Exclusiv
Publicat in: Stiri
Galmopan Galaţi, cea mai mare unitate de panificaţie din zona Galaţi-Brăila, unitate care detine si o fabrica de produse lactate (brandul "GALACTA") nu va mai putea să-şi continuie activitatea în cazul în care nu va mai primi gaz.
“Încă nu sunt probleme, pentru moment încă mai primim gaz. Am avut o reducere a presiunii de 10 procente la o unitate din Brăila, dar în Galaţi nu au fost probleme. În caz că nu vom mai primi gaz, nu mai putem să ne continuăm producţia pentru că industria de panificaţie are toate cuptoarele pe gaz. Aşa că fără gaz, nu mai putem face pâine şi putem trece la mamaligă şi pezmeţi”, a declarat Petrică Herescu, proprietarul grupului de firme Galmopan, citat de agentia AmosNews.

Galmopan Galaţi produce şi comercializează peste 500 de produse de morărit panificaţie, lactate şi patiserie. În prezent, grupul de firme Galmopan are 4000 de angajaţi. Fabrica de lactate apartinand Galmopan a fost modernizata recent cu finantare prin programul SAPARD.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Propriul meu plan de afaceri


Stick-ul "Propriul meu plan de afaceri" Ai planuri de afaceri standard Esti o persoana dinamica Profita de Stick-ul "Propriul meu plan de afaceri" Ai 7 modele practice de planuri de afacere cu care obtii mai usor finantari si chiar fonduri europene la mai putin de 100 de lei Stick-ul "Propriul meu plan de...

Oferta Speciala
valabila 48h

Criza gazelor din judeţul Galaţi a fost confirmată şi de Ministrul Economiei, Adrian Videanu, într-o conferinţă de presă susţinută în jurul orei 14.00. “Ceea ce trebuie să acoperim este un gol de circa şapte milioane de metri cubi de gaze, lucru care se întâmplă”, a spus Adrian Videanu. Priorităţile enumerate de Videanu sunt Bucureşti, Galaţi şi Piteşti.

Amintim că CET Galaţi a intrat deja în stocul de păcură pentru că a primit cu 40% mai puţin gaz natural. Conducerea susţine că nu vor fi probleme cel puţin două săptămâni.

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Articole conexe

Ce se intampla cu irigatiile la Galati
Ce se intampla cu irigatiile la Galati
OUAI Grindu Prut a platit, potrivit datelor filialei galatene a Agentiei Nationale pentru...
Cateva sute de hectare de sere si solarii afectate de viscol si ger in Galati si Dolj
Cateva sute de hectare de sere si solarii afectate de viscol si ger in Galati si Dolj
"Aceasta perioada de iarna severa, de viscol, a creat pagube in agricultura, nu substantiale, dar in...
Galati: Primele statistici privitoare la productia de cereale a judetului, in 2011
Campania de recoltare la cerealele paioase s-a incheiat cu bine in judetul Galati. Iata cantitatile...
Tractoarele HOYO vor fi asamblate in zona libera Galati
În Zona Liberă Galaţi vor fi asamblate tractoare chinezeşti marca "Hoyo". Zilele trecute, firma...

Ultima ora

Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
In ciuda depasirii termenelor anuntate de seful MADR, noutatile legate de liniile de finantare nu...
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Proiectul de buget a fost aprobat cu 27 de voturi "pentru" si 16 "impotriva"....
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Ministrul Florin Barbu participa astazi, 27 ianuarie, la prima reuniune a Consiliului AgriFish...
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
In ceea ce priveste vanzarea animalelor, in prima partea lucrurile pareau bune, cu preturi...

Idei de afaceri in agricultura



Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025".
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop∧Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton