Exclusiv
Publicat in: Stiri
Romanii vand mielul in viu cu 2 euro kilogramul. Apoi intermediarii duc animalele in Italia, Grecia, Serbia, Turcia sau Emiratele Arabe. "Avem vreo 800-850. Vreo 250 vom opri, restul merg la export. Se castiga mai bine", spune Gheorghe Clotan, cioban. Partea proasta este ca animalele fac apoi cale intoarsa.
"Intermediarii de la noi ii ia, ii sacrifica afara si pe urma se intorc inapoi ca miei de import. Majoritatea sunt tot miei romanesti", spune Marcel Andrei, presedinte Asociatia Crescatorilor de Ovine.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Cultura de sofran


Afla acum tot ce trebuie sa stii despre cultura de sofran - "aurul rosu"   Iti propunem afacerea anului cultura de sofran De ce tocmai sofran Pentru ca Sofranul Crocus stativus furnizeaza cel mai scump condiment din lume Si nu numai Este si cel mai scump aliment mai scump decat caviarul carnea de vita Kobe sau otetul...

Oferta Speciala
valabila 48h

Este doar inceputul. Ciobanii vor sa vanda si lana, dar in Asia. Asa ca nu ar fi de mirare ca in cativa ani sa cumparam covoare si pulovere din China facute evident din materialele pe care noi le-am ignorat.

Votati articolul

Rating:
Nota: 4.83 din 3 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Articole conexe

Protectia Consumatorilor a gasit in magazinele unui operator economic carne de miel cu urme de fecale, par si blana
Protectia Consumatorilor a gasit in magazinele unui operator economic carne de miel cu urme de fecale, par si blana
Masurile dispuse de inspectorii ANPC au vizat oprirea definitiva de la comercializare a 2.262,23...
22 lei kilogramul de carne de miel, pret stabilit de producatorii constanteni
22 lei kilogramul de carne de miel, pret stabilit de producatorii constanteni
Directorul Directiei Piete, Targuri si Oboare din cadrul Primariei Constanta, Nicolae Fronescu, a...
Agrostar: Există riscul ca de Paşti să nu avem carne de miel românesc pe piaţă
Există riscul ca de Paşti să nu avem carne de miel românească pe piaţă, afirmă, într-un...
250 de ani de la apariţia profesiei de medic veterinar (video)
Anul acesta se împlinesc 250 de ani de la apariţiei profesiei de veterinar. Directoratul General...

Ultima ora

Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
In ciuda depasirii termenelor anuntate de seful MADR, noutatile legate de liniile de finantare nu...
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Proiectul de buget a fost aprobat cu 27 de voturi "pentru" si 16 "impotriva"....
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Ministrul Florin Barbu participa astazi, 27 ianuarie, la prima reuniune a Consiliului AgriFish...
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
In ceea ce priveste vanzarea animalelor, in prima partea lucrurile pareau bune, cu preturi...

Idei de afaceri in agricultura



Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025".
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop∧Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
Raport Special Gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025
Adauga mai jos adresa ta de email si vei primi raportul special gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025" impreuna cu cele mai noi stiri si informatii din agricultura.
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016