Guvernul a majorat de 10 ori nivelul amenzilor pentru fermierii care nu anunţă medicul veterinar, în maximum 48 de ore, că deţin animale bolnave. Astfel, amenzile aplicate de stat fermierilor, care nu anunţă privind suspiciunile de boală, moartea sau tăierea de necesitate a animalelor şi care nu izolează animalul bolnav, ajung acum la limite situate între 3.000 şi 6.000 de lei.
Aceleaşi amenzi vor fi percepute şi pentru înstrăinarea cărnii provenite de la animale bolnave sau tăiate până la sosirea medicului veterinar, nerespectarea restricţiilor de circulaţie a animalelor, neasigurarea normelor de biosecuritate în exploataţiile de animale, conform unei hotărâri aprobate de Guvern.
Noile amenzi vor intra în vigoare în termen de zece zile şi vor fi percepute atât de poliţişti, ca în prezent, dar şi de către inspectorii autorităţii sanitar-veterinare. Actul normativ aprobat de Executiv menţine prevederile în vigoare conform cărora, pentru lichidarea rapidă a focarelor de boli transmisibile la animale, statul acordă despăgubiri, cu excepţia sumelor recuperate prin valorificarea produselor de la animale.
Citeste mai mult in Curierul National
Aceleaşi amenzi vor fi percepute şi pentru înstrăinarea cărnii provenite de la animale bolnave sau tăiate până la sosirea medicului veterinar, nerespectarea restricţiilor de circulaţie a animalelor, neasigurarea normelor de biosecuritate în exploataţiile de animale, conform unei hotărâri aprobate de Guvern.
Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Propriul meu plan de afaceri
Stick-ul "Propriul meu plan de afaceri" Ai planuri de afaceri standard Esti o persoana dinamica Profita de Stick-ul "Propriul meu plan de afaceri" Ai 7 modele practice de planuri de afacere cu care obtii mai usor finantari si chiar fonduri europene la mai putin de 100 de lei Stick-ul "Propriul meu plan de...
Oferta Speciala
valabila 48h
valabila 48h
Noile amenzi vor intra în vigoare în termen de zece zile şi vor fi percepute atât de poliţişti, ca în prezent, dar şi de către inspectorii autorităţii sanitar-veterinare. Actul normativ aprobat de Executiv menţine prevederile în vigoare conform cărora, pentru lichidarea rapidă a focarelor de boli transmisibile la animale, statul acordă despăgubiri, cu excepţia sumelor recuperate prin valorificarea produselor de la animale.
Citeste mai mult in Curierul National
Autor: AgroRomania.ro
Votati articolul
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News








