Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Subventii pe inverzire: Unde s-au platit deja banii? Unde NU s-au platit?

subventii-pe-inverzire-unde-s-au-platit-deja-banii-unde-nu-s-au-platit

Plata pentru inverzire se acorda fermierilor care aplica in mod obligatoriu pe hectarele lor eligibile urmatoarele practici agricole benefice pentru clima si mediu: diversificarea culturilor; mentinerea pajistilor permanente existente; prezenta unei zone de interes ecologic pe suprafata agricola (ZIE).



Pana in prezent, peste 750.000 de fermieri au depus cereri pentru o suprafata ce depaseste sase milioane de hectare.
Desi Ministrul Agriculturii a dat asigurari ca intarzierile de pana acum nu se vor mai repeta pentru ca procedurile sunt simplificate, se pare ca banii nu au ajuns in cont la toti fermierii.

"Am inceput platile pentru subventii in 8 aprilie, am platit 600 milioane de euro si mai avem un miliard de euro. (...) A inceput si plata verde (plata pe inverzire - n. r.), aproximativ 530 milioane de euro, trimitem ordine de plata la Trezorerie pentru 461.000 de fermieri. Banii vor ajunge mai rapid la fermieri, procedurile sunt scurtate. (...) La anul, in niciun caz nu se vor mai repeta intarzierile de pana acum, pentru ca modulul actual este finalizat. Modulul actual, daca l-am fi avut la platile in avans, totul ar fi mers perfect. Dar va functiona perfect in toamna cand vom da platile in avans", a spus Irimescu.

Astfel, fermierii mai au timp pana la data de 31 mai sa depuna cererile unice in vederea obtinerii subventiilor pe inverzire. Va reamintim ca dupa aceasta data se pot depune cereri unice de plata cu o reducere de 1% pentru fiecare zi lucratoare.

In ce judete au intrat banii? Iata ce spun cititorii nostri:

Adelina: "Am primit azi 1560 lei la BT Arad pt 6 ha"

Anonim: "Azi la ora 13:45 am verificat contul la Raiffeisen Calafat, cont 0 lei. La ora 14:15 am verificat din nou si mi-au intrat la 4,60 ha suma de 1240 lei. Asa ca verificati conturile ca nu sunt minciuni"

Ioan: "Au intrat acum 10 minute la Bancpost APIA Reghin 260 ron/ha"

Nelu: "In Prahova nu au primit nici fermierii cu 1 ha subventia saptamana asta"

Florin Gavris: In Bihor la ora 15 nimic, speram ca domnul Faur e mai precis in declaratii dar se pare ca nu"

Ioan: "La Cluj in com. Cojocna nu s-a dat subventia. Doar 20% din fermieri au primit bani. Multumim APIA!"

Fermier: "Cont gol! In toamna am primit avans iar acum nimic! Am PFA! Numai minciuni!"

George: "Eu am primit pe 1 decembrie si in aprilie si acum diferenta cam 260 pe ha, ultima plata mi-au intrat la ora 16:25"

Ajutati-ne sa intocmim lista cu orasele in care s-au facut deja platile. Scrieti mai jos, in casuta de "Comentarii" daca s-au platit subventiile in orasul dvs.

Foto: pixabay.com

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Subventii pe inverzire: Unde s-au platit deja banii? Unde NU s-au platit?
Rating:
Nota: 3.88 din 133 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Cand se seamana rapita?

Intrebare: cand este cel mai bine sa semeni rapita?

Raspuns: Domnul expert ati raspuns de doua ori la aceeasi intrebare si de fiecare data ati gresit. Va ruga... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii44 comentarii


stefan 2016-05-25 19:30:00

In Calarasi nu s-au platit nici inverzirea nici masura 13.

doamnac 2016-05-24 01:10:21

Eu cred ca pe langa ca e corupta toata Romania e condusa si de matematicieni cu descifrarea minciuniilor...am luat o laie laie...

Anca 2016-05-23 23:05:09

Da dezamăgitor pentru marea majoritate.stiu senzația Diana M si eu verific zilnic si nimic.nu am primit nik pana acum sunt cu transfer Pfa si am citit pe agrointel ca cei cu transfer de exploatație sunt blocați decomdata la plata.cine știe când se vor face plăti...

Diana M 2016-05-23 16:57:23

In Ialomita cand se platesc? Verific zilnic contul..niciun ban! Sunt PFA..dezamagitor.

DJ 2016-05-23 09:05:02

Lasa-te de vrajeala! Vrei sa ne convingi ca judetul Covasna NU este in ROM sau ce incerci aici?
Toata ROM este o apa si-un pamint!!!
Faliment scrie pe ea/pe noi!

R.O. 2016-05-23 08:56:15

La Covasna s-au primit aproape toate subvențiile la vegetal.Nu e prima data când oamenii de aici își fac treaba mai bine ca alții!

doamnac 2016-05-20 19:47:35

Hr nimic in cont....

Fermier 2016-05-20 19:04:17

Jud Alba nici un ban minciuni si iar minciuni parcă suntem copi mici si ne tot promite mama si tata ca daca suntem cuminți ne cumpără bomboane dar de fapt ei nu au bani!

flavius 2016-05-20 14:50:18

in vrancea nimic verificat acum 5 min poate de luni ....... sau de la anu ......mama lor de hoti

Ratiu Rosina 2016-05-20 11:00:23

Oradea , acum 30 minute, nici un ban.
Doar minciuni

domnulc 2016-05-20 09:37:49

Functionari publici platiti din banii nostri, isi bat joc de noi! Tara lui Papura Voda....
Daca renuntam toti sa mai muncim, din ce dracu' o sa mai luati voi salariile?!
Cine mai umple Bugetul mereu flamind cu Taxe si Impozite?!

domnulc 2016-05-20 09:33:44

155,000 DE FERMIERI TOT DIN CEI CARE AU LUAT IN TOAMNA SI IN PRIMAVARA saps, acum le dau inverzirea.
Pentru cei care au fost exclusi in mod deliberat de la plati pentru ca aveau sume mari de primit - NIMIC!
CONTURI GOALE! Cine stie daca vom mai primi ceva... dau la cei cu 200 de euro, ei sunt 756,000. restul, pot sa se apuce de crosetat, impletit rachita....

doamnac 2016-05-20 08:20:04

A mai luat cineva ceva din cei care ati scris ca nu sunt bani in cont?

D.P 2016-05-20 03:08:08

La Slobozia au intrat banii pe 18 mai10ha.Faur s-a ținut de cuvant.

Laur 2016-05-20 01:30:58

Sunt tanar fermier am trecut pe ii si nu am primit nimic nici acum si anul trecut...jud ialomita...e jale.

Pacalitii 2016-05-19 22:59:36

Minciuni,numai minciuni!Marea majoritate nu a primit nimic,cei care au primit au luat sume infime...Nici la anul pe vremea asta nu vor termina platile pe anul trecut! Ce facem? Le mai credem minciunile? Vindem pamantul strainilor? In strada,stransi de gat,capetesparte,sa scapam de cei care nenorocesc tara!


















florentina 2016-05-19 22:35:36

Am primit pe 18.05.2015 inverzirea 173ha am primit 45200lei................pe bune nu spun minciuni sunt din Constanta

Fermier 2016-05-19 21:21:20

CEI CU PESTE 100 HA DACA ATI PRIMIT INVERZIREA POSTATI VA ROG..

ion 2016-05-19 20:12:22

La Slatina, in judetul Olt, au intrat banii pentru inverzire in cont, la Raiffeisen pe 18 mai.

mira 2016-05-19 16:48:13

Sunt din timis am fost la control in 2015 si încă trei ani in urma dar acum nu am primit nimic si cred ca anul acesta nu voi primi nici un ban rusine sa va fie nu mai mintiti

Marius 2016-05-19 16:37:43

Astia mint mai rau decat comunistii pana in 1989, in Arges nu s-a primit decat in jur de 50 ron pe 50 ha, sa fim seriosi, ei ce fac totusi cu acesti bani ?! ei platesc aceste intarzieri ?!

Stefan 2016-05-19 16:16:22

Sunt II si nu am primit nimic.Banca ma suna in fiecare zi. Furnizorii deja se uita ce ar putea sa-mi ia din curte.Sa-mi pot da datoriile si sa faca ei agricultura de la birouri.

gheorghe dumitru 2016-05-19 16:12:14

la tg jiu nu au intrat banii.

doamnac 2016-05-19 15:41:55

Harghita mi.a intrat o pl sa ma iertati.

Teo 2016-05-19 15:39:44

La Bistrita Raiffeisen Bank nu a intrat inca nimic

aaa 2016-05-19 14:26:04

Și eu sunt II și nu am primit nimic încă
nici în toamna și nici acum
Mai e cineva în situația mea?

Mihai 2016-05-19 14:16:32

tinar fermier ,cei care am cerut transfer pe II mai avem de asteptat ,probabil pina in 30 iunie ca nici eu nu am primit nimic .

Grigore Stanescu 2016-05-19 14:04:17

In Olt la Raiffeisen Bank Scornicesti am ridicat alaltaieri marti 17 mai ,la ora 16,35 suma de 2537 lei la suprafata de 9,65 ha.

eli 2016-05-19 14:02:46

la brd a intrat la cineva bani

tanar fermier in tara minunilor 2016-05-19 13:59:58

Exista cineva pe aici cu II si peste 20h care a luat banii????ca de mine s a plictisit si bancomatul si banca si furnizorii samd...

Mihalache Gheorghe 2016-05-19 13:36:10

Nu am primit nimic din banii pentru 2015!

Vasluian 2016-05-19 13:35:33

La vaslui a intrat banii pe inverzire azi diminiata pe 5,13 h am primit 1370 Ron la colegii de pe site le doresc succes și să le intre mai repede

constanteanu' 2016-05-19 11:14:15

in constanta aseara nu intrase nici un ban din inverzire...astazi dimineata au intrat...

Sorin 2016-05-19 09:19:28

Mihai câte ha ai?

Mihai 2016-05-19 09:00:13

La tulcea cec a intrat ieri inverzirea

Sorin 2016-05-19 06:53:16

Au mai fost mitinguri și nu a venit nimeni.

fermier2014 2016-05-18 22:25:59

maine la miting ora 12 oo in fata parlamentului. VA ROG POFTITI

ionut 2016-05-18 22:03:09

La CEC Periam ,jud.Timis au intrat bani pentru inverzire.

corina 2016-05-18 21:46:47

Harghita CEC 0 lei ora 18:16

elena 2016-05-18 20:18:47

avans in decembrie,iar pana in prezent nici diferenta saps,nici redistributiva,nici ant ...azi ora 15 cec brasov 0 lei

doamnac 2016-05-18 19:49:11

Sa dea Domnul sa inverzesca capul lui Achim...cont Mh 0 lei

Lili 2016-05-18 16:47:21

La CEC Bank Gheorgheni nimic

florin 2016-05-18 16:16:52

in Bihor au intrat banii pe inverzire la raifeisen

Vizitiu Marian 2016-05-18 13:33:39

NU am primit nici un leu din subventia aferenta 2015 cu toate ca mi s-a spus ca am dosarul inchis si in regula ... HOTIEEE

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
hrihor ioan spune: la suceava a primit cineva bani ca am intrebat la cec si nu numa am verificat online pe cec banc si nimic
21 Oct. 2017 16:26:03
Raspunde la intrebare
Coman Ionela spune: In Bacau a luat cineva ?
21 Oct. 2017 15:57:33
Raspunde la intrebare
Laszlo spune: Azi au intrat bani si in Mures doar ca mai putini ca anul trecut Avans 2016-1237ron avans 2017-714ron aceas suprafata aceasi schema de plata si juma de suma in cont.De ce?
21 Oct. 2017 14:32:53
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Un grup de frunze in forma circulara in apropierea solului. ...

Reprezinta numarul animalelor/hectar care sunt aduse la pasunat intr-un perimetru agricol. Pentru a ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017