Exclusiv
Publicat in: Stiri
Pretul actiunilor Azomures (AZO) a urcat puternic in prima jumatate a sedintei bursiere, cu 15% pana la 0,23 lei, investitorii speculand o eventuala oferta de preluare, dupa ce Depozitarul Central a notificat piata cu privire la o schimbare in structura actionariatului.

Astfel, cotatia titlurilor Azomures a urcat pana la limita de variatie maxim admisa intr-o sedinta, de 15%. "E posibil ca in piata sa se speculeze posibilitatea unei oferte publice de preluare, ca urmare a schimbarii structurii actionariatului, ceea ce ar explica aprecierea puternica de azi a titlurilor AZO", a comentat pentru NewsIn Alin Brendea, vicepresedintele si directorul de operatiuni al casei de brokeraj Prime Transaction.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Propriul meu plan de afaceri


Stick-ul "Propriul meu plan de afaceri" Ai planuri de afaceri standard Esti o persoana dinamica Profita de Stick-ul "Propriul meu plan de afaceri" Ai 7 modele practice de planuri de afacere cu care obtii mai usor finantari si chiar fonduri europene la mai putin de 100 de lei Stick-ul "Propriul meu plan de...

Oferta Speciala
valabila 48h

Depozitarul Central al Bursei a anuntat la inceputul zilei ca Transworld Fertilizers Holding, actionarul majoritar al Azomures, si-a transferat detinerea directa, de 55,97%, catre firma americana Eurofert Investments. Actiunile Azomures cedate de Transworld Fertilizers Holding reprezinta aportul in natura la majorarea capitalului social al companiei Eurofert Investments.

Modificarea structurii actionarilor Azomures a fost realizata de catre Depozitar marti, 25 mai. Potrivit legislatiei pietei de capital, actionarii care ajung sa detina direct sau indirect peste 50% din capitalul unei companii listate trebuie sa initieze o oferta publica de preluare, pentru restul actiunilor, in termen de doua luni de la modificarea actionariatului.

Producatorul de ingrasaminte Azomures a anuntat anterior ca va mentine in somaj tehnic 430 de salariati din totalul de 2.610, pana la sfarsitul lunii iulie, deoarece cererea redusa de ingrasaminte a impus prelungirea perioadei de restrangere a activitatii de productie.

Azomures si-a restrans activitatea la jumatate de la inceputul lunii aprile, prin inchiderea Instalatiei Amoniac IV si a sectiei de ingasaminte complexe NPK, ca urmare a crizei economice, care a determinat scaderea drastica a cererii si a pretului ingrasamintelor pe pietele externe si pe pe cea interna.

Producatorul de ingrasaminte a obtinut un profit net de 2 milioane lei in primele trei luni ale acestui an, de 27 de ori mai mic decat cel din aceeasi perioada a anului trecut, pe fondul reducerii afacerilor cu 36%, potrivit rezultatelor trimestriale publicate anterior. Azomures, cel mai mare producator de ingrasaminte din tara, are un capital social de 52,6 milioane lei, divizat 526 milioane actiuni cu o valoare nominala de 0,10 lei. Anterior transferului anuntat miercuri, Transworld Fertilizers Holding Luxemburg detinea, impreuna cu Azomures Holdings LLC, 75% din capitalul producatorului de ingrasaminte. Titlurile Azomures se tranzactioneaza la prima categorie a Bursei de Valori Bucuresti (BVB), sub simbolul AZO.

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Articole conexe

Combinatul Azomures: Noi in doua saptamani trebuie sa inchidem combinatul si sa anulam investitiile, ca nu mai suntem sustenabili
Combinatul Azomures: Noi in doua saptamani trebuie sa inchidem combinatul si sa anulam investitiile, ca nu mai suntem sustenabili
“Daca Guvernul nu clarifica situatia, noi in doua saptamani trebuie sa inchidem combinatul si...
Profit in crestere la Azomures
Producătorul de îngrășăminte chimice Azomureș a obţinut anul trecut un profit net de 148,03...
AZOMUREŞ donează Primăriei Târgu Mureş batalul cu reziduuri chimice
Combinatul de îngrăşăminte chimice AZOMUREŞ a oferit municipiului Târgu Mureş, cu titlu de...
Investitie de peste doua milioane de euro in noi linii tehnologice, la Azomures
Producătorul de îngrăşăminte chimice Azomureş (AZO) din Târgu Mureş intenţionează să...

Ultima ora

Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
In ciuda depasirii termenelor anuntate de seful MADR, noutatile legate de liniile de finantare nu...
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Proiectul de buget a fost aprobat cu 27 de voturi "pentru" si 16 "impotriva"....
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Ministrul Florin Barbu participa astazi, 27 ianuarie, la prima reuniune a Consiliului AgriFish...
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
In ceea ce priveste vanzarea animalelor, in prima partea lucrurile pareau bune, cu preturi...

Idei de afaceri in agricultura



Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025".
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop∧Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Rubrica meteo
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton