Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Romania trebuie sa faca lobby pentru a obtine postul de comisar european pentru agricultura


Sprijinul Franţei pentru ca România să obţină comisarul pentru agricultură este un punct de pornire bun, preşedintele Traian Băsescu trebuind acum să "facă lobby inteligent" pe lângă preşedintele CE Jose Manuel Barroso şi cancelarul german Angela Merkel, au declarat pentru NewsIn surse europene.

Vizita preşedintelui român la Paris pentru obţinerea sprijinului lui Nicolas Sarkozy ca Dacian Cioloş să devină comisar european pentru agricultură a fost "un bun punct de pornire", acum fiind însă nevoie de "lobby inteligent" mai ales pe lângă preşedintele Comisiei Europene, căci în cadrul executivului european "există oricum senzaţia că România a fost nedreptăţită cu actualul portofoliu" (de comisar european pentru multilingvism - n.r.), au spus sursele citate.

Cioloş ar fi un candidat ideal din punctul de vedere al Franţei, pentru că lucrează deja în cadrul Comisiei Europene ca director pentru dezvoltare rurală şi are o soţie de origine franceză, ceea ce "l-ar face imediat popular în presa franceză."

Franţa, cel mai mare producător agricol din UE, este şi cel mai mare beneficiar al politicii agricole comunitare, în 2006 primind 20% din fonduri, adică 10 miliarde de euro, motiv pentru care ţări precum Marea Britanie nu ar accepta niciodată ca UE să aibă un comisar francez pentru agricultură.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Pasii catre o afacere de succes Berea Artizanala


Stiati ca romanii sunt printre cei mai mari consumatori de bere la nivel mondial   Cu cei 85 de litri cap de locuitor an ne situam pe un „onorabil” loc 8 in Europa si pe locul 12 in clasamentul mondial liderii fiind cehii 142 de litri urmati de austrieci 105 litri si de nemti 104 litri   Piata autohtona a berii...

Oferta Speciala
valabila 48h



Actualul ministru francez al agriculturii, Michel Barnier, este totuşi candidatul favorit al lui Nicolas Sarkozy pentru postul de comisar, însă pentru un alt portofoliu, ce încă nu a fost conturat.

De altfel, şi Liga Asociaţiilor Producătorilor Agricoli din România (LAPAR) susţine că Barnier a avut două întâlniri cu preşedintele LAPAR, Adrian Rădulescu, în cadrul cărora a confirmat că Franţa nu este interesată de portofoliul de comisar pentru agricultură.

Germania ar putea însă avea rezerve cu privire la acordarea postului de comisar pe agricultură Bucureştiului, mai ales că 142 de milioane de euro rămân îngheţate în cadrul programului de finanţare agricolă SAPARD, fiind nevoie, de aceea, cel puţin de sprijinul lui Barroso pentru acest dosar.

Un bun prilej pentru preşedintele Băsescu de a negocia postul de comisar european se va ivi joia viitoare la summitul Partidului Popular European, ce se va ţine înaintea consiliului european de vară de la Bruxelles. La întâlnirea popularilor europeni vor participa atât preşedintele CE Jose Manuel Barroso, cât şi cancelarul german Angela Merkel.
Newsletter gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025".



Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News
Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025".

TOP 4 Afaceri agricole în 2025

Articole recomandate

Rubrica meteo
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton