Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Cum ii afecteaza pe tarani noua modalitate de impozitare

cum-ii-afecteaza-pe-tarani-noua-modalitate-de-impozitare

In proiectul de ordonanta pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri financiar-fiscale sunt prezentate normele de venit pentru perioada impozabila din anul fiscal 2013, cuprinsa intre 1 februarie 2013 si pana la sfarsitul anului fiscal.



Astfel, contribuabilul care desfasoara o activitate agricola pentru care venitul se determina pe baza de norma de venit are obligatia de a depune anual o declaratie la organul fiscal competent, pana la data de 25 mai inclusiv a anului fiscal, pentru anul in curs.

Normele de venit pentru agricultorii din sectorul vegetal


Pentru cine lucreaza intre 2 si 50 de hectare cultivate cu cereale, norma de venit este de 449 lei si 395 lei pentru cei cu peste 50 de hectare.

Pentru cine lucreaza intre 2 si 50 de hectare cultivate cu cartofi, norma de venit este 3488 lei si 3070 lei pentru cei care lureaza peste 50 de hectare.

In cazul oleaginoaselor, norma e de 458 pentru suprafetele cuprinse intre 2 si 50 hectare si 403 pentru cei cu mai mult de 50 de hectare.

La legume cultivate in camp, pentru 0,5-2,5 ha norma de venit este de 4.001 lei si 2563 pentru cei care au peste 10 hectare. in cazul legumelor cultivate in spatii protejate, pentru 0,5-1 ha, norma de venit este de 8.033 lei. La pomi, pentru suprafetele cuprinse intre 1,5 si 2,5 hectare, norma de venit este 4709 lei si 4144 lei pentru cei care au peste 2,5 hectare de livezi.

Normele de venit pentru crescatorii de animale


Proprietarii de bovine care detin intre 3 si 50 de capete au o norma de venit de 698 lei, iar cei cu peste 50 de capete 512 lei. Proprietarii de ovine si caprine care detin intre 10-49 capete au o norma de venit de 23 de lei, cei cu 50 pana la 300 de capete au o norma corespunzatoare de venit de 70 lei, iar cei cu peste 300 de capete 56 lei.

Cine detine intre 6 si 9 porci, are o norma de venit de 56 lei, care creste insa la 181 de lei pentru cei cu 10-150 capete porcine.

Asa cum remarca cineva pe forumul agricultorilor - Clubagricultura.ro - in sectorul vegetal impozitul scade pentru cei care lucreaza suprafete mai mari, in vreme ce la crescatorii de animale situatia sta invers. Cei cu cativa porci au o norma de venit de doua ori mai mica decat cea a celor cu peste 10 capete in batatura. De asemenea, in cazul crescatorilor de oi sau capre, avantajati sunt cei care detin intre 10 si 49 de capete, cu o norma de venit de 23 de lei.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Cum ii afecteaza pe tarani noua modalitate de impozitare
Rating:
Nota: 5 din 3 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Proiect pentru insamantare cu plante medicinale

Intrebare: am pamant ,in comuna banita ,judet.hunedoara,si doresc sa cultiv plante medicinale,este o zona nepoluata deoarece e departe de sosea.va rog sa ma ajutati,in sensul de a lua legatura cu alti cultivatori in domeniul asta ,si de unde pot procura seminte sau rasad,si de asemenea doresc sa stiu daca pot accesa fonduri europene.nu stiu unde sa ma adresez pentru mai multe informatii.E mare pacat sa nu se poata folosii pamantul din cauza banilor si al informatiei.Va multumesc.

Raspuns: Puteti sta de vorba cu dl Dumitru Lazurca, http://www.facebook.com/profile.php?id=1442714597 Este... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii16 comentarii


constantinescu bogdan 2014-04-03 12:43:22

Am plantat 2 h de nuci anul 1 se plateste impozit sau numai dupa ce intra pe productie peste 8 ani?

constantinescu bogdan 2014-04-03 12:39:50

cit costa impozitul pe livada de la 1,5 h in sus??

CasCarino 2013-02-15 19:28:36

terenurile cultivate cu plante furajere nu au fixate norme de venit. In acest caz impozitul pe venit se calculeaza conform metodologiei prevazute la Venituri din alte activitati independente, unde intra si veniturile din vinzarea produselor de origine animala, in stare naturala.

cascarino 2013-02-15 18:13:11

zootehnia nu consuma doar fin si paie! Guvernul a aplicat de fapt o impozitare dubla, tripla, etc.! Crescatorul de animale care cultiva terenul, plateste in realuitate pe acelasi venit un dublu impozit! Un impozit pe terenul agricol, altul pe cultura de cimp infiintata, altul pe capetele de animale, si un altul pe venitul rezultat din valorificarea laptelui, carnii, etc.!

Ne asteptam in curind si la un impozit pe cantitatea de precipitatii, pe perioada de insorire, pe seceta, inundatii, grindina, etc.!

eviva 2013-02-15 08:14:18

Pamantul care al cultivam pt.producerea furajelor se impoziteaza?Normal venitul se realizeaza din zootehnie.

cascarino 2013-02-14 15:37:05

Domnule Aurel Masca, v-as ruga sa sa ne impartasiti cite ceva din experienta dv. Cum ati reusit sa plantati cele 5 ha de nuci.

Procurarea puietilor, materialul saditor autorizat, plantarea, forta de munca, investitia... Ne-ar fi de mare ajutor celor ce dorim sa incercam aceasta afacere. Multumim,

cascarino 2013-02-14 15:30:55

intre 10 si 50 caprine, ovine se plateste 3,7 lei /cap = 49 x 3,7 = 182 ron

peste 50 -se plateste 10.5 ron /cap de oaie, sau capra

cascarino 2013-02-14 15:25:59

5 ha nuci doar incepind cu anul cind intra pe rod ! x 754 ron x 5 = 3770 ron Dar pina atunci mai aveti ceva timp!

1 ha cereale = 72 ron

la albine doar daca aveti peste 50 de familii
intre 50 si 100 familii 1,2 ron pe familie, iar daca aveti peste 100 familii, atunci platiti 1,6 ron /familie albine.

pentru venitturi din acvacultura si silvicultura, intrati la alte venituri independente. acolo se aplica impozit pe venitul brut, din care exista insa unele deductii + o redeventa de 0.5 % in cazul exploatarii + CAS si CASS anticipat platit obligatoriu.

cascarino 2013-02-14 14:45:58

nr capete vite x 73 ron 7 vaci + 7 vitei + 1 junca = 15 unitati x 73 = 1088 ron Doar vitelul nenascut este scutit. Pina la nastere!

cascarino 2013-02-14 14:36:36

la 2 ha platiti 700 x 2 = 1400 ron. Doar daca taiati/instrainati 0,5 ha sinteti scutit de impozit pe venit.

ile 2013-02-07 11:14:30

Salut!
Mie tot nu imi este clar: daca detin 2HA de livada va trebui sa platesc ~1400RON?
Din cate am inteles, doar ce depaseste 1.5HA livada se impoziteaza. In acest context, eu voi plati taxe pentru 0.5HA sau pentru 2HA???
Va rog sa ma ajutati cu cateva clarificari.
Multumesc!

oana 2013-01-28 13:37:54

am 7 capete de vite vaci cu lapte vitei si o junca care trebuie sa fete in afara de 5 hectare de pamant care este cultivat cu lucerna si porumb spuneti si mie va rog cit impozit voi plati de la 1 februarie pentu ce am in gospodarie

mingita vasile 2013-01-27 14:25:44

23lei NORMA DE VENIT ASTA INSEAMNA23 INMULTIT16%COTA UNICA=23INMULTIT 16%=3.68pe cap de animal

dan 2013-01-25 21:00:43

si unu si altu scoatetile la vanzare ca munciti degeaba

Aurel Masca 2013-01-24 17:50:26

Sunt agricultor,detin 8 ha.de teren ;5 ha sunt plantate recent cu nuci,2ha cu salcami crescuti natural,1ha este cu grau si porumb.Cum voi fi impozitat? Mai detin si familii de albine,despre care nu s-a amintit de impozit? Va multumesc anticipat!

laurentiu 2013-01-23 15:16:53

referitor la aceasta ordonanta de impozitare, cum se calculeaza suma impozitata? eu am capre, si pana la 49 de capete , norma de venit este de 23 lei. se calculeaza 23x49 de capete, sau se plateste 23 lei impozit pentru cine are pana la 49 de capete?

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Jean Carlos spune: Aveți nevoie de un împrumut pentru a începe o afacere sau pentru a vă plăti facturile și o finanțare corporatistă pentru bunuri imobiliare și orice fel de finanțare a afacerilor. Oferim, de...
18 Aug. 2017 09:34:52
Raspunde la intrebare
Mr Johnson Pablo spune: buna Aveți nevoie de un împrumut pentru orice scop? Sunteți în situație financiară? Ai nevoie de o soluție financiară? Dl. Johnson Pablo împrumuturi este soluția pentru toate problemele...