Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Tot mai multi fermieri din esantioanele de control isi primesc avansurile

tot-mai-multi-fermieri-din-esantioanele-de-control-isi-primesc-avansurile

La inceputul saptamanii, numarul total al beneficiarilor care isi primisera banii in cont ajunsese la 655.858.



Numarul fermierilor care isi primesc in cont avansurile la subventiile platite de APIA creste de la o zi la alta, in ultima perioada intrand la plata si tot mai multi fermieri aflati in esantioanele de control.
 
Astfel, la inceputul acestei saptamani, dupa ce angajatii APIA au avut liber in week-end si nu au mai efectuat plati, operatiunea a fost reluata fara niciun fel de sincope.

 
S-a ajuns ca la finalul zilei de luni, nmarul total al fermierilor care isi primisera banii sa creasca la 655.858 de persoane, in conditiile in care, directorul general al APIA sustine ca numarul total al dosarelor aflate in lucru este de 721.000.
 
O veste buna este si aceea ca au inceput sa intre la plata si fermierii din esantionul de control cu o eroare sub 5 la suta. In cazul acestora, in momentul in care inspectorii judeteni finalizeaza controalele, directorul filialei APIA de care apartin emite o adresa catre conducerea centrala, iar fermieri isunt introdusi in lista pentru plata avansurilor.
 
Adrian Pintea, directorul general al APIA spune ca primele plati in cazul fermierilor din esantionul de control s-au facut pe data de 10 noiembrie, iar procesul continua si in prezent.
 
Ultima zi in care se mai pot platai avansurile este 30 noiembrie, insa sunt sanse ca toate platile sa fie finalizate pana la acea data, urmand ca de la 1 decembrie sa se treaca la efectuarera platilor integrale.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Tot mai multi fermieri din esantioanele de control isi primesc avansurile
Rating:
Nota: 3.99 din 77 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Putregai ceapa

Intrebare: as vrea si eu o schema de tratament pentru combaterea putregaiului cenusiu la ceapa

Raspuns: Buna ziua, putregaiul cenusiu se poate combate prin aplicarea unui dintre produsele de mai jos: ... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii48 comentarii


nicolo gri 2016-11-19 10:06:10

La Braila 0 lei subventie,introdus pana astazi,a scuze Bordei-Verde ,jud.Braila 0 lei subventie livrata agricultorilor

Rino 2016-11-18 09:22:16

La Galati la carpatica a luat cineva??

Alina 2016-11-17 21:01:11

@Fermier, tot ce inseamna subventie pe 2015 .. primisem la sfarsitul lui octombrie 650 lei si in rest nimic.Am avut transfer de exploatatie si m-au mintit un an intreg cu probleme de soft. Am tot sunat la centrul local si la Bucuresti si intr-un final azi am primit toti banii pe 2015.

Fermier 2016-11-17 19:53:52

@Alina..ce bani?cumva agromediul?ca agromediu de anu trecut astept si eu.

Alina 2016-11-17 17:54:13

Dupa 1 an de asteptari, in seara asta mi-au intrat banii pe 2015.

fachira 2016-11-17 14:23:02

In mehedinti a intrat la cineva?

Fermier GalaÈ 2016-11-17 09:37:18

La Galati la B Carpatica a primit cineva pe persoana fizica sau pe persoana juridica???

Paun traian 2016-11-17 07:49:33

La raiffaisen caracal a luat cineva? Cit se da pe hectar?va rog

Paun traian 2016-11-17 07:49:32

La raiffaisen caracal a luat cineva? Cit se da pe hectar?va rog

Alina 2016-11-16 21:54:30

Adi, nr de la. Bucuresti sunt 0213054800 si 0213054803. La primul nr se raspunde foarte greu si de cele mai multe ori este ocupat, insa eu am insistat pana mi s-a raspuns. La cel de-al doilea mi-a raspuns cineva care doar mi-a spus ca nu sunt probleme cu dosarul, dar pentru informatii despre plati m-a trimis la primul nr..O sa iti ceara RO-ul exploatatiei. Sper sa iti fie de folos.

Romina 2016-11-16 21:30:56

In Maramures au intrat azi 1500 de lei pe 3 ,50 h. Banca Transilvania.

Adi 2016-11-16 21:28:17

Alina la bucuresti la ce nr. De tel suni ,ca apia locala spune ca nu am probleme cu dosaru ca atrimes la bucuresti dar bani nu am primit

Ionut 2016-11-16 21:27:19

In BH la BCR mi-au intrat azi

emma 2016-11-16 20:37:30

MULTUMESC MULT ,,Fermier prostit,,

Alina 2016-11-16 20:24:41

Diana, mie mi-au "aruncat" minciuna asta cu softul timp de un an.Am dat sute de telefoane atat la centrul local, cat si la Bucuresti, cei de la centrul local imi spuneau ca nu merge softul, iar de la Bucuresti imi spuneau ca nu mai exista astfel de probleme.Avansul pe 2016 a intrat azi in cont, iar pentru 2015 astazi a fost facut op-ul. Cred ca foarte multe probleme pleaca de la centrele locale.

Alina 2016-11-16 20:18:17

Ioan, eu am primit azi avansul pe 2016, desi din subventia pe 2015 am primit doar 10% luna trecuta. Astazi am vorbit la Apia Bucuresti si mi s-a spus ca tot azi s-a facut op-ul pentru diferenta pe 2015.Daca e asa, pe vineri ar trebui sa intre banii ... .

Diana eu 2016-11-16 19:58:42

La Apia Gorj mi-au spus ca e blocat programul SIVECO si ca nu poate sa emită decizia de plata. Numai vrajeli si minciuni!

Azis cetin 2016-11-16 16:00:44

In constanta la bcr a luat cineva?

andrea 2016-11-16 14:39:36

noi asteptam banii si inca nu au terminat cu controlul ,ieri la 15 am avut control cica unde am depozitat gunoiul ,de 4 ani încoace is tot la control ,anul trecut am fost la control ,acum iarasi la anu nu mai stiu ce sa cred dar tot un fraier pica la control sinteti niste gunoaie tot guvernul lui ciolos inputitilor ,gunoaielor ce sunteti,asteptati sa venim la vot sa va bagam pe la gurita

ioan 2016-11-16 14:13:06

Ciolos anunta 700000000 euro in conturile fermierilor. Eu nu am primit nici agromediu 2015.In satul meu au primit doar 5% bani. Unde-s banii daca guvernul i a dat? I a furat Elodia.

Cristina 2016-11-16 13:57:40

A luat cineva subventie care are PFA?

Romina 2016-11-16 11:58:01

Eu am numai 3 h si nu am primit nimica

Fermier 2016-11-16 11:21:53

Buna ziua ,din cei ce au si p4 a primit cateva avans?

Fermier prostit 2016-11-16 09:46:51

@Ema vor sa vada in mod special suprafata apoi cultura ,de ex..in cazul tau pasune...

Okmlp 2016-11-16 09:39:57

Da, si in iasi, dupa indelungi asteptari au intrat aseara in jurul orelor 18:00, la brd

ana-maria 2016-11-16 08:58:27

NOI FERMIERII DACA AR LEGENDARUL ALIBABA LAM VOTA PT. K ARE NUMAI 40 DE HOTI, DAR ĂSTIA AU SUTE DE HOTI.. ASA K SAI VOTEZE MASA..ATI MURIII DE FOAME SA NU FIM NOI TARANII K NATI MAI AVEA CU CE VA IMPARTII,.VAI DE CAPU VOSTRU CE VA ASTEAPTA..

Marian 2016-11-16 08:41:45

Au intrat si in Olt..BT

maria 2016-11-16 08:29:28

Au intrat bani in caras severin ieri dupa masa la raiffesein.

Anca 2016-11-16 06:52:36

Au intrat banii in oradea la bt.

Cosmin 2016-11-15 23:51:51

Emma....din ce comuna esti din sibiu?

emma 2016-11-15 21:45:05

Multumesc ,,Fermier.prostit '' !!!Stii cumva ce doresc sa vada ? Vor suprafata de teren... pasunea.... ce doresc sa vada prin aceasta teledetectie ?
iti multumesc mult !

dan 2016-11-15 21:27:36

vai de capu vostru, o dati inainte cu avansurile voastre si banii tot nu apar, numai pocnitori la putere, nesimtitilor se umple el paharul

Fermier.prostit 2016-11-15 21:07:51

@Ema. Da iti controleaza suprafata de teren cu ajutorul satelitului.avans nu vei mai primi .

emma 2016-11-15 19:53:17

stie cineva ce presupune controlul prin teledetectie ? azi am fost informata ca trebuie sa mi se faca un control prin teledetectie si nu stiu ce presupune asta. in astfel de situatie eu mai primesc avans sau nu ? am si agromediu si pe 2015 am primit tot dar o suma mai mica decat in alti ani . MA POATE AJUTA SI PE MINE CINEVA CU LAMURIRI ??? VA MULTUMESC ANTICIPAT.

Ioan 2016-11-15 19:27:05

Cont Raiffeisen 0.

daniela 2016-11-15 18:11:54

Nesimptit.Sunt din jud.mures,am sunat al mures in data de 9,si mi sa spus ca plata e facuta din data de7.azi e 15 si nimic.sint niste jegosi traiesc pe spatele taranilor.....

alex 2016-11-15 17:55:53

fratilor ne mint am fost azi la banca vitorul si de 9 zile nu sa mai bagat nici un ban . si vrea sa ii votam ne duce vorba pana dupa 11 decembrie . sa vina ei sa cultive un hectar de porumb sa vada cum munceste taranu roman isi bat joc de noi

Liviu 2016-11-15 17:26:21

Minciunu si minciuni.Astetati cu speranta 11 decembrie.O sa fiti rasplatiti cu aceeasi moneda.Veti mai astepta vreo patru ani!

fermier 2 2016-11-15 16:31:58

Nu inteleg cei cu acest articol chiar va bateti joc de noi ,unde sunt bani ca la noi nu ajung,oare nu este nimeni in tara asta sa
faca ceva,de ce nu ajung aceste mesaje acolo unde trebuie.

Fermier 1 2016-11-15 15:58:18

La Galați la B CARPATICA acuma 0 lei! Isi bat joc de noi!!!

Roxana 2016-11-15 15:04:31

La Tulcea au intrat bani.

marius 2016-11-15 14:44:02

Buna ziua sunt din dolj si am Card la BCR si nu a intrat nici un ban de ce?

Corina 2016-11-15 14:25:52

Sunt din Dolj, nu sunt la control si inca astept avansul! Cunosc si oameni care au cazut la control si nu au luat nimic! Mintiti mereu! Nu aveti niciun Dumnezeu, va bateti joc de oameni amarati!

Ioan 2016-11-15 13:55:38

Mă refer la agromediul 2015. Nu au bani sa vireze in conturi oameni buni. Ne prostesc cu hartii. Sunt decizii aprobate de săptămâni si conturile in continuare 0 lei.

ioan 2016-11-15 13:51:22

Anunt pentru fermierii care nu au primit subventia pe 2015, in jur de 100000 de dosare.APIA anunta ca acestia isi vor primi avansul pentru 2016 abia după ce vor primi restantele pentru 2015. Cum nu s a plătit niciun leu pana acum pentru restanțele anului 2015 ca mai au termen pana in 31.12.2016, sa nu mai sperăm la avansul pentru 2016.

Dan 2016-11-15 12:22:58

Sunt niste escroci de doua saptamani am dosarul aprobat la platA si nici pana astazi nu am un ban de la ei ,traiesc cu impresia ca pe an ce treceexagereaza mai mult , ne mint ca pe ultimi fraieri

Fermier 2016-11-15 10:17:43

Minciuni! În zona mea nu au luat bani niciun fermier si suntem vreo 2000 la centrul apia local dintre care 200-300 suntem in asociatie,iar la control doar vreo 10 !își bat joc de noi si de munca noastra!

Fermier GalaÈ 2016-11-15 09:21:22

Nu stiu cum dau atatea avansuri ca nimeni nu primeste nimica!

Ultima ora

Newsletter gratuit
Top 5 afaceri agricole de succes in 2016
Newsletterul Top 5 Afaceri Agricole de Succes in 2016

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Top 5 afaceri agricole de succes in 2016".



Forum
Iulian spune: Intr-o comuna din olt au zis ca se iau banii in august ca e toata comuna la control.cate exemple ca acesta or fi in toata tara?
05-Dec-2016 01:29:10
Raspunde la intrebare
mihai spune: parca era mai bine cand guverna PSD, macar da subventia la timp asa ca pentru prima data voi vota PSD ,
04-Dec-2016 21:35:04
Raspunde la intrebare
Georgiana spune: Cei care ati primit si transa a doua,nu stiti ce bani sunt?agromediu sau pt ce ati primit???
04-Dec-2016 21:26:11
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Sistem de cultivare permanenta pe un teren a unui singur soi de plante. ...

Punct de pe tulpina din care apar frunze. ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 

Raport Special GRATUIT

Top 5 afaceri agricole de succes in 2016
Top 5 Afaceri Agricole de Succes in 2016