Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Avansurile platite de APIA vor ajunge in conturile fermierilor incepand de saptamana viitoare

avansurile-platite-de-apia-vor-ajunge-in-conturile-fermierilor-incepand-de-saptamana-viitoare

Inainte de a fi virati banii, este nevoie de adoptarea unei hotarari de guvern cu sumele prevazute pentru plata acestor avansuri.


Desi procesarea si autorizarea platilor au inceput luni, asa dupa cum dadusera asigurari oficialii de la APIA si MADR, fermierii inca asteapta sa le intre in conturi avansurile pentru subventii, banii nefiind inca virati.
 
Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, a declarat ca pentru a fi efectuate platile, este nevoie de o hotarare de guvern care va fi adoptata in sedinta de la jumatatrea acestei saptamani, document prin care trebuie aprobate sumele prevazute pentru avansuri.
 
In aceste conditii, seful MADR a estimat ca, cel mai probabil, primii fermieri isi vor primi banii pe avansuri incepand de luni, 24 octombrie, dupa care platile vor fi efectuate pe masura ce documentele vor fi procesate si autorizate.
 

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Crearea si dezvoltarea de activitati neagricole in mediul rural


Iata cum puteti obtine fonduri europene nerambursabile de pana la 200 000 de euro Doriti sa demarati o afacere in mediul rural sau sa dezvoltati o afacere deja existenta Atunci trebuie sa stiti ca puteti primi pentru implementarea sau dezvoltarea ei fonduri nerambursabile de pana la 70 000 de euro pentru afacerile noi si de pana la 200 000...

Oferta Speciala
valabila 48h

Achim Irimescu a mai precizat ca avansurile reprezinta cuantumurile maxime aprobate de Comisia europeana, respectiv 70 la suta in cazul platilor directe si 845 la suta pentru dezvoltarea rurala.
 
„Imi doresc ca cea mai mare parte a platilor sa se faca acum, in luna octombrie, deoarece este o chestiune legata de deficit bugetar cu platile si este foarte important ca Uniunea Europeana sa ne ramburseze cat mai mult in acest an ca sa nu intram in acest deficit. Si pentru asta trebuie sa efectuam pana la finele lunii octombrie cea mai mare parte din plati. Urmand, sigur, sa continuam si in luna noiembrie cu restul. Dar, repet, concentrarea este pentru octombrie. Am inteles de la APIA ca practic in prima transa ar intra pana in 300.000 de fermieri si sa speram ca totul va fi in regula”, a mai precizat seful MADR.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Avansurile platite de APIA vor ajunge in conturile fermierilor incepand de saptamana viitoare
Rating:
Nota: 4.11 din 122 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Metode preventive pentru combaterea daunatorilor

Intrebare: Salut. va rog sa mi spuneti simie ce metode preventive de combatere a plosnitei lucernei?

Raspuns: Pentru a preveni aparitia plosnitei lucernei noile lucerniere infiintate trebuiesc amplasate la o di... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii26 comentarii




Ionutboom 2016-10-22 20:23:32

Bravo ma bucur
Ne meritam soarta pentru ca suntem prea prosti pentru subventii europene
Ne dam singuri pantalonii jos si ei ne.o trag in cur
Credeti ca muistu de ministru sau sef apia se uita aici la comentariile noastre ?i doare in pula de soarta sclavilor de agricultori
Pai voi care nu ati primit banii pe anul 2015 ce asteptati de nu iesiti in strada?
Aaaaaa aateptati pe irimescu sa vina sa va roage cu ei
No sa mai vedeti nimic pe 2015

Fermier prostit 2016-10-22 13:38:46

Cum dracu platesc avansul cind ei nu au finalizat de plata agromediu.am decizia in fata .vorbesc de anul trecut si bani pentru pak de agromediu o.lei iarasi ne vor prosti ca anu trecut.vor loa vreo 3o % din noi restu la anu si la multi ani

Fermier 2016-10-22 13:34:12

@Popescu Ortenzia trimite mail la Apia si ti se va radpunde.asta e doar un site de stiri.

Aurel 2016-10-22 09:20:05

In olt a intrat la cineva in cont...?

Popescu Ortenzia 2016-10-21 22:04:54

Adresez o intrebare APIA, cu sprijinul Dvs, daca s-a omis o bifa in cererea de plata pt subventia pe 2016, se poate repara eroarea? Mai exact , nu s-a pus bifa la Pachetul 2P2, AGROMEDIU. In programul anterior am primit subventia in fiecare an pt P1+P2. S-a schimbat salariatul APIA si s-a redus si subventia...Ce este de facut? ID fermier RO001652816

paul 2016-10-21 21:06:37

pot gasi o solutie echitabila si pentru cei din control?si noi semanam,recoltam ca si ceilalti!e batai de joc sa fim controlati anual si la plata tot amanati si lasati la urma!trebuie gasit alt criteriu de selectare la control,suntem aceisi clienti de serviciu si smecheri scapa! vrea cineva din apia sa dau in gat clienti care mimeaza agricultura si iau primii subventia?

lola 2016-10-21 19:24:32

cornelia aveai restanta de luat de pe 2015?

gabi 2016-10-21 18:19:22

nu va supărat domnu cornel la ce banca ati luat bani va multumesc

cornelia 2016-10-21 16:49:06

au intrat ceva banuti acum 2 zile , nu stiu exact procentul din suma totala.jud. Arad

gabi 2016-10-21 14:48:24

numai minciuni am sunat azi dimineata la cec la piatra neamt si nu au intrat nici o suventi asa ca mai avem de asteptat

emil 2016-10-20 19:52:15

Mersi

Popescu 2016-10-19 23:57:07

Emil este pentru 1 h

emil 2016-10-19 22:41:27

Deci avansul este 97 euro sau totalul pt unica suprafata?

Olivian 2016-10-19 22:12:30

Cum sa inceapa plata avansului daca trebuie aprobate sumele de guvern ?practic nu a inceput nimic de pe data de 16.doar teoretic

Fermier@ 2016-10-19 21:14:59

Nu vedeți dragi fermieri că Domnul acesta Achim Irimescu face afirmații nefondate.. aruncă cu vorbele aiurea ..asta e clar ... Dacă vreunul din voi are banking ar fi trebuit să fie anunțat de către bancă printr-un mesaj dacă au intrat banii.,.. așa că nu mai luați în seamă toate aberațiile.. o seară faină

Paul21 2016-10-19 20:57:30

Ce au inceput ma sa plateasca ?
Am sunat azi la apia sa intreb si au spus ca nu exista decizii de plata facute
De saptamana viitoare incep sa faca decizii si ca abia pe sfarsitul saptamanii viitoare vor incepe sa intre

Ei 2016-10-19 20:55:11

Pai in final cati vor primi avans 700-800 de mii de fermieri din totalul de 910 mii sau doar undeva pana in 300 mii?

Fermier@ 2016-10-19 20:38:26

Nu înțeleg de ce vorbesc oamenii aiurea.. nimeni nu știe ce e în sufletul unui fermier când lucrează zi- lumină și face drumuri la bancomat zilnic pt drepturile lui...

Fermier@ 2016-10-19 20:36:28

: ce glumă bună.... Nu am mai râs de mult așa bine Achime.. Da bravo mă... :

Achim Irimescu 2016-10-19 20:24:32

au intrat banii la totii fermieri,mergeti si verificativa conturile ....din seara asta de la ora 8 sau facut toate platile ...

Adelin 2016-10-19 12:21:09

sa le dau la muie lor si familiei lor

Ionel 2016-10-19 12:19:55

Chiar isi bat joc de noi
cata nedreptate si neseriozitate

Man 2016-10-19 12:18:26

Mincinosii cum ne duc cu vorba si cum ne amana exact ca si cu platile pe 2015

LILI 2016-10-19 11:38:47

Mare mincinoși mai sunteți,până acuma nu se putea rezolva adoptarea hotărâri.Voi nu cunoașteți hotare cu ce naiba mai veniți săptămâna viitoare cu softul,demisie,blocaj,,,de vi s-ar bloca lefurile alea mari luate pe multă nedreptate!!!!!

Apia ð 2016-10-19 10:17:56

Și pe 24 ce mai apare ? O să zică că li sau blocat creieri !

Gabi 2016-10-19 10:00:37

Asteptam 24 ???????????

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
Szekeres Rudolf spune: Am achizitionat un aparat pe baza de ultra sunete impotriva Cartitelor cu baterii Functioneaza, sunt multumit. Intrebarea mea se refera la: eficienta "frecventei aparatului" asupra soarecilor de...
13 Iun. 2018 15:22:51
Raspunde la intrebare
Balan Doina spune: De unte pot face rost de portaltoi pentru avocado,am cativa avocado din sambure,au aproximativ 1 m .Va multumesc .
10 Iun. 2018 12:07:42
Raspunde la intrebare
Simona Ionescu spune: Medicul veterinar de concesionar vine de 2 ori pe luna la ferma cate o jumatate de ora, semneaza niste hartii pe care medicul de libera pactica nu are voie sa le emita" - deci cum e pana la urma, are...