Exclusiv
Publicat in: Stiri
Întâiul agricultor al Olteniei, Mihai Anghel, este bănuit că şi-a „tras“ din bugetul statului restituiri ilegale de TVA de câteva milioane de euro, printr-o schemă în care ar fi inclus toate firmele pe care le controlează.
Cel mai cuprinzător dosar penal aflat în prezent pe masa procurorilor Serviciului Teritorial Craiova al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) poartă pe copertă numele lui Mihai Anghel, magnatul agriculturii din Oltenia. Anghel este cercetat pentru un şir de returnări ilegale de TVA care l-ar face să roşească de invidie până şi pe Genică Boerică.

TVA de mari proporţii

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Cultura de sofran


Afla acum tot ce trebuie sa stii despre cultura de sofran - "aurul rosu"   Iti propunem afacerea anului cultura de sofran De ce tocmai sofran Pentru ca Sofranul Crocus stativus furnizeaza cel mai scump condiment din lume Si nu numai Este si cel mai scump aliment mai scump decat caviarul carnea de vita Kobe sau otetul...

Oferta Speciala
valabila 48h

Încă din anul 2006, poliţiştii specializaţi în macrocriminalitate economico-financiară din cadrul Brigăzii de Combatere a Crimei Organizate (BCCO) Craiova au început cercetările în acest caz, sub coordonarea procurorilor DIICOT Craiova.
Anchetatorii au stabilit că Anghel a obţinut în perioada 2002 - 2006, prin intermediul firmelor sale, returnări de TVA de peste 16 milioane de lei - aproximativ cinci milioane de euro la acea dată - de la Direcţia Generală a Finanţelor Publice (DGFP) Dolj.

Mai multe amănunte în Gazeta de Sud de astăzi
Mulţumi

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Articole conexe

Mihai Anghel, Cerealcom Dolj: România are produse prea puţine pentru a influenţa piaţa regională a cerealelor
Productia de grau este estimata de marii producatori la 6 mil. tone in acest an, in crestere cu...
Mihai Anghel, Cerealcom Dolj: Am distrus agricultura. Hranim doar 8 milioane de oameni. Ce facem noi acum se numeste supravietuire
Ruleaza 100 de milioane de euro in agricultura, are 600 de angajati si este in top 3 cei mai mari...
Mihai Anghel, Cerealcom Dolj, a aplicat pentru "Primul siloz"
Zilele trecute, Mihai Anghel, administratorul Cerealcom Dolj, a aplicat pentru obtinerea licentei de...
Mihai Anghel: Cateodata, mi-e lehamite sa fac agricultura, fara sustinere de la stat
Mihai Anghel, patronul Cerealcom Dolj si unul dintre cei mai mari agricultori din Romania, cu...

Ultima ora

Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
In ciuda depasirii termenelor anuntate de seful MADR, noutatile legate de liniile de finantare nu...
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Proiectul de buget a fost aprobat cu 27 de voturi "pentru" si 16 "impotriva"....
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Ministrul Florin Barbu participa astazi, 27 ianuarie, la prima reuniune a Consiliului AgriFish...
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
In ceea ce priveste vanzarea animalelor, in prima partea lucrurile pareau bune, cu preturi...

Idei de afaceri in agricultura



Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025".
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop∧Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton