Seceta bugetară readuce în discuţie un subiect dezbătut încă din 2006: fiscalizarea agriculturii. După amânări repetate, s-a ajuns doar la un impozit de 2%, introdus în 2009.
În condiţiile în care situaţia economică a României este din ce în ce mai afectată, guvernanţii încearcă pe toate căile să facă rost de bani la buget. Şi de data aceasta şi-au întors privirile către agricultori. Una dintre propunerile acestora se referă la fiscalizarea agriculturii, o problemă invocată încă din 2006, când ministrul Finanţelor de atunci, Sebastian Vlădescu, admitea că cea mai mare anomalie din sistemul fiscal românesc este neimpozitarea agriculturii.
Acelaşi lucru a fost susţinut şi de către următorul şef al Finanţelor, Varujan Vosganian, care se declara adeptul unui program de creştere a fiscalizării economiei agrare pentru a limita în acest fel pierderile din sectorul de profil. Amânată ani la rând, în 2009 noul Guvern a trecut la fiscalizarea agriculturii de la 1 ianuarie, impozitând cu 2% veniturile din produsele agricole obţinute după recoltare. În acest caz, potrivit proiectului bugetului pe 2009, Finanţele se aşteaptă să încaseze 50,8 milioane de lei din impozitul de 2% pe recoltele livrate procesatorilor.
Citeste mai mult in Curierul National
În condiţiile în care situaţia economică a României este din ce în ce mai afectată, guvernanţii încearcă pe toate căile să facă rost de bani la buget. Şi de data aceasta şi-au întors privirile către agricultori. Una dintre propunerile acestora se referă la fiscalizarea agriculturii, o problemă invocată încă din 2006, când ministrul Finanţelor de atunci, Sebastian Vlădescu, admitea că cea mai mare anomalie din sistemul fiscal românesc este neimpozitarea agriculturii.
Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Ghid practic pentru realizarea de felicitari decupate
Cea mai simpla afacere posibila O puteti demara cu o investitie de doar 100 de euro Procesul de realizare este extrem de simplu si presupune in principiu decuparea manuala a unei bucati de carton dupa un anumit tipar desen folosind drept instrument de lucru un cutter obisnuit cutitas de birou se gaseste in orice librarie si costa...
Oferta Speciala
valabila 48h
valabila 48h
Acelaşi lucru a fost susţinut şi de către următorul şef al Finanţelor, Varujan Vosganian, care se declara adeptul unui program de creştere a fiscalizării economiei agrare pentru a limita în acest fel pierderile din sectorul de profil. Amânată ani la rând, în 2009 noul Guvern a trecut la fiscalizarea agriculturii de la 1 ianuarie, impozitând cu 2% veniturile din produsele agricole obţinute după recoltare. În acest caz, potrivit proiectului bugetului pe 2009, Finanţele se aşteaptă să încaseze 50,8 milioane de lei din impozitul de 2% pe recoltele livrate procesatorilor.
Citeste mai mult in Curierul National
Autor: AgroRomania.ro
Votati articolul
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News








