Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Avansul din subventia pe suprafata va fi platit din 16 octombrie. Cat va primi fermierul?

avansul-din-subventia-pe-suprafata-va-fi-platit-din-16-octombrie-cat-va-primi-fermierul

Ministrul agriculturii, Daniel Constantin, a anuntat, miercuri, ca incepand de saptamana viitoare va fi platit catre fermieri avansul subventiei pe suprafata 2013.



"Astazi am aprobat doua hotarari de guvern care se refera la cuantumul platilor pe suprafata. Ele sunt compuse, asa cum stiti, din plata europeana, pe care intentionam sa o platim in avans - din data de 16 octombrie, 50% din plata europeana - si plata de la bugetul de stat. Prima hotarare de guvern se refera la cuantumul platilor directe unice pe suprafata, a platilor separate pentru zahar si a platilor specifice pentru orez, care se acorda in agricultura. Suma totala prevazuta, repet, din fonduri europene, pentru cererile care au fost depuse in anul 2013, este de 1.223 de milioane de euro. Intentia noastra, asa cum am anuntat, este ca din 16 octombrie sa platim in avans 50% din aceste sume", a declarat, miercuri, Daniel Constantin, dupa sedinta Guvernului.

Scriptic, un fermier din sectorul vegetal primeste pentru anul 2013 o subventie totala de 160,7 euro pe hectar, din care 21 de euro acordati din bugetul national si 139,17 euro bani europeni. In realitate, la aceasta suma se va aplica un coeficient de reducere liniara. Acest coeficient este datorat depasirii suprafetei de referinta stabilita in 2007 la 8.716.370 hectare. Anul acesta, insa, suprafata cumulata a cererilor depuse pana la 10 iunie depaseste cu aproape 1,2 milioane hectare suprafata de referinta.


Anul trecut, din acelasi motiv, s-a aplicat un coeficient de reducere liniara de 90,0667%, in conditiile in care suprafata ceruta la plata a fost mai mica decat cea de anul acesta, astfel incat reducerea subventiei anuntate ieri de Guvern (160,7 euro) va fi mai accentuata.

Cat primeste toamna acesta un fermier

In conditiile in care APIA va plati pana in decembrie 50% din banii europeni, din cei 139,17 euro vor fi platiti jumatate, deci aproximativ 70 de euro. Daca la cei 70 de euro se aplica acelasi coeficient de anul trecut, fermierii ar trebui sa primeasca putin peste 63 de euro. Insa, asa cum am spus, coeficientul de reducere va fi mai mare decat anul trecut, astfel incat avansul la subventia pe suprafata va fi in toamna lui 2013 de doar 60-61 de euro pe hectar.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Avansul din subventia pe suprafata va fi platit din 16 octombrie. Cat va primi fermierul?
Rating:
Nota: 5 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Taierea migdalului

Intrebare: cum se realizeaza taierea de productie la migdal?

Raspuns: Deoarece la migdal sunt soiuri care fructifica preponderent pe buchete de mai, nu este necesara inlo... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii35 comentarii


Traciuc Iulian 2015-01-23 19:43:21

Buna ziua !
Am o intrebare pentru conoscatori !!!
Pot sa aplic in preemergenta un erbicid pe baza de oxifluorfen la o cultura de soia !?
Multumesc frumos!

mihai 2014-02-03 11:43:42

niste banditii a vindut tara romaneasca .nu nu , mai votati useleu adica pnl =====psd ca ne mint de 25 de ani.

tanta 2014-02-03 10:50:13

in arges a intrat suventia pe suprafata transa a doua. stie cineva /

dorina visan 2014-01-14 18:29:25

In concluzie:citi bani mai avem de primit la ha ?

dorina visan 2014-01-14 18:25:52

In concluzie:citi bani mai avem de primit la ha ?

lazar 2014-01-08 12:04:13

cand se plateste transa doua pe suprafata 2013-2014

adina ionela vintan 2014-01-02 13:47:44

stie cineva cind vom pimi a doua tansa de bani din subventile pe supafata ?

elena gorban 2013-12-17 11:36:07

cand se acorda restul de banii pe suprafata???

simona 2013-12-13 14:51:34

Buna ziua.
Cand se acorda restul de bani pentru suprafata?
Se acorda acum in decembrie sau la anul?
Multumesc

bisca 2013-12-12 15:52:51

se mai acorda a doua transa de bani in luna decembrie a acestui an?

PANAITE MIRELA 2013-12-10 13:04:30

CAND SE ACORDA RESTUL DE BANI PENTRU AGRICULTURA
PE 2013 IN JUDETUL BRAILA?INTRA CUMVA IN DECEMBRIE SAU IN IANUARIE?MULTUMESC MULT!

andreii 2013-12-10 11:24:39

Cand se acorda a doua transa pe suprafata in Suceava? plicurile de la finante cu doliu au fost trimise..: Multumesc

andreii 2013-12-10 11:24:25

Cand se acorda a doua transa pe suprafata in Suceava? plicurile de la finante cu doliu au fost trimise..: Multumesc

daniela 2013-12-10 10:43:56

cand ne intra restu de bani pentru agricultura pe 2013?mai intra ceva bani acuma an decembrie?

fermierul 2013-12-03 13:37:23

a intrat la cineva transa a doua din subventia pe suprafata multumesc mult

lili 2013-11-12 13:00:47

Cand intra bani la toti fermierii din caras, ca nu au intrat la toti ?

domi 2013-11-05 22:35:48

la Bacau au intrat banii de o saptamana

vlad 2013-11-05 20:17:46

Stie cineva cand se primesc subventiile la iasi? suntem in 5 noiembrie si nu a intrat nimic, doar promisiuni. Multumesc!

Loredana 2013-11-05 11:38:14

Stie cineva cand se primesc subventiile in Caras Severin? Suntem in 5 noembrie 2013 si inca nu a intrat nimic! Multimesc!

Lori 2013-10-29 18:46:17

la ora 13:30 am verificat si bani erau pe card, sunt din mures

vlad 2013-10-29 18:31:56

As vrea sa stiu si eu daca a intrat ceva, la cineva pana in momentul de fata, suntem in in 29 octombrie iar cardurile sunt goale. chiar isi bat joc de noi?

ileana 2013-10-28 18:55:25

domnilor unde sunt bani promisi pana in 16oct 2013!

adina ionela vintan 2013-10-25 12:29:08

as dori sa stiu si eu cand se plateste prina transa ptr subventia pe suprafata promisiunu sant multa iar cardurile sunt goale mi sa spus ca intra in data de 23 10 20130 poate stie cineva va rog sa ziceti

Traciuc Iulian 2013-10-23 20:20:19

Buna ziua !
As dori sa stiu si eu cand intra banii din subventia pe 2013 si cat se da subventie pe 1 ha de paulownia?
Multumesc anticipat!

IN CARAS SEVERIN NU A INTRAT INCA NIMIC 2013-10-23 13:02:30

AZIM 23.10.2013

matusoiu alex 2013-10-22 11:41:29

Stie cineva cand vin banii pe suprafata, ca azi 22 oct. in maramures conturile-s goale. Rog confirmati daca s-au platit pe undeva acei 61 eur de care vorbea d-l. ministru .

vlad 2013-10-19 12:03:28

Chiar a primit cineva ceva? eu am verificat acuma cardul si bate vantul....sunt curios daca a primit cineva ceva.

Romeo 2013-10-18 18:27:58

A primit cineva prima transa pe anul curent ?

Budeanu Petru 2013-10-15 21:14:30

Domnule ministru al agriculturii din Romania , domnilor ministeriabili ! Dupa ce ati pierdut sume consistente la asa zisele negocieri cu barosanii europei care doar ne arata banii ca apoi sa ii ia si sa-i foloseasca tot dansii ar fi trebuit sa va dati demisia in bloc ! Ce mama dracului chiar , ne imbatati cu apa rece ? Cat e subventia de fapt ? Ba ca se da atata , dar nu e atata ci e mai putin cu atata ! Ce vrea sa insemne asta , ne credeti chiar asa de prosti pe toti ? Va tot cotcodaciti ca gainile care fac niste ousoare parasite ce nu-s bune la nimic , asa de vrednici sunteti ! V-am solicitat sa acordati tuturor apicultorilor din Romania subventii pentru familiile de albine , caci le merita dar se vede ca am batut doba la urechea surdei. Apropo , programul national apicol nu este facut pentru toti apicultorii iar cine l-a conceput si l-a aprobat nu are decat sa si-l bage in cur ! Dati dracului odata subventia pe familiile de albine din Romania si nu va mai tot scalambaiti atata ! Si apoi , dati si subventiile de care au nevoie cei ce lucreaza terenurile si cresc aimale mai simplu si mai eficient nu cu atata brambureala !

Daniella 2013-10-15 14:47:13

Avansul din subventia pe suprafata a intrat deja de saptamana trecuta...

George 2013-10-11 17:38:18

Fiul: Tata da-mi si mie 5 lei.
Tatal: Cat??? 4 lei??? ce sa faci tu cu 3 lei??? Ti-ajunge 2 lei. Na la tata 1 leu.

Protest impotriva celor care aburesc oamenii care trudesc acest pamant

HOGAS GHHEORGHE 2013-10-11 11:57:25

Domnule Ministru,
De ce filozofati atata, ca practic subventia pentru productia vegetala pe anul 2013 este de 142 lei E/ha 122 E/ha de la U.E + 21 E bugetul national din care avans 61 E/ha.Deci nu 160,7 E/ha. Sa fie clar finantarea de la UE pe anul 2013 este de122-124 E/ha, din care avans 61-62 E /ha.
Editat de administratorul site-ului

ionescu maria 2013-10-10 15:23:02

139,17:2 =35???????????
referitor la cat primeste fermierul toamna aceasta, cum ati calculat
30-31 euro/ha?
asteptam lamuriri!
multumim!

ionescu maria 2013-10-10 15:19:34

139,17:2 =35 ?
referitor la cat primeste fermierul toamna aceasta, cum ati calculat
30-31 euro/ha
Editat de administratorul site-ului

Ultima ora

Newsletter gratuit