Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Suma totala platita pentru subventiile fermierilor a depasit doua miliarde de euro

suma-totala-platita-pentru-subventiile-fermierilor-a-depasit-doua-miliarde-de-euro

Suma totala platita, reprezentand avans si plata regulara aferenta Campaniei 2017, se ridica la 2,073 miliarde de euro, iar numarul fermierilor unici autorizati la plata a ajuns la 753.357 pana la data de 15 februarie.


Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura (APIA) informeaza ca, pana la data de 15 februarie 2018, a autorizat la plata un numar de 753.357 fermieri unici care au depus Cerere de plata in cadrul Campaniei 2017.
 
Incepand cu data de 16 octombrie 2017, pentru Campania 2017, s-a autorizat la plata suma totala de 2,073 miliarde euro, reprezentand avans si plata regulara, din care 1,396 miliarde de euro s-au platit din Fondul European de Garantare Agricola (FEGA), 448,58 milioane euro din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR) si cofinantare Buget National, iar diferenta de 229,15 milioane euro de la Bugetul National.
 
Platile finantate din FEGA se efectueaza la cursul de schimb de 4,5993 lei pentru un euro, iar platile finantate din FEADR la cursul de schimb de 4,5390 lei pentru un euro.
 

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Afaceri la Cheie - Cultivarea ciupercilor Champignon


Ciuperci Champignon - O afacere de milioane Milioanele TALE Ciupercile champignon Agaricus sunt cultivate inca din secolul XVII Cercetarile si experimentele au demonstrat eficienta culturii de Agaricus precum si calitatile culinare deosebite ale acestei ciuperci In prezent cultura ciupercilor champignon se extinde tot mai mult...

Oferta Speciala
valabila 48h

Totodata, APIA informeaza ca din suma de 94,90 milioane euro, autorizata la plata incepand cu data de 06.02.2018, pe Masura 215 „Plati privind Bunastarea animalelor”, Pachet A – Porcine si Pachet B – Pasari, Campania 2017, a platit pana la acest moment suma de 47,53 milioane euro pentru un numar de 169 beneficiari, astfel:
- Plati in favoarea bunastarii animalelor - sector pasari – suma de 24,35 milioane euro, pentru un numar de 109 fermieri.
- Plati in favoarea bunastarii animalelor - sector porcine – suma de 23,18 milioane euro, pentru un numar de 60 fermieri.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Suma totala platita pentru subventiile fermierilor a depasit doua miliarde de euro
Rating:
Nota: 2.5 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Caracterizare soiuri

Intrebare: Prin ce se caracterizeaza soiurile de grau zonate in prezent in Romania?

Raspuns: Soiurile de grau zonate in prezent in Romania se caracterizeaza prin capacitate de productie cuprins... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii22 comentarii





Simona 2018-03-09 11:57:09

Nu am luat nici un leu din campania 2017 bovine si teren la reghin

Emilia Botosani 2018-03-02 18:03:10

La sucursala Saveni, cunosc persoane care au fost la teledetectie, insa au cazut la o doamna inginer, aceasta si-a facut treaba, iar acele persoane au intrat in posesia banilor, insa cei ce au cazut la un anume domn inginer, ne-a spus ca la vara.... Deci pana la urma a cu-i este vina?????????? Noi semanam in luna iunie???? Rusine sa va fie!!!!!!

simona 2018-03-02 17:45:29

Au intrat azi si la cei de la Buciumi Jud Salaj care au fost la teledetectie

ion 2018-02-28 10:51:39

D-le ministru unde sunt banii celor care am fost la control si nu am avut probleme? Mai depunem cereri pentru 2018 ori ba?Cata bataie de joc!!!

Emilia Botosani 2018-02-28 07:55:40

Noi, cei cu teledetectia, cand luam banii??? Alooooooo...... Ne aude si pe noi cineva, anul asta mai semanam ceva?????

Ion 2018-02-27 14:26:34

Ioana de unde esti din bihor, ca mie nu mi-a intrat inca!

Ioana Bihor 2018-02-27 12:09:40

Si in BihorBeius au intrat in sfarsit....doar pe .pamant pe bovine inca nu

Ionut 2018-02-26 16:23:39

Nu stiu cat se da la hectar dar oricum am primit mai putin fata de anul trcut.

Maria 2018-02-26 09:49:41

Ionut,ai primit banii cu penalizare ?

Ionut 2018-02-25 21:44:49

Cec gorj au intrat in sfarsit banii si pt cei aflati la teledetectie.

mirabela 2018-02-25 12:14:59

Tg jiugorj banca brd...

STEFAN 2018-02-24 14:00:42

MIRABELA DE UNDE ESTI SI LA CE BANCA ?
AM AVUT SI EU CONTROL

mirabela 2018-02-24 10:48:19

Si in gorj au intrat ieri banii pentru cei care au avut control

Maria 2018-02-23 11:48:25

Sant din Vaslui ,aici au inceput sa primeasca bani cei de la teledetectie,am un prieten care a primit ,din ce stiu se dau drumul foarte greu la plati ,sa speram ca ii vom primi si noi ca altceva nu ne ramane de facut .

Ionut 2018-02-23 11:16:12

Nimeni de la teledetectie nu a primit nimic.sunt in aceeasi situatie.cei de la apia minteau ca pana la 1 martie vom primi cu totii ceea ce ni se cuvine.dar cine stie care martie?sa nu ne mai intrebam de ce in Romania apar in fiecare an zeci de hectare de ciulini.iar tarile care isi respecta cu strictete obligatiile fata de cetateni in acest caz fermiericultiva pana la ultimul centimetru de teren.si noi cumparam de la ei ,ca doar bani avem din salariile foarte mari promise de PSD.

Corina 2018-02-23 09:43:22

Beda Maria minte. Si eu sunt din Dolj si am teledetectie si nu am primit nici un ban. Dupa cm nimeni dintre cunoscutii mei cu acelasi necaz nu a primit.

ion 2018-02-22 12:43:05

Dna Beda spuneti-mi va rog cand v-au intrat banii ca si eu sunt din DOLJ si nu am primit nimic desi mi s-a spun ca nu au fost probleme la control .Multumesc!

beda maria 2018-02-22 10:30:35

dolj

sorin 2018-02-22 07:10:38

Doamna Maria Beda va rog sa-mi spuneti din ce judet sunteti.Multumesc!

calin 2018-02-21 20:13:00

mi-au intrat azi banii pe oi, ant-ul.

beda maria 2018-02-21 09:11:03

am luat suventia si am fost la teledetectie

calin 2018-02-17 09:14:10

a mai luat cineva ant pentru oi?

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
Jean Carlos spune: Aveti nevoie de un imprumut pentru a incepe afacerea sau pentru a va plati facturile si o finantare corporativa pentru bunuri imobiliare si orice tip de finantare a afacerii ...
19 Sep. 2018 02:02:13
Raspunde la intrebare
ACCESS LOAN spune: Numele meu Lady Esther, sunteți binevenit să accesați FIRMUL DE ÎMPRUMUTURI un loc în care aveți ocazia să transformați un defecțiune financiară într-o persoană bogată, cu ajutorul unui...