Exclusiv
Publicat in: Stiri
Numai fermele medii şi mari vor putea beneficia de facilităţile oferite de Guvern prin programul Rabla pentru tractoare, spune preşedintele Ligii Asociaţiei Producătorilor Agricoli din România, Nicolae Sitaru. Acesta susţine că sumele care ar trebui să fie plătite de agricultor sunt mult prea mari pentru a putea fi susţinute de unul cu mai puţin de 100 de hectare.

"Acest program se va adresa femierilor care într-un fel sau altul, se descurcau şi singuri. Îi dai unui agricultor 4.000 de euro, dar el trebuie să cumpere un tractor care singur costă 30.000 de euro şi pe lângă acesta trebuie să mai schimbe şi plugul, discul sau semănătoarea. Costurile pot ajunge chiar şi până la 100.000 de erou", a explicat Nicolae Sitaru.
Pentru a putea beneficia de acest ajutor şi micii fermieri, statul ar fi trebuit să aducă şi alte măsuri complementare de sprijin. Preşedintele LAPAR consideră că pe lângă prima de casare ar fi trebuit să fie acordate şi facilităţi la dobândă sau un termen de plată mai lung.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Cultura de sofran


Afla acum tot ce trebuie sa stii despre cultura de sofran - "aurul rosu"   Iti propunem afacerea anului cultura de sofran De ce tocmai sofran Pentru ca Sofranul Crocus stativus furnizeaza cel mai scump condiment din lume Si nu numai Este si cel mai scump aliment mai scump decat caviarul carnea de vita Kobe sau otetul...

Oferta Speciala
valabila 48h

"În România sunt sute de mii de tractoare vechi, unele sunt de 40 de ani şi chiar mai vechi pe care oamenii încă le mai folosesc. Costul pentru un tractor este atât de mare încât foarte greu ajungi la el, dacă lucrezi 100 de hectare sau mai puţin. Această măsură va fi accesată fără discuţie, dar de agricultorii care sunt mai dotaţi material" - Nicolae Sitaru

Programul "Rabla" la tractoare a început pe 19 martie si este valabil până la sfârşitul acestui an, iar suma totală asigurată de stat pentru desfăşurarea lui este de 50 de milioane de lei. Cuantumul primei de casare a fost stabilit la 17.000 lei, fără ca aceasta să depăşească, pentru persoana fizică 50% din preţul de achiziţie al tractorului nou sau al maşinii agricole autopropulsate noi, iar pentru persoana juridică 40% din preţul de achiziţie fără TVA.

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Articole conexe

AFM continua programul
AFM continua programul "Rabla pentru tractoare"
Rabla pentru tractoare va fi lansat odata cu programele Rabla Clasic si Rabla Plus, imediat dupa...
Rabla pentru tractoare va finanta 5.000 de tractoare si utilaje
Rabla pentru tractoare va finanta 5.000 de tractoare si utilaje
In functie de succesul acestei editii, AFM are in vedere prelungirea acestuia pentru urmatorii...
Noul program de guvernare propune eliminarea impozitelor pentru terenurile agricole lucrate si pentru tractoare
Noul program de guvernare propune eliminarea impozitelor pentru terenurile agricole lucrate si pentru tractoare
Fermierii vor beneficia de garantii de stat in procent de 80% din valoarea creditului...
Impozitul pe tractoare si terenuri agricole, eliminat
Impozitul pe tractoare si terenuri agricole, eliminat
Noul guvern Tudose vine cu o serie de propuneri si promisiuni, printre cei vizati fiind si...

Ultima ora

Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
In ciuda depasirii termenelor anuntate de seful MADR, noutatile legate de liniile de finantare nu...
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Proiectul de buget a fost aprobat cu 27 de voturi "pentru" si 16 "impotriva"....
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Ministrul Florin Barbu participa astazi, 27 ianuarie, la prima reuniune a Consiliului AgriFish...
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
In ceea ce priveste vanzarea animalelor, in prima partea lucrurile pareau bune, cu preturi...

Idei de afaceri in agricultura



Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025".
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop∧Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
Raport Special Gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025
Adauga mai jos adresa ta de email si vei primi raportul special gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025" impreuna cu cele mai noi stiri si informatii din agricultura.
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016