Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Maria Cârjă, Pioneer: Ţăranii care au 0,2 hectare de teren şi cultivă pe el ceva nu înseamnă că fac agricultură


Agricultura Romaniei a pierdut foarte mult prin interzicerea soiei modificate genetic. Inainte aveam 400.000 de hectare cultivate, iar acum avem doar 40.000 de hectare.

"Cultura de soia conventionala, care acum se cultiva doar pe 30-40.000 de hectare, este mult mai scumpa. Sunt foarte scumpe ierbicidele, aceasta fiind o cultura care trebuie ierbicidata de cel putin trei ori, iar costurile sunt foarte ridicate. Nu mai este economica si fermierii au trebuit sa renunte la ea", spune Maria Carja, director tehnic si de marketing al Pioneer.

"Taranii care au 0,2 hectare de teren si cultiva pe el ceva nu fac agricultura. Acestia, de obicei, fac o aratura, doar daca i-o fac cei care au un tractor, daca nu, ara cu vacile. De ingrasaminte aici nici nu putem vorbi si de protectia plantelor nici atat", este de parere aceasta.
Potrivit acesteia, in astfel de cazuri, subventia de hectar ajunge de fapt la crasma. De aceea, ea crede ca subventia ar trebui sa se dea doar celor care fac dovada ca au insamantat cu samanta buna, pentru ca avem fermieri care au facut recolte si de 17 tone de porumb boabe la hectar.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Propriul meu plan de afaceri


CD-ul "Propriul meu plan de afaceri" Ai planuri de afaceri standard Esti o persoana dinamica Profita de CD-ul "Propriul meu plan de afaceri" Ai 7 modele practice de planuri de afacere cu care obtii mai usor finantari si chiar fonduri europene la mai putin de 100 de lei CD-ul "Propriul meu plan de afaceri" iti...

Oferta Speciala
valabila 48h

"Sunt hibrizi de porumb cu rezistenta la seceta sau cu rezistenta la anumite boli (la taciune) sau la daunatori precum Ostrinia (sfredelitorul porumbului). Din pacate pentru noi, Romania nu este o tara cultivatoare de organisme modificate genetic, decat in cantitati foarte mici. Dar acest lucru nu pentru ca fermierii romani nu si-ar dori acest lucru, ci din cauza legislatiei europene", a mai declarat Maria Cirja.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Maria Cârjă, Pioneer: Ţăranii care au 0,2 hectare de teren şi cultivă pe el ceva nu înseamnă că fac agricultură
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Articole conexe:

Comentarii
Comentarii16 comentarii





ionut 2011-04-15 14:52:37

am si eu un hectr de loc cultivat de vinzare stie cineva cit ofera APIA pentru el??? daca stie cineva sa ma contacteze la adresa ionut_tepes97@yahoo.com
Editat de administratorul site-ului

POP B 2011-03-01 21:56:33

doamna asta e praf, subventia se da de la minim un ha, care poate fi constituit din mai multe parcele nu mai mici de 0.3 ha. Cum dracu' o fi ajuns pe pozitia asta?
Sa se duca in Argentina si Brazilia sa vada ce dezastre ecologice a facut soia OMG, chiar credeti ca europenii ar cumpara srot de acolo daca nu ar fi periculos cultivarea OMG-urilor. Consumul de OMG nu este periculos, in schimb cultivarea plantelor OMG DA>
Editat de administratorul site-ului

ioil 2011-03-01 16:55:43

Doamna nu intelege ca pentru agricultura performanta este nevoie de fermieri performanti.Adica cei peste 3 milioane de tarani trecuti de 60 de ani care au lucrat 30 de ani la CAPsi care nu au capcitatea si sanatatea pentru a se apuca la varsta asta de agricultura performanta.Nu contest ca nu ar fi bine sa se lucreze pamantul in ferme mai mari de la 5 ha in sus!dar ce facem cu taranii batrani si bolnavi?Acestia ar accepta cu placere sa arendeze pamantul dar sant sute de localitati unde nu intereseaza pe nimeni sa infiinteze ferme mari.Statul a gasit solutia.Pamantul nelucrat va fi taxat cu 4oo cu lei.Uite asa se va face o noua nationalizare a pamantului pentru ca taranul va avea ultim sansa sa mearga la primarie si sa ceara preluarea pamantului la stat neavand posibilitate si bani pentru a l lucra si nici de a-l da in arenda sau vinde la un pret convenabil.Cred ca asta se si asteapta din moment ce aceasta solutie mi se pare cea mai murdara!Poate sant afaceristi de pamant care ar merita aceasta taxa dar un taran trecut 60-7o de ani care poate lucra numi doua hectare sa il lovim in cap pentru ca a;lte 2 hectare nu le poate lucra?Lipsa utilajelor agricole face ca preturile lucrarilor agricole in unele localitati sa depaseasca valoarea productiei.Nu cereti taranilor batrani sa si ia tractor(cu ce?) la 7o de ani sa faca agricultura performanta!Mai rabdati-i cativa ani domnilor guvernanti si nu le luati ultimul leu de la medicamente ca le grabiti sfarsitul'Sau asta se vrea?
Editat de administratorul site-ului

costache 2011-03-01 15:35:03

Trebuie subventionata intradevar de la 5 ha in sus,dar si impozitata la cei neinregistrati fiscal.Sunt de acord cu obligativitatea folosirii semintei certificate dar sa tinem cont ca o productie de 17 tone de porumb nu se poate obtine decat la irigat asa ca trebuie sa ne uitam catre canalul Siret-Baragan.Din cate stiu eu cea mai mare productie la PIONEER este mai mare dar nu in Romania ci in America
Editat de administratorul site-ului

balosu 2011-03-01 10:43:42

stimata d-na Maria zisa si Carja va inteleg ca apatari interesele firmei Pioneer care produce seminte si soia modificata genetic , dar sa stiti ca precum spunea cineva secolul xxi va fi al agriculturii ecologice sau nu va fii deloc, asa ca mai lasati-ne cu souia modificata genetic, viitorul agriculturii in romania se numeste ECO , ca sa revin la ce ati spun "Ţăranii care au 0,2 hectare de teren şi cultivă pe el ceva nu înseamnă că fac agricultură....subventia de hectar ajunge la crasma" cei cu 0.2 hectare nu primesc subventie asa ca sunteti pe langa subiect
Editat de administratorul site-ului

MAICAN NELU 2011-02-28 23:25:43

DL Simi,nu ca as muri de dragul lor,dar sa spui ca Pioneer este membra a grupului Monsanto e prea mult.Ei sunt principalii concurenti pe piata globalizata a semintelor.Pioneer apartine de grupul Du Pont,principalul concurent al lui Monsanto si este prezenta in Romania de prin anii 1960.Problema semintelor romanesti este ca INCDA Fundulea a scapat din mana multiplicarea lor si neseriozitatea multiplicatorilor(nerespectarea tehnologiilor) a dus la indepartarea multor agricultori de ele.In plus de asta ,cercetatorii romani au cam ramas in urma din diferite motive.
Editat de administratorul site-ului

Simi 2011-02-28 22:26:55

Pioneer este membra a grupului MONSANTO.Interesele sunt enorme pe aceasta piata uriasa a inputurilor agricole.Stau si ma intreb si va intreb oare cine sunt cei mai vinovati pentru distrugerea cercetarii agricole romanesti si implicit pentru disparitia semintelor autohtone? Oare nu suntem noi cei care am preferat sa cumparam de la multinationale seminte ambalate frumos in pungi colorate si care au beneficiat de un marketing agresiv,facandu-ne sa credem ca aceste produse sunt cele mai bune.Normal ca s-au scumpit,deoarece preturile mici au fost doar pana au intrat pe piata si au creat o asa zisa dependenta.Acum platim aceste greseli.Timpul nu este pierdut sa meditam putin la aceste lucruri.
Cat priveste OMG,ne place sau nu,consumam alimente ce contin omg( produse din soia de post),carne de porc si vita ,animale ce au fost hranite cu furaje ce contin omg.
Despre subventiile acordate aceste nu trebuiesc conditionate pntru o suprafata anume de teren sau un numar de animale ci trebuiesc acordate doar celor care produc plus valoare si produsele obtinute se regasesc in piata,Astfel se pot creea locuri de munca in mediul rural,nivelul de trai poate sa creasca intr-o comunitate,se platesc taxe si impozite care pot ajuta la dezvoltarea satului romanesc(este adevarat ca sunt cam mari aceste taxe si impozite) Nu se poate ca cei care primesc subventiile pe personalitate juridica sa plateasca impozit pe aceste sume iar persoanele fizice nu,mai ales ca la persoanele fizice nu exista un control asupra destinatiei pe care o au aceste subventii.Subventia trebuie sa fie un imprumut acordat de stat sau UE fara dobanda dar care sa te oblige sa il returnezi prin produse si servicii in piata agricola.
FOLOSITI SEMINTE ROMANESTI. SUNT CELE MAI POTRIVITE PENTRU ACEST PAMANT.
Editat de administratorul site-ului

victor 2011-02-28 21:02:02

Salutari sint Victor din Suceava lucrez 43 ha teren dar va spun ca doamna Cirja isi urmareste interesele ei si a firmei dinsei o intereseaza doar sasi vinda produsele la niste preturi colosale si fermieri mici nui cumpara produsele ca nusi permit de aceia nui plac doamnei Maria . Eu personal am cultivat pioneer si dupa ce preturi au nu sunt de laudat anul trecut am adus din Republica Moldova KWS la mai putin de jumatate de pret saculetu de 85000 boabe si productia a fost mai mare asa ca nu mai plingeti doamna ca neati distrus cercetarea si fermele mari si acum veniti sa ne invatati sa facem agricultura LASANEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Editat de administratorul site-ului

MAICAN NELU 2011-02-28 20:41:37

Sunt de acord cu samanta omg,numai ca ea are o mare problema este foarte scumpa.D-na Carja face marketing pentru Pioneer,dar poate ne spune si noua cum dumnezeu de au scumpit asa mult samanta de porumb.In 2010,hibrizii de top pr36v52,pr36v74,pr33a46,costau 470.24 doza(80000 seminte) fara tva,iar acum 640 lei fara tva.Totusi c-am prea scump,mai mult decat in ITALIA.
Editat de administratorul site-ului

kesarion 2011-02-28 19:23:10

Intr-un fel,cucoana de la pioneer,are dreptate,dar numai intr-un fel.Pentru mine,a face agricultura,inseamna a lucra pamintul (atita cit o fi el)cu dragoste,cu pasiune,a face din asta o religie,daca vreti,iar ,la multinationalele care vor acum sa ne invete pe noi,taranii,ce si cum e bine sa mincam,numai despre asa ceva nu poate fi vorba.Intr-adevar,sistemul de acordare al subventiilor,nu este cel mai fericit,dar unde scrie ca saminta noastra traditionala,nu mai trebuie sa aiba nici o sansa si ca doar Monsanto si Pioneer au ceea ce trebuie agriculturii romanesti? I-asi zice eu doamnei niste vorbe neaose,dar ma abtin!
Editat de administratorul site-ului

Tansase Scatiu 2011-02-28 18:22:44

Cucoana, bati cimpii si vrei ca statul sa oblige abricultorii sa cumpere saminta de la voi OBLIGATORIU si la preturi prohibitive, adica vrei ca subventia acordata acum sa se duca INTEGRAL pe saminta !!!
Eu am acceptat sa cumpar saminta de porumb produsa de o firma d e renume si platesc 290 lei/ha pt saminta {putina-50.000 de boabe doza pt un ha}in conditiile in care subvenmtia la ha pt 2010 a fost de 125 euro/ha, adica 534 lei/ha. Se vede clar ca deja mai mult de jumatate din subventie se duce pe saminta, nu va ajunge ? Cit mai vreti ? Vreti ca toata subventia sa o incasati voi ? Daca vreti sa vindeti mai multe seminte{ inclusiv modificate genetic} reduceti preturile semintelor, nu furati subventtile majorind nejustificat preturile.
Editat de administratorul site-ului

mihai 2011-02-28 15:40:34

In sfarsit o voce cu greutate si autoritate se face auzita in domeniu.Bravo Doamna Maria Carja .Intradevar limita pentru acordarea subventiilor ar trebui ridicata la cel putin 5 Ha dublata deobligativitatea depunerii copiilor dupa facturile de procurare samanta certificata.
Trebuie sa ne hotaram odata ce vrem sa spijinim :agricultura performanta sau facem protectie sociala.
Protectie sociala am tot facut 20 ani si uite care sunt rezultatele.
In ceea ce priveste OMG-urile se pare ca unii dintre noi sunt destul de "poluati la creier"inca inainte de cultivarea acestora.Poate ca dupa introducerea acestora in cultura creierul lor se va mai depolua(lipsit de actiunea multor pesticide).
Sorry dar asta-i realitatea
Editat de administratorul site-ului

Monica 2011-02-28 10:03:08

cel mai corect ar fi sa primeasca subventie cei ce cultiva samanta certificata, nu samnata din patul (hambar) - samanta asta nu mai are aceleasi calitati si productivitate ca si samanta certificata! Trebuie sa devenim si noi avevarati fermieri! Maria Carja are dreptate! nu pot fi considerati fermieri cei ce cultiva suprafete mici sau foarte mici doar pentru autoconsum! Agricultura nu se face dupa ureche! Avem de hranit miliarde de guri!
Editat de administratorul site-ului

Nicusor Ghita 2011-02-28 09:38:35

Nu va mai merge mult cu agricultura facuta haotic si dupa ureche, trebue sa se tina seama de cum se lucreaza pamantul si cum se cheltue bani din subventii,altfel subventiile sunt fonduri de asistenta sociala.
Editat de administratorul site-ului

Himmler 2011-02-28 09:27:23

Mai bine subventionati sutele de mii de hectare de pasuni si fanate unde oamenii nu investesc nimic doar de acolo castiga mafiotii bani... Stiu pe cineva care a luat in arenda 10 000 de hectare declarate pajiste temporara si ia milioane dar taranu care cultiva parcele mai mici de 30 arii si care il lucreaza ecologic nu se subventioneaza ca vezi doamne se duc banii la crasma. Mai bine sa incurajam corporatiile mondiale cu otravurile lor sa vina sa ne ia terenurile
Editat de administratorul site-ului

adrian 2011-02-28 08:47:58

in ultima perioada vad din ce in ce mai multe persoane angajate la multinationale cu sediul in state cum se tavalesc de durere ca nu ne pot otravi cu omg-uri.pe cei de la monsanto mai ca-i inteleg da acum si pioneer? e mare foamea mai corporatistilor...
Editat de administratorul site-ului

Ultima ora

Newsletter gratuit
Afaceri cu Profit pentru 2019 - 5 Idei de Afaceri insotite de Planul de Afaceri

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Afaceri cu Profit pentru 2019 - 5 Idei de Afaceri insotite de Planul de Afaceri".



Forum
Daniel Cotofan spune: Avocado trebuie tuns? A crescut la înălțime de un metru
11 Mai 2019 09:32:57
Raspunde la intrebare
Ionică Simona Elena spune: Bună ziua ! Cum pot să intru în posesia a 4 scrofițe în jur de 30 Kg și care este pretul final la cele 4 scrofițe. Cum pot să intru în posesia lor? Va multumesc