Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Aproape o jumatate de milion de fermieri si-au primit pana acum avansurile

aproape-o-jumatate-de-milion-de-fermieri-si-au-primit-pana-acum-avansurile

Luna aceasta, APIA va plati peste un miliard de euro, dupa care, de la 1 decembrie, va trece la platile integrale.



Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura informeaza ca pana joi a autorizat la plata suma totala de 485,4 milioane euro, reprezentand avans aferent Campaniei 2016, pentru un numar de 496.863 fermieri care au depus Cerere unica de plata.
 
Reprezentantii agentiei de plati reamintesc ca, potrivit art.1 din Regulamentul(UE) nr. 1617/2016 de derogare, pentru anul de cerere 2016, de la articolul 75 alineatul (1) al treilea paragraf din Regulamentul (UE) nr. 1306/2013 al Parlamentului European si al Consiliului in ceea ce priveste nivelul avansurilor pentru platile directe si pentru masurile de dezvoltare rurala pe suprafata si legate de animale, precum si de derogare de la articolul 75 alineatul (2) primul paragraf din respectivul regulament in ceea ce priveste platile directe, pentru anul de cerere 2016, statele membre pot plati avansuri de pana la 70 % in cazul platilor directe indicate in anexa I la Regulamentul (UE) nr. 1307/2013 si de pana la 85 % in cazul sprijinului acordat in cadrul dezvoltarii rurale mentionat la articolul 67 alineatul (2) din Regulamentul (UE) nr. 1306/2013.

 
De asemenea, pentru anul de cerere 2016, statele membre pot sa plateasca avansurile pentru platile directe numai dupa finalizarea controalelor administrative mentionate la articolul 74 din Regulamentul (UE) nr. 1306/2013.
 
Platile finantate din FEGA (Fondul European de Garantare Agricola) se efectueaza la cursul de schimb de 4,4537 lei pentru un euro, iar platile finantate din FEADR (Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala) la cursul de schimb de 4,5240 lei pentru un euro.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Aproape o jumatate de milion de fermieri si-au primit pana acum avansurile
Rating:
Nota: 4.34 din 50 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Afin romanesc

Intrebare: Vreau sa infiintez o mica plantatie de afin si vreau neaparat soiuri romanesti, intrebarea mea e daca stiti ceva soiuri de afin obtinut in Romania si de unde se poate cumpara?

Raspuns: Aveti aici o lista cu soiuri romanesti de afin: http://www.icdp.ro/?target=ro-laboratoare-arbusti... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii47 comentarii


maria mates 2016-11-10 21:44:22

la alba pe agromediu banca transilvania a intrat ceva/

adi marcu 2016-11-10 21:31:59

pt judetul hunedoara eu confirm intrarea avansului inca de luni la cec

viorel 2016-11-09 20:40:32

Hunedoara cont o. Mincinoșii!!!

Fermier hd 2016-11-09 14:05:22

Oameni buni pe cati am intrebat nimeni nu a luat vreun leu. In Hunedoara nu cunosc pe nimeni sa le fi intrat bani, am sunat prieteni in alte judet si acelasi raspuns. Si atunci cine sunt cei jumatate dintre fermieri care au luat?

Mihaiela 2016-11-09 08:35:35

Pentru cei interesat BCR Gherla au intrat bani eu i-am luat aproximativ 500 la hectar.Incet se misca ,ca se apropie alegerile nu va lasati influentati, aveti grija.

laur laur 2016-11-08 13:37:07

La centrul Ocna sugatag radu

radu 2016-11-08 13:14:57

La care centru estI LAUR ?

laur laur 2016-11-08 13:10:34

Mincinosii dracului! Au plătit o jumatate de miliard dar in Maramures la centrul apia de care aparțin nici nu s-a lucrat la dosare.nu au bani la fel ca anul trecut!ne mint pe fata! Sa i furt in nas pe toți?

Rino 2016-11-08 12:13:39

La Gqlati la Carpatica a intrat la cineva?

nina 2016-11-08 08:18:46

SI IN MM AU INTRAT LUNI BT PENTRU CEI INTERESATI!!!

ionel 2016-11-08 07:59:52

nu o sa primim bani de graba o sa faca exact ca anul trecut

Alina 2016-11-08 07:37:17

acum sunt pensionari de CAP cu timpul vor disparea si ei intrebarea este ce fel de pensionari vor iesi din agricultura asta moderna ZERO. o agricultura bazata pe subventii si facilitati de miliarde de euro nu pot genera niste locuri de munca in mediul rural. de ce se baga atatia bani in agricultura si nimeni nu controleaza directia acestor bani. se zice ca agricultura hraneste omenirea din contra saraceste si distruge mediul rural. cand nu erau aceste subventii muream cumva de foame NU. cum inainte agricultura era principalul motor al economiei , a scos tara din datorii eram granarul europei fara subventii si lucrau milioane de romani in agricultura . in ziua de azi agricultura se face singura dealurile se ara singure oile se pasc singure vacile se mulg singure in solarii legumele cresc singure etc. e clar ca lumina zilei ca se practica munca la negru si statul in primul rand este marele pierdant si apoi oamenii. copiii nostri merg in strainatate muncesc prin toata lumea asta ca aici in tara nici painea aia amara nu mai poate fi mancata nu se mai adevereste nici proverbul fie painea cat de rea ……. sunt unii smecheri care profita de acest bani din subventii jogleaza fac smenuri cu aceste facilitati cu fonduri ue sapard de aia nici bruxelul nu ne mai vede cu ochi buni.

Alex 2016-11-08 06:50:39

A mai intrat in Jud cluj la cineva nu stiti

mihai 2016-11-07 22:06:44

La CEC bank Dolj,a intrat la cineva???

laszlo 2016-11-07 22:03:59

draga Alina pastreazat -i parerea si nu mai scrie ca nu poti sa -o schimbi lumea mai ales politica asta de agricultura din Romania .Omul care munceste zi si noapte la cimp singur sau cu familia ,recolta vinde cu preti redus de comercianti ,plateste impozit, cotizatie,motorina etc ,desfasoara activitatea la cimp departe de ochii lumii ca nimeni nu umbla pe cimp asa aiurea ce sa mai plateasca si la stat care o iupuie si asa.

ionut 2016-11-07 21:36:39

Masura 10-pachetul 4-culturi verzi au intrat bani in conturi,Timis Periam.


Alina 2016-11-07 21:21:35

cum e posibil ca un fermier cu 400 de ha sa ia 90 000 EURO subventie plus motorina cu 1,7 lei pe litru subventionata ramburs de tva calamitati si tot felul de facilitati si ajutoare de la stat si nu are nuciun angajat? plateste arenda 300 kg grau la ha sau ulei 30 litri ulei luat din en gros cu cu 3 lei litru nu plateste impozit la primarie nici la anaf . subventia trebuie data proprietarului terenului iar fermierul sa isi ia productia. circula cu utilaje pe drumuri publice fara itp rovigneta rca sau impozit . ce fac autoritatile statului dorm ? niste impostori isi instaleaza copiii la tara ca tineri fermieri ca e subventia mai mare dar el nu sta la tara . lucreaza cu oameni la negru statul oare nu vede nu poti lucra 1 ha singur dar 100 ha? sau imbogatit fermierii pe spatele bietilor oameni batrani si fara carte acum sunt la tara unii pensionari de cap dar cu timpul vor muri si nu vor mai fi pensionari daca acum lucreaza la negru in agricultura. uitati ce sau imbogatit asa zisii fermieri cu ce bani au luat ultilaje de miliarde cu ce bani au vile masini scumpe suvuri isi fac concediile prin afara . fermierii sunt cei mai mari evazionisti nu declara toata productia nu angajeaza oameni isi desfasoara activitatea departe de ochii lumii si de aia nimeni nu vede realitatile agriculturii . nu vedeti ca toate pozele sunt cu euro cu valize de bani . chiar nu vede nimeni?

nicu 2016-11-07 21:05:06

Azi in Iasi ,la Brd,ora 18,peste 5 ha,aproximativ 540ron/ha...

Lori 2016-11-07 20:17:04

Eu am primit 1,090 ron, sunt din Mures

Florin 2016-11-07 20:01:41

CEC Focșani au intrat azi după ora4

Alina 2016-11-07 19:19:09

Cec bank Iași nimic la ora 19

daniel 2016-11-07 19:10:31

S a plătit in trei săptămâni la 1 din 10 deci 10 %. Pana la 1 decembrie mai plătesc la 15% deci in total 25% si majoritatea de 75% rămânem fara bani. Deciziile de plata sunt una iar banii in cont e altceva. Mincinoșilor si incompetenților!!!

Ionela 2016-11-07 17:43:52

Am sunat la Apia Mureș și am decizia de plată din data de 03.10 si nu am nici un leu pe cont la cec . Îmi ține cec- ul banii la ei neseriosii .

Mihai Mihai 2016-11-07 17:24:12

Cum mortii masii s au platit aproape jumatate de miliard de Euro iar in conturile fermierilor nu au ajuns banii !!!

Adi 2016-11-07 16:49:28

Fermier nu te rizi de noi?

Ovi 2016-11-07 16:11:15

Se pare ca astazi slab sa platit.jud.mures bcr cont o.

Azis cetin 2016-11-07 16:04:51

Fermier din Constanța,la ce banca esti ?

alex 2016-11-07 15:28:11

cand ne dau astea bani

fermier 2016-11-07 15:16:06

Eu am primit 646 ron/ha sunt din Constanta

fermier 2016-11-07 14:05:04

Ne mai amâna mult

fermier 2016-11-07 14:03:31

Nu ați mai vb la Apia ce mai zic când ne dau bani.

Anton 2016-11-07 14:00:51

Prahova, a primit cineva banii ?

lalex 2016-11-07 13:12:30

La Tulcea garanti bani azi 0 lei. A primit cineva din Tulcea si la ce banca?

Anghel Camelia 2016-11-07 13:03:29

Am fost astazi la APIA pt ca am fost penalizata cu suma de 41 de lei si mi sa spus ca pe Ramnicu Valcea nu au inceput inca platile .... Dar aici au scris cateva persoane ca au luat nu inteleg..... Cine minte?

Ovi 2016-11-07 12:45:48

In jud.mures la mine cont o

DRA.B. 2016-11-07 12:43:56

arges.0

EU 2016-11-07 12:43:54

Toti prietenii care i-am intrebat astazi de subventie au avut un raspuns negativ. In zona mea Brad, Hunedoara nu s-au primit bani in cont. Foarte multe zone sunt la teledetectie si acolo nu se plateste avansul. Ma intreb de unde sunt aproape 500 000 de fermieri care au banii in cont; oare care sunt acesti fermieri? Avem pretentia de la autoritati sa ne demonstreze fapte nu sa ne amageasca cu povesti. Nu a fost platit la multi fermieri nici agromediu pe 2015 si atunci cum sa avem pretentii la plati pe 2016.

Andrei 2016-11-07 12:37:00

Drobeta Turnu Severin ora 12:00 CEC 0

ionel 2016-11-07 12:33:36

in bihor la cek bank oradea cont 0

Dorel 2016-11-07 11:09:33

La banca Transilvania Iasi a primit cineva bani?

andrea 2016-11-07 10:23:10

Din județul Sibiu a primit cineva subvenția

Corina 2016-11-07 10:02:33

Au zis acum vreo 3 saptamani ca vor primi avans si cei aflati sub control. Nu au mai pomenit nimic de ei de atunci. Niste nemernici ce se incurca in minciuni! Cum se poate ca in Germania primesc toti fermierii subventia in aceeasi zi, nici mai devreme nici mai tarziu. Si din partea nemernicilor de la APIA trebuie sa ni se lungeasca ochii asteptand. In Dolj la CEC bank nimic, la niciuna dintre cunostiintele mele nu au intrat banii.

Catalin 2016-11-07 09:04:49

Pentru cei care sunt in teledetectie...când intra banii?

fermier 2016-11-07 09:02:22

ce se intampla cu cei aflati la control?

nina 2016-11-07 08:53:08

NUMAI MINCIUNI PESTE MINCIUNI.....

dani 2016-11-07 08:52:30

Vrem banii nu autorizări !!!

Ovi 2016-11-07 08:39:14

Sa speram astazi ceva.

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
SMITH STEPHANIE spune: Cum am primit împrumutul meu dintr-o companie de împrumut autentică și fiabilă Numele meu este doamna SMITH STEPHANIE. Locuiesc în Singapore și sunt de la română și sunt fericită...
26 Iun. 2017 09:08:00
Raspunde la intrebare
Kate Lisa Credit spune: Oferim următoarele servicii de împrumut:. * Credite pentru investitori .......... * Consolidarea datoriilor ........... * Credite ipotecare ....... * Împrumuturi de afaceri...