Fermierii din judeţul Satu Mare nu mai vor să cultive cerealele tradiţionale.
Fermierii din judeţul Satu Mare nu mai vor să cultive cerealele tradiţionale. Datorită terenurilor agricole fărâmiţate, dar si a condiţiilor de mediu, producţiile slabe obţinute fac ca această cultură să nu mai fie rentabilă. Specialişti din cadrul DADR Satu Mare au declarat că tot mai mulţi sătmăreni îşi înfiinţează plantaţii de arbuşti fructiferi: cătină, afin, căpşuni.
La Hălmeu, de exemplu, nici zootehnia nu îi mai interesează pe localnici. Sunt deja strazi unde vacile cu lapte lipsesc, conform spuselor primarului Ludovic Incze. Acesta e a declarat pentru un cotidian local ca multe familii sunt preocupate de cultura capsunului. Nu le mai ajunge timpul sa se dedice si zootehniei. Banii pe care ii incaseaza din vanzarea capsunilor timpurii in special le ofera posibilitatea sa-si cumpere porcul dorit si sa-l taie atunci cand doresc. Astfel nu mai suporta in gospodarie o serie de mirosuri si nici nu trebuie sa ingrijeasca animalele, spune Incze.
Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Ghid practic pentru realizarea de felicitari decupate
Cea mai simpla afacere posibila O puteti demara cu o investitie de doar 100 de euro Procesul de realizare este extrem de simplu si presupune in principiu decuparea manuala a unei bucati de carton dupa un anumit tipar desen folosind drept instrument de lucru un cutter obisnuit cutitas de birou se gaseste in orice librarie si costa...
Oferta Speciala
valabila 48h
valabila 48h
La Foieni, în urmă cu trei ani s-a plantat afin, care urmează să intre pe rod anul acesta. La Crucisor s-a plantat cătină, iar in perioada următoare se intenţionează plantarea a 10 hectare cu afin la Ghilvaci şi alte 10 hectare la Medieş Râturi.
Autor: AgroRomania.ro
Votati articolul
Nota: 5 din 2 voturi
Urmareste-ne pe Google News








