Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a achitat subventiile pentru toti fermierii care nu au avut probleme cu dosarele

apia-a-achitat-subventiile-pentru-toti-fermierii-care-nu-au-avut-probleme-cu-dosarele

Anuntul a fost facut de seful MADR, care a mai precizat ca se fac eforturi ca banii sa ajunga si in conturile fermierilor in cazul carora au existat anumite dificultati.


Conform unei declaratii facute de ministrul Achim Irimescu, la aceasta ora s-au platit toti banii catre fermierii care nu au probleme pe dosare.
 
„La aceasta ora s-au platit toti banii catre fermierii care nu au probleme pe dosare. Eu am facut apel la APIA sa mearga pe fiecare persoana in parte, sa clarifice lucrurile. Si aici mai e o problema. Mi s-a spus ca intr-un judet, veterinarul e in concediu si nu poate da adeverinta decat cand se intoarce. Alti fermieri a vandut animalele si nu a adus documentele pentru a arata ca au avut modificari in septel”, a declarat seful MADR.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Afaceri la Cheie - GHID PRACTIC - Cultivarea legumelor in sistem ecologic


Afacere pe timp de criza Castiga 27 500 euro an din cultivarea legumelor ecologice A produce legume in sistem de agricultura ecologica a practica agricultura ecologica inseamna inainte de toate a produce SANATATE Indiferent ce tip de om de afaceri sunteti exclusiv pragmatic sau preocupat si de caracterul benefic al produselor sale ...

Oferta Speciala
valabila 48h

 
Acesta a mai declarat ca blocajele si intarzierile la plata subventiilor au aparut si din cauza unor erori la completarea cererilor. „Sunt si foarte multe erori facute de fermieri. O eroare frecventa este, spre exemplu, cea in care a introdus vitele, junici care nu au fatat macar o data si nu puteau sa ia bani. In mod normal, o corectie sau o penalizare se aplica, daca este intemeiata, si pe trei ani de zile si atunci fermierul ar fi fost penalizat extrem de grav”, a mai precizat Achim Irimescu.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Rating:
Nota: 3.8 din 78 voturi

Articole conexe:

Comentarii
Comentarii12 comentarii





Georgian empire 2016-09-12 13:09:25

Hei am o problema nu mi-am primit subvenția pe animale pe anul 2015 alți oameni au luato dar eu nu .. o cunoștință de amea mia spus ce nici lui nu ia băgat subvenția pe card ci a avut o băgați direct în cont eu nu am primit se poate face cumva

nicoleta 2016-09-09 07:58:07

numai minciuni, oare mai puteti sa ne mintiti? sau v-ati obisnuit ? eu nu am avut probleme cu dosarul si nu am luat nici pe pamant si nici pe animale, hotilor asa ne incurajati ,de la anu nu mai tin nimic .o sa vand si oile si pamantul, dar ma tem ca nu mi le ia nimeni, ca voua nu va place carnea noastra decat aia din import. ...mai vorbitide avans 2016. doamne ce prosti suntem ca nu iesim cu topoare ca altfel nu se poate la voi.

ANA 2016-09-07 18:05:26

Pentru Alex: daca decizia este din data de 2 banii intra in cont cam dupa o saptamana.

ANA 2016-09-07 18:03:14

Pentru Ana agromediu inseanma practicile traditionale pe teren: cosit cu coasa, dus fanul cu caruta etc, trebuia sa faci o conventie pe agromediu pe 5 ani in care te obligai sa faci aceste practici fara sa schimbi folosinta lui adica nu ari sau declari altceva decat faneata, aici sunt pachete de masuri: pajisti cu inalta valoare, etc.

emma 2016-09-07 12:43:24

pentru agomediu stie cineva cand se vor da banii ? a primit cineva agromediu la sibiu ???

Alex 2016-09-06 15:40:20

Am decizie de plata din 02.09.2016,știe cineva sa mi spună cam când o sa am banii în cont.
Mulțumesc!

Alex 2016-09-06 12:57:58

A luat cineva zilele astea la bovine?
Eu nimic încă aștept, nici la teren și nici bovine.
Nici un ban

Ana 2016-09-06 12:27:13

Bună ziua, ce înseamnă agromediu? Ar trebui sa ia toată lumea?

anca 2016-09-06 08:54:48

Zootehnie nu inseamna si cresterea pasarilor? Nu vad nicaieri nimic despre masura 215b; cand se vor plati banii pentru anul 2015? Macar informativ, ar fi utila o comunicare in legatura cu termenele de plata ale subventiilor pentru pasari

Ort Pop 2016-09-06 07:46:38

Stimati ziaristi, fiti mai rigurosi, s-au platit banii pt zootehnie, nu toti banii, asta insemna sa se plateasca si VEGETALUL, adica AGROMEDIU, ceea ce nu s-a intamplat! Ne spuneti oare cand se vor plati?

clau 2016-09-05 13:16:31

minciuni si iar minciuni,am dosarul in regula si nu am primit nimic pe animale

any 2016-09-05 11:43:42

daca s-au facut toate platile,unde sunt banii pe pachetele de agromediu?oare se mai platesc anul asta?

Ultima ora

Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri".



Forum
blaga felician spune: am avut un smochin in curte-am mancat smochine anul trecut ,din primavera au aparut smochine noi si frunze De doua luni frunzele au inceput sa se usuce si fructele si ele Ce s-a intamplat? Ce sa...
04 Sep. 2019 17:39:28
Raspunde la intrebare
Victor Gh Banța spune: În privința comasării terenurilor, cred că trebuie luată în calcul istoricitatea fenomenului : au mai fost comasate numai că-n forma CAP-urilor proprietarul terenului nu avea niciun drept de...