Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Fermierii acuza bancile ca intarzie plata avansurilor de la APIA

fermierii-acuza-bancile-ca-intarzie-plata-avansurilor-de-la-apia

Presedintele federatiei Pro Agro sustine ca se ajunge si la intarzieri de cinci zile, in functie de cum decid bancile sa vireze banii in cont.



Emil Dumitru, presedintele federatiei Pro Agro a declarat zilele trecute ca avansurile platite de APIA catre fermieri raman blocate si cate cinci zile la banci, intrucat unitatile bancare intarzie sa vireze imediat banii in conturile beneficiarilor, fara a tine cont de faptul ca acestia au neaparat nevoie de sumele repsective.
 
„Credem noi ca este o problema legata de banci. Bancile mai tin cateva zile banii pe care trezoreria statului ii vireaza catre fermieri. Nu stim, nu intelegem de ce se intampla acest lucru pentru ca de la APIA sistemul informatic functioneaza in parametri si eu cred ca ar trebui sa avem o discutie cu mediul bancar si sa vedem de ce uneori anumiate banci intarzie nepermis de mult. Este vorba despre zile. Pana la urma le creditam si le finantam activitatea curenta si acest lucru nu este bine pentru femrieri care au nevoie de bani astazi, nu peste 3-5 zile sau in mod discretionar cum decid bancile sa le vireze banii in cont”, a declarat presedintele Pro Agro in cadrul unei emisiuni televizate.

 
La randul lor reprezentantii APIA spun ca nu mai au problemele din anii anteriori, cand erau nevoiti sa astepte ca banii sa le fie virati, in prezent avand la dispozitie intreaga suma necesara pentru plata avansurilor. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Fermierii acuza bancile ca intarzie plata avansurilor de la APIA
Rating:
Nota: 3.81 din 87 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Udari mar

Intrebare: care sunt momentele de aplicare a udarilor pentru cultura marului?

Raspuns: Momentele de aplicare a udarilor sunt: inainte de dezmugurit (daca iarna a fost secetoasa); la 15-20... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii60 comentarii


Alina 2016-11-04 20:09:12

cum e posibil ca un fermier cu 400 de ha sa ia 90 000 EURO subventie plus motorina cu 1,7 lei pe litru subventionata ramburs de tva calamitati si tot felul de facilitati si ajutoare de la stat si nu are nuciun angajat? plateste arenda 300 kg grau la ha sau ulei 30 litri ulei luat din en gros cu cu 3 lei litru nu plateste impozit la primarie nici la anaf . subventia trebuie data proprietarului terenului iar fermierul sa isi ia productia. circula cu utilaje pe drumuri publice fara itp rovigneta rca sau impozit . ce fac autoritatile statului dorm ? niste impostori isi instaleaza copiii la tara ca tineri fermieri ca e subventia mai mare dar el nu sta la tara . lucreaza cu oameni la negru statul oare nu vede nu poti lucra 1 ha singur dar 100 ha? sau imbogatit fermierii pe spatele bietilor oameni batrani si fara carte acum sunt la tara unii pensionari de cap dar cu timpul vor muri si nu vor mai fi pensionari daca acum lucreaza la negru in agricultura. uitati ce sau imbogatit asa zisii fermieri cu ce bani au luat ultilaje de miliarde cu ce bani au vile masini scumpe suvuri isi fac concediile prin afara . fermierii sunt cei mai mari evazionisti nu declara toata productia nu angajeaza oameni isi desfasoara activitatea departe de ochii lumii si de aia nimeni nu vede realitatile agriculturii . nu vedeti ca toate pozele sunt cu euro cu valize de bani .

Fachira 2016-11-03 13:41:18

Man din ce comuna esti?mie nu mi-au intrat inca...a mai luat cineva in mehedinti?

mary 2016-11-02 13:07:22

Man,tot la cec am si eu,am 7 h si nu am primit nimic.A mai luat cineva in Mh?

nicu 2016-11-02 11:08:42

Galati a luat cineva?

Gaby 2016-11-02 08:41:25

In jud salaj a luat cineva? Am sunat la apia si au zis ca am decizia din 28.10.2016. Oare in cate luni o sa vad banii in cont?

any 2016-11-02 08:04:34

nimic nici in caras-severin la bcr

robert 2016-11-02 07:44:14

A luat cineva din DB la BCR?
Eu am verificat ieri la 15:00 cont 0

Anghel 2016-11-02 07:12:58

De 2saptamani incerc contul in fiecare zi si nimic cica se baga bani pe comune

gabi 2016-11-02 07:01:45

si in neamt la cec nu a luat nimeni se misca foarte greu la anu schimbam conturile

Florin 2016-11-02 06:46:38

In Bihor la CEC Bank zero

mihai 2016-11-01 22:31:23

Acum am verificat CEC bank , Dolj și cont este tot zero .deci la noi la Dolj încă nimic.

Luana 2016-11-01 22:21:23

Azi la constanta BT am primit

Man 2016-11-01 22:08:06

Deci la Cec bank am contul

Man 2016-11-01 22:07:27

In Mehedinti am primit si eu astazi pentru 2.20 h 1180 lei
Vineri am fost la apia sa schimb contul bancar si nu aveam decizie de plata
Astazi la 16.30 am verificat contul era 0 lei si mai inainte am verificat din nou mia intrat la 17.05

vasile 2016-11-01 21:24:57

BRD Falticeni 840 lei pentru 1,72 ha

Ion 2016-11-01 20:46:20

O fi si vina CEC Bank! Ca in sat la mine toti au cont la CEC Bank si nu a intrat la nimeni, in Dolj! Gata, la anu inchidem contul la CEC Bank! Asta inseamna sa ai reactie civica! Nu tolerezi paraziti pe spinarea ta!

Mihai 2016-11-01 20:21:24

In Arad a primit cineva bani?

Georgiana 2016-11-01 20:16:31

In gorj la cec nu am vazut nici un comentariu cum ca ar fi primit cineva.de fapt cam prin toate zonele am.observat ca cec bank e mai in urma.

mihai 2016-11-01 19:55:11

Din Dolj nu intră nimeni să vedem a primit ceva sau nu ???

nagy anita 2016-11-01 19:47:03

Tata spune...la mures a primit avans la raiffaisen banc.

laszlo 2016-11-01 19:46:06

azi am luat in harghita otp banc,

cosmin 2016-11-01 19:35:03

Azis cetin, nu a primit nimeni nimic în Constanța

gabi 2016-11-01 19:18:43

in neamț a luat cineva

Fermier@ 2016-11-01 18:43:42

În sfârșit de două săptămâni văd și eu pe cineva din Jud Hunedoara că ia bani , doar UNUL SINGUR..?????????? ce faceți domnilor de la Apia??????? Doar o singură persoană în două săptămâni?????????????? Să vă fie rușineeee...

Azis cetin 2016-11-01 18:32:25

In Constanța a primit cineva ?

Andrei J 2016-11-01 18:28:16

In vrancea am primit azi bani

Mara Ion 2016-11-01 18:18:26

Sunt din Hateg, jud. Hunedoara. La Raiffaisen am primit azi, 830 Ron, am 1,60 ha, arabil 0,80, restul fanete.

mihai 2016-11-01 18:06:42

În Dolj a luat cineva vreun ban,sau toate conturile sunt zero???azi am verificat si contul zero.

Alina 2016-11-01 18:02:57

cum e posibil ca un fermier cu 400 de ha sa ia 90 000 EURO subventie plus motorina cu 1,7 lei pe litru subventionata ramburs de tva calamitati si tot felul de facilitati si ajutoare de la stat si nu are nuciun angajat? plateste arenda 300 kg grau la ha sau ulei 30 litri ulei luat din en gros cu cu 3 lei litru nu plateste impozit la primarie nici la anaf . subventia trebuie data proprietarului terenului iar fermierul sa isi ia productia. circula cu utilaje pe drumuri publice fara itp rovigneta rca sau impozit . ce fac autoritatile statului dorm ? niste impostori isi instaleaza copiii la tara ca tineri fermieri ca e subventia mai mare dar el nu sta la tara . lucreaza cu oameni la negru statul oare nu vede nu poti lucra 1 ha singur dar 100 ha? sau imbogatit fermierii pe spatele bietilor oameni batrani si fara carte acum sunt la tara unii pensionari de cap dar cu timpul vor muri si nu vor mai fi pensionari daca acum lucreaza la negru in agricultura. uitati ce sau imbogatit asa zisii fermieri cu ce bani au luat ultilaje de miliarde cu ce bani au vile masini scumpe suvuri isi fac concediile prin afara . fermierii sunt cei mai mari evazionisti nu declara toata productia nu angajeaza oameni isi desfasoara activitatea departe de ochii lumii si de aia nimeni nu vede realitatile agriculturii . nu vedeti ca toate pozele sunt cu euro cu valize de bani . O SA VINA SI ANUL 2020 SA VEDEM CINE MAI FACE AGRICULTURA.

Daniel21 2016-11-01 17:56:40

Sa imi bag pula in mortii mami lor

maria 2016-11-01 16:38:58

In Caras Severin a luat cineva sau nu?

clau 2016-11-01 16:16:24

Din moment ce ministru agriculturii a declarat ca de la 1 decembrie urmeaza platiile integrale, este foarte clar ,ne mint in continuare,o sa sunam pe la 30 noiembrie la APIA si o sa ne raspunda ca daca nu ai primit niminc o sa primesti integral toti banii din decembrie ,adica undeva prin vara anului 2017.

Mitica 2016-11-01 16:02:19

În Gorj la Transilvania au intrat banii,in jur de ora 14

Zaharia 2016-11-01 15:34:36

NICI ASTAZI NIMIC FUTULE NEMU IN GURA SLOBOZIMASI PE FATA LOR DE HOTI MANCAIAR CANCERU SA SCAPAM DE EI.TOTI NE MINTJ SI MINISTRU SI APIA SI BANCILE TOTI CACAMASI PE FATA LOR DE ZDRENTE ORDINARE

Costel.CS 2016-11-01 15:23:33

astazi din nou am verificat contul este 0 lei

Vlad44 2016-11-01 15:22:59

Minciuni futule muma in cur
Si noi stam ca prosti si nu facem nimic
Sincer meritam asta pentru ca tot anul am stat ca milogii si am asteptat si ei au vazut ca tine vrajeala si profita de prostia care zace in noi

Ioan 2016-11-01 14:49:24

Peste un an când expiră termenul UE pentru FEGA mai vedem banii. Mai ales cei cu agromediu. Asta cu 4 zile la bănci nu ține.APIA isi spală imaginea cu minciuni.INCOMPETENȚI ! Vorba aceea ,, Pe dinafară vopsit gardul înăuntru leopardul. Nu mai dezinformați !!! Mai bine tăceți !!!

lola 2016-11-01 14:42:17

in neamt a luat cineva pana acum?

Horatiu 2016-11-01 14:39:19

Eu am sunat acum la apia si a zis sa asteptam sa nu mai sunam atata ca pana la sfarsitul lui decembrie toti vom primi cate ceva

adriana 2016-11-01 13:46:20

În Constanța a luat cineva?

Fermier@ 2016-11-01 13:28:02

Serioss!!!????? Păi și unde dracu sunt ăia 500 de mii de fermieri care au luat până ACUM????????

Aurel 2016-11-01 13:17:53

Am sunat la Apia la ora 13.si mi sa spus ca bani sau bagat doar la cateva persoane asa aleatoriu,nu vor sa bage pana nu verifica dosarele sa nu mai dea bani ca in alti ani asa fara sa verifice si asteapta sa ia bani de la fermieri,asa ca cei care nu au luat bani pana acum,la primavara....asa au zis....

Ovi 2016-11-01 13:16:49

Din cate stiu la noi in jud.mures nam auzit sa fi intrat la cineva.

Flavius 2016-11-01 13:16:07

Nimic nici astazi
0 lei in cont

Rodica 2016-11-01 13:11:22

Astazi ce stiti a mai intrat la cineva bani in cont?

maria 2016-11-01 12:55:30

Se pare ca nici azi nu vedem nici un leu in cont?

Gigi 2016-11-01 12:54:15

Daca stam si vorbim si nu iesim in strada mai vedem in august la fel ca pe 2015
Haideti sa ne unim sa iesim in strada

isa 2016-11-01 12:43:48

Vai de amaraciunea lor, Mincinosii se SCUZA cu Banca nu-i mai softul de vina e banca ,NEAM SATURAT DE ACEASTA CLASA DE POLITICA,oameni fara nici un cuvant. nici o hotarare. la care sa fie DA DA s-i NU NU!

Florin 2016-11-01 12:12:22

Bataie de joc
Atat au bagat la cativa si nu mai baga
Unde sunt ce au bagat saptamana trevuta cei 500 de mii de fermieri?
Ok bancile baga dupa 3 sau 4 zile dar daca apia a facut plati saptamana trecuta acum banca trebuia sa bage banii doar nui tine 10 zile

Man 2016-11-01 12:10:32

Hotii be mint iara nu stiu ce motive sa mai gaseasca

alin 2016-11-01 12:07:47

Nici la arad nu au intrat sunt niste mincinosi le trebuie bani de campanie nu sa dea la fermieri

Fermier@ 2016-11-01 11:06:26

După ce ne că ne iau comisioane lună de lună..acum și asta????? Și băncile au partea lor de vină ,poate mai mult sau mai puțin . Eu am pățit-o cu banca la care sunt.. așa că nu mă mai miră nimic... toți vor să "mulgă "din toate părțile... așa să le ajute Dumnezeu și liniștea care o am eu și toți fermieri de două săptămâni să o aibă și ei .

iulian 2016-11-01 10:37:00

bai fratilor pai e normal sa intarzie platile.Tu te duci ca prostu si incerci cardu de 10 ori, de fiecare data banca ia comision.face-ti socoteala la cateva mii de fermieri

gabi 2016-11-01 10:07:48

am sunat la apia si mi au zis ca bani sau virat in bănci si ele nu dau drumu la bănică ei nu mai au de facut dosare

I 2016-11-01 09:52:51

Mincinoși .. cât va mai bateți joc de noi cu amăgirea asta

Muie Apia 2016-11-01 09:34:32

Amu dau vina pe bănci lol , ce sa mai zici câtă incompetență

Cristina 2016-11-01 09:21:06

Ce manipulator mizerabil! Cat de prosti ne cred? Vot pentru liberali si tehnocacati nu veti mai lua de la familia mea! Daca nici in prag de alegeri nu va tineti de treaba, atunci cand? Incompetentilor si mincinosilor!

ovidi roman 2016-11-01 09:06:38

oare de ce nu intervine partidul care sustine acest guvern,nu au nevoie de voturile noastre

David 2016-11-01 09:02:29

Mint cu nerusinare

Aurel 2016-11-01 08:40:56

Oare spuneti adevarul sau ne mintiti ca de fiecare data.bataie de joc

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Kate Lisa Credit spune: Oferim următoarele servicii de împrumut:. * Credite pentru investitori .......... * Consolidarea datoriilor ........... * Credite ipotecare ....... * Împrumuturi de afaceri...
25 Iun. 2017 04:32:49
Raspunde la intrebare
Kate Lisa Credit spune: Oferim împrumut la o rată scăzută a dobânzii de 3%. Aplicați pentru un împrumut rapid și convenabil pentru a achita facturile și pentru a începe o nouă afacere sau pentru a vă refinanța...
25 Iun. 2017 04:32:45
Raspunde la intrebare
JIM BUFFER spune: Salut, căutați un împrumut foarte autentic? La o rată convenabilă de interes? Procesat în 24 de ore. Ați fost refuzat în mod consecvent de băncile dvs. și de alte instituții financiare?...
24 Iun. 2017 16:12:06
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

(Despre frunze) cu codita. ...

Frunza a embrionului plantelor cu seminte care serveste la hranirea plantei imediat dupa încoltire ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017