Ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi, a declarat, sâmbătă, la Bistriţa, că incendierea pajiştilor ar trebui sancţionată cu dosare penale, întrucât, în urma incendiilor, se distruge fauna şi se poluează atmosfera.
Ministrul a declarat, la o întrunire cu autorităţile locale din Bistriţa-Năsăud, organizată sâmbătă, la Primăria Bistriţa, că a sosit în judeţ cu elicopterul şi a văzut, de sus, "imense pete negre", rămase în urma incendierii pajiştilor.
"E un dezastru ecologic să faci aşa ceva. Nu numai că se distruge vegetaţia, dar şi fauna are mult de suferit, iar atmosfera se încălzeşte şi e poluată cu tot acel fum. În opinia mea, incendierea pajiştilor va trebui sancţionată penal. Am discutat cu colegul meu, deputatul Emil Radu Moldovan (liderul PSD Bistriţa-Năsăud - n.r), să aibă o iniţiativă legislativă în acest sens", a declarat Nicolae Nemirschi.
Numai în Bistriţa-Năsăud, în ultima perioadă au avut loc zeci de incendii de pajişti, mai ales la sfârşit de săptămână, unele dintre ele fiind scăpate de sub control şi ducând la pagube inclusiv în fondul forestier.
Dintre cei care au dat foc pajiştilor ca să le cureţe de ierburile uscate, doar o mică parte au fost prinşi de poliţişti şi amendaţi, potrivit legii în vigoare.
Ministrul a declarat, la o întrunire cu autorităţile locale din Bistriţa-Năsăud, organizată sâmbătă, la Primăria Bistriţa, că a sosit în judeţ cu elicopterul şi a văzut, de sus, "imense pete negre", rămase în urma incendierii pajiştilor.
"E un dezastru ecologic să faci aşa ceva. Nu numai că se distruge vegetaţia, dar şi fauna are mult de suferit, iar atmosfera se încălzeşte şi e poluată cu tot acel fum. În opinia mea, incendierea pajiştilor va trebui sancţionată penal. Am discutat cu colegul meu, deputatul Emil Radu Moldovan (liderul PSD Bistriţa-Năsăud - n.r), să aibă o iniţiativă legislativă în acest sens", a declarat Nicolae Nemirschi.
Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Ghid practic pentru realizarea de felicitari decupate
Cea mai simpla afacere posibila O puteti demara cu o investitie de doar 100 de euro Procesul de realizare este extrem de simplu si presupune in principiu decuparea manuala a unei bucati de carton dupa un anumit tipar desen folosind drept instrument de lucru un cutter obisnuit cutitas de birou se gaseste in orice librarie si costa...
Oferta Speciala
valabila 48h
valabila 48h
Numai în Bistriţa-Năsăud, în ultima perioadă au avut loc zeci de incendii de pajişti, mai ales la sfârşit de săptămână, unele dintre ele fiind scăpate de sub control şi ducând la pagube inclusiv în fondul forestier.
Dintre cei care au dat foc pajiştilor ca să le cureţe de ierburile uscate, doar o mică parte au fost prinşi de poliţişti şi amendaţi, potrivit legii în vigoare.
Autor: AgroRomania.ro
Votati articolul
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News








