a aprobat plafonul de 48.500.000 de euro, iar cuantumul se calculeaza prin raportarea plafonului la efectivul de animale eligibile.
 
APIA a mai mentionat ca incepand cu data de 16 octombrie 2017 va acorda plati in avans in cadrul tuturor schemelor de plaţi, iar incepand cu data de 1 decembrie 2017 va efectua platile corespunzatoare diferentei intre cuantumul calculat si acordat in avans si plafonul financiar ar fiecarei scheme, in conditiile indeplinirii de catre beneficiari a tuturor criteriilor de eligibilitate.
 
Potrivit APIA, platile se acorda in limita prevederilor bugetare aprobate Ministerului Agriculturii şi Dezvoltarii Rurale in anii 2017 si 2018 si se fac in lei, utilizand ultimul curs de schimb valutar stabilit de Banca Centrala Europeana anterior datei de 1 octombrie 2017.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Start la plata avansurilor pentru subventii
Rating:
Nota: 5 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Soiuri de piersic pentru finantare

Intrebare: Care sunt soiurile de piersic eligibile pentru a primi finantare europeana?

Raspuns: Soiurile care pot beneficia de fonduri europene nerambursabile prin PNDR 2014-2020 se numara: soiul ... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii30 comentarii


walter 2018-05-02 01:27:47

O zi bună acolo,

  Căutați un împrumut de urgență? Obțineți împrumutul la 2,5 la sută cu nortionloanconsultant@gmail.com
telefon: +17815611941
whatsapp: +2347067093957
este ușor, rapid și sigur.

O zi bună.

LARRY ELLISON 2017-12-10 12:30:58

VREAȚI UN UN ÎMPRUMUT

Sunteți un bărbat sau o femeie de afaceri? Aveți nevoie de fonduri pentru a vă începe propria afacere? Aveți nevoie de împrumut pentru a vă rezolva datoriile sau pentru a vă plăti facturile sau pentru a începe o afacere frumoasă? Aveți nevoie de fonduri pentru finanțarea proiectului dvs.? E-mail: Larryellisonfinance@gmail.com Oferim servicii garantate de împrumut de orice valoare și în orice parte a lumii pentru persoane fizice, societăți, agenți imobiliari și corporații la rata superioară a dobânzii de 2%. Pentru cerere și mai multe informații, trimiteți răspunsuri la următoarea adresă de e-mail: Larryellisonfinance@gmail.com

roxana 2017-10-18 21:37:50

Dl.gloria paul ...esti prost sau asa esti tu ? Ce vorbim pe acest sait? Nu mai du lumea si oamenii muncitori din aceasta tara in eroare! Ce se discuta aici si ce vorbesti tu? Nu ti.e deajuns ca ai luat tu teapa? Mai vrei sa nenorocesti si pe alticineva? Tine pasul cu discutia si tema subiectului si lasate de minciuni!

GLORIA PAUL 2017-10-18 21:06:28

Vești bune!
Numele meu este Gloria Paul, cetățean românesc, locuiesc în STRADA CALAMARESTI, NR: 18, BRAD. Este un oraș din județul Hunedoara din regiunea Transilvania a României. Vreau să folosesc acest mediu pentru a oferi consiliere concretă tuturor cetățenilor români care caută un împrumut pentru a fi atenți, deoarece internetul este plin de fraude, acum câteva luni am avut nevoie urgentă de un împrumut din cauza finanțelor mele Situația nu este atât de bună și am fost disperată, am căzut în mâinile creditorilor falși, din Arabia Saudită și Singapore. Aproape am murit, până când un prieten de-al meu mi-a spus de un creditor foarte fiabil numit Mama. Elizabeth Andy, deținătoare a unei organizații globale de creditare, ea este creditor la nivel mondial; pe care l-am contactat și mi-a împrumutat un împrumut de 80.000Lei în mai puțin de 24 de ore cu o rată a dobânzii de 2% și mi-a schimbat viața întregii familii.

Am primit împrumutul meu în contul meu bancar după mama. Elizabeth Andy mi-a transferat împrumutul când mi-am verificat soldul contului bancar și am constatat că suma pe care am aplicat-o a fost creditată în contul meu bancar

Deci, pentru munca bună Mama. Elizabeth a făcut în viața mea și în familia mea, am decis să spun și să împărtășesc mărturia mea despre Mama. Elizabeth, așa că oamenii din țara mea și orașul meu pot obține un împrumut cu ușurință fără stres. Deci, dacă aveți nevoie de un împrumut, vă rugăm să contactați mama. Elizabeth prin e-mail: elizabethandy95@gmail.com

De asemenea, puteți să mă contactați la adresa de e-mail : gloriapaul024@gmail.com. Acum, eu sunt proprietarul mândru al unei femei de afaceri bune și mari în orașul meu, Mai Dumnezeu Atotputernic să continue să binecuvânteze pe Mama. Elizabeth pentru munca ei bună în viața mea și familia mea.

Catalin 2017-10-18 10:03:11

La Suceava stie cineva?

Popescu 2017-10-17 22:47:57

Nu va mai agitati .. nu a intrat la nimeni nimic .. va asigur .

ZZoli 2017-10-17 21:47:35

Eu am sunat azi la banca, dar nimic....Salonta Bihor

Ioan 2017-10-17 19:16:13

In maxim 2 zile vor intra la toti fermierii.Asa spunea Daea.

Ioan 2017-10-17 16:46:16

In Chisinau au intrat banii? Va rog sa spuneti urgent!

Admin 2017-10-17 15:32:07

Cei căror le-a intrat bani, sunt rugați sa spună și județul .

Farmer 2017-10-17 15:30:54

Care este sumaavans pe ha?

Valea 2017-10-17 15:06:10

In bihor a primit cineva avans ?sa scrie aici .

Marina 2017-10-17 12:16:07

In olt a luat cineva?

Manuel 2017-10-17 11:57:54

Da au inceput sa intre a primit astazi un vecin de.al meu dar a zis ca ia intrat aceeasi suma ca anul trecut
Parca spuneau ca sau mai marit putin subventiile

Gabriela 2017-10-17 11:57:13

La Făgăraș a intrat la cineva?

Laur 2017-10-17 11:40:38

Buna ziua, In Judetul Giurgiu a verificat cineva daca au intrat?

Nicu 2017-10-17 10:49:38

In calarasi a primit cineva banii?

Fermier 2017-10-17 10:24:46

Salut, ne poți spune in ce județ au intrat banii ??

Fermier 000 2017-10-17 10:23:52

Buna Fermier in ce județ au intrat?

Ion 2017-10-17 09:48:44

In jud alba a intrat la cineva ?

Fermier 2017-10-17 09:08:28

Buna dimineața, mie mi-au intrat banii, acum am verificat.

fermier 2017-10-17 00:43:03

In primul rand guverneaza PSD!!! In al doilea traim in???ROMANIA

fermier 2017-10-17 00:41:25

Ma?voi sunte-ti cu capul.chiar va asteptati sa luati banii in 18-19???serios?ati uitat?la noi fara injuraturi,rabdare,blesteme,minciuni si etc NU SE POATE!vorbesc din experienta anilor trecuti!

nickmm 2017-10-16 23:37:01

https://www.agroinfo.ro/vegetal/sumele-in-lei-transferate-fermierilor-la-avansul-apia-lista-completa-si-corecta
bovine dupa 15 NOV

Marcel 2017-10-16 19:39:43

Ce.i la control cand primesc banii?

Fermier33 2017-10-16 17:26:14

Cat la % din suma se vireaza??

Ova 2017-10-16 14:05:43

Nu mai dureaza asa mult ca in anii anteriori pana intra banii in conturi
Daea a precizat ca in cel mult 2 zile banii ajung in conturi si ca este posibil si astazi sa intre in conturile primilor autorizati la plata

Edina 2017-10-16 12:37:00

Noi trebuie sa primim mesaj de la banca cand intra ceva bani pe cont,dar inca nimic,nu inteleg corect articolul asta,deci trebuie sa primim si pt bovine avans?avem 3capete sau numai asociatii sau cine are mai mult?

Ioana 2017-10-16 10:40:05

Va dura undeva la 2-3 zile pana vor intra in conturile tututor . Ei au fost virați către bănci .. acum sa asteptam ... sa vedem ce și cum :

Ghe 2017-10-16 09:17:50

Ga intrat banii ? Cine a primit sa scrie aici in comentarii !

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
Yetty Sunarsih spune: Vreau să întorc toată slava lui Allah asupra a ceea ce folosește mama Alicia Radu în viața mea, numele meu este Yetty Sunarsih din Sandakan în Malaysia, eu sunt văduvă cu 3 copii, soțul meu...
22 Mai 2018 13:58:22
Raspunde la intrebare
Olivia Daniel spune: Buna, Sunt dna Olivia Daniel, o împrumutător privat de împrumut care oferă împrumuturi pentru oportunități de viață. Aveți nevoie de un împrumut de urgență pentru a vă achita datoriile...