Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

De vineri incep platile subventiilor in zootehnie

de-vineri-incep-platile-subventiilor-in-zootehnie

Primii beneficiari vor fi crescatorii de bovine si ovine care primesc Ajutorul National Tranzitoriu, iar de saptamana viitoare se va incepe si plata sprijinului cuplat in zootehnie.


La inceputul acestei saptamani, ministrul Achim Irimescu, ministrul Agriculturii, a anuntat ca  ca, incepand de vineri, se va incepe plata Ajutorului National Tranzitoriu pentru bovine si ovine, iar in cursul saptamanii viitoare va incepe si sprijinul cuplat in zootehnie.
 
„Incepem plata la animal de vinerea aceasta, incepem cu Ajutorul National Tranzitoriu, care este dupa primele calcule de 447 de lei pe cap de vaca de carne si de 111 lei pe tona la vacile de lapte. Probabil se va duce catre 500 de lei pe cap de vaca si, la oaie, cumulat pe cele doua scheme ANT, in jur de 10 euro pe animal”, a anuntat ministrul.
 
In schimb pe sprijinul cuplat pe cap de animal, ministrul a spus ca vor fi niste plati foarte mari pentru ca sunt inscrise foarte putine animale.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Afaceri la Cheie - GHID PRACTIC - Cultivarea legumelor in sistem ecologic


Afacere pe timp de criza Castiga 27 500 euro an din cultivarea legumelor ecologice A produce legume in sistem de agricultura ecologica a practica agricultura ecologica inseamna inainte de toate a produce SANATATE Indiferent ce tip de om de afaceri sunteti exclusiv pragmatic sau preocupat si de caracterul benefic al produselor sale ...

Oferta Speciala
valabila 48h

 
„Platile pe animal, pe sprijinul cuplat in zootehnie, sunt niste plati foarte mari. Ma duc cu un sprijin de 1.260 de euro pe cap de vaca de carne, dar sunt prea putine animale, respectiv 8.400 de vaci de carne, iar la lapte am mizat pe 300.000 de animale si sunt doar 91.000, cu 844 de euro pe cap de vaca”, a mai declarat Achim Irimescu. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

De vineri incep platile subventiilor in zootehnie
Rating:
Nota: 3.97 din 269 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Negi pe uger

Intrebare: buna ziua! Am si eu o intrebare,am o vaca si ia estit negi pe uger si mamele ce tratament sai fac?

Raspuns: Puteti incerca un tratament timp de 5-10 zile cu Iodiderm .... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii19 comentarii





Florin 2016-06-21 11:41:22

Ați primit bani pe ani,ale eu cunosc pe cineva care o luat vineri pe animale și miercuri pe teren eu nu înțeleg la unii le da de mai multe ori și mie nimic nici pe teren nici pe animale în ce tara trăim ?

jurjut 2016-06-21 09:06:01

Numai minciuni. Sunt din bihor si azi astept control. Deci nu are cum sa de-a bani sapt asta pe animale. Gunoaie de oameni. Ne tin numai cu minciuni

Razva 2016-06-17 21:43:02

A primit cineva subventia la bovine astazi ???

ion 2016-06-16 16:42:17

Buna ziua!A mai primit cineva 5 lei de la APIA?

dani 2016-06-14 22:50:16

de sprijin cuplat beneficiaza doar fermele mari , astia mici cu 4,,5 10 vaci primesc ca milogi de 10 ori mai putin asta este hotie pe fata mormantul mati irimescule de ce nu ai dat la toti egal lu ati as fata in pula

Gogolea 2016-06-14 21:26:04

sprijin cuplat la animale, contracte de livrare lapte/ tineret carne pentru sacrificare, abatoare, centre de industtrializare produse de origine animala, sau despfacere proprie dovada de vinzare oua, lapte, carne, macelarie, avicola, brinzeturi - lactate, etc. Probabil la fel o productie minima/oua/carne/lapte/ cap animal, calculat in UM unitate vita mare.

Gogolea 2016-06-14 20:58:08

Sprijinul cuplat trebuie sa ai contract de predare, vinzare a marfii, contracte cu fabrici de industrializare fructe/legume/uleiuri si sroturi, etc sau animale care sa consume productia de lucerna/soia/mazare/etc si sa dovedesti ca ai predat minimum de produse, 1.000 kg/ha la soia samd, pentru fiecare cultura este o cantitate minima obligatorie.

A luat cineva din esantionul de CONTROL subventia?

Man 2016-06-14 20:25:03

Mai asteptati mai asteptati ...mult si bine ...stati cu mana in san ca o sa vina ministrul sa va bata la usa sa va roage cu banii
IESITI IN STADA DACA MAI VRETI VREUN BAN

Ionel 2016-06-14 20:22:44

Mai vedem un cacat pe vegetal ....si la zootehnie cam la fel din cate se observa
Meritam ca suntem niste prosti ..o natie de oameni prosti si botanisti

razv 2016-06-14 20:14:01

Cum se acorda sprijinul cuplat ???

Cristian 2016-06-14 18:36:33

De ce nu împărțiți banii aia si la cei care nu au sprijin cuplat? Daca sunt așa putine animale la sprijin cuplat, de ce sa nu beneficiem si noi care nu avem sprijin cuplat. Noi 100 de euro, si pe aia in septembrie si marile ferme 1200 de euro.... Inca o chestiune, cei care avem si vegetal si animal si am fost la teledetecție o sa luam in august banii nu?

Gogolea 2016-06-14 18:19:42

Mai nenorocitilor, vreau sa va vad cum puteti voi trai cu un milon vechi pe luna, trei persoane, pentru ca restul pensiei parintilor mei se duce pe datorii. Vand tot si ma fac asistat social, asa am doua milioane pe luna si nici nu sint nevoit sa le iau pensiile parintilor mei care vor ramine pentru cheltuielile vietii....Daca muncesti si esti sarac lipit pamintului, ce folos este? Nenorocitau acela de Olandez care spunea ca subventiile romanilor sint mult sub jumatate fata de cele ale europenilor pentru ca un hectar de teren este 60.000 de euro in Olanda si abia 2-3.000 de euro in Romania, nu stia ca voi nenorocitilor, politicienii care ati schimbat abil numele Palatuluyi Porului lui Ceasescu in Palatul Parlamentului, in relitate un Palat al Porcilor, ca asta sunteti, ati dat legi ingadind dreptuil de proprietate asupra pamintului, n-am voie sa-l vind in mod liber cui imi da cel mai mult, pentru ca VOI nu doriti o Piata Libera a terenului agricol, sa-l cumparati pe nimic, pe 5% din valoarea lui, de ce sint atunci preturile la seminte pentruy culturi, ingraseminte, pesticide, insecticide, motorina, utilaje , lucrari, mai mari decit in Europa, iar pretul la produse este sub cel european/mondial, cind subventia este sub jumatate din valoarea lor?

DESTEPTILOR! ATI NENOROCIT SI AGRICULTURA SI IN SCURTA VREME O SA PUNETI IN PATRU CUIE SI ROMANIA....

fermier 2016-06-14 16:44:28

Nu va este rusine sa va bateti joc de noi tarani... muncim dimineata pana noaptea tarziu sa .ne umiliti in halu asta.. rusine... datorita noua aveti ce pune pe masa si niste salarii care nu le meritati... am ajuns sa da.m un litru de lapte cu 6bani ...vrem bani ca nu sunt din buzunaru vostru.. sunt niste drepturi pe care noi ne bazam an de an...

Lorena Roman 2016-06-14 14:01:02

Tot ziceti ca ne dati banii, amanati de la o saptamana la alta.
O singura intrebare am : soft-ul pe care sa lucreze cei de la APIA , sa se poata face distribuirea banilor la fiecare fermier, exista sau ne mai amanati inca o saptamana, luna, an?????????

Cristian 2016-06-14 13:21:57

Sa va spun ceva pe romaneste , o luam in mana ne duce cu zaharelul iesiti fratilotr in strada...

Gogolea 2016-06-14 12:37:41

BAI BOVINELOR, LA CEI CONTROLATI CIND AVETI DE GIND SA LE DATI BANII. SAU V-ATI PUS IN GIND SA NU NE MAI DATI NIMIC, SA-I BAGATI VOI LA BUGET SA-I AMETITI DINTR-UN MINISTER IN ALTUL SI PE URMA SA-I BAGATI VOI LA PORTOFEL! SINT PLINE PUSCARIILE DE SMECHERI DIN ASTIA!

Aaa 2016-06-14 12:35:08

Dar la suprafață,când o sa primim și ăstia care nu au luat nimic?

TANAR FERMIER 2016-06-14 10:51:11

IN LOC SA II AJUTATI PE MICII FERMIERI SA SE DEZVOLTE,VOI II AJUTATI PE CEI CARE AU DEJA DESTUL DE MULTE CASTIGURI ,SI MAI VRETI SA SE DEZVOLTE TARA ACEASTA,CUM SA SE DEZVOLTE DACA VOI II AJUTATI DOAR PE CEI BOGATI,SI PE CEI MAI SARACI LE ASTUPATI OCHII CCU O NIMICA TOATA . SA VA FIE RUSINE PT TOT CE FACETI PENTRU MICII FERMIERI !

dani 2016-06-14 10:26:36

baaa cum mormantul mati , la unii le dai 1200EUR si la alti le inchizi gura cu 500 ron baga mi as pula in mata aia tarfaaa , ministru de cacat

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
Jean Carlos spune: Aveti nevoie de un imprumut pentru a incepe afacerea sau pentru a va plati facturile si o finantare corporativa pentru bunuri imobiliare si orice tip de finantare a afacerii ...
19 Sep. 2018 02:02:13
Raspunde la intrebare
ACCESS LOAN spune: Numele meu Lady Esther, sunteți binevenit să accesați FIRMUL DE ÎMPRUMUTURI un loc în care aveți ocazia să transformați un defecțiune financiară într-o persoană bogată, cu ajutorul unui...