Ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi, a declarat, sâmbătă, la Bistriţa, că de anul viitor statul ar putea subvenţiona, prin programul Rabla, înlocuirea tractoarelor vechi cu altele noi.
Nicolae Nemirschi a spus că anul acesta este puţin probabil să se găsească resursele necesare la bugetul de stat pentru subvenţionarea deţinătorilor de tractoare vechi care ar vrea să cumpere altele noi.
În schimb, Nemirschi a declarat că este posibil ca programul să fie implementat în 2010, după ce Ministerul Mediului va avea discuţii cu acela al Agriculturii, pentru a stabili concret cum se va proceda.
"E destul de dificil să vedem ce fel de nivel de motorizare vom putea subvenţiona. A mai existat o tentativă în acest sens, dar care nu a fost concretizată în final. Încercăm noi, anul viitor, cel mai probabil", a declarat Nemirschi.
Ministrul a răspuns astfel primarului comunei Budeşti, Vasile Codrea, care a spus că numai în comuna sa sunt circa zece tractoare foarte vechi, care ară zilnic în această perioadă şi consumă extrem de mult carburant, din cauza vechimii motoarelor, poluând totodată atmosfera.
"Dacă aceste tractoare ar fi înlocuite cu altele noi, s-ar consuma mai puţin carburant, poate că s-ar face şi agricultură mai performantă şi de aici decurg şi alte avantaje, cum ar fi acela că pâinea de calitate s-ar produce în ţară şi nu ar trebui să mai dăm bani grei pe ea", a spus Codrea.
Nicolae Nemirschi a declarat că este de acord cu toate cele afirmate şi va încerca să colaboreze cu Ministerul Agriculturii pentru a găsi cea mai bună soluţie.
Nicolae Nemirschi a făcut o vizită de două zile în Bistriţa-Năsăud. Ministrul a participat, vineri, la o acţiune de ecologizare a Someşului Mare, a vizitat o fabrică de prelucrare a lemnului şi a închis o groapă de gunoi neautorizată.
Nicolae Nemirschi a spus că anul acesta este puţin probabil să se găsească resursele necesare la bugetul de stat pentru subvenţionarea deţinătorilor de tractoare vechi care ar vrea să cumpere altele noi.
În schimb, Nemirschi a declarat că este posibil ca programul să fie implementat în 2010, după ce Ministerul Mediului va avea discuţii cu acela al Agriculturii, pentru a stabili concret cum se va proceda.
Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Ghid practic pentru realizarea de felicitari decupate
Cea mai simpla afacere posibila O puteti demara cu o investitie de doar 100 de euro Procesul de realizare este extrem de simplu si presupune in principiu decuparea manuala a unei bucati de carton dupa un anumit tipar desen folosind drept instrument de lucru un cutter obisnuit cutitas de birou se gaseste in orice librarie si costa...
Oferta Speciala
valabila 48h
valabila 48h
"E destul de dificil să vedem ce fel de nivel de motorizare vom putea subvenţiona. A mai existat o tentativă în acest sens, dar care nu a fost concretizată în final. Încercăm noi, anul viitor, cel mai probabil", a declarat Nemirschi.
Ministrul a răspuns astfel primarului comunei Budeşti, Vasile Codrea, care a spus că numai în comuna sa sunt circa zece tractoare foarte vechi, care ară zilnic în această perioadă şi consumă extrem de mult carburant, din cauza vechimii motoarelor, poluând totodată atmosfera.
"Dacă aceste tractoare ar fi înlocuite cu altele noi, s-ar consuma mai puţin carburant, poate că s-ar face şi agricultură mai performantă şi de aici decurg şi alte avantaje, cum ar fi acela că pâinea de calitate s-ar produce în ţară şi nu ar trebui să mai dăm bani grei pe ea", a spus Codrea.
Nicolae Nemirschi a declarat că este de acord cu toate cele afirmate şi va încerca să colaboreze cu Ministerul Agriculturii pentru a găsi cea mai bună soluţie.
Nicolae Nemirschi a făcut o vizită de două zile în Bistriţa-Năsăud. Ministrul a participat, vineri, la o acţiune de ecologizare a Someşului Mare, a vizitat o fabrică de prelucrare a lemnului şi a închis o groapă de gunoi neautorizată.
Autor: AgroRomania.ro
Votati articolul
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News








