Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a platit subventiile pentru 98,56 la suta din fermierii care au depus cereri

apia-a-platit-subventiile-pentru-9856-la-suta-din-fermierii-care-au-depus-cereri

Suma totala autorizata la plata este de 2.005,33 de milioane de euro din care suma efectiv platita in conturile fermierilor este de 1.960,07 milioane de euro, pe toate tipurile de fonduri.



Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura a anuntat ca pana la jumatatea acestei luni, din totalul de 944.075 de cereri unice de plata aferente Campaniei 2015 au fost emise ordine de plata pentru 98,56% din cereri, reprezentand un numar de 930.488 de beneficiari.
 
 Suma totala autorizata la plata este de 2.005,33 milioane de euro din care suma efectiv platita in conturile fermierilor este de 1.960,07 milioane de  euro, pe toate tipurile de fonduri (Fondul European de Garantare Agricola (FEGA), Fondul European pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala (FEADR) si Buget National).

 
Subventiile platite crescatorilor de animale se ridica la valoarera de 254 de milioane de euro.
 
Astfel, in cadrul schemei ANTZ 7 (Schema decuplata de productie in sectorul lapte, specia bovine) au fost platiti 54.837 de fermieri, suma platita fiind 23,48 de milioane de euro.
 
In cadrul ANTZ 8 (Schema decuplata de productie in sectorul carne, specia bovine) au fost platiti 137.740 de crescatori, suma virata fermierilor fiind de 98,874 de milioane de euro.
 
La ANTZ 9 (Schema cuplata de productie – specia caprine/ovine) au fost platiti pana acum 56.429 de fermieri, cu suma de 50,849 milioane de euro.
 
In cadrul SCZ 7.19 (Sprijinul cuplat in sector zootehnic, ovine) si SCZ 7.20 (Sprijinul cuplat in sector zootehnic, caprine) au fost platiti 18.564 de fermieri, cu suma de 19,083 milioane de euro.
 
Pentru SCZ 7.21 (Sprijinul cuplat in sector zootehnic, taurine de carne) au fost platiti 190 de crescatori, suma platita fiind de 7,017 milioane de euro.
 
Pentru schema SCZ 7.22 (Sprijinul cuplat in sector zootehnic, vaci de lapte) au fost platiti 3.684, suma virata crescatorilor fiind de 54,328 milioane de euro.
 
Pentru SCZ 7.23 (Sprijinul cuplat in sector zootehnic, bivolite de lapte) au fost platiti 1.436 de fermieri, suma virata crescatorilor fiind de 0,650 milioane de euro, potrivit APIA.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a platit subventiile pentru 98,56 la suta din fermierii care au depus cereri
Rating:
Nota: 4.11 din 57 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Ce productie de rosii pot avea intr-un solar de 1000 metri patrati?

Intrebare: VA Salut! ma tenteaza sa cumpar un solar de 1000mp ca am ceva bani de investiti si teren in matca desi sunt din bucuresti..,dar m-ar interesa cam cate kg de rosi spre ex se scot din 1000mp de solar,eu am inteles ca se vand cam la 2.50kg si vreau sa imi fac un calcul sa stiu cand scot banii dup solar.am intrebat pe cineva si mi-a spus ca la 3000mp cat are el bani curati scoate 20000roni nu e putin????astept un rasp de la cunoscatori

Raspuns: fara nici o suparare domnule sinescu dar unde ai gasit matale sau auzit ca se planteaza 1 planta(ros... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii25 comentarii


laurentiu 2016-10-13 12:19:08

astazi am luat decizia de plata de la apia , am avut transfer de exploatatie , deci o sa vina banii cat de curând.

fermier 2016-10-11 08:54:18

Da am luat la cluj agromediu pentru M10 am luat 93 euro /ha.

Axel 2016-10-10 09:03:58

Oameni buni,

Se tot anunță că au fost virate 95+% din fondurile pentru care s-au făcut cereri. Chiar toată lumea stă în aceste ultime 5 procente.
Cât poate dura transferul? Există vre-o davada clara pentru a susține aceste declarații?
Sper ca toată lumea își amintește citatul "prosti, da multi". În situația de față cred că ne încadrăm la "multi, da prosti".
Sunt unii care au peste 18 luni de când așteaptă...cum este posibil așa ceva? Poate au învățat animalele sau pământul să aștepte.
Nu există asociație la care sa te afiliezi, care să te reprezinte în instanță? Cineva trebuie să plătească aceste greșeli.
Eu sunt din zona Neamț și pe ovine / caprine am primit doar promisiuni. Sunt singurul?

Maria 2016-10-03 15:40:21

Bună ziua, mai încerc o dată și întreb, in județul Cluj a luat cineva agromediu? Mulțumesc

Maria 2016-09-26 16:26:16

A luat cineva din jud Cluj?

Maria 2016-09-26 11:45:34

In județul Cluj a luat cineva agromediu? Mulțumesc

Fantoma ciolos 2016-09-24 10:03:46

Sunt din sibiu poate cineva sa ma ajute sa anteleg si eu am sunat la apia si miau ankis telefonu

Fantoma ciolos 2016-09-24 10:02:03

Ami zice si mie cineva daca pe cota de lapte si zona defavorizata se mai da subventia sau nu .....ca nu anteleg nimic din ce spun nenorociti astia

lola 2016-09-23 15:33:10

maria din ce patrte din neamt esti?trebuia sa iei si agromediu?

Mihai 2016-09-22 20:35:03

si mie mi a intrat agromediu astazi .jud . mures.

emma 2016-09-22 20:31:25

ASTAZI MI-AU INTRAT SI MIE AGROMEDIU LA SIBIU

elena 2016-09-22 18:17:39

In aceasta dupa amiaza am primit agromediul.Sunt din Suceava.

Maria NeamÈ 2016-09-22 17:20:45

La BT s-au pus bani pentru agromediu astăzi. Nu știu, eu la1.7 ha trebuia să iau 210€ și am primit 571 ron. S-au făcut oare reduceri pe schemă? Anul trecut am primit 942 RON. Cine-mi poate răspunde? Să mă lămurească..... O fi avansul?

Flavius 2016-09-22 16:17:47

Eu am 2.40 h in zona montana defavorizata pana anul asta incasam cca 1200 euro cu agromediu saps etc
Anul acesta am primit doar 500 euro.am fost la apia sa cer decizia de plata in care imi apare totalul de plata in jur de 500 euro fix cat mi.a intrat pana in iunie cu tot cu agromediu se specifica in decizie
Functionarul mia spus ca sunt incadrat la schema de micii fermieri de 1250 euro
Si lam intrebat pai nu ar fi normal sa primesc 1250 euro
Mia spus ca nu pentru ca am putine hectare si nu este normal sa iau 1250 eu cu 2.40 h si altul cu 5 h la fel ca mine si ca de fapt 1250 primeste cel care are maximul 7 h cei care au mai putin scade suma
Este normal sa iau saps cu zona montana devaforizata si agromediu doar 500 euro pt 2.40 h?
Si totusi de de in anii anteriori primeam peste 1100 euro pentru acelasi pamant si aceleasi scheme?

Maria 2016-09-22 13:25:08

Astazi am primit o diferenta, aprx 255 EUR, ptr dosar supraf 1.4 ha. Nu stiu daca e agromediu, ca niciodata nu am inteles pe care din masuri au venit subventiile, dar va spun ca sa mai verificati si voi, poate va bucura noutatea. In Neamt, cont Raiff.

Ioan 2016-09-22 11:35:49

Buna ziua, am fost luni la APIA si mi au arătat pe calculator ca am decizie de plata pentru agromediu si zona defavorizata din data de 08.09 2016 in val de aprox 1600 lei pt 2 ha si ceva...Pana acum la CEC nu mi au intrat banii.Sunt din Jud Suceava

alex.ska 2016-09-22 10:47:23

am transfer de exploatatie si am luat o p**a pana acum.... hai sa o violam pe masa lu irimescu !!!

Man 2016-09-21 22:04:48

Nici in gorj nimic
Deci sa dovedit ca si de data asta am fost mintiti ca intotdeauna

cezara 2016-09-21 15:36:06

Am impresia ca ne cred idioti. E drept suntem tarani dar chiar sa ne trateze in halul asta? Nimeni nu ne poate spune cand dau banii efectiv nu povesti?

roxana 2016-09-21 13:38:42

Nu a intrat nici un agromediu , nici subventia simpla pe bovina, nici subventia pe vaca de lapte, nici toate schemele de subventie pe pamant.nu am avut transfer nu am avut control nu am avut nereguli.dar pur si simplu nu au bagat banii idiotii .am 90 de bovine.mai am o exploatatie pe sotul de 30 de bovine si nici la el nu au intrat nici macar pe pamant toate sibventiile, dar la el au intrat Ant pe bovine.atat.restul.... La sf.asteapta.sunt din fagaras- jud.brasov.niste magari ce sa mai zicem. Asteptam poate so gandi cineva la noi macar Dumnezeu daca nu APIA

geo 2016-09-21 12:21:25

Nu a intrat agromediu la nimeni?In vn nimic dar ni se spune de la Apia ca banii trebuie sa intre in cont de la o zi la alta...cand????intreb eu!!!,

Adelin 2016-09-21 12:13:05

Probabil multi dintre fermieri au primit agromediul de nu mai intra nimeni sa scrie
Macar cei care ati luat mai lasati si voi cate un mesaj aici

Ion ion 2016-09-21 12:12:04

Si eu am avut 5 vaci si le.am vandut ca nu pot sa le scot din iarna

fermier 2016-09-21 10:56:27

Corect Vali asa este cum spui tu , eu am avut transfer de exploatatie si nu am primit nici un leu dar la mine in zona sunt multi care au dosar in regula nu au primit nimic pana acuma, nisre incopetenti si mincinosi si eu am sunat la apia si au zis ca mai sunt inca multi de platit si probabil pana pe 30 septembrie ne plateste , m-am saturat de promisiuni. Oricum eu am vandut tot, am avut 54 de capete de bovine acu de o sapt le-am dat la abator , multumita minesterului agriculturi, promit ca anul viitor daca mai primesc subventie o donez lui Irimescu sa se mai plimbe prin Argentina , ca sigur nu o sa mai fie ministru.

Vali 2016-09-20 14:24:42

Eu n-am vazut mai mari dezinformatori si mincinosi ca astia! Astia anunta ca au platit la toti cei care nu au avut probleme la dosar,la fel ieri si prim-ministru anunta la fel,dar ce sa vezi?zero lei in cont fara probleme cu dosarul,iar daca suni la APIA iti spun ca mai sunt o gramada de fermieri de patit si ca nu este adevarat ce se vb in presa,asa ca mai oameni buni mai lasati-ne cu vrajelile astea de doi lei.

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Vasile spune: Decizia de plata o avem, banii nicăieri dar mi s-a stabilit impozitul deja cu penalizări deja. Cum poți plăti impozit la banii care nu i-ai luat?
27 Iun. 2017 10:41:53
Raspunde la intrebare
SMITH STEPHANIE spune: Cum am primit împrumutul meu dintr-o companie de împrumut autentică și fiabilă Numele meu este doamna SMITH STEPHANIE. Locuiesc în Singapore și sunt de la română și sunt fericită...