Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Fermierii vor primi subventiile integrale incepand cu 1 decembrie

fermierii-vor-primi-subventiile-integrale-incepand-cu-1-decembrie

Pana atunci, APIA mai are de achitat peste un miliard de euro, reprezentand avansurile, iar imediat dupa data limita se va trece la plata integrala.



Pana la finele lunii noiembrie va fi transferat in conturile fermierilor peste un miliard de euro, ceea ce reprezinta o suma record, de trei ori mai mare decat s-a platit vreodata ca avans in Romania, conform asigurarilor date le jumatatea acestei saptamani de ministrul Agriculturii, Achim Irimescu.
 
„Chiar daca in prima instanta subventiile au ajuns cu intarziere la fermieri, din fericire s-au rezolvat problemele si aproape jumatate de miliard de euro s-a transferat catre fermieri din platile in avans in contul anului 2016 si speram ca, pana la sfarsitul lunii noiembrie, sa depasim miliardul de euro, o suma record, de trei ori mai mare decat s-a platit vreodata ca avans in Romania”, a declarat seful MADR.

 
Mai mult, acesta a dat asigurari ca imediat dupa data de 30 noiembrie, termenul limita pentru plata avansurilor, se va trece la plata integrala a subventiilor, existand astfel o continuitate.
 
Platile integrale ar urma sa se faca incepand cu 1 decembrie, dupa cum li s-a trasat sarcina reprezentantilor APIA.
 
„Am trasat deja sarcina colegilor in APIA ca de la 1 decembrie sa incepem platile regulate, platile normale, pentru ca acum dam avansuri. Aderarea la UE inseamna si bani foarte multi, pana la aderare bugetul Ministerului Agriculturii era undeva la 300 de milioane de euro, acum am depasit 3,3 miliarde, practic de 11 ori au crescut subventiile catre agricultura si sunt convins ca acesti bani se vad in ceva”, a mai declarat Achim Irimescu.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Fermierii vor primi subventiile integrale incepand cu 1 decembrie
Rating:
Nota: 4.12 din 145 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Cum infiintez o plantatie de catina

Intrebare: buna seara, cum e cel bine sa procedez pentru infiintarea unei plantatii de catina? cumpar butasi inradacinati, fac eu butasirea? cumpar de soi, cum se zice, sau sa iau plante care cresc salbatic in regiune?

Raspuns: Se inmulteste prin seminte si butasi de la plante mama care au fost cultivate dupa metode ecologice ... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii95 comentarii


ferma 2016-11-10 15:28:06

astia la apia nici nu mai raspund

Fermier hd 2016-11-10 11:39:59

In Hunedoara o luat careva banii?

Fermier 2016-11-09 15:11:40

Buna!ce știți despre cei aflați la control vor primii ceva bani anul acesta?

fermier prost 2016-11-08 14:21:18

Va stresați degeaba! Banii o sa i dea cand vor ei oricum! La fel ca anul trecut! Asta e romania o tara condusa de talhari puși acolo pe functii de noi prostii care mergem la vot ca boii pentru un litru de ulei si unit de zahar! Ne meritam soarta cu varf si indesat!

mary 2016-11-08 13:17:31

Multumesc,Fachira!Nici azi nimic,cont 0 cec Mh.Am decizie de luna trecuta,si nimic.Cred ca in Mh nu au luat nici 10 o/o din fermieri,cum dracu termina ei avansurile pana inainte de termen.Mincinosiiiiii!!!!!!

Serban 2016-11-08 07:39:25

În neamt nimic!

Alina 2016-11-08 07:37:50

acum sunt pensionari de CAP cu timpul vor disparea si ei intrebarea este ce fel de pensionari vor iesi din agricultura asta moderna ZERO. o agricultura bazata pe subventii si facilitati de miliarde de euro nu pot genera niste locuri de munca in mediul rural. de ce se baga atatia bani in agricultura si nimeni nu controleaza directia acestor bani. se zice ca agricultura hraneste omenirea din contra saraceste si distruge mediul rural. cand nu erau aceste subventii muream cumva de foame NU. cum inainte agricultura era principalul motor al economiei , a scos tara din datorii eram granarul europei fara subventii si lucrau milioane de romani in agricultura . in ziua de azi agricultura se face singura dealurile se ara singure oile se pasc singure vacile se mulg singure in solarii legumele cresc singure etc. e clar ca lumina zilei ca se practica munca la negru si statul in primul rand este marele pierdant si apoi oamenii. copiii nostri merg in strainatate muncesc prin toata lumea asta ca aici in tara nici painea aia amara nu mai poate fi mancata nu se mai adevereste nici proverbul fie painea cat de rea ……. sunt unii smecheri care profita de acest bani din subventii jogleaza fac smenuri cu aceste facilitati cu fonduri ue sapard de aia nici bruxelul nu ne mai vede cu ochi buni.

Alina 2016-11-07 21:22:42

cum e posibil ca un fermier cu 400 de ha sa ia 90 000 EURO subventie plus motorina cu 1,7 lei pe litru subventionata ramburs de tva calamitati si tot felul de facilitati si ajutoare de la stat si nu are nuciun angajat? plateste arenda 300 kg grau la ha sau ulei 30 litri ulei luat din en gros cu cu 3 lei litru nu plateste impozit la primarie nici la anaf . subventia trebuie data proprietarului terenului iar fermierul sa isi ia productia. circula cu utilaje pe drumuri publice fara itp rovigneta rca sau impozit . ce fac autoritatile statului dorm ? niste impostori isi instaleaza copiii la tara ca tineri fermieri ca e subventia mai mare dar el nu sta la tara . lucreaza cu oameni la negru statul oare nu vede nu poti lucra 1 ha singur dar 100 ha? sau imbogatit fermierii pe spatele bietilor oameni batrani si fara carte acum sunt la tara unii pensionari de cap dar cu timpul vor muri si nu vor mai fi pensionari daca acum lucreaza la negru in agricultura. uitati ce sau imbogatit asa zisii fermieri cu ce bani au luat ultilaje de miliarde cu ce bani au vile masini scumpe suvuri isi fac concediile prin afara . fermierii sunt cei mai mari evazionisti nu declara toata productia nu angajeaza oameni isi desfasoara activitatea departe de ochii lumii si de aia nimeni nu vede realitatile agriculturii . nu vedeti ca toate pozele sunt cu euro cu valize de bani . chiar nu vede nimeni? ......

lucian 2016-11-07 18:46:41

nimic la brd ghimes andreea ,verificat la 14.45

costi 2016-11-07 17:25:14

Dolj,Raiffeisen,620/ha

fachira 2016-11-07 17:22:49

Buna..Mary eu sunt din MH si nu am primit nimic am contul la BT..bunica are la brc si nu a primit nici el...

clau 2016-11-07 16:57:29

BT BACAU au intrat astazi dupa ora 15 30

mary 2016-11-07 16:35:25

Bai fratilor,cei care ati luat ceva,macar scrieti,ca nu va doare mana sau poate doar mintiti sunteti de ai lor.Dupa ce isi primesc banii,uni nici nu mai intra sa scrie. Am inteles ca la noi in Mh sunt oameni care au fost trecuti la plata,iar banca nici pana azi nu le.a bagat.Vin alegerile si vor voturi sa bage si bani la oameni nu doar laude.Cu burta goala nu se merge la vot,nemernicilor...

Gabor andreea 2016-11-07 08:25:56

Brd ghimes cv?

fermier 2016-11-07 07:51:51

Sa vedem nici astăzi nu primim nimic

adrian darius 2016-11-06 21:35:59

Nici in Arges nu a intrat Pitesti .
Oameni buni suntem calcati in picioare de porci din guvern si noi nu schitam nici o miscare . Ne meritam soarta

ana 2016-11-06 21:19:53

A mai primit cineva din caras-sevrin?am cont la bcr dar0000000...oare ce va fi de luni speram si iar speram.






.

gabi 2016-11-06 18:53:57

oameni buni guvernu ne arunca cu sare in ochi daca nu ne dau bani pana in alegere nici nu mai vedem

radu 2016-11-06 18:47:18

în Bistrița am luat miercuri la cec

daniel 2016-11-06 18:17:34

Ăștia vorbesc de agromediu pe 2016 și nu l-am primit nici pe 2015 și nimic pe 2016. Despre 2015 nu mai zic nimic. Se pregătesc pentru alegeri si ne dau marea cu sarea in scris. S ar putea sa se încurce rău că ne-am săturat de minciuni. Sa mai așteptăm pana la 1 decembrie si sa tragem linie. Este important să ne informăm unii pe alții că așa ii putem prinde cu minciuna.

Ciprian 2016-11-06 16:38:04

In Tecuci a luat cineva? Eu am verificat la brd si nimic

Serban 2016-11-06 16:31:13

Știți cumva dacă intră în ordinea alfabetică????

fachira 2016-11-06 12:04:52

In Mh a luat cineva?eu am cont la BT si inca nimic

Mia 2016-11-06 08:05:59

In Hunedoara la petrila a intrat bcr

Aurel 2016-11-06 07:41:10

Al luta cineva din bistrita.

Serban 2016-11-06 07:26:00

Știți cumva dacă se baga in ordinea alfabetica?sunt din Neamț și nu primit nimic!

pentru Alina 2016-11-05 15:07:35

@Alina..subventia este un drept ..nu o facilitate ..este un drept pentru fermier sa cumperi tu mancarea mai ieftin fato...ps fac agricultura de mult timp si stiu ce zic...daca aveam preturile corecte la cereale,,nu mai asteptam la asa zisa subventie care oricum e cea mai mica din UE.300kg de griu la ha??????poate in visele tale :eu dau 1200kg de griu la ha + inpozitele platite...lucrez cam o suta si ceva de hectare si nu m-am inbogatit..din contra astept subventia sa platesc inputurile..asa ca daca ai ceva personal cu cineva adreseazate lui fato nu aici pe acest sait PS nu ai auzit de ferma de familie??? eu de ex lucrez cu copii si sotia ..cei rau in asta?

mia 2016-11-05 13:57:45

se intampla la fel ca si anul trecut uni primesc toata subventia alti deloc....corect nu?

mary 2016-11-05 09:14:22

Am fost la apia mh si a zis ca am ordin de plata de pe 27 si nu a intrat nimic la cec pana azi.Asa ca banca e de vina.Am intrebat la cec iar o femeie mi.a zis ca nu s.a virat nici un ban catre nici un fermier pana ieri adica pe data de 4 nov.Nu se poate.Sa va ia dracul cu bani cu vostri cu tot.Suntem milogi pe bani si pe munca noastra.A primit cineva in Mh?

Luca 2016-11-05 08:25:16

In cluj a intrat la cineva la Bcr?

adi marcu 2016-11-05 05:21:38

da in hunedoara deocamdata nimic...

fermier2 2016-11-04 22:40:11

In Hunedoara nimic nici astăzi ,poate de luni ....

Ion 2016-11-04 21:30:35

In MH a intrat la careva?

David 2016-11-04 21:03:01

La cec intra cu intarziere fata de bcr

lucian 2016-11-04 20:41:54

bacau,brd verificat acum ,0 lei

Paun traian 2016-11-04 20:33:47

A luat cineva la raiff caracal?

Paun traian 2016-11-04 20:32:16

Cati bani au intrat pe hect in olt?

anonim 2016-11-04 20:28:21

La tulcea am luat astazi pe 17.5ha am luat 10000 ron

Alina 2016-11-04 20:07:39

cum e posibil ca un fermier cu 400 de ha sa ia 90 000 EURO subventie plus motorina cu 1,7 lei pe litru subventionata ramburs de tva calamitati si tot felul de facilitati si ajutoare de la stat si nu are nuciun angajat? plateste arenda 300 kg grau la ha sau ulei 30 litri ulei luat din en gros cu cu 3 lei litru nu plateste impozit la primarie nici la anaf . subventia trebuie data proprietarului terenului iar fermierul sa isi ia productia. circula cu utilaje pe drumuri publice fara itp rovigneta rca sau impozit . ce fac autoritatile statului dorm ? niste impostori isi instaleaza copiii la tara ca tineri fermieri ca e subventia mai mare dar el nu sta la tara . lucreaza cu oameni la negru statul oare nu vede nu poti lucra 1 ha singur dar 100 ha? sau imbogatit fermierii pe spatele bietilor oameni batrani si fara carte acum sunt la tara unii pensionari de cap dar cu timpul vor muri si nu vor mai fi pensionari daca acum lucreaza la negru in agricultura. uitati ce sau imbogatit asa zisii fermieri cu ce bani au luat ultilaje de miliarde cu ce bani au vile masini scumpe suvuri isi fac concediile prin afara . fermierii sunt cei mai mari evazionisti nu declara toata productia nu angajeaza oameni isi desfasoara activitatea departe de ochii lumii si de aia nimeni nu vede realitatile agriculturii . nu vedeti ca toate pozele sunt cu euro cu valize de bani .

JIANU DUMITRU 2016-11-04 19:44:04

IN MEHEDINTI LA C E C A INTRAT LA CINEVA ????

eugen 2016-11-04 19:37:51

la BRD BIHOR 00000 nimic nici nu stiu nimic aste ne sint conducatori care vreau binele poporului sa le dea domnul lor acel bine si la familia lor MAI VOTATII TOTI SINT LA FEL

Darius 2016-11-04 19:22:48

Spuneti-mi si mie dacă mai e cineva care nu a luat pe ecologic în Caras?

Caras 2016-11-04 19:09:24

In Caras-Severin a intrat 1.11.2016.

Robe 2016-11-04 19:04:05

Cec bank Dâmbovița au intrat azi bani

Robe 2016-11-04 19:02:05

Dâmbovița cec bank fieni

Iulian S 2016-11-04 18:30:13

Judetul Olt, in comuna Rotunda au intrat.

mihai 2016-11-04 18:17:22

În Dolj știe cineva a intrat ceva la CEC bank ????

smi 2016-11-04 18:11:46

La mures au intrat la cec bank !

radu 2016-11-04 18:05:45

Stiu mai multe persoane care au luat din maramures la brd , raffeisen , cec , undeva la 500/ha , deci s-a luat !! in zona TG. LAPUS

Adi 2016-11-04 17:41:58

Robe o intrat azi sau in 2 ?

gheorghe 2016-11-04 17:33:13

Maramures 0 lei
cautat azi BRD .
chiar nu inteleg nimic

nina 2016-11-04 17:13:28

DIN MARAMURES DACA A LUAT CINEVA ROG SA ANUNTE CA VAD CA DIN MARAMURES O SINGURA PERSOANA A SCRIS CA A LUAT APIA CICA A AUTORIZAT LA PLSTA DE VINEREA TRECUT 11MI DE DOSARE DAR IN CONTURI NIMIC.... SI ACUM VA INTRB PE VOI DRAGI COLEGI ORE UNDE SUNT BANI? SAU CAND O SA AJUNGA LA NOI?

emma 2016-11-04 17:02:03

LA SIBIU A PRIMIT CINEVA ?
LA REIFFEISEN NIMIK DEOCAMDATA.

ionel 2016-11-04 16:20:59

la care cek bank Robe in ce zona?

Marina 2016-11-04 16:09:53

În Olt a luat cineva ....Eu am verificat ora 2 și nimic la BRD

Robe 2016-11-04 15:46:48

Cec bank au intrat azi

Ovi 2016-11-04 15:13:12

Se pare ca astazi slab sa platit.asteptam poate intro buna zii.

Carmen 2016-11-04 12:37:40

A bagat banii la bcr Barlad județul Vaslui azi i-am scos de pe data de 2 i-a virat.

fermier 2016-11-04 11:29:13

Știe cineva dacă s-au băgat în județul Hunedoara? La Brad dacă a primit cineva, mai au gunoaiele sa îmi dea și restanta pe agromediu 2015

Marian 2016-11-04 11:18:27

0213054800apia buc

Anonim 2016-11-04 11:12:57

Are cineva numar de telefon de la Birou Plati Apia Bucuresti ?

adriana 2016-11-04 11:00:18

Știe cineva daca s-au băgat banii în Constanța?

ionel 2016-11-04 10:48:30

nici in bihor nimic am sunat la apia si au spus ca au facut livrari si in data de 1 si i-am zis doamna din 1 si pana azi in 4 nu au intrat bani si o zis ca dupa ce face ei transferul dureaza 5 zile sa intre in cont deci 1 a fost marti asa ca abia pe saptamana viitoare marti vor fi bani in conturile oamenilor asa ca mai asteptam.

elena 2016-11-04 10:47:41

In judet BZ a primit cineva vreun leu?

Oprea ioan 2016-11-04 10:42:42

In multe cazuri 'softul " fermierilor este defect." Ce e cu exprimarile acestea jalnice? Daca sunteti in regula cu terenurile si documentele banii vor veni cu siguranta.

fermier2 2016-11-04 10:18:19

Sunt foarte multe mes.cu fermieri care nuai luat nimic si ei spun ca au plătit la mai bine de jumătate ,daca este asa unde sunt bani ,ne duc ca si anul trecut cu presu si ii baca in 100de transe sa nu poti face cu ei nimic.Rusine.

fermier prahova 2016-11-04 10:09:20

Mie miau dat banii la timp așa ca eu zic jos pălăria.

isa 2016-11-04 10:05:22

La Mures nimic!Mafia care controleaza bani fermierilor ,de luna trecuta sa promis ca se da cu record bani ,intra cu picatura si promisiunea se face duiuma jos thecnocrati anul trecut n-eati dus cu zaharelul si vati spalat pe maini ca nu voi santeti de vina ci softul aum e banca Voi care tradati tara Romaneasca si puneti pe butuci ferma care se mai tine abia pe picioare din cauza intereselor.

fermier prahova 2016-11-04 10:03:12

oameni buni voi nu sunteți bn informați. ei au spus ca baga bani în mai multe transe adik pana pe 1 decembrie or sa vireze la toți. Cum sa va intre dacă ni ați intrat la primul virament.

Anonim 2016-11-04 09:59:17

Sunati la Apia si intrebati daca sunteti autorizati la plata 021 305 4800
Eu sunt lucrez 30 ha pe un pfa si nu am primit nimic in Garanti Bank

Ovi 2016-11-04 09:40:40

Nici in mures nimic.minciuni si iar minciuni.

Fermier 2016-11-04 09:17:56

Am verificat acum 10minute cont 0 ăștia iar ne duc cu zăhărelul ca azi ca mâine și tot așa ani trecuți când spuneau că dau bani în maxim o săptămână intrau la toată lumea.Bataie de joc!

Ionut s 2016-11-04 08:47:53

Presa vietii , am impresia ca sunteti in cardasie cu javrele astea de la apia ca tot dezinformati. Ca fapt divers noi nu am primit avansul macar si voi discutati de plati integrale. Sunteti jalnici

fermier 2016-11-04 08:44:56

Nu mai aveți nici o informație de la Apia care ni o primit inca am 20 he si nu am primit

robert 2016-11-04 07:38:15

Adi au intrat pe 2.11.2016

Antoniu 2016-11-04 00:40:17

Sincer, nu am crezut ,dar azi erau banii in cont la Banca Tansilvania ,la Cluj.

fermier prahova 2016-11-03 22:06:33

La trezoreria ploiesti au intrat ,azi am verificat.

Mihai 2016-11-03 20:41:34

si eu sunt din jud. mures si nimic.

Ovi 2016-11-03 20:31:35

In jud.mures a primit cineva ?

David 2016-11-03 19:34:15

Asa este CEC este cea mai proasta banca din romania.cea mai lenta

Laura 2016-11-03 18:58:10

In jud bacau au intrat banii?

gabi 2016-11-03 18:11:25

am primit azi la cec in neamț 1000de le pentru 17h

Ion 2016-11-03 17:52:08

In Dolj, la CEC Bank nu a intrat nici astazi nimic! Tot satul are cont la CEC si nu a intrat la nimeni. Gata, la anul inchidem contul la CEC, prea sunt nemernici.

Alex 2016-11-03 16:55:07

In Jud cluj a mai intrat la cineva azi nu știți am si eu 20 he si mie nu nio intrat inca bani la uni de aici leo intrat nu stiu cim dau bani astia

Kolcer lorena 2016-11-03 16:49:53

La cluj a intrat la cine va!

ioana 2016-11-03 14:58:25

in bihor nu a intrat bani la cek oradea am sunat azi.

Adi 2016-11-03 14:23:41

Robert azi a intrat sau ieri

mihai 2016-11-03 14:02:05

În Dolj a intrat ceva , știți ceva . Mulțumesc!

robert 2016-11-03 13:17:28

acum am sunat la BCR si au conmfirmat ca am primit bani.

BCR DB

robert 2016-11-03 13:08:00

a mai primit cineva?

mircea 2016-11-03 11:33:14

in Bihor la banca Transilvania au bagat 230 lei pentu 5 ha, bagami-as "softul" in mama lor de mincinosi

Adi 2016-11-03 11:32:34

Nu am primit nimic dar am sunat la apia si a spus ca dosarul ii in regula dar depinde de cei be la bucuresti pentru ca ieri numai la 3 fermieri de la dinsa a fost pusi pe plata

Aurel 2016-11-03 10:52:49

La cei care nu s-a bagat nici un leu stiti ceva se baga ceva acum?sau la anu stiti ceva?

Fermier 2016-11-03 09:43:30

Am luat azi de la bcr husi,vs pt 10 ha pasune 5570 ron

mihai 2016-11-03 09:00:59

Azi sper sa aud de bine la Dolj conturile pline la CEC Bank .O zi bună fermieri Români!!!

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Kate Lisa Credit spune: Oferim următoarele servicii de împrumut:. * Credite pentru investitori .......... * Consolidarea datoriilor ........... * Credite ipotecare ....... * Împrumuturi de afaceri...
25 Iun. 2017 04:32:49
Raspunde la intrebare
Kate Lisa Credit spune: Oferim împrumut la o rată scăzută a dobânzii de 3%. Aplicați pentru un împrumut rapid și convenabil pentru a achita facturile și pentru a începe o nouă afacere sau pentru a vă refinanța...
25 Iun. 2017 04:32:45
Raspunde la intrebare
JIM BUFFER spune: Salut, căutați un împrumut foarte autentic? La o rată convenabilă de interes? Procesat în 24 de ore. Ați fost refuzat în mod consecvent de băncile dvs. și de alte instituții financiare?...
24 Iun. 2017 16:12:06
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Formatiune de rod la mar care se prezinta sub forma unei structurib ramificate cu muguri de rod, iar ...

Produse chimice utilizate in sectorul agricol pentru combaterea daunatorilor. Contin ingrediente bi ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017