Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Ce plati a efectuat APIA in perioada 12-14 august

ce-plati-a-efectuat-apia-in-perioada-12-14-august

Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura (APIA) informeaza ca functionarii APIA au lucrat in perioada 13-15 august pentru autorizarea platilor catre fermieri.



Va reamintim ca Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, a promis ca subventiile in sectorul zootehnic se vor plati pana la 15 august 2016.

Echipa APIA si dezvoltatorul de soft au facut un efort sustinut pentru respectarea termenelor.


Astfel, in perioada 12 - 14 August au fost autorizati la plata un numar de 2841 fermieri cu suma totala de 18.165.675,78 euro, din care:

- ANT 7 – 608 fermieri cu suma de 1.026.054,44 euro

- ANT 8 – 1950 fermieri cu suma de 2.738.576.42 euro

- ANT 9 – 1062 fermieri cu suma de 1.147.539.44 euro

- SCZ vaci lapte – 359 fermieri cu suma de 6.380.582,03 euro

- SCZ bivolite femele – 79 fermieri cu suma de 42.575,34 euro

- SCZ ovine – 349 fermieri cu suma de 707.275,18 euro

- SCZ taurine carne – 14 fermieri cu suma de 269.556,57 euro.

Foto: pixabay.com

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Ce plati a efectuat APIA in perioada 12-14 august
Rating:
Nota: 4.15 din 54 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Fonduri europene

Intrebare: buna ziua asi dori sa stiu daca se mai aproba fonduri europene asi vrea sa imi fac o mica ferma cu porci si asi vrea sa stiu de unde sa incep va multumesc

Raspuns: Buna seara, la sfarsitul acestei luni se va deschide o noua sesiune de depunere a proiectelor in cad... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii7 comentarii


fermier HD 2016-08-20 22:24:05

Alina , cat ii subvenția la ha ca eu nu stiu ca nu am primit nici un leu nici pe vegetal nici pe animale eu am pus bani din buzunar pt toate si pt arat , discuit, semănat, erbicidat, prăsit, recoltat iar la animale cosit , adunat, balotat, depozitat....fami un calcul daca tot esti experta in a vorbi cu cat am rămas mai bn zis cat am cheltuit tinand cant si pretul la vitei ii de nimic subvenții ZERO si dupa mai vorbeste ....o întrebare cate animale ai si cate ha de teren muncești????

alina 2016-08-17 16:47:13

@popaf: nu uita dreptul de a ne exprima liberi in 1989 l-am castigat suntem o tara democratica si fiecare avem dreptul la opinie, eu am doar o parere poti tine cont sau de ea sau o ignore si sa mergi mai departe , dar sa pastram un limbaj decent.

andrei 2016-08-17 12:17:15

Dacă știe cineva ceva despre agromediu?

popaf 2016-08-17 09:10:14

alina treci la arat discuit fertilizat erbicidat semanat prasit si recoltat egal 2200ron si dupa aceea scrie pe toate saiturile .a da inca ceva agricultura se face pe camp in praf si ulei ca utilajele se mai si defecteaza nu in pat ca sexu.....

johndeere 2016-08-16 22:37:39

Atunci Alina tu nu stii cata subventie incaseaza Prod de cartofi chips så nu cazi de pe scaun 11200 euro pe hectar.Milionari peste noapte,iar nimeni nu se sesiseaza.

Alina 2016-08-16 17:57:26

Nu am nimic cu nimeni. Respect acelor oameni care muncesc terenurile agricole stau de dimineata pana in seara pe campuri,printre animale sunt impotriva acelor delapidatori,evazionisti care urmaresc subventiile si isi bat joc de oameni dandu-le arenda 400 kg/ha sau 40 litri ulei ulei pe care il cumpara di en gros cu 3.5 lei/l si daca facem o socoteala proprietarului terenului nu i se cuvin nici 200 de lei/ha din care trebuie sa plateasca impozitul la primarie si finante si subventia stim bine cine o incaseaza si cat este .

Bihor 2016-08-16 13:38:08

Atâtea scheme de plată în zootehnie. până nu mai știi ce bani trebuie să intre și câți trebuie să intre și mai spun că simplificată cererile.ps: până azi la ora 12 nu a intrat nimic.

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
ioan spune: Ordinul de plata il avem dar cand ajung banii in conturi ne intereseaza.
22 Iun. 2017 18:23:37
Raspunde la intrebare
YULI spune: Buna, Numele meu este Yuli of South Jakarta din Indonezia, vreau să folosesc acest mediu pentru a sfătui pe toată lumea să vă fie atent în obținerea unui împrumut aici, atât de mulți...