Email Facebook Comunica experienta
AgroRomania.ro
AgroRomania.ro » Subventii » Cine va primi subventii mai mari incepand din 2014?

Cine va primi subventii mai mari incepand din 2014?

cine-va-primi-subventii-mai-mari-incepand-din-2014

Secretarul de stat in Ministerul Agriculturii, Achim Irimescu, considera ca fermele mici incadrate in categoria fermelor de subzistenta nu trebuie sprijinite suplimentar cu bani europeni. Autoritatile din tara noastra ar trebui sa se concentreze pe sustinerea producatorilor viabili din punct de vedere economic, pentru a dezvolta acest sector, sustine oficialul MADR.

Tags: subventii 2014, subventii agricultura

"Facem o mare greseala daca incurajam in noua Politica Agricola Comuna (PAC) 2014-2020 plati suplimentare pentru fermele intre 1-5 hectare, pentru ca acolo sunt 90% din beneficiari si din pacate acestea sunt ferme de subzistenta. in prezent, in Romania, sunt doar 12.000 de ferme economic viabile, care utilizeaza insa 45% din terenul arabil al tarii si produc in mod clar pentru piata. Sunt intr-adevar probleme sociale si nu putem sa omoram fermele mici, dar ar fi o greseala, in opinia noastra, sa incurajam mentinerea lor in aceasta forma. De aceea avem in noua PAC sprijin pentru tinerii fermieri si o serie de masuri ca fermele sa se dezvolte ca dimensiuni economic viabile", este de parere Achim Irimescu.

Acesta a explicat ca plata distributiva este un element nou introdus in viitoarea Politica Agricola Comuna,care presupune introducerea unei plati suplimentare pentru fermierii care lucreaza suprafete de pana in 30 de hectare.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Infiintare cultura de lupin

Intrebare: Salut. Vreau sa infiintez o cultura de lupin si as vrea sa-mi spuneti cand se poate incepe semanarea si care sunt densitatile.

Raspuns: Lupinul se seamana primavara devreme. Acesta nu are pretentii fata de temperaturi dar are cerinte ma... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii9 comentarii





BALINT 2014-03-09 18:53:34

Salut. M-ar interesa ce subventie se acorda pentru o familie de albine dupa noua lege a apicultorilor aprobata pe 24 decembrie 2013. Multumesc astept raspuns.
Editat de administratorul site-ului

albescu ileana 2014-02-07 09:31:04

in anul 2014 se dau subventii pentru albine? am 45 de familii albine si vreau sa stiu ce pot face pentru a primi subventia daca se da si ce acte, si unde trebuie depuse.

multumesc

Marian 2014-01-27 20:32:08

Cred ca ati uitat, subventia pe familia de albine !!!!Ati uitat ca si acestea trebuie subventionate, pacat, fara albine dispar si 80% din speciile de plante. Cui ii pasa cand sute de hectare de padure de salcam sunt distruse anual si astfel dispare si sursa principala de cules a albinelor, o data cu ea si veniturile apicultorilor Romaniei
Editat de administratorul site-ului

viorel 2013-10-09 15:26:09

Fermele mari vor cumpara terenul si vor exporta productia. Vom importa din nou productia dar procesata. Acesta este interesul.

Cojocaru Otilia 2013-10-02 09:04:29

Adresez intrebarea guvernului;
Cei de la tara si in general tineretul care traiesc acolo a carora sursa de venit este pamantul, cu ce vor mai trai daca nu sunt ajutati deloc? Pe ei cine ii ajuta sa isi duca traiul de pe o zi pe alta? Batranii satelor mai au pensie dar ei ce sa faca? Ei nu sunt someri ! A-ti fost in satele nostre sa vadeti cum se chinuie ? Credeti ca Purumboiu si Trita Fanita au nevoie de subventii mai mari ? Cate locuri de munca asigura cei 12000 de mari fermieri?
Cati traiesc din munca pamantului? Rusine sa va fie ! Unde este protectia sociala ?

paul creitaru 2013-10-02 08:17:33

batuti in cap sau lipsiti de logica?
nu conteza suprafata,dar conteza cat produci pentru piata si atunci logica subventiei e sa o iei dupa contributia la PIB!
adica marfa ,din productia agricola , vanduta cu factura ,contract sau alt document-real !
SAU MACAR UN BONUS ,pentru cei ce se lupta cu sitemul si intradevar fac ceva comercial! pentru cei ce se fac ca produc si defapt rup isile la apia pt subventie ... chiar vreti sa dau cu numele persoane cu 3-6 ha care mimeza lucrari ,tin teren in culturi perene in teren arabil, nu cheltuie un litru de motorina si ia subventie?...hai sa dam subventia dupa munca depusa si productia realizata si vanduta sa vedem relitatea si nu ...voturi !

ionut 2013-10-01 21:12:39

Dvs chiar credeti ca cei care lucreaza mai multe hectare o fac din pasiune pentru agricultura sau fac investitii pentru asta?
Va inselati,pentru ca sunt foarte putini cei care au grija cu adevarat de terenuri.Mai bine lucrez 5 ha cum trebuie decat sa tavalesc 100 ca sa iau subventie.

Petru Budeanu 2013-10-01 20:32:24

Procedati complet gresit ; cine are si/sau vrea ca sa lucreze 1-5 hectare de teren , merita sa fie incurajat si sustinut financiar de catre stat cu subventii ; ajutati oamenii cu initiativa si carora le place agricultura sa practice aceasta meserie ; produse agricole din care pot fi preparate alimente mai sanatoase si mai gustoase , vor putea fi gasite de cumparat tot la micii producatori ; bag seama ca slujbasii statului roman , sunt trambita marilor firme/ferme si in loc sa lucreze pentru toti producatoriidin ale caror taxe si impozite tot mai numeroase percepute de catre stat , isi primesc lefurile lucreaza doar pentru marii ... rechini ; vreau sa stiu si eu daca ministrul agriculturii si secretarii de stat de la acelasi minister , au de gand sa dea subventie la apicultori sau ii doare fix in cot de acestia ; le-am trimis cerere oficiala si mi-au dat un raspuns pe 4 pagini ; asa cum ma si asteptam pe baietii astia nu-i duce capul ca sa lucreze pentru romani si pentru tara ci doar pentru interesele lor personale ; cer si aici sa introduceti in documentele pe care le elaborati atribuirea subventiei pe familia de albine apicultorilor din Romania , in cuantum de 100 roni/famile/an TUTUROR STUPARILOR ! M-ati auzit desteptilor ?

marin 2013-10-01 17:23:27

bai fratilor voi chiar credeti ca doar 12000 de fermieri v-au votat? gresit, sa ne fie rusine ca v-am pus unde sunteti!

Ultima ora

Newsletter gratuit


Faza zilei
Recoltare floarea soarelui 2013
Forum
cosmin spune: Vand stoloni capsuni soi Marmolada soi italian,foarte productiv si marimea fructului foarte mare, mai multe detalii pe google...pret stolon:0, 40 bani/stolon, cine cumpara peste 2000 stoloni pretul...
24-Iul-2014 22:01:24
Raspunde la intrebare
terziu ilie spune: buna ziua, ma numesc terziu ilie sunt din timisoara si as dori sa muncesc in strainatate la orice fel de munca. va rog sa ma contactati pe adresa de mail tilik17@yahoo.com daca sunt oferte. va...
24-Iul-2014 15:02:38
Raspunde la intrebare
daniela spune: buna ziua, am un lamai si de un an si ceva se maronesc frunzele pe margine sau pur si simplu apar pete relativ rotunde maronii dupa care frunza cade.Nu stiu cu ce sa-i mai dau,l-am tuns definitiv...
24-Iul-2014 14:34:26
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

...

Ingrasamant chimic obtinut prin incalzire puternica a fosfatilor naturali care contine 24-27% P ca o ...

Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton